Kupno przenośnego teleskopu/obiektywu - MTO-11CA?

Postf-lash | 22 Lis 2019, 02:39

Witam wszytkich forumowiczów.

To jest mój pierwszy post tutaj i od razu zwracam się z problemem. Jak na razie astronom ze mnie żaden, ale chciałbym zacząć bawić się w astrofotografię, na razie interesuje mnie głównie księżyc, może planety. Nietety mieszkam w centrum Warszawy i jestem bez samochodu, więc zestaw musi być mocno przenośny. Mam mocny statyw fotograficzny z głowicą gimbalową, oraz możliwość użycia statywu z montażem eq2 i okularów z zestawu od Skywatchera 130/900, więc szukam tylko teleskopu/obiektywu. Jak na razie moje wymagania to:
a) Waga poniżej 3kg,
b) średnica poniżej 200mm,
c) długość poniżej 500mm - musi mi się zmieścić do plecaka razem z aparatem,
d) wyjście okularowe 2" - musi współpracować z aparatem pełno-klatkowym,
e) cena około 1000 pln.
Z poszukiwań na różnych forach wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłby obiektyw albo MTO-11CA, albo Rubinar 10/1000. Oba mają ?chyba? wystarczające parametry, są dość dobrymi obiektywami do obserwacji księzyca, są przystosowane do pełnej klatki, i istnieje możliwość podłączenia okularów teleskopowych przez przejściówki (przynajmniej przy MTO?). Z poszukiwań widzę, że większość na forach polskich uważa MTO za lepszy teleskop.
Wobec czego chciałem się zapytać:
1) Czy to jest najlepsze co mogę dostać o takich parametrach, czy jakiś teleskop przegapiłem?
2) Gdzie można taki obiektyw w dobrym stanie kupić, jak rozumiem kiedyś była możliwość w firmie Astrokrak, ale z odejściem p. Janusza Płeszki, firma przestała działać? Czy zostaje mi tylko przeglądanie olx i allegro?

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 00:08

 

PostBenedykt | 22 Lis 2019, 17:49

f-lash napisał(a):Witam wszytkich forumowiczów.

To jest mój pierwszy post tutaj i od razu zwracam się z problemem. Jak na razie astronom ze mnie żaden, ale chciałbym zacząć bawić się w astrofotografię, na razie interesuje mnie głównie księżyc, może planety. Nietety mieszkam w centrum Warszawy i jestem bez samochodu, więc zestaw musi być mocno przenośny. Mam mocny statyw fotograficzny z głowicą gimbalową, oraz możliwość użycia statywu z montażem eq2 i okularów z zestawu od Skywatchera 130/900, więc szukam tylko teleskopu/obiektywu. Jak na razie moje wymagania to:
a) Waga poniżej 3kg,
b) średnica poniżej 200mm,
c) długość poniżej 500mm - musi mi się zmieścić do plecaka razem z aparatem,
d) wyjście okularowe 2" - musi współpracować z aparatem pełno-klatkowym,
e) cena około 1000 pln.
Z poszukiwań na różnych forach wydaje mi się, że najlepszym rozwiązaniem byłby obiektyw albo MTO-11CA, albo Rubinar 10/1000. Oba mają ?chyba? wystarczające parametry, są dość dobrymi obiektywami do obserwacji księzyca, są przystosowane do pełnej klatki, i istnieje możliwość podłączenia okularów teleskopowych przez przejściówki (przynajmniej przy MTO?). Z poszukiwań widzę, że większość na forach polskich uważa MTO za lepszy teleskop.
Wobec czego chciałem się zapytać:
1) Czy to jest najlepsze co mogę dostać o takich parametrach, czy jakiś teleskop przegapiłem?
2) Gdzie można taki obiektyw w dobrym stanie kupić, jak rozumiem kiedyś była możliwość w firmie Astrokrak, ale z odejściem p. Janusza Płeszki, firma przestała działać? Czy zostaje mi tylko przeglądanie olx i allegro?

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów


Śp. Janusz bardzo cenił sobie optykę MTO-11 CA. Niejednokrotnie wypowiadał się na tym forum na temat tego sprzętu. Możesz poszukać w archiwalnych postach.
Ja niestety uważam, że MTO jest dobre jako obiektyw, gorzej z używaniem go jako teleskop. Po pierwsze - żeby ten obiektyw mógł być używany z kątówką i okularami, musi zostać przeogniskowany. Nie pamiętam dokładnie, jak się to robiło, ale wydaje mi się, że polegało to na poluzowaniu kilku wkrętów i umiejętnym przekręceniu we właściwym kierunku dwóch części korpusu. Według mnie MTO miało jedną dużą wadę. Chodzi o ostrzenie za pomocą niewygodnego pierścienia (jak to w obiektywach). O ile w obiektywie sposób ten jest OK, to w przypadku używania MTO jako teleskopu jest to dla mnie pomyłka.

Weź tez pod uwagę fakt, że teleskopem (czy obiektywem) o ogniskowej 1000 mm bez solidnego montażu (i nie mówimy tutaj o EQ2) z prowadzeniem możesz fotografować co najwyżej Księżyc.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 850
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostSebastian Ś. | 22 Lis 2019, 18:22

Najlepszy w tej cenie do foto Księżyca i planet to będzie Mak 127 używany z giełdy. Z pełna klatka elegancko zmieścisz cały Księżyc w polu. Z barlowem zrobisz ładne zdjęcia planet i kraterów. Nie ma co kombinować z jakimś MTO.

Tylko jak Benedykt pisze, montaż eq3-2 minimum, jak chcesz robić fotki bez nerwów.

https://www.astrobin.com/search/?q=Mak+127&d=i&award=
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postendriu624 | 22 Lis 2019, 20:39

Sebastian Ś. napisał(a):Najlepszy w tej cenie do foto Księżyca i planet to będzie Mak 127 używany z giełdy. Z pełna klatka elegancko zmieścisz cały Księżyc w polu. Z barlowem zrobisz ładne zdjęcia planet i kraterów. Nie ma co kombinować z jakimś MTO.

Tylko jak Benedykt pisze, montaż eq3-2 minimum, jak chcesz robić fotki bez nerwów.

https://www.astrobin.com/search/?q=Mak+127&d=i&award=

Mak 127 nie obsłuży pełnej klatki 36 mm w ognisku, bo będzie winieta na rogach kadru , przelot optyczny maka 127 to zaledwie 27 mm,
MTO 11 CA obsługuje pełną klatkę , bo w swojej konstrukcji na wylocie tuby ma korektor soczewkowy dający 2.5 stopnia pola widzenia tego obiektywu, a Mak 127 ma zaledwie 1.3 st. pola.
SCT powinien teoretycznie już obsłużyć pełną klatkę 36 mm z zamontowanym korektorem 6,3 , ale nie jestem pewien czy tak będzie.
Tak więc wybór teleskopu jest ograniczony do lustrzanki 36 mm,
MTO 11 CA bym sobie odpuścił, bo trudno będzie już kupić dobry egzemplarz a Sw,P Janusz praktycznie tuningował każde MTO 11 CA, bo fabrycznie podobno były źle zamocowane LG w tych obiektywach , powodujące naprężenia w lustrze głównym.
Tak więc pozostaje jedynie kupno ED 80.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostSebastian Ś. | 22 Lis 2019, 21:16

Pewnie niech kolega kupi mto i avikuje planety lustrzanka :lol: Co jeszcze oprócz pełnej tarczy wyjdzie z tego połączenia z sensem?

Lustrzanka jest dobra na początek i próby, trzeba i tak kupić dedykowana kamerę planetarna. Nie widzę wtedy żadnej przewagi tego mto nad Makiem, który jest wygodny i prosty w zlaczkologi. Jedynie można zostawić lustrzankę na pełną tarcze Słońca lub Księżyca wtedy winieta nie będzie przeszkadza.

Edit: Do tego Mak ma też przewagę apertury nad mto i jest pełnoprawnym wygodnym teleskopem do wizuala. Z pełna klatka to w ogóle nie w tym kierunku astrofoto, bardziej w szerokie kadry.
 
Posty: 2358
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postkrzysiek.p | 22 Lis 2019, 22:53

Tak dla z prostowania. To nie jest jakieś tam MTO, tylko świetne MTO 11CA jako teleobiektyw o bardzo dobrej optyce.
Swój pierwszy egzemplarz kupiłem u Św.P. Janusza w 2004 roku.
Drugi miałem 3 lata temu i w bezpośrednim porównaniu z Takahashi FS 60CB bardzo chciałem uwierzyć, że w Taku jednak widzę lepszy obraz Jowisza ;) A miał porysowane powłoki . Fotki właśnie z niego.
Jeśli trafiłby się dobrze skolimowany i dobry optycznie egzemplarz to zdecydowanie polecam,ale tak w cenie max 700zł
Ostrość w nieskończoność to tylko wykręcenie malutkiej śrubki blokującej pierścień ostrości. Nic specjalnego.
Jest tak mały, że aż chce się z niego korzystać.
Załączniki
Kupno przenośnego teleskopu/obiektywu - MTO-11CA?: Słońce MTO.JPG
Kupno przenośnego teleskopu/obiektywu - MTO-11CA?: MTO moon small.JPG
Kupno przenośnego teleskopu/obiektywu - MTO-11CA?: DSC05989.JPG
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

Postf-lash | 23 Lis 2019, 02:11

Dziękuję wszystkim za szybką odpowiedź.
Z tego co widze nie jest różowo - proponowany ED80 jest dla mnie za długi, nie dam rady z nim łatwo się przemieszczać, Mak 127 będzie winietował na pełnej klatce, a kupno MTO-11CA w dobrym stanie to loteria, ale przynajmniej spełnia moje założenia :).
Chyba muszę jeszcze raz przemyśleć całą sprawę.
 
Posty: 2
Rejestracja: 21 Wrz 2019, 00:08

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat