refraktor 152/760 czy c8 sgt xlt

Postvaldi | 12 Sie 2008, 20:43

witam serdecznie :D przyjaciele,mam dylemat,który był już często poruszany . który teleskop będzie bardziej uniwersalny ,nada się zarówno do obserwacji planet oraz ds-ów? c8sgt xlt czy apochromat copernikus 152/760,jak porównawczo wypadają w nich obserwacje? ma on służyć do wizualnych obserwacji.proszę o obiektywizm za i przeciw.dzikuję i serdecznie pozdrawiam. :wink:
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

PostJontek | 12 Sie 2008, 22:06

to nie apo
hmmm ale czemu te?
to wzialbym apo sky-watchera albo oriona tyle ze mniejsze i nie podrobe ale Apo ED.
Z tych dwoch chyba lepszy ten c8
ten kopernikos jest dobry ale na guider :wink:
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostJanusz_P. | 13 Sie 2008, 09:25

Do DS potrzebujesz dużego lustra na Dobsonie co najmniej 250mm lub więcej a do planet potrzebujesz dobrego APO klasy ponad 100mm lub Maka tak do 180mm średnicy :idea:
Oba które wymieniłeś w pierwszym poście nie są optymalne do żadnego z wymienionych przez Ciebie zastosowań :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostLeo | 13 Sie 2008, 18:47

Jeśli cena, mobilność nie gra roli to może jakiś ciemny (F/8-F/10) achromat 6-8" dodać do opcji?
Obecnie posiadam C6-R, a w przyszłości moim mażeniem jest dorobić się APM TMB 8" F/9. Ten gigant nadaje się jak wygląda z opisów jego użytkowników wyśmienicie zarówno do planet jak i DS.
Awatar użytkownika
 
Posty: 153
Rejestracja: 02 Cze 2007, 12:34
Miejscowość: Piaseczno

 

PostJanusz_P. | 14 Sie 2008, 11:58

Owszem ale to zdecydowanie rozmiarowo sprzęt do stacjonarnego obserwatorium :mrgreen: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postvaldi | 15 Sie 2008, 09:01

witam i serdecznie dziękuję :D drodzy koledzy przepraszam za "refleks" że odpisuję dopiro teraz ( taka praca i brak czasu). kupno wymarzonego sprzęyu to nie taka łatwa sprawa prawda! :cry: może odrazu powinienem dodac że raczej niedzielnym jestem obserwatorem,interesuj,pasjonuje i niezmiernie ciekawi to co mamy nad głową . koneserem równieżnie nie jestem i w jakości obrazów nie dostrzegę tylu detali co większośc z Was. C8 sgt xlt naprawdę nie może posłużyć jako sprzęt uniwersalny z małym dodatkiem szkiełek i korektorem ogniskowej (gdy będzie to konieczne)? myślałem o jakimś newtonie ale na chwilę obecną potrzebuję uniwersalnego teleskopu .
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

Postvaldi | 15 Sie 2008, 20:00

cały dzień myślę i przeglądam oferty sprzętowe :D bardzo czesto spotykam się ze radzicie duże lustra na dobsonie.DLACZEGO taki montaz?czy jest to pokierowane prostotą ,czy mobilnością? gdybym zapytał 1o"-tka na dobsoni a C10 n na cg5 jaka jest Wasza Koledzy opinia ,za i przeciw? a jeszcze jedna rzecz jak wypada przy tych sprzętach c8sgt xlt ,mam tu na mysli obserwacja planet i ich detali oraz ds-ow jeśli śą róznice a są napewno to jak istotne zwłaszcza dla początkującego? z tego co się orintuję duże lustra są wymagające jesli chodzi o szkła co przekłada się na cenę. bardzo zależy mi na waszwj opini ,nie mam możliwości sprawdzenia osobiście dlatego zaufam Waszemu doświadczeniu . z góry serdecznie dziękuję :D
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

PostCharon X | 16 Sie 2008, 00:20

I prostotą i mobilnością. Owszem dobson tez trochę waży, ale nie tyle co duży paraliktyk. Z paraliktykiem jest jeszcze trochę rozkładania, ustawiania, namierzanie obiektów jest trudniejsze.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostDarek N. | 16 Sie 2008, 09:27

Witam :D

Valdi miałem podobny dylemat z R-152 ale w końcu wybrałem SW 200/1000.
W zasadzie nie ma teleskopu uniwersalnego jeśli dysponujesz własnym transportem
to polecam Dobsona 10" lub 12" sam się zastanawiam nad zakupem jeszcze jednego telepa o takich rozmiarach takie spore lustro daje możliwości ,wiem coś o tym bo w obserwatorium Dąbrowskim mamy 0,5m Cassegraina obrazy bajka.

Darek N. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 30 Paź 2006, 11:41
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

 

Postvaldi | 18 Sie 2008, 14:14

dzięki wielkie każda opinia poparta własnym doświadczenim z którym się dzielicie jest istotna w tej chwili dla mnie. Darek co sądzisz o c8 sgt xlt? czy 10"dob da więcej możliwości? w dobsonie ,mimo że jetem zmotoryzowany ,przeraża mnie masa.zastanawiwłem się po sugesti Janusza P nad dużym dobsonem z kratownicą,ale czy ten sprzet na tym montażu będzie odpowiedni gdyby zaświtało mi astrofoto,choć głownie chodzi mi o wizual to nie wykluczam takiej opcji.pozdrawiam :) :mrgreen:
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

PostJanusz_P. | 18 Sie 2008, 14:27

Wizual i astrofoto do dwa odrębne światy :shock:
Do wizuala DS potrzebujesz ciemnego nieba i jak największego lustra na Dobsonie powiedzmy 12-16" a do astrofoto podstawa to solidny i precyzyjny montaż (z reguły dość drogi i delikatny) a już lunetką typu APO ED-80 z flattenerem można robić piękne fotki mgławic i galaktyk.
Astrofoto dużym teleskopem to bardzo drogie hobby wymagające już stacjonarnego obserwatorium :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postvaldi | 18 Sie 2008, 18:06

:mrgreen: zdaję sobie sprawę ,ze takich wyjadaczy mogą i pewnie śmieszą moje pytania :) Januszu zawsze mi się wydawało ,ze teleskop na paralaktycznym montażu jest łatwiejszy i poręczniejszy w transporcie niz dobson ,jak jest w praktyce?jak juz wczesniej wspomniałem ,teleskop ma służyć do wizualnych obserwacji i boje się ze zakupie sprzęt i obserwowany przykładowo mars będzie wielkości główki od szpilki lub zupełnie nieczytelny.ds-y to chcę je widzieć przyzwoicie jako ,ze koneser ze mnie marny tpewnie nie dostrzegę tyle co np.ty Januszu :D a bym zapomniał jeżeli newton na dob to lepszy kratownicowy model ?
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

PostJanusz_P. | 18 Sie 2008, 18:16

Kratownicowe konstrukcje sprawdzają się dobrze w Dobsach od powiedzmy 10" w górę bo powodują ich mobilność nawet osobowym autem :!:
Dobsona rozstawiasz za 1-2 minutki a dużego paralaktyka w co najmniej godzinę bo musisz ustawić kierunek i wysokość osi godzinnej na biegun a to trochę trwa co znam doskonale z autopsji :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postvaldi | 18 Sie 2008, 21:29

tak myślałem o12" dob kratownica :D druga sprawa nie boję siępracy jaką trzeba włożyć w ustawienie paralaktyka. czy oba montaże mają tą samą możliwość dokładnego śłedzenia obiektu i jak w takiej 12"-ce prezentują się planety gdyby porównać je z 8" katodioptrykiem?zdaję sobie sprawę, że im lustro większe tym lepij ale pytam bo ów katodiptryk jest sprzętem bardziej zwartym i stwarza wrażeni porecznego ma jeszcze jedną zaletę a mianowicie zamkniętą optykę co napewno przekłada się na zywotność. z tego co się naczytałem optyka newtona po 5 do 10 lat wymaga odnowienia.
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

Postacubenes | 18 Sie 2008, 22:16

valdi .
Apertury typu 12" lub większe do obserwacji planet nie są strzałem w dziesiątkę raz że obraz np. Jowisza bardzo razi a dwa to wstrętny sennig , który degraduje obraz o wiele bardziej jak w maszynkach 6" , czasami są noce w których można w pełni wykorzystać potencjał dużego teleskopu ale to naprawdę trzeba mieć szczęście .Tak więc lepiej celować w maka 6"-8" lub Refraktor APO 120-150mm a taki sprzęt będzie prawie zawsze dawał satysfakcje z obserwacji planet.
Montaż paralaktyczny daje o wiele lepsze prowadzenie niż dobson wyposażony w platformę i jest niezbędny podczas obserwacji planet przy dużym powiększeniu.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

PostCharon X | 19 Sie 2008, 00:59

acubenes napisał(a):valdi .
Apertury typu 12" lub większe do obserwacji planet nie są strzałem w dziesiątkę raz że obraz np. Jowisza bardzo razi a dwa to wstrętny sennig , który degraduje obraz o wiele bardziej jak w maszynkach 6" , czasami są noce w których można w pełni wykorzystać potencjał dużego teleskopu ale to naprawdę trzeba mieć szczęście .Tak więc lepiej celować w maka 6"-8" lub Refraktor APO 120-150mm a taki sprzęt będzie prawie zawsze dawał satysfakcje z obserwacji planet.
Montaż paralaktyczny daje o wiele lepsze prowadzenie niż dobson wyposażony w platformę i jest niezbędny podczas obserwacji planet przy dużym powiększeniu.


Na obecnego Jowisza to chyba żaden teleskop nie pomoże.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostJanusz_P. | 19 Sie 2008, 09:36

Niestety źle sformuowałeś wniosek, na obecnego Jowisza prawie każdy teleskop jest dobry, wystarczy go wraz z obserwatorem umieścić kolo równika gdzie Jowisz chodzi prawie w zenicie :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDarek N. | 22 Sie 2008, 10:40

Witam :D

Valdi miałem w rękach parę razy C8 SGT Celestrona trochę lichy montaż jak na taka ogniskową F 2032mm średnica lustra 203 mm zupełnie wystarczająca swiatło standart.
Do Planetarnych obserwacji wizualnych i focenia ich spoko.Co do De-sów trochę za ciemny1:10.Jak dlamnie to bym brał ale pod warunkiem ,że mam drugiego jasnego Newtona 12" na Dobsonie Meade,bo na takiego bym się zdecydował.Ale to moja osobista opinia.


Darek N. :wink:
...............................................................................................................
Obecnie: Sky Watcher 200/1000 OTA,EQ-5 Sky Vew Pro ORION,astrograf ob.Tair 3-S 4 ,5/300 +Praktica L,ob.Pentacon 4/300,Pentacon 4/200,ok.LVW 22,LVW,13,złączki,nasadki ,itp .
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 30 Paź 2006, 11:41
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

 

PostDarek N. | 22 Sie 2008, 11:15

Witam :D

Szczerze powiedziawszy Valdi jak jest odpowiednia kasa do docelowo bym wybrał Takahashi Mewlon 210 OTA (210/2415mm f11,5) system optyczny Dall-Kirkhama.
Ta Japońska firma swoimi wyrobami przypomina mi Pentaxa i Zeeisa.

Darek N.
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 30 Paź 2006, 11:41
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

 

Postvaldi | 27 Sie 2008, 14:54

Witam :D Darek dzięki wielkie każda opinia jest istotna. Czytałem że można dokonać korekty ogniskowej i wtedy swiatłosiła wynosi f6,3 przy zastosowaniu szkła
wysokoogniskowego myślę ze dałoby się popatrzeć. co Ty o tym myślisz? :mrgreen:
ps. newton będzie napewno ale jeszcze nie w tej chwili i pewnie minimum12"
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

PostDarek N. | 28 Sie 2008, 15:02

Witam :D

Valdi co ja myślę na pewno korektor ogniskowej jest wskazany Celestron ma go w swojej ofercie ,musisz pamietać ,że tego typu systemach optycznych lustra mają tendencję do "chybotania " :mrgreen: problem z ostrością .

darek N. :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 30 Paź 2006, 11:41
Miejscowość: Dąbrowa Górnicza

 

PostJanusz_P. | 28 Sie 2008, 15:08

Telekompresor w teleskopach SCT na F/6,3 jest wskazany ale tylko do astrofoto i to w formacie nie większym niż APS-C :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postvaldi | 30 Sie 2008, 12:06

witam :D Januszu jakiekolwik redukowanie ogniskowej w sct dla wizuala jest zbędne niczego to nie zmieni? darek muszę powiedzieć że zdaję sobie sprawę iz w tych rozwiązaniach występuje ów problem kiwającego lustra,ale czy ten mankament jest az tak widoczny? koledzy czy newton 10" da ostrzejszy obraz od c8sct? może powinenem napisać wcześniej to że mieszkam przy ulicy bardzo oświtlonej ,wmiarę ciemne niebo mam od podwórza . w takim oświtleniu newton to chyba wybór mało właściwy ,co o tym sądzicie? :) Posiadam kawałek ziemi za miastem ,naprawdę ciemne niebo planowałem postawienia czegoś w rodzaju ambony bez ścian sama platforma kilka metrów nad ziemią i zakup newtona min 12" ,ale nie wcześniej niż za 2lata(kwestia innych wydatków) do tej jednak pory chciałbym cieszyć się sprzętem który można coś zobaczyć a przytym nie jest jak rakita balistyczna :mrgreen: Ps. może podpowidzćie jaki sprzęt jeśli nie sct.
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

PostJanusz_P. | 30 Sie 2008, 12:20

Czy Newton, czy SCT czy Maksutow czy refraktor, każdy system tak samo łapie LP więc system optyczny nie ma tu znaczenia przy wyborze pod kątem zaświetlenia nieba :!:
Kiwające się lustro wtórne w regulacji ostrości lustrem SCT to poważny mankament wykluczający te teleskopy z poważniejszych zastosowań poza niedzielnym oglądaniem nieba i szeroko rozumianą dydaktyką.
Innymi słowy przez to nie zrobisz nigdy dobrej kolimacji bo będzie ona tylko jednorazowa do pierwszego pokręcenia śrubką regulacji ostrości :?
Na upartego można po ingerencji mechanicznej w prowadnicę zablokować lustro na stałe i dokupić wyciąg Crayforda uwalniając się tym samym od kiwania lustrem ale to droga dla odważnych i zdesperowanych w wyborze SCT, reszta wybierze po prostu inne systemy optyczne z innym fokusowaniem bez tej dokuczliwej wady mechanicznej :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postvaldi | 30 Sie 2008, 13:35

dziękuje :D warto rozmawiać z kimś kto ma takie doświadczenie! sct kusi zwartą konstrukcją ale jeśli ma sprawiać więcej kłopotów niz satyafakcji z eksploracji przestrzeni moze lepiej zastanowić się nad innym rozwiązaniem :D i tu liczyłbym na mała podpowiedż! wcześniej myślałem o c10 N teraz również o 12" made ale szcerze mówiąc chciałbym coś na paralaktyku ,chodzi tu o możliwość śledzenia przykładowo planet przy większym powiększeniu jest to napewno łatwiejsze bo zapewni mi to system zegarowy czego nie da mi tego dobson .mam rację?
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

Użytkownicy przeglądający to forum: Krzysiek.S oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat