Pomoc w doborze teleskopu.

PostDąbek416 | 09 Kwi 2019, 20:13

Witajcie! Przychodzę do was z prośbą o pomoc w dobraniu teleskopu. Sytuacja wygląda tak, że mieszkam w średnim mieście 22-23 tysiące mieszkańców, miejsce gdzie stałby teleskop byłby to duży taras przed, którym stoi kilka latarni więc niebo niestety nie jest zbyt czyste. Bardzo zaciekawił mnie temat Go-To i mam na oku teleskop Celestron NexStar 127. Zamiast rozpisywać się wymienię wszystko w punktach. :)
1. Fundusz - Ok. 2-2,5 tysiąca na sam teleskop ze statywem. Na dodatkowe okulary budżet ok. 1000zł
2. Miejsce zamieszkania - Tak jak wspomniałem średniej wielkości miasto z zanieczyszczeniem świetlnym.
4. Jeżeli chodzi o mobilność w grę wchodzą wyjazdy poza miasto na wieś ok. 15km za miasto.
5. Moje oczekiwania wobec teleskopu to przede wszystkim obserwacja planet oraz ich zdjęcia w przyszłości. Nie pogardziłbym również jakimiś DS'ami. :)
 
Posty: 3
Rejestracja: 09 Kwi 2019, 19:54

 

Postkrzysiek.p | 09 Kwi 2019, 22:44

Przy takich warunkach może Maksutov 150mm.
Chyba, że Newton 8 cali plus dobre okulary, jeśli przewidujesz wyjazdy pod ciemniejsze niebo.
Z Newtonem obserwacje tylko astro .
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostQuCyk | 10 Kwi 2019, 09:38

Duży taras zmieści duży teleskop. Jeżeli masz możliwość wyjazdu za miasto to w grę wchodzą tylko światłosilne teleskopy w okolicach f5 na montażu dobsona.
https://deltaoptical.pl/teleskop-dobson ... om=listing
lub jeżeli rozmiary mają być bardziej kompaktowe:
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing
Natomiast jeżeli koniecznie chcesz z go-to wtedy:
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... om=listing

Teleskopy Maksutov-Cassegrain sprawdzają się w przypadku obserwacji tylko i wyłącznie z terenów miejskich na Księżycu i planetach. Lecz jeżeli masz możliwość wyjazdu pod ciemne niebo, to kupuj największe lustro jakie możesz :)
Lecz jeżeli faktycznie planujesz głównie obserwacje planet i ich fotografię to MAK 127 będzie ok :)
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

PostDąbek416 | 10 Kwi 2019, 12:04

Okej dziękuję ale nasuwa się pytanie. Czy dobsony dadzą radę w mieście? Wiadomo wyjazdy są możliwe ale też nie za często 1-3 razy w miesiącu + 10 calowy dobson jest bardzo ciężki.
 
Posty: 3
Rejestracja: 09 Kwi 2019, 19:54

 

PostQuCyk | 10 Kwi 2019, 12:28

Fakt, dobsony są ciężkimi teleskopami, lecz można je rozłożyć na dwa elementy. Tuba ok 15 kg, montaż ok 12 kg. Dobsonami również można obserwować z miasta planety i księżyc, lecz należy również zastosować filtry przyciemniające/kontrastowe. W przeciwnym razie planety będą jako świecące kulki bez większych szczegółów. Poza miastem natomiast pokażą "milion" razy lepsze widoki obiektów głębokiego nieba niż np. MAK.
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

PostDąbek416 | 10 Kwi 2019, 16:29

Hmm bardzo zaciekawił mnie ten dobson. :D Zdjęcia z niego są wyśmienite, wiesz może, który filtr i okulary byłyby najlepsze? Tak jak wspominałem budżet na dodatkowe akcesoria to około 1000zł. :)
 
Posty: 3
Rejestracja: 09 Kwi 2019, 19:54

 

PostQuCyk | 10 Kwi 2019, 16:51

To zależy, którego dobsona wybierzesz. W GSO okular 30mm można sobie zostawić, zamienić na lepszy zestawowy 9mm i dokupić jeden krótko ogniskowy do planet i soczewkę barlowa. Jeżeli wybierzesz SW ta sama sytuacja, z tym, że 25mm to tez kitowiec, więc z czasem można go zamienić na coś lepszego.
Okulary hmm, temat rzeka. Tutaj oprócz własności optycznych dochodzą indywidualne odczucia jeżeli chodzi o komfort obserwacji. Dużo ludzi poleca okulary ES. Z tańszych fajne są Hyperiony Baaderowskie. Mi np. bardzo się podobają Vixeny SLV, a prywatnie posiadam okulary SWA przy tubie 12" i również fajnie się sprawdzają.
Wieczorem postaram się co nieco napisać o konkretnych modelach...
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

PostQuCyk | 11 Kwi 2019, 08:35

Tak jak wcześniej wspomniałem o okularach można napisać dość pokaźną książkę. Opiszę moje odczucia przy konkretnych okularach. Zaznaczam, że jest to moje prywatne zdanie. Każdy może mieć inne wrażenie z obserwacji.
1) ESy - nie miałem ich jeszcze w rękach, więc tutaj się nie wypowiem.
2) Celestron Luminos 82* - Niewielki, dobrze zbudowany okular. Optycznie da przyzwoite, kontrastowe obrazy. Ostrość praktycznie w całym polu widzenia. Okular wrażliwy na nieosiowe patrzenie. Dużym plusem jest pokaźne pole widzenia. Nawet w dużych powiększeniach obiekt tak szybko nam z kadru nie ucieka.
3) Baader Hyperion 68* - Duże, solidnie zbudowane okulary. Tak, jak w powyższym przykładzie, również obrazy są ostre i kontrastowe. Lekka nieostrość pojawia się przy brzegach pola widzenia. Okular mniej wrażliwy na nieosiowe patrzenie, aczkolwiek trzeba się pilnować podczas obserwacji, aby prawidłowo przykładać oko do okularu.
4) Vixen SLV 50* - Niewielki, okular w rozsądnej cenie :) Posiada najmniejsze pole widzenia ze wszystkich wymienionych, lecz w moich oczach dawał najfajniejsze obrazy. Bardzo szybko ostrzył i dawał bardzo fajne ostre obrazy (może nawet lekko ostrzejsze niż Celestron i Baader). Jest bardzo wrażliwy na nieosiowe patrzenie przy wkręconej muszli ocznej. Wykręcając ją sytuacja się lekko poprawia.
5) SW SWA 58* - Budżetowe okulary za niewielkie pieniądze. Posiadają najbardziej optymalne bo 58* pole widzenia. Dają co prawda troszkę przymglone obrazy (mniej kontrastowe), ale o akceptowalnej ostrości. Nieostrość jest obecna na brzegach pola widzenia. Potrafią pokazać skopaną kolimację teleskopu :) Są całkowicie nie wrażliwe na nieosiowe patrzenie.
6) TS HR 58* - Również budżetowe okulary w fajnej cenie. Posiadają - tak, jak poprzednik 58* pole widzenia. Obrazy dają ciutkę ostrzejsze i bardziej kontrastowe niż okulary SWA, lecz są wrażliwe na nieosiowe patrzenie. Również potrafią pokazać skopaną kolimację teleskopu.

Podsumowując. Celestrony, Baadery i Vixeny porównywałem między sobą (testowałem na kraterze Księżyca. Jeden i ten sam krater obserwowałem w różnych okularach), a na koniec porównałem je do SWA, które posiadam prywatnie. Okazało się, że np. Vixem 20mm daje delikatnie większe powiększenie niż Baader Hyperion 17mm i Celestron Luminos 19mm. Spowodowane jest to tym, że Baader i Celestron fizycznie mają większe pole widzenia niż Vixen, ale centrum pola jest oddalone, mamy zatem wrażenie efektu rybiego oka. Większe pole widzenia bardzo fajnie sprawdza się w przypadku obiektów głębokiego nieba w małych i średnich powiększeniach. Z kolei małe pole widzenia powoduje, że przy dużych powiększeniach często trzeba teleskopem ruszać, ponieważ obiekt bardzo szybko ucieka z kadru.

Osobiście, W Celelestronie i Baaderze nie spodobało mi się zbyt duże pole widzenia, które powodowało efekt oddalania centrum. W Vixen fajnie przybliża, lecz ma małe pole widzenia. TS HR akceptowalnie ostre i kontrastowe obrazy i idealny rozmiar pola widzenia. SWA daje troszkę gorszej jakości obrazy niż pozostałe okulary i nie jest wrażliwy na nieosiowe patrzenie.
To są moje osobiste spostrzeżenia. Okulary są bardziej indywidualną sprawą i każdy powinien je dobierać pod własne wymagania i komfort obserwacji. Kusi mnie jednak zakup dwóch Baaderów do małych i średnich powiększeń i dwóch Vixenów do dużych powiększeń.
W niedalekiej przyszłości planuję znowu wziąć te okulary na testy, to może uda mi się napisać coś więcej :)

Co do filtrów. Używam GSO 25% i 13%. W zupełności wystarczą. Przyciemnią obraz i poprawią delikatnie kontrast. Niezbędne do obserwacji Księżyca, Jowisza, a czasami nawet Saturna.

Przepraszam za trochę chaotyczną treść, ale pisałem na szybko :)
GSO 10" / Barlow x2 2" ED / GSO 30mm / Hyperion 21mm / Hyperion 17mm / SLV 9mm / SLV 6mm / Filtry: 13%, 25%, UHC-S 2"
 
Posty: 86
Rejestracja: 05 Cze 2017, 21:47
Miejscowość: Stolyca

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat