Kupno zestawu - Sky Watcher 120ED/Skytee 2 + okulary

Postkhertz | 21 Lut 2019, 23:15

Witam,


chciałbym zasięgnąć Waszej opinii i poprosić o radę. Od bardzo dawna interesuję się astronomią, ale do tej pory nie miałem swojego teleskopu. Moje obserwacje ograniczały się do lornetki, oglądania nieba nieuzbrojonym okiem i czytania literatury. Od kilku miesięcy przymierzam się też do zakupu teleskopu. Mam trochę odłożonych pieniędzy i dużo czytam o sprzęcie. Wydaje mi się, że wiem czego chcę, ale może ktoś z Was zwróci moją uwagę na jakąś sprawę, na którą ja nie zwróciłem.


Cel:
Poszukuję w miarę mobilnego, dobrej jakości teleskopu do:
  • obserwacji wizualnych głównie księżyca i planet,
  • obserwacji samolotów na wysokościach przelotowych
  • oglądania krajobrazów
  • być może w przyszłości do astrofoto, ale montaż, który teraz wybrałem się do tego nie nadaje

Miejsce obserwacji:
Mieszkam w Krakowie (niedaleko Astrokraka, ale niestety nie zdążyłem poznać Pana Janusza), ale obserwacje nocne chciałbym prowadzić poza miastem (u rodziców i teściów - kilka kilometrów od Krakowa - klasa 4 Bortle'a zanieczyszczenia światłem), a także parę razy w roku Bieszczady/Roztocze.


Sprzęt:
Po długich rozmyślaniach wydaje mi się, że chciałbym:
Tuba - Sky-Watcher 120ED OTA- w większości dobre opinie w internecie i semi APO, ale niestety można trafić na gorszy egzemplarz
+ plusy:
  • duża ilość dodatków (kątówka, szukacz, okular 28mm, walizka)
  • mobilność
  • dobra jakość obrazu (zredukowana AC)
- minusy:
  • cena, ale jak mówiłem mam trochę pieniędzy odłożonych
  • po zakupie będę potrzebował pomocy kogoś doświadczonego, żeby sprawdził czy wszystko z teleskopem OK, bo ja jako nowicjusz mogę coś przeoczyć, a jak pisałem mogą się zdarzyć felerne egzemplarze
  • 120mm to nie to samo co 130mm lub 152mm :(


Montaż - Skytee 2 AZ - dość solidny montaż azymutalny z mikroruchami i dużym udźwigiem - też zdażają się negatywne opinie, ale przeważają te pozytywne

Barlow - tutaj jestem zdecydowany na Powermate 2x - chociaż zastanawiam się czy 2.5x nie będzie równie dobry/lepszy do wizuala


Okulary - tu się sprawa trochę komplikuje. Chciałbym mieć jeszcze dwa okulary poza standardowym 28mm (ciekawe jaka jest jego jakość). Na początku myślałem nad Ethosem 13mm i Delosem 8mm bo one są polecane jako idealne do 120ED na CN i w połączeniu z Powermate dawałoby mi dość fajne spektrum powiększeń, ale:
  • ich cena jest dość duża (Ethos ~3000PLN, Delos ~
  • masa też nie jest mała (Ethos 590 g, Delos 454 g). Pytanie czy wyciąg i montaż
  • Delos ma średnicę 1.25'', a wyciąg 120ET to 2''. Czy to jest jakiś problem?

Alternatywą dla Ethosa i Delosa jest ES 14mm/100 (ten jest nawet cięższy od Ethosa) i ES 9mm/100 (też cięższy od Delosa).


Pozostały sprzęt - szczerze mówiąc nie wiem czy potrzebuję jakichś filtrów lub innego sprzętu na początek, być może będziecie mieli jakieś sugestie.


Podsumowując moje pytania:

1) Czy wyciąg 120ED "udźwignie" tak ciężkie okulary (TV, ES)?
2) Czy mając fundusze warto inwestować w Ethosa i Delosa czy ES mają porównywalną jakość i dopiero oko konesera wykryje różnice?
3) Delos ma średnicę 1.25'', a wyciąg 120ED to 2''. Czy to jest jakiś problem? Z tego co widziałem, jest do tego jakaś przełączka i czytałem, że małoogniskowych okularów nie robi się w 2'', ale wolę się upewnić.
4) Czy zaproponowalibyście jeszcze jakiś sprzęt do kompletu, który opisałem?
5) Najkorzystniejsza oferta na dziś to kupno w UK np. na https://www.widescreen-centre.co.uk/. Zastanawiam się jakie mogą być problemy z kupnem za granicą (gwarancja, dostawa etc.)?
6) Jak zdecydować którego Powermate brać 2x czy 2.5x?
7) Czy ceny sprzętu podlegają wahaniom sezonowym (poza wahaniem kursów walut)? Planuję zakup z końcem kwietnia i początkiem maja.

Z góry dziękuję za pomocne odpowiedzi i pozdrawiam,
Janek
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 Lut 2019, 23:06

 

Postkjacek | 25 Lut 2019, 22:34

Hej,
Planety są teraz nisko, ich oglądanie jest takie sobie. Do Księżyca kup sobie filtr polaryzacyjny zmienny.
Niebo pełne jest DSów, na nich się skup.

Czy ED 120 jest mobilny? Hymm... Duże to, ale fajne. Na pewno bardziej mobilne niż 8 calowy Newton na dobsonie.

Do astrofotografii chyba inny sprzęt.

SkyTee to bardzo fajny montaż. Tylko chyba będzie Ci potrzebny ekstender, 40cm. Tuba Edka 120 jest dość długa i w okolicach zenitu może trafiać w nogi statywu.
Teraz sprzedaje je Omegon pod inną nazwą.

Barlow jak koniecznie chcesz, kup GSO ED 2x. Świetny tani. Na giełdzie ok 200zł.

ESy. Są świetne i nie warto kupować Ethosów. Moim zdaniem wystarczą 82deg. Chociaż 100 stopniowe robią wrażenie.
Ja pozbyłem się co prawda ES-ów i upolowałem na giełdzie kilka starych Naglerów. Są świetne.
A jeśli chodzi o okulary 100 stopniowe, to polecam Lunt XWA Lunt HDC=WO XWA=TS XWA=Sky Watcher Myriad=Tecnosky XWA=APM HDC (Ludes ma 13mm) i jeszcze inne
Są co najmniej porównywalne z ESa mi 100st jeśli nie lepsze.
Poczytaj o źrenicy wyjściowej. Ona decyduje jak jasny czy ciemny obraz uzyskamy.
Np tu: https://www.forumastronomiczne.pl/index.php?/topic/7948-%C5%BArenica-wyj%C5%9Bciowa-i-subiektywna-jako%C5%9B%C4%87-obrazu-w-teleskopie/

Sugeruję kupno z jednej z naszych giełd. Tu astropolis.pl czy forumastronomiczne.pl.

Do okularów 1.25 jest adapter na 2 cale, tym się nie przejmuj.
Okulary 1.25 są zwykle lżejsze. Ale okulary o dłuższej ogniskowej są zwykle 2 calowe. Chyba nie można szerokokątnego okularu długoogniskowego 1.25.

EDIT okulary - ile osób, tyle opinii.
Ja należę do osób, które lubią szerokie pola 82 stopnie i więcej. 100 stopniowy okular do średnich powiększeń pod ciemnym niebem to tak jakbyś zanurzał się w kosmosie.
Warto w to zainwestować, zwłaszcza na początku. Większe pole, łatwiej zorientować się w 'terenie', trafić w obiekt.
Ale... Zawsze jest jakieś ale... Inne szkła też są dobre. TV Nagler czy Panoptic ma świetną transmisję i kontrast.

Na początku daruj sobie okulary ortho. Małe pole, oko w soczewce. Ale doskonała jakość obrazu w centrum.

EDIT 2 ja jestem ślepak, niebo widzę w okularach. Obserwacje prowadzę bez nich. Mam mało czasu więc lubię szybko trafiać w cele. Próbowałem wszystkiego. I jak do tej pory uważam, że najlepszy jest zielony laser. Ułatwia znalezienie celu w radykalny sposób. Tylko uwaga na swoje i innych oczy i na samoloty! Trafisz przypadkiem samolot i poważne problemy gotowe.

EDIT 3 nie mam teraz EDka, a ten, który miałem bez problemu dźwigał każdy okular.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postkhertz | 06 Mar 2019, 16:47

Dziękuję za odpowiedź!

Pisząc mobilny miałem na myśli to, że będę mógł go samemu wrzucić do mojego Opla i jeszcze trochę miejsca zostanie na rzeczy dziecięce :) Nie planuję zabierać teleskopu do samolotu. Bardzo fajne jest, że 120ED ma walizkę w zestawie.

Co do ES vs. Ethos wydaje mi się, że masz rację. Szkoda wydawać pieniedzy, kiedy jakość jest podobna. Znalazłem bardzo ciekawy artykuł (po angielsku) porównujący te dwa okulary (ES 14mm/100 i Ethos 13mm/100). Konkluzja jest taka, że nie ma różnicy poza ceną i ES jest kopią Ethosa.

Link do artykułu: http://www.svenwienstein.de/HTML/es_14mm_ethos_13mm_English.html

O extenderze i filtrze polaryzacyjnym zmiennym nie pomyślałem, ale myślę, że sie przydadzą (szczególnie, że wydam trochę mniej na okulary).

Jestem natomiast trochę zmieszany jeśli chodzi o źrenicę wyjściową. Do tej pory myslałem, że tylko zbyt duża źrenica powoduje, że część światła "ucieka" i nie dociera do oka. Zdziwiłem się bardzo jak zobaczyłem wykres pod linkiem, który wrzuciłeś. Wynika z niego, że zbyt mała źrenica wyjściowa jest również niedobra.

Z szybkich kalkulacji wynika, że dla okularów, które planuje kupić (9mm, 14mm, 28mm ) przy światlosile 120ED 7.5 będą miały źrenice odpowiednio 1.2mm, 1.86mm i 3.73mm z powiększeniami 100x, 64x, 32x, ale już po założeniu barlowa 2x będzie to odpowiednio 0.6mm, 0.93mm i 1.86mm z powiększeniami 200x, 128x, 64x.

Zgodnie z tym wykresem źrenica 0.6mm jest już nieakceptowalna, a 0.96mm na granicy akceptowalności. Do tej pory rozumiałem, że nieczęsto można uzyskać takie powiększenie ze względu na zły seeing, ale teraz widzę, że niezależnie od seeingu źrenica to 0.6mm. Czy czegoś nie rozumiem?

Z drugiej strony jestem świadomy, że po użyciu barlowa obraz ciemnieje. Może to właśnie wina tej coraz mniejszej źrenicy?
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 Lut 2019, 23:06

 

PostKrzysztof_P | 06 Mar 2019, 17:52

Cześć.

Przy 100* może nie ma tak widocznej różnicy , ale przy 82* Nagler a ES większa na pewno jest.Ci którzy nie widzą , to albo nie chcą widzieć i tak sobie tłumaczą , albo faktycznie nie widzą.Każdy bowiem popatruje i odbiera obraz trochę inaczej.Tak samo TV Panoptic 27mm a ES 68* 28mm , ja widzę różnicę na plus TV Panoptica , ale cena ES wygrywa.Czy SW 120ED to to samo optycznie co Refraktor TAKAHASHI 120mm? Niby niewiele optycznie ale tak wiele jest.Wszystko zależy dla kogo.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkjacek | 07 Mar 2019, 21:13

Krzysztof ma rację. Ethos jest lepszy od ESa. Panoptic też.
Ale czy różnice są tak wielkie? Może i tak, ale widać to zwłaszcza pod dobrym niebem. Pod takim niebem jakie mam najczęściej u siebie, czyli słabym, różnice są małe.
Biorąc pod uwagę cenę Ethosa i ESa to moim zdaniem nie warto.

Ale... To jest bardzo różnie z tymi okularami. Mam dwa stare szkła TV. Jeden to Nagler 13mm, drugi to TeleVue Wild Field 32mm ok 62 stopni 2". Obrazy, które dają są wyjątkowe na tle innych szkieł o podobnych parametrach. Miałem kiedyś Panoptica 24mm i to szkło także było wyjątkowe.
Ciekawe, że różnice te widać w różnych teleskopach.

Im mniejsza ŹW (a większe powiększenie) tym obraz ciemniejszy. Najlepiej dla naszych oczu, gdy ŹW jest w zakresie 2-2.5mm. Zakres akceptowalny 1-5mm.
Ale to takie zgrubne, zależy od wielu czynników, warunków, adaptacji oka i innych.
Ostatnio edytowany przez kjacek, 07 Mar 2019, 22:51, edytowano w sumie 1 raz
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostKrzysztof_P | 07 Mar 2019, 21:28

Cześć.

Aby widzieć dobrze różnice w obrazach jakie generują dane szkiełka wymagane jest najlepiej ciemne niebo z dala od miasta jak i im lepszy mamy sprzęt (Refraktor , Teleskop) do dyspozycji tym większe wychodzą w praktyce dostrzegalne różnice.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat