Tuba GSO RC Ritchey-Chretien 8" 200/1600 f/8 OTA M-LRS

PostGaber | 21 Kwi 2019, 10:54

Witam wszystkich,

https://www.teleskopy.pl/Tuba-GSO-RC-Ri ... -2753.html

Czy jest tu jakiś użytkownik w/w tuby? Zastanawiam się nad zakupem. Generalnie posiadam Bressera NT203, którego stosuje w wizualu jak i w fotografiach Księżyca i planet, ale szukam czegoś co da mi lepszy obraz w połączeniu z kamerą ZWO ASI 120, a może ktoś rzuci lepszy pomysł oczywiście w takich granicach cenowych?
Ostatnio edytowany przez Gaber, 21 Kwi 2019, 11:38, edytowano w sumie 1 raz
Bresser NT 203/1000 EXOS 2, Baader Scopos 30mm, Baader Hyperion 13mm, Baader Hyperion 8mm, SW UWA 5mm, GSO Plossl 4mm, GSO Plossl 26mm, Barlow SW 2x, Barlow ES Focal Extender 3x, ZWO ASI 120MC-S, kilka filtrów
Awatar użytkownika
 
Posty: 36
Rejestracja: 11 Lut 2018, 12:59
Miejscowość: Ornontowice

 

PostDominik Woś | 21 Kwi 2019, 11:10

Gaber napisał(a):Witam wszystkich,

https://www.teleskopy.pl/Tuba-GSO-RC-Ri ... -2753.html

Czy jest tu jakiś użytkownik w/w tuby? Zastanawiam się nad zakupem. Generalnie posiadam Bressera NT203, którego stosuje w wizualizacja jak i w fotografiach Księżyca i planet, ale szukam czegoś co da mi lepszy obraz w połączeniu z kamerą ZWO ASI 120, a może ktoś rzuci lepszy pomysł oczywiście w takich granicach cenowych?


To nie jest dobry wybór jeśli nie masz dużego doświadczenia z teleskopami SCT i RC. Pierwszym problemem z jakim się zetkniesz będzie bardzo trudna kolimacja teleskopu RC. Nie wierz zapewnieniom sprzedawców, że teleskop jest fabrycznie skolimowany, gdyż nie jest to prawda. Optyka tego systemu to dwa lustra, z których każde ma swoją oś optyczną i ich zgranie jest bardzo trudne. W sumie pewnie dlatego nie ma zbyt wielu zdjęć z tego typu teleskopów na forum. Dodatkowo w RC 8" masz dość dużą obstrukcję centralną co może powodować spadek kontrastu (jeśli RC to raczej od 10" w górę ale to już długie ogniskowe i spora waga samej tuby). Lepszym wyborem byłby pewnie SCT 8" lub nawet 10" (łatwiejszy w kolimacji). Maksutovów Ci nie polecam, gdyż w naszym klimacie, ze względu na gruby menisk korektora, mają problemy z wychłodzeniem do temperatury otoczenia.

Pamiętaj jednak, że przez najbliższe parę lat planety będą górowały dość nisko nad horyzontem i dobre efekty astrofotograficzne będą wymagały ekstremalnie dobrego seeingu, który to trafia się bardzo, bardzo rzadko.

Ale teleskopem RC jak najbardziej da się robić zdjęcia planet. Przykładowo moje zdjęcie Marsa (dość już wiekowe) z RC 10" na optyce Astrosib:

Tuba GSO RC Ritchey-Chretien 8" 200/1600 f/8 OTA M-LRS: mars_13012008.jpg


Tuba GSO RC Ritchey-Chretien 8" 200/1600 f/8 OTA M-LRS: mars_13012008.gif


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostGaber | 21 Kwi 2019, 11:48

Miałem kiedyś MAKa 127, byłem z niego nawet zadowolony, ale tak jak piszesz zauważyłem z czasem, że strasznie długo się chłodził mimo małej apertury co mnie z czasem zaczęło irytować, bo to był początek mojej przygody z astro, a jak wiadomo człowiek na tym poziomie jest bardzo niecierpliwy :roll: . Chętnie bym się skusił na tego SCT 8" lub 9.25" ale cena mnie puki co odstrasza - mam inne wydatki w najbliższym czasie. Może jakis dobry achromat, bo Apo też cenowo wysoko. Musi być jakieś rozwiązanie tej zagadki :lol: chodzi tylko o US.


A może coś takiego ? https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 202%20cale
Bresser NT 203/1000 EXOS 2, Baader Scopos 30mm, Baader Hyperion 13mm, Baader Hyperion 8mm, SW UWA 5mm, GSO Plossl 4mm, GSO Plossl 26mm, Barlow SW 2x, Barlow ES Focal Extender 3x, ZWO ASI 120MC-S, kilka filtrów
Awatar użytkownika
 
Posty: 36
Rejestracja: 11 Lut 2018, 12:59
Miejscowość: Ornontowice

 

PostDominik Woś | 21 Kwi 2019, 12:03

Gaber napisał(a):Miałem kiedyś MAKa 127, byłem z niego nawet zadowolony, ale tak jak piszesz zauważyłem z czasem, że strasznie długo się chłodził mimo małej apertury co mnie z czasem zaczęło irytować, bo to był początek mojej przygody z astro, a jak wiadomo człowiek na tym poziomie jest bardzo niecierpliwy :roll: . Chętnie bym się skusił na tego SCT 8" lub 9.25" ale cena mnie puki co odstrasza - mam inne wydatki w najbliższym czasie. Może jakis dobry achromat, bo Apo też cenowo wysoko. Musi być jakieś rozwiązanie tej zagadki :lol: chodzi tylko o US.


A może coś takiego ? https://teleskopy.pl/product_info.php?c ... 202%20cale


Ani achromat ani małe (100mm) APO nie dadzą Ci dobrych rezultatów na planetach i Księżycu, jeśli chciałbyś fotografować z dłuższą ogniskową. Zapoluj może na forumowej giełdzie na SCT 8" na początek, trafiają się okazje nawet w okolicach 50% ceny sklepowej. Sam też możesz dać ogłoszenie w dziale "Kupię" aby zorientować się jakie są opcje i warunki cenowe. :wink:

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKrzysztof z Bagien | 21 Kwi 2019, 12:46

Jestem odpadem atomowym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 279
Rejestracja: 17 Wrz 2017, 05:31
Miejscowość: Łódź

PostGaber | 21 Kwi 2019, 13:10

Pójdę jednak w SCT 8" ew. 9.25" o ile gdzieś się trafi :lol:
Bresser NT 203/1000 EXOS 2, Baader Scopos 30mm, Baader Hyperion 13mm, Baader Hyperion 8mm, SW UWA 5mm, GSO Plossl 4mm, GSO Plossl 26mm, Barlow SW 2x, Barlow ES Focal Extender 3x, ZWO ASI 120MC-S, kilka filtrów
Awatar użytkownika
 
Posty: 36
Rejestracja: 11 Lut 2018, 12:59
Miejscowość: Ornontowice

 

Postabo | 24 Paź 2019, 09:35

Mam tą tubę. Nowa nie była skolimowana a ja od zakupu w zeszłym roku co kilka tygodni podchodzę do jej kolimacji, niestety nic z tego nie wychodzi. :/
Wczoraj próbowałem pół nocy uzyskać okrągłe gwiazdki.
Cętki są pojedyncze, podwójne, wielokrotne, komety, jajka ale punktu nie ma.
Ja nie polecam. Nie zrobiłem jednego dobrego zdjęcia.
pozdro,
Zdzisław (Abo)

__________________
Szczecin ASI294MC, ASI120MC, AZ-EQ6, EQ5 GT, SAM, N203/800, RC 6", Tair3S, C40D fullmod, kiepski RC 8"
 
Posty: 16
Rejestracja: 07 Wrz 2018, 19:44
Miejscowość: Szczecin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat