Pierwszy teleskop - dylemat

PostDawid M | 21 Sie 2008, 05:00

Drodzy Astromaniacy, zwracam sie do Was z prośbą o rade ( pierwszą i zapewne nie ostatnią ;-) ). Mianowicie chciałbym kupić teleskop, który będzie moim pierwszym teleskopem.

We wstępnej selekscji wybrałem 3 teleskopy

1. Meade LightBridge 12"

2. Synta/Sky-Watcher DOB 12"

3. Astrokrak Arktur

Jak łatwo zauważyć wszystkie trzy teleskopy są na montażu typu dobson. Wybór padł na ten montaż, ponieważ jest on podobno najlepszy do obserwacji wizualnych a takie mnie tylko interesują ( na astrofoto przyjdzie jeszcze czas ). Ponieważ mieszkam na wsi, wprawdzie w mocno zurbanizowanej okolicy, ale wieś to wieś i lampy uliczne, które są co kilkaset metrów tak nie przeszkadzają i niebo jest znacznie ciemniejsze niż w oddalonej o kilka km ( coś ok 5 km ) Wieliczce o Krakowie już nie wspominając, a od docelowego miejsca obserwacyjnego najbliższe lampy uliczne są oddalone o mniej więcej kilometr. Nie będę nawet próbował podać do ilu magnitudo widzę gwiazdy gołym okiem, bo tego poprostu nie potrafię :-) a i tak zasięg jest zależny od tego, w którą stronę się patrzy, bo niestety od północy widać jeszcze łunę z Wieliczki i Krakowa. Jednak biorąc pod uwagę, że niebo jest dosyć ciemne a także, że interesują mnie ds-y starałem się wybrać jak największe lustro w teleskopie, który spełniałby wymagania budżetowe, czyli 3 500 na teleskop plus/minus 500 zł na akcesoria. Jeżeli chodzi o ciężar czy transport to nie powinno być problemu, ponieważ chucherkiem nie jestem a teleskop do vana raczej się zmieści.

Jeżeli potrzebowalibyście jakiejś informacji to pytajcie, zaglądam na forum kilka razy dziennie, więc na pewno odpowiem :-)

Pozdrawiam
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Lip 2008, 00:00
Miejscowość: ok. Wieliczki

 

PostJanusz_P. | 21 Sie 2008, 09:21

1. Meade LightBridge 12" klasyk gatunku warty polecenia, dobra jakość materiałów, bardzo dobra optyka z Tajwanu.

2. Synta/Sky-Watcher DOB 12", tez fajny ale ma jak widać za delikatnego Dobsona, patrz ostatnia awaria naszego kolegi w dziale sprzedam

3. Astrokrak Arktur, teleskop naszej produkcji wykonany z solidnych materiałów, nie chińszczyzna czyli solidny i na lata.

Może nawet pomyśl o Syriuszu, jeszcze większe lustro i większe możliwości obserwacyjne, to solidny sprzęt na całe lata obserwacjii 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 21 Sie 2008, 17:23

Ja w twojej sytuacji (zakładam, że przeniesienie telepa na stanowisko to kwestia max 50 m) brałbym tańszy teleskop, czyli Syntę, a pozostałą kasę wpakowałbym w okulary, filterki i pozostałe akcesoria. Kto wie, czy nie myślałbym do tego (chyba tak :) ) o np. refraktorku 100-120 mm lub np. Maku 127 jako szybkim dopełnieniu sprzętu o teleskopik typowo planetarny.
Ale na pewno mooocno zastanawiałbym się nad tym Syriuszem, o ile Janusz szybko jest go w stanie zbudować- 350 to nie 300 ;)
saywiehu
 

Postastrodamian27 | 21 Sie 2008, 19:52

Bierz Synte 12 nie żałuj kasy :wink:
Lornetka DO Extreme ED 7x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 1262
Rejestracja: 08 Sty 2008, 12:55
Miejscowość: Skała

PostDawid M | 22 Sie 2008, 00:35

Janusz_P. napisał(a):2. Synta/Sky-Watcher DOB 12", tez fajny ale ma jak widać za delikatnego Dobsona, patrz ostatnia awaria naszego kolegi w dziale sprzedam


Widziałem już wcześniej :-). Teraz nasuwa się pytanie jak często taka awaria występuje ? Bo jeżeli jest to bardzo rzadko spotykana sprawa to myślę, że nie ma się, co jakoś szczególnie tym przejmować. Przeczytałem w innym temacie, że Synta nieco ciężej się obraca niż LB. Czy jest to jakaś wyczuwalna różnica, czy wyczuje to Astromaniak, który już jakiś czas ma do czynienia z teleskopem ?

saywiehu napisał(a):(zakładam, że przeniesienie telepa na stanowisko to kwestia max 50 m)


Zwykle to nawet 50m nie będzie. Jeszcze poszukam innych dogodnych miejsc do obserwacji w okolicy, jednak wątpię abym znalazł w odległości 100 - 300 metrów, może trochę więcej, bardziej dogodne miejsce do obserwacji a na dalsze odległości to można zawsze samochodem przetransportować teleskop. Myślę, że jak by trzeba było to tata podwiózłby mnie na miejsce obserwacji, i pewnie by został na obserwacjach ;-). Jednak dalsze wycieczki robiłbym tylko w przypadku bardzo dobrego seeingu.

astrodamian27 napisał(a):Bierz Synte 12 nie żałuj kasy


Akurat z wymienionych teleskopów Synta jest najtańsza :-) Skoro już jesteśmy przy cenie to spotkałem się na tym forum z opiniami, że cena teleskopu jest zazwyczaj wprost proporcjonalna do jakości, a jak już jesteśmy przy jakości to czy nie lepiej teraz wydać więcej na jeden teleskop i np za rok kupić nieco droższego Mak-a ( np. Mak 127 ) a nie tego najtańszego Mak-a 102 ?

Syriusz - na niego to nawet skłonny byłbym trochę poczekać ;-) tylko w tym wypadku jest jedna przeszkoda - cena. Przekroczenie zakładanego budżetu 3500 zł to nie taka prosta sprawa, ponieważ to rodzice zapłacą za ten teleskop. No nic będę musiał najwyżej ponegocjować ;-)

Chyba w przyszłym tygodniu wybiorę się do astrokraka po książkę to przy okazji pooglądam teleskopy ;-)
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Lip 2008, 00:00
Miejscowość: ok. Wieliczki

 

PostSebastian_wawa | 22 Sie 2008, 00:54

Dawid M napisał(a):Chyba w przyszłym tygodniu wybiorę się do astrokraka po książkę to przy okazji pooglądam teleskopy ;-)


I pogadasz sobie z Januszem, bo nic nie da Ci tyle wiedzy co rozmowa na żywo z kimś choć lekko obeznanym w temacie, a takim człowiekiem jest właśnie Janusz ;) :lol:
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 22 Sie 2008, 09:46

Problemem dużych Synt jest nie skalowanie grubości materiału na Dobsona z rozmiarem lustra teleskopu, Chińczyk daje taki sam kiepski laminat papierowany 18mm zarównano na modele 6", 8" gdzie jest wystarczający do przenoszonych obciążeń jak i na większe 10 i 12" modele gdzie powinien już być użyty lepszy, i grubszy materiał laminowany o ściance conajmniej 28mm z grubymi fornirami (szczególnie w modelu 12") a wtedy do takiej awarii by po prostu nie doszło.
Laminat Synt nie lubi wody (jest nie wodoodporny, sorry ale nie za te pieniądze) i po roku używania na rosie i szronie takie awarie będą u Klientów coraz częstsze, ta była tylko pierwszą opisaną publicznie na forum a sam już dziś wiem o dwóch podobnych z Syntą 10 i 12" w roli głównej tez po jednym sezonie obserwacyjnym zaledwie.
Trzeba sobie zdawać sprawę ze Synta na Dobsonie to rozwiązanie budżetowe gdzie używa się najtańszych z możliwych materiałów i już Np laminat Meade z Tajwanu jest o wiele lepszej jakości, twardszy i mocniejszy gdyż nie puchnie na rosie ale wiadomo Meade to wyższa jakość i wyższa cena więc podtrzymuję w całej rozciągłości twierdzenie że jakość, użyteczność i trwałość teleskopu jest wprost proporcjonalna do jego ceny :!:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTomekG | 22 Sie 2008, 12:07

Jako posiadacz Synty 10" musze teraz zadać pytanie - co z tym zrobić? Wystarczy to czymś "posmarować" jeśli chodzi o samo nasiąkanie?
Synta 10" Dob.
Pozdrawiam.
http://www.nforummsts.fora.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 30 Maj 2008, 21:16
Miejscowość: Zabrze

PostJanusz_P. | 22 Sie 2008, 12:12

Dobrym sposobem jest zapuszczenie parafiną, grzejesz lekko opalarką laminat z daleka na pierwszym biegu i jedziesz białą świecą aż przestanie pić parafinę, tak zabezpieczamy przykładowo nasze czopy do dużych Dobsonów powstające z MDF'u 8)
Krople parafiny z białych powierzchni laminatu ścierasz na ciepło szmatką i do reszty usuwasz benzyną eksrtrakcyjną.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostIgnisdei | 22 Sie 2008, 17:55

Janusz_P. napisał(a):Laminat Synt nie lubi wody (jest nie wodoodporny, sorry ale nie za te pieniądze) i po roku używania na rosie i szronie takie awarie będą u Klientów coraz częstsze, ta była tylko pierwszą opisaną publicznie na forum a sam już dziś wiem o dwóch podobnych z Syntą 10 i 12" w roli głównej tez po jednym sezonie obserwacyjnym zaledwie.


Wszystko jest wyłącznie kwestią intensywności obserwacji, oraz otoczenia w jakim się obserwuje. W miejscu gdzie mieszkam woda jest b. wysoko pod powierzchnią, wiosną mam zawsze problemy w zalana piwnicą. Godziny obserwacji na mym ogrodzie zaowocowały nasiąknięciem płyty wiórowej. Błędem być może było przenoszenie "całego" teleskopu w obrębie pola obserwacyjnego, a nie w częściach. Ale najważniejszą przyczyną była chyba moja niezwykła aktywność obserwacyjna. :lol:
Ignisdei
 

Postsaywiehu | 22 Sie 2008, 18:19

Moja Synta, co prawda 8", stała przez cały rok w max zawilgoconym, nieocieplonym, sporadycznie ogrzewanym hangarze 5 m od brzegu sporego jeziora, była co najmniej równie często używana jak ta Ignisdei - a jakoś nic jej się nie stało. Po prostu nie wierzę, że Igniś jakoś "nie pomógł" tej awarii 8) A w każdym razie nie robiłbym afery z tego przypadku. Każdy o swój sprzęt dba jak może i jakie ma warunki. Do tego na tyyyyyyle kupionych Synt to jeden jedyny znany mi przypadek kłopotów z Dobsem. W ogóle nie znam przypadków awaryjności tych telepów- poza ... :D

Ignis- ino siem na mnie nie obrażaj - nie moja wina, że 2 telepy i 2 awarie :D
saywiehu
 

Postpolaris | 22 Sie 2008, 18:25

Robert zawsze powtarzał, że nie oszczędza sprzętu i często stoi on pod gołym niebem. Myślę, że i to i fakt, że próbował podnieść 40kg na rączkach Dobsa sprawiło, że mont się rozkraczył. Synta 8" jest przy 12" piórkiem ;)
polaris
 

PostIgnisdei | 22 Sie 2008, 18:45

saywiehu napisał(a):Po prostu nie wierzę, że Igniś jakoś "nie pomógł" tej awarii 8)


Ty Wódz nie filozofuj tylko czytaj :wink:

Janusz_P. napisał(a):Laminat Synt nie lubi wody (jest nie wodoodporny, sorry ale nie za te pieniądze) i po roku używania na rosie i szronie takie awarie będą u Klientów coraz częstsze, ta była tylko pierwszą opisaną publicznie na forum a sam już dziś wiem o dwóch podobnych z Syntą 10 i 12" w roli głównej tez po jednym sezonie obserwacyjnym zaledwie.
Ignisdei
 

Postsaywiehu | 22 Sie 2008, 18:49

No to ta moja Synta chyba jest jakaś ... pełnomorska :D
Sam widziałeś gdzie i jak była przechowywana w Trzciance!
saywiehu
 

PostIgnisdei | 22 Sie 2008, 18:55

saywiehu napisał(a):No to ta moja Synta chyba jest jakaś ... pełnomorska :D
Sam widziałeś gdzie i jak była przechowywana w Trzciance!

MAAAASAAAA
Ignisdei
 

Postsaywiehu | 22 Sie 2008, 19:16

Ignisdei napisał(a):MAAAASAAAA

Lepiej przyznaj się jak to zrobiłeś :twisted:
saywiehu
 

PostIgnisdei | 22 Sie 2008, 21:37

saywiehu napisał(a):
Ignisdei napisał(a):MAAAASAAAA

Lepiej przyznaj się jak to zrobiłeś :twisted:

Ach już sobie przypomniałem, schlałem się i na czworakach chodziłem, po ogrodzie szukając teleskopu. Po godzinie zniecierpliwiony dostrzegłem gościa z czarnym nochalem który głupio sie do mnie szczerzył , pociągnąłem mu zatem profilaktycznie z bańki z pozycji czworonoga. Na drugi dzień obudził ,mnie parszywy ból czaszki i po szybkich oględzinach zrozumiałem, że oto znokautowałem moją syntę... :lol:
Ignisdei
 

PostGregohr | 22 Sie 2008, 22:21

a moze człeka-okulara zoczyłeś waść w krzaczorach i ze zdumienia pociągnąłeś z przysłowiowego kopyta w najbliższe drewno o dziwo malowane??
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

PostDawid M | 22 Sie 2008, 22:29

Ty się ciesz, że to nie był montaż paralaktyczny albo konstrukcja kratownicowa :D bo byś pomyślał że to jakiś ufoludek do Ciebie przyleciał na obserwacje albo co gorsza telepa Ci porwać i dopiero mógłbyś szkód narobic ;-)

A tak na marginesie to temat rozmowy lekko odbiegł od tematu tematu ;-)
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Lip 2008, 00:00
Miejscowość: ok. Wieliczki

 

Posttomek_0603 | 23 Sie 2008, 10:00

Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

PostIgnisdei | 23 Sie 2008, 10:19

Ja pierdziu....zauważyliście te wsporniki z boku na dobsie?
Dokładnie w tym miejscu gdzie mi wyrwała się płyta. Czyli sami dostrzegli ten nonsens jakim jest zawieszanie ponad 40kg konstrukcji na płytach wiórowych o wątpliwej jakości,.
Załączniki
Pierwszy teleskop - dylemat: dobik.JPG
dobik.JPG (12.11 KiB) Obejrzany 7130 razy
Ignisdei
 

PostHellraiser | 23 Sie 2008, 11:30

a no rzeczywiście, jak byś nie napisał to bym się w życiu nie dopatrzył :roll:
pewnie ludzie się skarżyli to spróbowali zrobić coś wytrzymalszego, ciekawe czy to zda egzamin :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 152
Rejestracja: 27 Sie 2007, 17:56
Miejscowość: Wlck

 

Postpolaris | 23 Sie 2008, 11:35

Zauważyłem, że na stronie producenta (S-W) nie ma już 12" w pełnej tubie. Jest tylko ten zsuwany tubus. Czyli jednocześnie zmniejszyli wagę tuby i wzmocnili dobsa.
polaris
 

PostDawid M | 26 Sie 2008, 02:09

W takim razie jeszcze przemyślę jeszcze to, co napisaliście, przeanalizuję dane i podejmę decyzje, jaki teleskop kupić :-) A czas do zakupu teleskopu poświęcę na dalsze poznawanie nieba.

Pozdrawiam
 
Posty: 8
Rejestracja: 28 Lip 2008, 00:00
Miejscowość: ok. Wieliczki

 

PostJanusz_P. | 27 Sie 2008, 10:15

polaris napisał(a):Zauważyłem, że na stronie producenta (S-W) nie ma już 12" w pełnej tubie. Jest tylko ten zsuwany tubus. Czyli jednocześnie zmniejszyli wagę tuby i wzmocnili dobsa.


W sumie Im sienie dziwie, rozlatujące się w rękach Dobsony nie są najlepszą reklamą na konsumenckim rynku w XXI wieku więc te kroki w kierunku poprawy jakości to jakby przepraszam, więcej się to nie powtórzy względem Klientów którym Dobsy uległy awarii i reszty potencjalnych nabywców :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat