zakup teleskopu "12"

Postdogon | 03 Sie 2008, 18:23

wiem ze podoby temat byl juz poruszany odnosnie LB 12 i synty 12 ale pojawila sie na rynku synta 12 na kratownicy i waga nie odgrywa juz tutaj roli, a cena jest podobna;)

http://teleskopy.pl/product_info.php?produ...2''_f/5

http://planetaoczu.pl/product_info.php? ... cts_id=923


ktory byscie wybrali?

jakie dobrac najlepiej akulary do tego sprzetu zeby w pelni moc cieszyc sie mozliwoscimi jakie posiada^^ chce obserwowac wszystko co sie da ..im wiecej tym lepiej ;)
prosze o porady bo jestem zupelnie poczatkujacym astromaniakiem^^
 
Posty: 2
Rejestracja: 03 Sie 2008, 18:10

 

PostJontek | 03 Sie 2008, 18:39

ja bym bral LB, nawet mam numer "Sky and Night" gdzie ten teleskop wygral, a synta raczej blado wypadla, chyba maede jest najlepszy z tych tanich i seryjnie produkowanych dobsow.
jyfhbbjytut0032.JPG

jyfhbbjytut0034.JPG

moze cos dojrzysz :wink:
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostAnar | 03 Sie 2008, 19:00

Jontek a masz możliwość zrobienia dużych skanów aby można było przeczytać tekst? W którym numerze Sky and Night był ten artykuł?

Sam składam kasiorkę na telepa, póki co zostają mi obserwacje badziewną chińską lornetką o niepewnych oznaczeniach 25x60 z napisem na szkłach made in Russia :?
"Każda dostatecznie zaawansowana technologia jest nieodróżnialna od magii" - Arthur C. Clarke
Awatar użytkownika
 
Posty: 48
Rejestracja: 28 Wrz 2006, 18:21
Miejscowość: Piła/Czarnków/Poznań

PostJontek | 03 Sie 2008, 19:05

lipcowym "Sky at night" troszke przekrecilem wczesniej nazwe. Tu co miesiac sa jakies testy. Tylko tertaz juz byl numer sierpniowy, oni jakos na przod sprzedaja, bo za tydzien pewnie bedzie wrzesniowy. Skanow nie ale fotki w pelnej rozdzielczosci a nie resize o 80% w dol.
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostJaLe | 03 Sie 2008, 19:10

dogon napisał(a):wiem ze podoby temat byl juz poruszany odnosnie LB 12 i synty 12 ale pojawila sie na rynku synta 12 na kratownicy i waga nie odgrywa juz tutaj roli, a cena jest podobna;)

http://teleskopy.pl/product_info.php?produ...2''_f/5

http://planetaoczu.pl/product_info.php? ... cts_id=923


ktory byscie wybrali?

jakie dobrac najlepiej akulary do tego sprzetu zeby w pelni moc cieszyc sie mozliwoscimi jakie posiada^^ chce obserwowac wszystko co sie da ..im wiecej tym lepiej ;)
prosze o porady bo jestem zupelnie poczatkujacym astromaniakiem^^


Jedź na jakiś zlot i sprawdź organoleptycznie co Ci odpowiada ;)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7069
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postdogon | 03 Sie 2008, 19:40

dzieki za te fotki :) musze sie jeszcze upewnic co do zakupu ale chyba LB bedzie lepszym rozwiazaniem...pozostaje jeszcze sprawa doboru okularow...mysle nad lvw....pytanie jake? tak zeby wycisnac z niego ile sie da oczywiscie uwzgledniajac przyzwoita jakosc obrazu;)
 
Posty: 2
Rejestracja: 03 Sie 2008, 18:10

 

PostPrzemysław93 | 03 Sie 2008, 23:31

LVW to bardzo dobre okularki lecz potrzebowałbyś kilku ogniskowych:

LVW 22- do większych, rozległych mgławic i galaktyk.
LVW 13- do większości DS-ków
LVW 8- coś o większym powerze do DS-ków
LVW 5 - planety, małe mgławiczki planetarne. ( choc można by zamienic go na krótkiego ortho )
Polecałbym Ci jeszcze na przyszłośc jakiś filterk mgławicowy bo z 12'' mógłbyś przyżyc szok chocby na Veilu :lol:

Pozdrawiam
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Posttomek_0603 | 04 Sie 2008, 16:33

Mam troszkę inne zdanie niż kolega Przemysław93.
W każdym bądź razie razem z LB 12" Deluxe dostaniesz okular 26 mm.
Dlatego jeśli chcesz kupować jakieś okulary, to LVW 22 odradzam.
Najpierw lepiej pomyśleć o ogniskowych 13 mm ( LVW, Ethos),
Napewno jakiś okular o ogniskowej poniżej 10 mm,
ale czy to będzie 8 mm, czy też 5 mm, a może 3,5 mm ?
Znając życie każdy chce Max Powera.
Dlatego ja wybrałbym 5 mm (w przypadku wcześniejszego kupna 13 mm Ethosa) ;)
A na sam koniec 31 mm Naglera (źrenica ok 6,3 mm).
A ortho to bym sobie darował do teleskopu f/5.
Zresztą 12" to teleskop bardziej do DS, niż do planetek.
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

PostPrzemysław93 | 04 Sie 2008, 16:56

A to Naglery wchodzą w grę ?? :twisted: Jeśli tak to oczywiście ta 31 będzie świetna 8)
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

PostPrzemysław93 | 04 Sie 2008, 17:04

Ale ja mam też troszkę odmienne zdanie od kolegi Tomko0603 :wink:
Nagler 31 ( 48x ) - ok
Deluxe - QX szerokokątny 2"/26mm ( 57x ) - ok
LVW 22- no dobra zmieniłem zdanie, Delux go zastępuje ale on byłby lepszy.
LVW 13 (115x) - ok
LVW 8 ( 187x) - ok
LVW 5 ( 300x ) - ok

Tomek nie polecał okularku 8 mm a zobacz jakie masz powery 5mm - 300 x a 13mm-115x widzisz dziurę ??
Przydało by się to ,,zakleic'' okularkiem 8 mm o powerze 187x przynajmiej moim zdaniem :roll:
Sky-Watcher 10'', 80 ED (SVP) , Vanguard 9x50, kolekcja LVW , UO 5, SWAN 33, UHC Lumicon
Awatar użytkownika
 
Posty: 1931
Rejestracja: 27 Lut 2007, 18:36
Miejscowość: Wrocław / Zielona Góra

 

Posttomek_0603 | 04 Sie 2008, 17:20

Hehehe.
Nie polecałem również 3,5 mm, choc to power x 435 i 2,5 mm - x 610 :shock:
Nie polecałem 8 mm bo wg mnie:
13 mm - 100* - power x 117, pole 100*/117 - ok 0,85*
5 mm - 70* - power x 305, pole 70/305 - ok 0,23*
Przemku, napisz proszę jakiego obiektu nie zobaczę tymi dwoma okularami ?
Oczywiście biorąc pod uwagę, że mamy okular na min power.
Plejady ? 3* :roll:
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

Postacubenes | 04 Sie 2008, 18:53

Koledzy nie przesadzajcie z tymi powerami bo mając na pokładzie okular 5mm z powiększeniem 300x więcej się na tyrpiesz dobsa niż pooglądasz.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

PostJanusz_P. | 04 Sie 2008, 19:31

Dokładnie, nie ma co przesadzać zarówno w powerze jak i w ilości więc po kolei polecam :

Nagler 31mm do rozległych mgławic i galaktyk

Ethos 13mm no codzień do większości średnich i małych DS

LVW-8mm do obserwacji planetarno księżycowych na co noc na przeciętny seeing

I w ten sposób zamykamy się tylko w 3 okularkach ale za to bardzo dobrej jakości obsługujących nam w pełni nasz wymarzony teleskop 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 04 Sie 2008, 19:45

Nigdy w życiu nie marzyłbym o telepie 12", gdybym nie miał na stanie okularków 15-21 mm 8) nooo ale to może moja fanaberia, tyle że ciut poparta praktyką, nooo ale MOJĄ praktyką :D
saywiehu
 

PostRoman Grzyb | 11 Sie 2008, 13:14

No to i ja swoje trzy grosze... zresztą jak w stopce. Sprzęt był kompletowany przez rok po naprawdę dogłębnym oglądaniu, macaniu i przemyśleniu zakupów. Zestaw okularów zapewnia pełny zakres potrzebnych powiększeń powiększeń, zastosowań i jest docelowy.
Sprawdził się doskonale na lipcowym zlocie w Roztokach Górnych gdzie seeing przez 6 kolejnych nocy obserwacyjnych pobił chyba wszystkie rokordy polskiego nieba... mam nadzieję w ciągu kilku dni napisać obszerniejsze sprawozdanie.
Pozdrawiam wszystkich.
Lornetki: Swaro 15x56; WO 7x50; TS 28x110; Omegon 2x54. Teleskopy: LB 12" Dlx; SCT LX200 GPS 8 "; szukacz WO 7x50+telrad; Okulary: Nagler 31 i 20, LVW 13, WO UWAN 7, Orto 12,5 i 9; kamery: MTV12V8HC, DCR-HC96; OLY E-10+DLC-52,
Awatar użytkownika
 
Posty: 115
Rejestracja: 03 Sty 2007, 01:23
Miejscowość: Sanok

 

PostAdamZ | 11 Sie 2008, 14:42

Troszkę na marginesie wprawdzie ale i na temat :
czy możecie zrobić zestawienie najlepszych/najbardziej optymalnych zestawów (komplety) teleskopów ?
Czyli tuba,statyw, soczewki, trzy kategorie głowne + średnia cena za całość.
Zdecydowanie ułatwi to wybór "przychodzącym,a niewiedzącym", uniknie sie wciąż tych samych pytań i szukania i myślę że to obustronnie "ułatwi życie".
 
Posty: 55
Rejestracja: 05 Sie 2008, 21:18

 

PostJanusz_P. | 12 Sie 2008, 08:37

Każdy z potrzebujacych ma zupełnie inne preferencje i potrzeby obserwacyjne wiec takich zestawów musoiało by być conajmniej kilkadziesiat a nie trzy :roll:
Zresztą ludzie mają silny instynkt stadny więc i tak zapytają czy taki Zestaw No46 czy Zestaw No93 będzie dla nich odpowiedni więc to ogromna praca bez przyszlości bo właśnie w tyglu dyskusji na forum najlepiej dochodzi się do dobrych i przemyślanych wniosków pod warunkiem że delikwent najpierw nie kupił jakiegos paścia na Allezło a na forum tylko szuka akceptacji i poklasku dla swojego nietrafionego wyboru jak już też często bywało :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAdamZ | 12 Sie 2008, 11:24

Owszem ,pozornie może tak się i wydaje że przy tej ilości sprzętu i jego odmian...preferencji...i w końcu zasobności portfela...
Ale : chodząc po linkach,forach i dyskusjach tak czy siak dociera się do dość wąskiego zakresu co jest dobre lub co jest na tyle dobre iż poleca to parę osób które to używają/przetestowały.
Nie przypadkiem też pewna ilośc osób używa w zasadzie podobnych zestawów lub bardzo podobnych i one też zapewne opierały się na opiniach innych.
Prosty przykład : wielokrotnie tu widziałęm polecanie synti 8", co więcej następny skok jest zdaje się na 12, nie na 10.
Pomyślałem że jednak przydałoby się takie zestawienie, ALE z warunkiem wstępnym : proponowana lista/zestawienie nie jest skierowana do "niewiedzących, chcących za małe pieniądze...szybko,łatwo i przyjemnie" - tu faktycznie cała ta praca na nic.

Podam swój przykład :
w osobnym wątku zadałem pytanie jakich wiele tu pada, ale jak sądze moje było precyzyjniejsze.
Dostałem namiar na sprzęt pokrywający i niebo i teren do oglądactwa i fotografii.
Ale przy fotografii nieba...zaczynają się poważne schody.
Po długich czytaniach docieram do HEQ-5, robić zdjęcia nieba zapewne będe więc kwestia prowadzenia zaczyna być w tym wypadku wybitnie krytyczna (proporcjonalnie do ogniskowej)
Idąc dalej : a jeśli będe chciał rozbudować refraktor o dodatkowy reflektor to czy ten napęd to uciągnie?,a może warto jednak od razu dołożyć (aby nie tracić i bawić się w giełdę) i wziąśc HQ-6 ?
A może...darować sobie ten "teren" i jednak zmienić sprzęt na klasyczny "do nieba" zamiast ...i ponowne przedzieranie się i czytanie aby złożyć sobie zestaw i porówanć z poprzednim...
A okulary, bo jakies jednak by się przy dały do refraktora to czy da się je wykorzystać dodatkowo do reflektora...? (a z tego co zauważyłem nie jest to takie oczywiste).
Gdyby było takie zestawienie to ja nie traciłbym czasu robiąc je sobie samemu powoli i po wielu poszukiwaniach , czasami wielokrotnie...i de facto nieco po omacku i okrężną drogą.
Czytanie i szukanie ,pytanie też mnie czeka,ale zyskam sporo na czasie szukając wokół konkretnego sprzętu, a nie konkretnego sprzętu w ogóle po wielokroć.

Takie zetsawienie ma sens choćby z tego powodu iż właśne sprzętu i rodzajów jest za dużo i istnieje spore ryzyko płacenia frycowego wielokrotnie i zadawania nużacych tych samych pytań co już kiedyś zostały zadane i ktoś otrzymał...dośc wąski zakres sprzętu do rozważań.
To ważne dla tych szczególnie co nie wpadają tylko po to aby za 200-500 zł zaszaleć sobie na chwilę,a potem nawet jak stracił to niewiele i nie ma o czym mówić.

Przemyślcie to ,bo ja uważam że tak alista ,nawet jeśli będzie przydługa warta jest napisania.
Nawet dla tych "co na chwilę" bo może zastanowią się dlaczego akurat tak a nie inaczej i skąd te różnice - w zestawieniu będa wyraźnie widoczne.
 
Posty: 55
Rejestracja: 05 Sie 2008, 21:18

 

PostJanusz_P. | 12 Sie 2008, 12:17

Czyli sugerujesz podzielenie teleskopów na klasy cenowe i pod kątem użyteczności do obserwacji i astrofoto, przedstaw może zarys, ramę tego pomysłu a pomyślimy wspólnie nad jego realizcją 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAdamZ | 12 Sie 2008, 13:23

Nie na klasy cenowe ,mimo że takie pytanie o zasobnośc często pada i pozornie wydaje się to głownym wyznacznikiem, większośc "starych" (w przeciwieństwie do tych co "na chwile") wie tak naprawdę że jest to środek a nie kryterium.
I ma to zastosowanie nie tylko do tego hobby.
Jesli ktoś podchodzi poważnie to wie że mniej więcej "tyle", a ile to sobie podliczy z pokazanych obok orientacyjnych cen, wówczas można złożyć sprzęt z takiego całościowego zestawienia i sobie podliczyć indywidualnie "ile jak dla mnie konkretnie", co w praktyce oznacza tylko zgrubny zakres rezerwacji gotówki.

Chodzi mi o podział na klasy sprzętu i to powiedzmy klasycznie używanego (bardzo często przez wielu) do obserwacji wizualnej.
Do tego wyposażenie, też bez fontanny, to co sprawdzone i każdy powinien mieć do konkretnej klasy/rodzaju- jak komuś zależy to prawda jest taka że dozbiera funduszy i będzie miał, prędzej czy później, ale musi wiedzieć najpierw "co".
Oraz osobną klasę dla fotografii, bo pomimo że się łączy z innymi to stanowi jednak osobny rozdział, gdyż dochodzi jeszcze niezbędne oprogramowanie i wyposażenie dodatkowe i to wcale nie na zasadzie opcji.

Dodatkowo przyszła mi taka myśl jeszcze aby zestawić spotykane błedy/usterki/porady dotyczące klas sprzętu w jakimś osobnym "rozdziale".
Często rozwiązuje się problemy w jakimś temacie, po czym trzeba się dokopywać do niego lub zadać to samo pytanie.
 
Posty: 55
Rejestracja: 05 Sie 2008, 21:18

 

PostAdamZ | 12 Sie 2008, 13:43

Zapomiałem jeszcze o jednej kwestii, myśle że istotnej.
Wszyscy posługujemy się programami i komputerami.
Często bywa tak że ktoś potrzebuje programu (a w zasadzie grupa) ale nie ma możiwości, kto inny możliwości ma ale nie wie,bo akurat ta dziedzina go nie interesuje.
Czyli stworzenie działu z konkretnym problemem (potrzebą,usprawnieniem itd) do rozwiązania programistycznego ; zestawienie potrzeb i oferowanej niezbędnej wiedzy do zdolności kogoś innego na przekucie całości w zgrabny program, niekoniecznie monstrum ze świecidełkami ,a potrzebne i ułatwiające narzędzie.
 
Posty: 55
Rejestracja: 05 Sie 2008, 21:18

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Tev oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat