Pierwszy teleskop

Postidalgo | 05 Wrz 2019, 14:43

Witajcie maniacy,

Po długim studiowaniu tematu postanowiłem kupić sw bk mak 102 na montażu eq2.
Mieszkam we Wrocławiu, w centrum, sprzęt będę używał z balkonu i mobilnie z pobliskiego parku lub górki. Nie jestem zmotoryzowany, sprzęt musi być przenośny przez 1 osobę.
Z mojego rozeznania wynika, że sprzęt powinien być odpowiedni na US, a na DS i tak mam za jasno. Godzę się z tym.
Zastanawiałem się też czy wybrać montaż paralaktyczny czy azymutalny, AZ przemawia na korzyść mobilności a EQ do astro fotografii, o której też ewentualnie (bardzo amatorskiej) myślę.

Proszę o poradę:
1. Czy to będzie dobry wybór w zadanych kryteriach, a jeśli tak to, czy ten konkretny model to dobry pomysł.
2. Jakie jakościowe / wielkościowe są różnice miedzy mak 102 a 127?
3. Czy do montażu EQ2 można dołączyć system śledzenia?
4. Czy do tego zestawu da się dołączyć aparat przez adapter T-ring.
5. Jakie są perspektywy rozbudowy takiego zestawu.
6. Co należałoby jeszcze dokupić do takiego zestawu na początek.

Edit:
1. Czy są realne różnicę w markach Star Watcher i Bresser?
3. widzę, że się da
6. mam na myśli podstawowe akcesoria, domyślam się, że przydatne będą:
- obrotowa mapa nieba
- pokrowiec na tubę
- atlas nieba? - jeśli tak to co koledzy mogą polecić?
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postidalgo | 09 Wrz 2019, 09:05

Panowie i Panie nie wstydźcie się pomóżcie początkującemu ;)
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postlolak89 | 09 Wrz 2019, 09:16

Lepiej kup używane AZ4 na aluminium + maka 127 używkę.
Olej EQ2, jest za słaby, tu przynajmniej EQ3-2 byłby spoko ale Tobie nie jest potrzebny paralaktyk z przeciwwagami, planety i Księżyc oglądać będziesz i tak w powiększeniu 120-150x (mówię o maku 127) a z takim powerem to AZ sobie poradzi bez problemu. To focenia planet i Łysego to jeśli się dobrze orientuję nie potrzeba montażu paralaktycznego.
Sam lubię montaże paralaktyczne ale takie eq3-2 nie będzie za lekkie a eq2 nie będzie stabilne, męczyłbyś się tylko.
Na początek pooglądaj zestawem jaki kupisz a potem coś się doradzi w sprawie akcesoriów.

W moim 127 maku mogłem dołączyć aparat poprzez Ring.
Perspektywy rozbudowy to przede wszystkim nasadka bino, lepsza dielektryczna kątówka i parka jakichś niedrogich okularów typu SW WA 20 mm 66 stopni :)
lolak89
 

Postdexter77 | 09 Wrz 2019, 09:42

Miałem podobny dylemat, rozprawa trwała kilka miesięcy na sąsiednim forum.

W zeszłym tygodniu nabyłem na giełdzie używaną tubę mak127 2" z szukaczem, kątówką i let 28mm za 1150 zł (stan sklepowy idealny, jeszcze na gwarancji 2 lata). Polowałem również na używany montaż, niestety tutaj moja cierpliwość się skończyła i zamówiłem nowy AZ4 na aluminiowych nogach. Jedyne czego się obawiałem przed kupnem to jego stabilność. Rozważałem wersję stalową.

Jestem już po obserwacjach, obawy o drgania i stabilność były nieuzasadnione. Jest bardzo dobrze. Montaż aluminiowy jest o wiele bardziej mobilny, mniejszy. Jedyne czego mi trochę brakuje to mikroruchy przy obserwacjach rzędu x166, ale to także kwestia wprawy i wymiany smaru w głowicy. Z każdą sesją jest coraz lepiej. Nie zapłaciłbym za montaż GSO z mikroruchami 1200 zł (AZ4 alu to koszt 650 zł).

Do montażu EQ3-2 możesz dokupić prowadzenie w jednej osi (jest używany zestaw na giełdzie na forum obok). Na pewno komfort i wygoda, lecz ja używam maka również do obserwacji dziennych, a tutaj AZ4 jest po prostu łatwiejszy i bardziej przyjazny w obsłudze.

Pierwsze co to dokupiłem szukacz kątowy GSO 8x50 i SW WA 9 mm 66 stopni. Jeśli chodzi o szukacz to był strzałem w dziesiątkę! Naprawdę ciężko mi się operowało zestawowym prostym z odwróconymi stronami. Co do 9 mm to wykorzystuje go na ostatnie w sezonie obserwacje Jowisza i Saturna - coś można jeszcze zobaczyć :)

Kolejny krok to nasadka bino.

Jeśli masz budżet poluj na 127. Zamiast atlasu nieba kup SkySafari lub podobną aplikację.

ps. z ciekawości spojrzałem z balkonu na podmiejskim niebie w stronę Lutni. Ku mojemu zdziwieniu bez problemu dostrzegłem w 28 mm mgiełkę Mgławicy Pierścień, a przy metodzie zerkania był już widoczny jej kształt. To odnośnie tego, że Makiem nie można zobaczyć DSów. Można, lecz nie jest to widok spektakularny ;-)
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postidalgo | 09 Wrz 2019, 10:36

Dziękuje za sugestię.

Faktycznie mak 127 z az4 to tez lekki zestaw.
Generalnie budżet nie jest problemem ale nie chce na 1 tele wydać kroci, interesuje mnie rozsądny (cena / jakość) i mobilny zestaw na początek.

Na tyle na ile opanowałem różnice w typach tele tak osprzęt to dla mnie magia.
Czy bardziej opłacalne będzie kupić SW MAK 127 OTAW (wyciąg 2", złączką 2") czy SW MAK 127 f/11,8 OTA i podmienić część osprzętu?
Czy może Bresser MAK MC 127/1900 f/15 OTA

Rozumiem, że większa ogniskowa daje mi lepsze powiększenia ale automatycznie obraz jest ciemniejszy, czy to nie dyskwalifikuje Bressera? MAKi i tak są już dość ciemne.
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postlolak89 | 09 Wrz 2019, 11:30

Podobno w Bresserach pracuje cała apertura bo w makach jest trochę tego mniej jednak kupić Bressera z drugiej ręki to praktycznie niemożliwe za to maki SW pojawiają się często bo to popularne teleskopy na balkon do Księżyca i planet.
VisualBack 2" może się przydać ale nie jest koniecznością, czasami chodzą te adaptery 2" do Maków za 50 zł więc to nie problem.
Tak czy inaczej przelot optyczny maka nie obsługuje nawet w pełni standardu 1,25 cala więc te 2" to tylko żeby wsadzić jakiś szerokokątny okular typu 33 SWAN z nasadką 2".
lolak89
 

Postdexter77 | 09 Wrz 2019, 11:42

idalgo napisał(a):Dziękuje za sugestię.

Faktycznie mak 127 z az4 to tez lekki zestaw.
Generalnie budżet nie jest problemem ale nie chce na 1 tele wydać kroci, interesuje mnie rozsądny (cena / jakość) i mobilny zestaw na początek.

Na tyle na ile opanowałem różnice w typach tele tak osprzęt to dla mnie magia.
Czy bardziej opłacalne będzie kupić SW MAK 127 OTAW (wyciąg 2", złączką 2") czy SW MAK 127 f/11,8 OTA i podmienić część osprzętu?
Czy może Bresser MAK MC 127/1900 f/15 OTA

Rozumiem, że większa ogniskowa daje mi lepsze powiększenia ale automatycznie obraz jest ciemniejszy, czy to nie dyskwalifikuje Bressera? MAKi i tak są już dość ciemne.


W wersji 2" masz lepszą kątówkę i okular na start. W wersji OTA tak naprawdę okulary kitowe od razu na śmietnik, kątówka też z tego co wiem nijaka. Dla mnie obrazek w zestawowym 28 mm LET z wersji 2" jest naprawdę bardzo przyzwoity. Poluj na giełdzie, weźmiesz taką wersję jaka się pojawi. Mak127 pojawia się co chwilę, a jak Ci się nie spodoba odsprzedaż bez problemu bez wielkiej straty.

Przy 1900 będziesz już miał o wiele ciemniej, pytanie po co ci aż taka ogniskowa?

Tu masz maka:
viewtopic.php?f=31&t=54583

Dokup szukacz, kątówkę 2", okular i masz zestaw jak ze sklepu.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postidalgo | 09 Wrz 2019, 14:31

dexter77 napisał(a):Przy 1900 będziesz już miał o wiele ciemniej, pytanie po co ci aż taka ogniskowa?

Jako niedoświadczony obserwator wychudzę z założenia, że im więcej tym lepiej :P (prawdopodobnie błędnie)

Widzę, że obaj panowie mocno stawiają na sprzęt z drugiej ręki, jako kupujący na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie?
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postdexter77 | 09 Wrz 2019, 15:41

Co do używanego to niekoniecznie, chodzi o to, że nie zawsze warto kupić nowy, jeśli na giełdzie jest w dobrym stanie :) Akurat Maki często się pojawiają. Za zaoszczędzone $ można potem kupić np. okular, czy też szukacz ;-) Ja tak zrobiłem :)

Pytanie też jaki masz budżet i na ile jest on elastyczny.

Jak znajdziesz ofertę podrzuć linka - pomożemy.
Giełdy z forum raczej bym się nie obawiał, chyba że sprzedaje jakiś nowy użytkownik - wtedy z dystansem.

Ja kupiłem na OLX ( co jest odradzane), ale wiedziałem o co pytać telefonicznie i jak się okazało Pan sprzedający był bardzo uczciwy i rzetelny. Odpowiadał na każde pytanie, znał się i nie miał problemu żeby np. odebrać osobiście. W końcu kupiłem z wysyłką kurierem - wszystko ze szczęśliwym zakończeniem :)

Przybliżenia... Dla mnie Księżyc na maku x166 to już bardzo dużo (a nawet za dużo).
Miałeś okazję spoglądać już przez jakiś teleskop? Mniejsze powiększenia to lepsza jakość obrazu, więcej detali - szczególnie przy polskich warunkach na niebie.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postidalgo | 09 Wrz 2019, 16:28

dexter77 napisał(a):Pytanie też jaki masz budżet i na ile jest on elastyczny.

Jak już wcześniej wspomniałem budżet jest elastyczny ale w granicach rozsądku :)
Interesuje mnie przenośny sprzęt w dobrym stosunku cena/jakoś, w zadanych kryteriach środowiskowych (centrum Wrocławia).
Z mojego poszukiwania wyszło MAK102 + eq2/az3 ale po waszych poradach skłaniam sie na MAK127 AZ4 (aczkolwiek szkoda, że ten nie ma mikro ruchów)

dexter77 napisał(a):Miałeś okazję spoglądać już przez jakiś teleskop? Mniejsze powiększenia to lepsza jakość obrazu, więcej detali - szczególnie przy polskich warunkach na niebie.

Niestety nie, zabieram się za to na własną rękę. Dlatego też szukam pomocy / zbieram wiedzę tutaj ;)
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postzloty_2000 | 09 Wrz 2019, 17:08

idalgo napisał(a):
dexter77 napisał(a):Pytanie też jaki masz budżet i na ile jest on elastyczny.

Jak już wcześniej wspomniałem budżet jest elastyczny ale w granicach rozsądku :)
Interesuje mnie przenośny sprzęt w dobrym stosunku cena/jakoś, w zadanych kryteriach środowiskowych (centrum Wrocławia).
Z mojego poszukiwania wyszło MAK102 + eq2/az3 ale po waszych poradach skłaniam sie na MAK127 AZ4 (aczkolwiek szkoda, że ten nie ma mikro ruchów)


Jeśli jak wcześniej wspominałeś myślisz o jakiejś amatorskiej astrofotografii, to "szpeju" do ciągnięcia będziesz miał więcej niż tylko teleskop i montaż, bo dojdzie do tego aparat i źródło zasilania do niego, dobrze by było mieć i laptop do podglądu zdjęć i pewnie jeszcze coś się znajdzie. Jeśli więc idziesz w sprzęt mobilny i myślisz o astrofoto to wg mnie:
do noszenia MAK 127 z montażem... i tu ja bym się będąc na Twoim miejscu zdecydował na EQ3-2, mimo że cięższy to masz mikroruchy, możliwość podłączenia prowadzenia w jednej osi (po ustawieniu nawet zgrubnym na Polarną będziesz mógł avi'kować obiekty US). I to zestaw do noszenia (plus okulary oczywiście).
A całe astrofoto - jeśli nie masz transportu załatwiałbym z balkonu w domu (sam często tak robię)

idalgo napisał(a):
dexter77 napisał(a):Miałeś okazję spoglądać już przez jakiś teleskop? Mniejsze powiększenia to lepsza jakość obrazu, więcej detali - szczególnie przy polskich warunkach na niebie.

Niestety nie, zabieram się za to na własną rękę. Dlatego też szukam pomocy / zbieram wiedzę tutaj ;)


Z podpisu widzę, że mieszkasz we Wrocławiu - masz tam prężną grupę obserwatorów https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=30&t=12292&p=499576#p499576. Popytaj się kiedy będą się zbierać na obserwacje i dołącz do nich a zobaczysz z czym się "je" różne teleskopy i jak to wygląda na żywo. To chyba najlepsze wyjście.

Jeszcze co do sprzętów używanych - większość z Nas będzie Ci o tym wspominała, gdyż to dobry sposób na zaoszczędzenie paru groszy na dodatkowe akcesoria bądź na oszczędzenie tych paru groszy w razie rozczarowania i sprzedaży sprzętu.
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postendriu624 | 09 Wrz 2019, 19:15

Tu Kolega ma okazję SKYMAX 127 z eq 3-2 za 1500 zł.
Po śladach na szynie od mocowania widać że był więcej razy używany niż pisze sprzedający.
Wg sprzedającego w zestawie jest Mak 127 , montaż eq 3-2 na aluminiowych nogach i dwa kitowe okulary , Fotki pokazują jeszcze szukacz 6x30 , brak info o zestawowej torbie transportowej i nasadce lustrzanej 1.25 cala, czyli trzeba by było się dopytać sprzedającego co jest konkretnie w zestawie. W oryginale z tą tubką jest szukacz kolimatorowy a nie optyczny.

https://allegro.pl/oferta/teleskop-bk-m ... 8463747312
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postidalgo | 10 Wrz 2019, 01:27

zloty_2000 napisał(a):Jeśli jak wcześniej wspominałeś myślisz o jakiejś amatorskiej astrofotografii, to "szpeju" do ciągnięcia będziesz miał więcej niż tylko teleskop i montaż, bo dojdzie do tego aparat i źródło zasilania do niego, dobrze by było mieć i laptop do podglądu zdjęć i pewnie jeszcze coś się znajdzie. Jeśli więc idziesz w sprzęt mobilny i myślisz o astrofoto to wg mnie:
do noszenia MAK 127 z montażem... i tu ja bym się będąc na Twoim miejscu zdecydował na EQ3-2, mimo że cięższy to masz mikroruchy, możliwość podłączenia prowadzenia w jednej osi (po ustawieniu nawet zgrubnym na Polarną będziesz mógł avi'kować obiekty US). I to zestaw do noszenia (plus okulary oczywiście).
A całe astrofoto - jeśli nie masz transportu załatwiałbym z balkonu w domu (sam często tak robię)

Zaczynam rozumieć, że faktycznie nie ma sprzętu uniwersalnego / do wszystkiego, rezygnuje z astrofoto. Ograniczam się do visuala i podglądania przyrody (kilka razy w roku w sezonie bywam na stawach milickich).

avikowanie? nagrywanie filmów?

endriu624 napisał(a):Tu Kolega ma okazję SKYMAX 127 z eq 3-2 za 1500 zł.
Po śladach na szynie od mocowania widać że był więcej razy używany niż pisze sprzedający.
Wg sprzedającego w zestawie jest Mak 127 , montaż eq 3-2 na aluminiowych nogach i dwa kitowe okulary , Fotki pokazują jeszcze szukacz 6x30 , brak info o zestawowej torbie transportowej i nasadce lustrzanej 1.25 cala, czyli trzeba by było się dopytać sprzedającego co jest konkretnie w zestawie. W oryginale z tą tubką jest szukacz kolimatorowy a nie optyczny.

https://allegro.pl/oferta/teleskop-bk-m ... 8463747312

Dziękuje za wyszukanie interesującej oferty aczkolwiek aktualnie skłaniam się w montaż AZ.
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postendriu624 | 10 Wrz 2019, 07:39

idalgo napisał(a):
zloty_2000 napisał(a):Jeśli jak wcześniej wspominałeś myślisz o jakiejś amatorskiej astrofotografii, to "szpeju" do ciągnięcia będziesz miał więcej niż tylko teleskop i montaż, bo dojdzie do tego aparat i źródło zasilania do niego, dobrze by było mieć i laptop do podglądu zdjęć i pewnie jeszcze coś się znajdzie. Jeśli więc idziesz w sprzęt mobilny i myślisz o astrofoto to wg mnie:
do noszenia MAK 127 z montażem... i tu ja bym się będąc na Twoim miejscu zdecydował na EQ3-2, mimo że cięższy to masz mikroruchy, możliwość podłączenia prowadzenia w jednej osi (po ustawieniu nawet zgrubnym na Polarną będziesz mógł avi'kować obiekty US). I to zestaw do noszenia (plus okulary oczywiście).
A całe astrofoto - jeśli nie masz transportu załatwiałbym z balkonu w domu (sam często tak robię)

Zaczynam rozumieć, że faktycznie nie ma sprzętu uniwersalnego / do wszystkiego, rezygnuje z astrofoto. Ograniczam się do visuala i podglądania przyrody (kilka razy w roku w sezonie bywam na stawach milickich).

avikowanie? nagrywanie filmów?

endriu624 napisał(a):Tu Kolega ma okazję SKYMAX 127 z eq 3-2 za 1500 zł.
Po śladach na szynie od mocowania widać że był więcej razy używany niż pisze sprzedający.
Wg sprzedającego w zestawie jest Mak 127 , montaż eq 3-2 na aluminiowych nogach i dwa kitowe okulary , Fotki pokazują jeszcze szukacz 6x30 , brak info o zestawowej torbie transportowej i nasadce lustrzanej 1.25 cala, czyli trzeba by było się dopytać sprzedającego co jest konkretnie w zestawie. W oryginale z tą tubką jest szukacz kolimatorowy a nie optyczny.

https://allegro.pl/oferta/teleskop-bk-m ... 8463747312

Dziękuje za wyszukanie interesującej oferty aczkolwiek aktualnie skłaniam się w montaż AZ.

EQ 3-2 bez problemu może pracować jako montaż AZ, po odpowiednim ustawieniu głowicy , dodatkowo mamy mikro-ruchy.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postidalgo | 10 Wrz 2019, 09:06

Rozumiem, ale to już przestaje być mobilne.
Wyjściowo myślałem o mak102 eq2 = 8kg.

mak127 = 3,4 kg
eq3-2 = 12,1 kg
az4 = 6 kg

mak127 + eq3-2 to 15,5kg a mak127 + az4 to 9,4kg, jeszcze akceptowalne.

Za sugestią zloty_2000 postaram się umówić z obserwatorami z wrocławia i dopiero po obejrzeniu kilku zestawów podejmę decyzję.
Dziękuje wszystkim za udzieloną pomoc i doceniam poświęcony czas.
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postendriu624 | 10 Wrz 2019, 09:28

idalgo napisał(a):Rozumiem, ale to już przestaje być mobilne.
Wyjściowo myślałem o mak102 eq2 = 8kg.

mak127 = 3,4 kg
eq3-2 = 12,1 kg
az4 = 6 kg

mak127 + eq3-2 to 15,5kg a mak127 + az4 to 9,4kg, jeszcze akceptowalne.

Za sugestią zloty_2000 postaram się umówić z obserwatorami z wrocławia i dopiero po obejrzeniu kilku zestawów podejmę decyzję.
Dziękuje wszystkim za udzieloną pomoc i doceniam poświęcony czas.

Jeszcze jest jedna kwestia dotycząca AZ 4 i Maka 127 lub Maka 102 , a mianowicie ulokowania szukacza Maka na tym montażu , będzie on ulokowany w niewygodnym miejscu pod tubką , co prawda niektórzy stosują tu L-adapter , aby szukacz był u góry , lecz taka kombinacja daje mniejszą sztywność.
Piszę o tym , aby Kolega nie był zaskoczony po zakupie Maka 127 i AZ4 ( również vixen Porta ) , że korzystanie z szukacza w Maku jest bardzo utrudnione na tym montażu, i nie da się tu nic zrobić i poprawić, Jedynie zakup innego montażu AZ z pochylanym ramieniem da więcej możliwości mocowania Maka.
Tak więc zakup AZ 4 do Maka to nie najlepszy pomysł bo ramię AZ jest ulokowane po prawej stronie , a Mak potrzebuje ramienia ulokowanego po lewej stronie, np AZ5.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postdexter77 | 10 Wrz 2019, 09:58

Wystarczy szukacz kątowy (co wg mnie jest i tak konieczną zmianą, szukacz zwykły to jakaś tragedia) i sprawa załatwiona, dostęp bezproblemowy i patrzymy tak samo jak w okular.

Z tymi wyliczeniami i mobilnością bym nie przesadzał, nawet taki sprzęt jak na zdjęciu już sporo waży i na raz ciężko komfortowo to przenieść. A jeszcze okulary itp.? Tak naprawdę musisz mieć przynajmniej 2 walizki (lub kartony) + coś na montaż. Mobilnie jest tylko pod tym względem, że łatwo zniesiesz, zapakujesz, schowasz, ale na jeden rzut tego łatwo nie weźmiesz. Chyba, że do plecaka ;-)
Załączniki
Pierwszy teleskop: 2019-09-06 19.34.17.jpg
Ostatnio edytowany przez dexter77, 10 Wrz 2019, 12:09, edytowano w sumie 1 raz
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postzloty_2000 | 10 Wrz 2019, 11:42

idalgo napisał(a):Rozumiem, ale to już przestaje być mobilne.
Wyjściowo myślałem o mak102 eq2 = 8kg.

mak127 = 3,4 kg
eq3-2 = 12,1 kg
az4 = 6 kg

mak127 + eq3-2 to 15,5kg a mak127 + az4 to 9,4kg, jeszcze akceptowalne.

Za sugestią zloty_2000 postaram się umówić z obserwatorami z wrocławia i dopiero po obejrzeniu kilku zestawów podejmę decyzję.
Dziękuje wszystkim za udzieloną pomoc i doceniam poświęcony czas.


Z tymi wyliczeniami masz jeszcze jeden problem - nie uwzględniasz "szpeju" typu okulary czy filtry. To mimo, że może małe (choć nie zawsze bo są i wielkie "słoiki" a nie drobne okulary 8) ) musisz je także transportować i raczej nie wskazane jest noszenie ich w kieszeni. Jakaś mała walizeczka czy pudełko też trochę waży.

Z wyliczeniami wagowymi ze stron producenta to też masz +/- z kilogram (moim zdaniem), bo np waga podana z najlżejszym szukaczem (albo i bez) albo coś już w konstrukcji lekko zmienione (cieńsza albo grubsza blacha bo tańsza albo tak w fabryce wyszło...). Tego można wymieniać.
Jak chcesz sprawdzić jak wygląda taka mobilność to zrób sobie np 3 pakunki odpowiadające mniej więcej wagą i rozmiarami sprzętowi i spróbuj to ponosić na jakimś odcinku byś zobaczył co, ile i jak daleko jesteś w stanie przenieść rzeczy pamiętając, że część jest delikatna :) :)
Pozdrawiam,
Andrzej

SW150/750 EQ3-2, Tasco 9VR by Vixen, SWA 3.5mm 70°, SW UW 11mm 80°, TS HR 5mm, Vixen NPL 25 mm, SW LE20,SW 9mm UWA, BCO 6mm, GSO 15mm SV, Barlow 2x, PG FireFly mono 0.3MP, NexImage 5
Ofna Pirate 3.5ccm
Traxxas Ford Raptor
T-Rex 100
Awatar użytkownika
 
Posty: 934
Rejestracja: 17 Paź 2014, 13:37

 

Postidalgo | 10 Wrz 2019, 13:26

Hmm,

Czyli wychodzi ze mak 127 eq3-2 to fajny "mobilny" sprzęt balkonowy ale w teren to już lepszy mak 90 albo 102 na eq2 / az3?

Panowie, dziękuję za cierpliwość ;)
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postlolak89 | 10 Wrz 2019, 13:31

EQ3-2 to fajny sprzęt na balkon ale nie chciałbym z nim chodzić w pole :) Na podwórko na spokojnie to ok ale chodzić z nim gdzieś na górkę to astronomiczne samobójstwo, zdecydowanie az4 na alu, gdzie odpada dużo kilogramów w porównaniu do eq3-2 a funkcjonalność taka sama.
EQ daje przewagę jak możesz sobie usiąść na spokojnie na balkonie na krzesełku i tylko kręcić pokrętłami :)
lolak89
 

Postdexter77 | 10 Wrz 2019, 13:55

idalgo napisał(a):Hmm,

Czyli wychodzi ze mak 127 eq3-2 to fajny "mobilny" sprzęt balkonowy ale w teren to już lepszy mak 90 albo 102 na eq2 / az3?

Panowie, dziękuję za cierpliwość ;)


W teren Mak127 i az4 alu też da radę. Niektórzy z forum chodzą tak np. w góry.
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postendriu624 | 10 Wrz 2019, 14:06

idalgo napisał(a):Hmm,

Czyli wychodzi ze mak 127 eq3-2 to fajny "mobilny" sprzęt balkonowy ale w teren to już lepszy mak 90 albo 102 na eq2 / az3?

Panowie, dziękuję za cierpliwość ;)

Maka 102 lub 90 można spokojnie posadzić na dobrym statywie fotograficznym ( ostatecznie na AZ3 ), i wszystko zapakować w zgrabny plecak.
Maka 127 bałbym się już nosić w plecaku, chyba że specjalnie dostosujemy plecak pod tego maczka, mam akurat na myśli wyprawy rowerowe czy w góry.
Lecz po co myśleć o maku 102 czy 90 , skoro Kolega jest zdecydowany na maka 127 , tym bardziej że większość obserwacji będzie prowadzona w domu, a wypady poza domem będą sporadyczne.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postidalgo | 17 Wrz 2019, 08:52

Przespałem kilka nocy i ostatecznie zdecydowałem sie na Mak'a 127 na eq3-2.
Konkretnie na model 2" na stalowym statywie.
Przejrzałem chyba pół internetu i wszędzie jest niedostępny..., ktoś może się orientuje o co chodzi?
SW MAK 127 2" / EQ3-2 / Bino SW
SW LET 28mm / GSO SV 15mm, 42mm / BCO 10mm, 18mm
 
Posty: 54
Rejestracja: 05 Wrz 2019, 10:17
Miejscowość: Wrocław

 

Postdexter77 | 17 Wrz 2019, 09:42

idalgo napisał(a):Przespałem kilka nocy i ostatecznie zdecydowałem sie na Mak'a 127 na eq3-2.
Konkretnie na model 2" na stalowym statywie.
Przejrzałem chyba pół internetu i wszędzie jest niedostępny..., ktoś może się orientuje o co chodzi?


Pewnie szukasz do kupienia jako "zestaw". Szukaj osobno, jest bez problemu (zestawy są rzadko dostępne, spodziewaj się dostawy na nowy rok):

Mak127 2":
https://teleskopy.pl/product_info.php?p ... %20czk%202

Montaż alu:
https://deltaoptical.pl/montaz-eq3-2-st ... ting&q=eq3

Montaż stal:
https://deltaoptical.pl/montaz-eq3-2-st ... ting&q=eq3

Zestaw na alu:
https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... &q=mak+127


Widziałeś na żywo ten montaż stalowy? To naprawdę spory gabaryt. Przemyśl to - pod rękę tego nie weźmiesz.
Jak widzisz ceny nie są niskie - szukaj na giełdzie, np.:
https://astropolis.pl/topic/68486-sky-w ... ednej-osi/ (kupisz tutaj sam montaż)
Lornetki: Orion 2x54, APM 10x50 ED, APM 16x70 ED, APM 25x100 ED | Statywy: Manfrotto 475b (głowica 502ah), Benro Mach3 (głowica S6)
nieboprzezlornetke.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 350
Rejestracja: 19 Maj 2007, 17:11

Postendriu624 | 17 Wrz 2019, 09:44

idalgo napisał(a):Przespałem kilka nocy i ostatecznie zdecydowałem sie na Mak'a 127 na eq3-2.
Konkretnie na model 2" na stalowym statywie.
Przejrzałem chyba pół internetu i wszędzie jest niedostępny..., ktoś może się orientuje o co chodzi?

Trzeba dzwonić do Teleskopy.pl , lub napisać wiadomość może skompletują taki zestaw, bo osobno jest dostępna tuba ota i EQ 3-2.
Co ciekawe , w tym zestawie jest nasadka 2 cale, lecz okulary są 1.25 cala (silwery) , a w ota mamy nasadkę 2 całe i okular LET 28 mm 2 cale.
Co do maka 127, 1.25 cala to są te same tuby optyczne, różnica jest tylko w Visual Black.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat