Rozterki młodego Gringo...

PostBeowulf | 09 Lip 2008, 22:51

Witam
Moze odrazu przejde do rzeczy Mianowicie
Stoje przed decyzja kupić teleskop czy nie? Czego sie spoedziewac po nim jakich widoków? pomozcie mi to zweryfikować..ale powoli od poczatku czesto siedziac na rybach w nocy zamiast na wedki gapie sie w niebo...Chciałbym sprobować mieszkam na obrzerzach małego 20 sto tyś miasta do dyspozycji mam ogrod balkon mam tez swoj samochod <mam 21 lat>wiec wyjazdy tez wchodza w gre Niebio u mnie hmm raczej srednie nie za ciemne nie za jasne tak mi sie wydaje ale gwiazdy sa łądnie raczej niebo dobre choc niedaleko mam lampy i w sumie wiekszych swiateł nie ma Do dyspozycji mam 800 zł wiadomo chciałbym najelpszy jaki sie da najbardziej urzekły mnie reflaktory z tym ze sa duzo drozsze pewnie plecicie mi synte 6 ale do kawał rurska.. czy moze nie chce nic sugerować prosze o WAsza opinie i Nieocenioną Pomoc
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Cze 2008, 02:32
Miejscowość: Wielkopolska

Postszuu | 09 Lip 2008, 23:41

to forum dla astronomów, więc oczywiste że odpowiedź będzie TAK, KUPIĆ! :)

ale za 800 to raczej synte 8... używaną na pewno znajdziesz za taką cenę.
jeżeli nigdy nie patrzyłeś przez teleskop to możesz najpierw poszukać w okolicy jakiegoś astromaniaka i zobaczyć czy ci się spodoba.
albo może się okazać że wystarczy ci patrzenie na niebo na rybach przez lornetkę - to też jest ciekawe i widać o wiele więcej niż gołym okiem. spróbuj!
Awatar użytkownika
 
Posty: 804
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostBeowulf | 09 Lip 2008, 23:45

Własnie Drogi Kolego wacham sie czy telep duzp przemawia za teleskopem <Lepsze widoki efekty wiecej drobiazgów bez porownania> ale ja chciałbym coś uniwersalnego zebym mogł na widoki ppatrzec na rybach rownież to chyba odwieczny dylemat.....Jednak w lornetce nie zobacze tyle co w teleskopie ale telep nie jest tak mobilny jak lornetka a co sadzicie o lornetce i jakis statyw np ?
Ps Szuu dzisiaj Jowisz w opozycji a Ty nie na obserwach ? ja załuje ze nie mam telepa juz..pewnie musi byc piekny widok :/ pozdrawiam i POoooogofnego Nieba
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Cze 2008, 02:32
Miejscowość: Wielkopolska

Postszuu | 10 Lip 2008, 00:50

no niestety, duzy teleskop to wiecej klopotu z transportem... zawsze jest coś za coś. oczywiście istnieją też teleskopy małe i poręczne, na przykład taki jaki mam teraz na fotce. widać w nim dużo więcej niż w lornetce ale mniej niż w duzym teleskopie.
o lornetce wspomniałem bo nie dość że można ją wszędzie zabrać (na ryby też) to jest przydatna nawet jak obserwujesz teleskopem żeby się rozejrzeć po niebie. oczywiście statyw jest jak najbardziej wskazany - dzięki niemu w tej samej lornetce zobaczysz więcej.

a dzisiaj nie patrzę na jowisza bo z prognozy wychodziło że będa chmury... jednak się nie pojawiły :P na szczęście widziałem go "prawie w opozycji" pare dni temu i był bardzo ładny (dodatkowo z jednym z księżyców przechodzącym na tle tarczy planety i rzucającym na nią cień :))
Awatar użytkownika
 
Posty: 804
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostBeowulf | 10 Lip 2008, 23:54

Moze ktos jeszcze pomoze ? wypowie sie
:lol:
Dzieki Ci szu za wszelkie wskazowki :)
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Cze 2008, 02:32
Miejscowość: Wielkopolska

PostTomekG | 11 Lip 2008, 00:29

Hm, kupuj teleskop, zawsze możesz go sprzedać z nie taką wielką stratą. Nie warto na łożu śmierci żałować "chciałem sobie zawsze kupić teleskop, dlaczego tego nie zrobiłem..?" :> ;) Może nie po to się żyje żeby spełniać swoje zachcianki, ale ja bym się trzymał tej wersji ;) Stawiałbym na Twoim miejscu na tą Syntę 8" na dobsonie jako sprzęt uniwersalny dosyć, jęsli chodzi o obserwacje( lub zbierał na 10"). Zależy jeszcze co byś tam chciał zobaczyć. Może wystarczy coś mniejszego, łatwiejszego do przewożenia/przenoszenia. Jeśli nie masz sprecyzowanych obiektów to jednak teleskop powyżej. Pamiętając, że odpada właściwie zaawansowane astrofoto.
Synta 10" Dob.
Pozdrawiam.
http://www.nforummsts.fora.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 30 Maj 2008, 21:16
Miejscowość: Zabrze

Postfelcia97 | 11 Lip 2008, 10:50

Beowulf napisał(a):Witam
Moze odrazu przejde do rzeczy Mianowicie
Stoje przed decyzja kupić teleskop czy nie? Czego sie spoedziewac po nim jakich widoków? pomozcie mi to zweryfikować..ale powoli od poczatku czesto siedziac na rybach w nocy zamiast na wedki gapie sie w niebo...Chciałbym sprobować

Gdybyś zadał pytanie jaki kupić teleskop, bo...? To nasze odpowiedzi mają sens, ale ...
Astronomia, nawet ta przez małe "a", jest bardzo zaborcza. Stawi przed Tobą duże wymagania, jeżeli im nie sprostasz to rozczarujesz się. Nazwa tego forum jest adekwatna do oczekiwań Pani Astronomii, to astromania. Albo Jej ulegniesz i zaczniesz żyć dla Jej uroków, albo będzie to chwilowy zamiennik łapania ryb, a na to wystarczy lornetka. Ludzie obserwujący niebo to ..."normalni na swój sposób" . Oczywiście sam podejmiesz decyzję, ale jeżeli teraz nie czujesz tego w Sobie, nie ogarnia Cię żądza przeniknięcia czerni nieba, to jest to tylko kaprys. Nie kupuj teleskopu, nie zajmuj się astronomią, łap dalej ryby, gap się w niebo, odpoczywaj i rozmyślaj.
Awatar użytkownika
 
Posty: 159
Rejestracja: 06 Gru 2006, 09:10
Miejscowość: BYDGOSZCZ

 

PostHajduczny | 11 Lip 2008, 18:05

No, nie stawiajmy sprawy tak na ostrzu noża :wink:
Można traktowac astronomię też po prostu jako hobby. Trudno dorazic wybór teleskopu, jak nie wiemy, co tak na prawdę cię w niebie urzekło. Chciałbyś poszperac za mgławicami? Wtedy synta na dobsonie będzie w sam raz (tylko transport może byc kłopotliwy). Fascynują cię planety? - to może pomyśl o jakimś maksutowie (choc takowe kosztują już powyżej 800 zł). Albo wciągaj się stopniowo: najpierw zobacz co uda ci się ustrzelic przez lornetkę, spróbuj się wybra na jakiś zlot, a dopiero potem zdecydujesz, jakie działko kupic.

Pogodnych nocy!
Spatřil jsem kometu oblohou letěla
chtěl jsem jí zazpívat ona mi zmizela
Awatar użytkownika
 
Posty: 67
Rejestracja: 02 Lip 2007, 14:03
Miejscowość: Podkrakowska wieś

PostAdamPaweł | 12 Lip 2008, 23:58

Raz tylko widziałem reflaktor na paralyktyku w akcji - i stwierdzam, że więcej z tym ustawiania i kręcenia śrubkami niż obserwacji - mówię oczywiście z pozycji początkującego. Polecam więc szczerze Dobsona 8)

Załóżmy, że na początek nie będziesz taszczył telepa, tylko obserwował (dla sprawdzenia, cy cię to kręci) z domu - więc sprawdź niebo gołym okiem - jeśli widzisz w dobrą noc bez Księzyca bez szczególnego bólu oczu wszystkie 7 gwiazd M. Niedźwiedzicy - telep ma sens (mówię o uniwersalnym zastosowaniu - nie obserwacji tylko planet czy najjaśniejszych obiektów- bo początkujący ma WIDZIEĆ, nie się męczyć i zniechęcać). Nie widzisz 7 (6, ostatecznie 5, najjaśniejszych też może być) gwiazd - nie ma sensu.

Bez demonizowania mogę powiedzieć, że astronomia amatorska - jak KAŻDE inne hobby - wymaga zaangażowania i apetytu :idea: To nie jest tak, że robisz PSTRYK i - o jaki fajny Saturna, o jak fajna M13 :idea: Oglądanie takich widoczków znudzi się po trzecim razie. Rzecz polega na cierpliwym wyszukiwaniu, czytaniu mapek, czytaniu książek o Kosmosie, zaliczaniu, kontemplowaniu, łamaniu oka na jakichś rozmytych punkcikach, albo na jakichś rozmytych fragmencikach bardziej widowiskowych punktów :lol:

Zakochanie + orka małżeńska jednym słowem :lol:

Może spróbuj sie zakochać bez zobowiązań, kup Syntę 8 i umów sie na parę randek :lol: Ciekawe, czy pierwszy pocałunek będzie gorzki, czy słodki...

Jestem na tym forum dopiero 7 miesięcy, a już widzę, że większość zadających podobne do twoich pytań trochę pobędzie, czasem kupi telep, coś tam się pozachwyca Saturnem - i znika bez śladu :lol:

Pewnie też znikniesz :wink: Obym się mylił.

PS. Ale, wierz mi, że jeśli poczujesz klimat - to nie pożałujesz.
telep Synta 200/1200 Dob; szkiełka LVW 22 - 13 - 8; filtry polaryzacyjny, słoneczny i UltraBlock;
luneta Celestron Ultima 80 na azymutalnym, z zoomem 20x60;
lornetki Nikon EX WP 10x50, Vortex Spitfire 8.5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 351
Rejestracja: 12 Sty 2008, 02:00
Miejscowość: Górny Śląsk

PostBeowulf | 13 Lip 2008, 22:28

Witam
Przepraszam zenie odzywalm sie tyle czasu...Mimo wszystko przeczytałem wyszto z Wielka uwaga.....No wiec nie jeste osoba ktora łatwo sie zniecheca piszac ten post nie pisze go by upewnic sie ze Chce ogladać Niebo tylko rozwiaz swoje watpliwosci na temat teleskopu dla Siebie :wink: Przekoapałe wsyztjue fora aczkolwiek nie ma to ja samemu napisać posta z pytaniem wszkak kto pyta nie bładzi :) jednak nie zaskoczyliscie mnie z ta syntš i chyba na synte 8 zdecyduje sie moze dorwe cos uzywanego >? jednak przerazaja mnie jej wielkosci ;/ chciałbym sprzet podobnych osiagach a mniejszy gdyz lepiej go zabierac ze soba wszedzie i zywac niech ma stac i zbiera kurz;/
moze cos mniejszego polecicie?
Ps urzekła mnie Twoja odpowiedz AdamiePawle:) niewatpliwie umowie sie na radnke...:)) i postara sie nie zniknać w czelusciach ...z jednym nedznym watkiem :) pozdrawiam i dziekuje wysztkim za zainteresowanie i Nieocenionš Pomoc:)
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Cze 2008, 02:32
Miejscowość: Wielkopolska

Postszuu | 13 Lip 2008, 23:14

niestety, teleskop porównywalny do synty 8 nie może być wiele mniejszy bo osiągi zależą w dużym stopniu od średnicy. może być krótszy i bardziej poręczny jeżeli byłby schmidtem lub maksutowem, za to byłby o wiele droższy.

cóż, musisz sam rozważyć czy będzie ci się chciało targać dużego sprzęta czy poprzestaniesz na mniejszym ale częściej używanym :)

(albo oglądnij zdjęcia synty 12 i dojdziesz do wniosku ze 8 to właściwie jest całkiem mała i wygodna)
Awatar użytkownika
 
Posty: 804
Rejestracja: 22 Mar 2008, 17:51

PostBeowulf | 13 Lip 2008, 23:44

Hehe coś w tym jest jak mi wiadomo Wielkosc ma znaczenie w teleskopie;/ ps kolego widziałęm synte 12:) i sadze ze nie na darmo nazwyana jest BOJLEREM !
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Cze 2008, 02:32
Miejscowość: Wielkopolska

Postsaywiehu | 13 Lip 2008, 23:54

Eeee przesada- bojler to Synta 10" :D
saywiehu
 

PostBeowulf | 14 Lip 2008, 00:05

NO pewnie masz racje Amator jeszcze jeste jednak obie to dla mnie Lochy ! Kolego a co powiesz mi o tym telepie ? wydaje sie mobilny a przy tym uniwersalny ? w granicach rozsadku bo na wszytk mozna popatrzec łącznie z krajobrazem tak pisze producent duzo odbiega jakoscia obrazu od sytny 8 ? http://teleskopy.pl/astronomia.php?prod ... ssier_R-80
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Cze 2008, 02:32
Miejscowość: Wielkopolska

PostCharon X | 14 Lip 2008, 00:17

szuu napisał(a):niestety, teleskop porównywalny do synty 8 nie może być wiele mniejszy bo osiągi zależą w dużym stopniu od średnicy. może być krótszy i bardziej poręczny jeżeli byłby schmidtem lub maksutowem, za to byłby o wiele droższy.

cóż, musisz sam rozważyć czy będzie ci się chciało targać dużego sprzęta czy poprzestaniesz na mniejszym ale częściej używanym :)

(albo oglądnij zdjęcia synty 12 i dojdziesz do wniosku ze 8 to właściwie jest całkiem mała i wygodna)


Zamiast tych MC czy SC może być też krótki achromat typu 120/600, bo ma znacznie większe pole. Tymbardziej, że te pierwsze to raczje plametarne sprzęty, z których teraz mamy tylko falujacego Jowisza w Strzelcu. Na jesień będzie też Saturn, ale pierścień jest coraz mniejszy.
Ale te wymienione sprzęty to raczej mogą służyć jako uzupełnienie "bojlera" lub głównym teleskopem, gdy nie możemy sobie pozwolić na "bojlera".
Bo "Bojler" przebije te teleskopy zarówno na planetach jak i DSach. :wink:

Beowulf napisał(a):NO pewnie masz racje Amator jeszcze jeste jednak obie to dla mnie Lochy ! Kolego a co powiesz mi o tym telepie ? wydaje sie mobilny a przy tym uniwersalny ? w granicach rozsadku bo na wszytk mozna popatrzec łącznie z krajobrazem tak pisze producent duzo odbiega jakoscia obrazu od sytny 8 ? http://teleskopy.pl/astronomia.php?prod ... ssier_R-80


Będzie znacznie słabszy od Synty. Jak chcesz mobilny teleskop to raczej 5" krótki achromat, Mak lub SC. One też będą lepsze niż ten achromacik co podałeś.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostBeowulf | 14 Lip 2008, 00:24

DZiekuje Ci Charon X Czyli podsumowujac za Kwote do 800 zł nie znajde lepszego teleskopu niz nowa synta 6 lub uzywana synta 8 ? ze wskaniem na te druga to w woli scisłosci moze przyda sie gdy ktos bedzie chciał napisać podoby watek :) teraz tylko polować na uzywana 8 .....z Tego co wiem Wimmer juz Swoja sprzedał;/
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Cze 2008, 02:32
Miejscowość: Wielkopolska

Postfelcia97 | 15 Lip 2008, 07:29

No widzisz konkretna decyzja, a nie rozterki młodego Gringo...
Życzę Ci wielu nieprzespanych nocy i upolowania wszystkich emek, a satysfakcja z obserwacji murowana.
Awatar użytkownika
 
Posty: 159
Rejestracja: 06 Gru 2006, 09:10
Miejscowość: BYDGOSZCZ

 

Postwimmer | 15 Lip 2008, 17:08

Beowulf napisał(a):....z Tego co wiem Wimmer juz Swoja sprzedał;/


Haha
Dobre!
Moja Synta 8'' wisiała na giełdzie chyba ze 4 miesiące i nikt nie chciał, a teraz jak już sprzedana, to i 3 chętnych na raz by się znalazło...

Chyba jednak sezon wakacyjny sprzyja sprzedaży sprzętu astro :D

pzdr
N 150/750 Omni XLT | Twilight AZ-5 | ES 68° 24mm | WO WA66 20mm | Hyperion 8mm; 3,5mm | Filtry: UHC-S | Moon | CPL | Yellow 495nm | #21 Orange | #80A Blue | #12 Yellow
Awatar użytkownika
 
Posty: 683
Rejestracja: 21 Gru 2007, 19:49
Miejscowość: Warszawa

PostBeowulf | 15 Lip 2008, 18:33

Ano widzisz ze ja 4 miesiace temu nie widzialem TWojego postu WImmer :) nie gniewaj sie za moje spoznienie:)
Pozdrawiam :twisted:
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Cze 2008, 02:32
Miejscowość: Wielkopolska

PostAdamPaweł | 08 Sie 2008, 01:02

No i jak tam, Beowulf, masz już telep i zapał do obserwacji :?: :lol:
telep Synta 200/1200 Dob; szkiełka LVW 22 - 13 - 8; filtry polaryzacyjny, słoneczny i UltraBlock;
luneta Celestron Ultima 80 na azymutalnym, z zoomem 20x60;
lornetki Nikon EX WP 10x50, Vortex Spitfire 8.5x32
Awatar użytkownika
 
Posty: 351
Rejestracja: 12 Sty 2008, 02:00
Miejscowość: Górny Śląsk

PostBeowulf | 11 Sie 2008, 00:53

WItaj Drogi Kolego
Niestety sytuacja zyciowa nie pozwala narazie <:(>zapał jest Ogromny ! <Musze sie pochwalic ogladałem Jowisza ostatnio przez lornetke niestety ale i tak urzekajace toć to malnstwo było ps mozliwym jest dostrzec przez lornetke 16x razy podajze ksiezyce ? jak tak to widzialem 2 z jednej strony jeden o gory tarczy nie wiem czy to mozlwie czy zwidy miałem ? NAturaleni jeste stałym<czyt codziennym uczestnikiem forum>Pozdrawiam wsyztkich
 
Posty: 12
Rejestracja: 28 Cze 2008, 02:32
Miejscowość: Wielkopolska

Postacubenes | 11 Sie 2008, 20:59

Oczywiście widać wszystkie księżyce Galileuszowe nawet przez szukacz 6x30 ,naturalnie wraz ze wzrostem średnicy obiektywu oraz powiększenia Jowisz będzie wyrażniejszy a jego cztery księżyce łatwiej rożdzielić .
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat