Pierwszy, ale konkretny teleskop

PostStaryRzeźnik | 26 Mar 2019, 13:10

Witam, z góry przepraszam jeśli ponowię jakieś pytanie po raz enty, jednak zapewniam, że starałem się znaleźć interesujące informacje.
Tak więc po latach, zamierzam spełnić swoje marzenie jakim kiedyś była Synta. Tutaj informacja o moim niebie koło domu na wsi:
SQM 21.50 mag./arc sec2
Brightness 0.271 mcd/m2
Artif. bright. 99.5 μcd/m2
Ratio 0.582
Bortle class 4
Elevation 336 meters

A takie parametry ma niebo, w jakie najdalej będę mógł zabrać teleskop co jakiś czas:
SQM 21.84 mag./arc sec2
Brightness 0.199 mcd/m2
Artif. bright. 27.8 μcd/m2
Ratio 0.163
Bortle class 3
Elevation 566 meters

Kiedyś celem była Synta 8, lecz nie było funduszy więc pozostały tylko marzenia. Teraz sytuacja się zmieniła, pieniądze są, ale apetyt tez wzrósł.
Przez teleskop chciałbym obserwować obiekty mgławicowe, zbiory gwiazd, planety i ogólnie wszystko co wypatrzę w ciemnym niebie. Z początku miałem już zamawiać Syntę 10 o taką https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing
, ale stwierdziłem, że bezsensu, skoro ma to byc już ten docelowy teleskop to lepiej juz kupię 12' tylko może składaną by nie było problemów z transportem. Ale przemyślałem to jeszcze, poczytałem i widzę, że na Dobsonie nie ma szans bawić się w astrofotografie. Nie mówię, że chciałbym się tym zająć jakoś super profesjonalnie, ale fajnie by bylo czasem strzelić jakąś fotkę dla własnej satysfakcji. No i wiadomo, taki aparat potrafi z teleskopu wyciągnąć znacznie więcej.
Problem w tym, że w żadnym sklepie nie widzę dużych zwierciadeł na montażu paralyktycznym, największe jakie znalazłem to takie ósemki:
https://fotozakupy.pl/product-pol-6133- ... 1-EQ5.html
Pewnie ich nie ma z przyczyn fizycznych. Ale patrząc na ten teleskop powyżej mam przeczucie, że będę zawiedziony.
Pytanie, czy znajdę gdzieś duzego Newtona na paralyktyku, czy lepiej dać sobie spokój i kupić Dobsona 10' lub 12'??
Nikon Aculon A211 10x50
 
Posty: 3
Rejestracja: 26 Mar 2019, 12:18

 

Postkrzysiek.p | 27 Mar 2019, 00:40

Cześć,
Jeśli masz tak dobre niebo, to szkoda nie skorzystać z 12 cali = Potrzebne dobre okulary.

Wizual, a astrofoto to zupełnie inna bajka. Nie da się budżetowo od tak ``strzelić`` fotkę z ogniskowej 750mm-1500mm
Dla własnej satysfakcji, to obiektyw max 200mm i montaż z prowadzeniem .
Jest kilka do wyboru w budżecie połowy ceny Newtona 12 cali.
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostPiotr K. | 27 Mar 2019, 08:51

Wg mnie warto na początek celować w używany GSO 10" na Dobsonie (bardzo często są na giełdzie) do wizuala oraz lustrzankę z obiektywem 135 mm na EQ3-2 z napędem w jednej osi (ew. z guidingiem). Będzie to trochę kosztować, ale to wg mnie jedyny sensowny sposób na pogodzenie wizuala i astrofoto. Tuba, która w wizualu da satysfakcję jest trudna do ogarnięcia w astrofoto (a zestaw z taką tubą - bardzo drogi), a zestaw sensowny do ogarnięcia w astrofoto nie da satysfakcji w wizualu. Albo-albo :)

A pchanie się w nową 12" na początku, bez doświadczenia, to spora szansa na stratę kasy - może się okazać, że teleskop okaże się za duży i niewygodny, i stracisz na odsprzedaży. Dlatego na początek używka 10", widać całkiem sporo (wiem bo mam, porównywałem z 8", 12" i nawet 16"), a w razie czego na odsprzedaży wiele nie stracisz.
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2889
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostOrzech | 27 Mar 2019, 10:16

Jak pisze Piotr K. Kupno nowej 12" to spora szansa na stratę kasy przy ewentualnej odpsprzedaży. To już kawał sprzętu, dużego i ciężkiego. Oczywiście pokaże najwięcej ale jako pierwszy teleskop jest szansa na rozczarowanie. Z drugiej strony masz świetne niebo. Ja muszę 60 km jechać żeby mieć 21,55 a 21,8 to że 200 km i rzadko pod takim bywam. Duże Newtony pod takim niebem rozwijają skrzydła i są pod nie stworzone.
Być może rozwiązaniem jest zakup używanej 12" Bez większej straty przy ewentualnej odsprzedaży a gdyby się spodobała to już jest docelowy teleskop na lata.
Pamiętaj też, że to wymagający teleskop i potrzeba do niego dobrych okularów za ok 500 zł sztuka wzwyż + filtry. Komplet takich okularów często jest droższy niż sam teleskop :roll:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Posttomchm | 27 Mar 2019, 10:51

Ja zadam inne pytanie: czy posiadasz w ogóle jakiekolwiek doświadczeniaw zakresie wizualnych obserwacji astronomicznych? Czy wiesz, jak wyglądają gwiazdozbiory i potrafisz je odnaleźć na Niebie? Obserwowałeś kiedykolwiek Niebo przez lornetkę?

Jeśli odpowiedź na obydwa powyższe pytania brzmi ,,nie", to ja radzę postąpić w sposób następujący:
1. Nie kupować na początek żadnego teleskopu![u][/u] Z reguły jest tak, że pierwszy teleskop może okazać się rozczarowaniem
2. Zaopatrzyć się w mapę nieba lub jakąś smartfonową aplikację w stylu Stellarium, SKySafari itp. Na jej podstawie będziesz wybierał sobie obiekty i odszukiwał je potem na Niebie;
3. Kupić sobie lornetkę + głowica + statyw - jest to mały, lekki sprzęt, jego obsługa nie powinna stwarzać wielkich problemów. Pod ciemnym niebem bardzo wiele DS-ów można odnaleźć za pomocą lornetki. Bardzo przydatna jest tutaj tzw. Tabela Wimmera. Poszukaj jej sobie na forum.
4. Nawiązać kontakty z innymi obserwatorami z okolic. Z reguły każdy będzie miał różny sprzęt, tak więc wówczas będziesz miał okazję obejrzeć (przezeń) i gwiazdy, i na sam sprzęt popatrzeć.
5. Po tym wszystkim sam dalej zadecydujesz, co robić dalej.

Każdy z nas jest inny i ma inne wymagania. Zderzenie marzeń z rzeczywistością to również druga sprawa. Koledzy tutaj dobrze Ci radzą, abyś na sam początek nie kupował takiego kolosa, bo może się to okazać (przynajmniej finansowo) kolosalnym błędem.
Bresser 102XS, montaż azymutalny AZT6
Okulary: GSO Plössl 32mm, Omegon Super LE 14.5mm oraz 9mm, Baader Morpheus 4,5mm, Omegon LE Planetary 3mm
Filtry: TPL UHC 1,25", TPL OIII 1,25", Baader Solar Continuum 1,25"
 
Posty: 36
Rejestracja: 17 Mar 2018, 11:08

 

PostStaryRzeźnik | 15 Kwi 2019, 21:57

Przepraszam za tak długi brak odzewu, ale trochę się wydarzyło u mnie w międzyczasie. Musiałem miedzy innymi wrócić za granicę do Holandii (gdzie na miejscu rozbolał mnie ząb i konieczne jest leczenie kanałowe, a taka przyjemność kosztuje tu 400 euro, więc jak ktoś sie wybiera za granicę, lepiej niech sprawdzi wcześniej stan swojego uzębienia :D ) więc zakup jakiegokolwiek większego teleskopu odchodzi na później, aczkolwiek będę się skłaniał jak koledzy doradzają do używanej 10" jeśli się po drodze znowu nie odezwie dwucalica :D

A co do Twojego pytania tomchm. Przygoda z astronomią rozpoczeła się u mnie jakieś 7 lat temu, ale jedyne instrumenty jakich mogłem wtedy używać były lornetki i lunety ojca, które byly rosyjskiego pochodzenia lub niewiadomowego, w każdym razie szmelc, obraz się nie nakladal, w jednym oku widzialem co innego a w drugim co innego ( jak ktoś ma zeza to jak znalazł :D ) i do tego jeszcze dochodzil efekt tęczy. Ale mimo to nie poddawałem się, spędziłem wiele godzin pod nocnym niebem katując się obrazami z tych lornetek, bylem zachwycony, że mogę się bliżej przyjrzeć temu co nieznane. Koniec końców posłuchałem Cię i dopytałem na czacie o szybką pomoc w wyborze lornetki, pewien jegomość (przepraszam, zapomniałem nicku :P ) doradził mi Nikona Aculona ( o taki: https://www.ceneo.pl/22553595 ).
Trafny wybór, coś pięknego i dziękuje bardzo za pomoc w wyborze. Nie sądziłem, że w lornetce mogę zobaczyć aż tyle, przesada, ta lornetka to żyleta :) Gdy wybrałem się na pierwszą obserwacje nią, byłem zdumiony. Wyruszyłem zaraz po pracy, bez żadnych przygotowań, wsadziłem lornetkę w plecak pobrałem Skysafari na telefon i wio :) Gdy dotarlem na miejsce, rozpocząłem obserwacje nie wiedząc nawet w co się konkretnie patrzę ( już się pozapominało ). I tak sobie patrzę patrzę, i za chwile coś mnie zaintrygowało, tyy chyba widzę gromadę gwiazd (na starych lornetkach moglem o nich zapomniec ), odsunąłem lekko w bok, kurcze następna gromada, jeszcze trochę w bok i następna :D I sobie mysle, nie może być że ja przez lornetkę wypatrzyłem obiekty DS. Więc odpalam Skysafari, nacelowuje i sprawdzam... kurde, rzeczywiście, 3 gromady :D Kopara mi opadła z zachwytu :)

No ale przejdźmy dalej. Obrazami z dużych teleskopów będę gwałcił swoje oczy w przyszłości, ale zastanawiam się na chwilę obecną nad czymś mniejszym, co będę w razie W mógł zabrać do Polski.
Mieszkam obecnie na holenderskiej wyspie na północy gdzie jakość nieba jest powalająca i grzech nie skorzystać z czegoś mocniejszego.

Takie parametry nieba są na wyspie:
SQM 21.85 mag./arc sec2
Brightness 0.197 mcd/m2
Artif. bright. 25.5 μcd/m2
Ratio 0.149
Bortle class 3
Elevation 0 meters

Teraz pytanie, czy warto kupić ten teleskop, bo widzę ma duże lustro jak za tą cenę ( bardzo bym prosił o szybką odpowiedź, bo produkt prawie wyprzedany)
https://www.bol.com/nl/p/national-geogr ... oductTitle

P.S. Jeśli chodzi o astrofotografię to myślę, że można o niej zapomnieć ze względu na latarnie morską która cyklicznie rozświetla niebo promieniem światła.
Nikon Aculon A211 10x50
 
Posty: 3
Rejestracja: 26 Mar 2019, 12:18

 

Postmaxio | 16 Kwi 2019, 19:35

Pytałeś o 12 cali, a teraz chcesz kupić taką zabawkę :D .
 
Posty: 194
Rejestracja: 11 Wrz 2015, 20:54

PostStaryRzeźnik | 16 Kwi 2019, 19:46

maxio napisał(a):Pytałeś o 12 cali, a teraz chcesz kupić taką zabawkę :D .


W Polsce kupię sobie 12 cali, tutaj nie mogę sobie pozwolić na takiego bydlaka, napisałem przecież.
Z resztą nie ważne, dostałem już odpowiedź na czacie
Nikon Aculon A211 10x50
 
Posty: 3
Rejestracja: 26 Mar 2019, 12:18

 

PostAndrzej.Ch63 | 16 Kwi 2019, 21:21

maxio napisał(a):Pytałeś o 12 cali, a teraz chcesz kupić taką zabawkę :D .


Dajcie chłopu spokój , niech sobie kupi ten teleskop i postawi na firmowym biurku .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 797
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat