Lornetka DO Extreme 10x50 ED vs Titanium 8x56 vs TS 10x50 MX

PostRaf81 | 07 Sie 2020, 21:47

Witam
Na dzień dzisiejszy nie mam praktycznie żadnej lornetki więc decyzja o zakupie nowej. Byleby zdążyć na sierpniowy nów Księżyca :)
Ma to być sprzęt do obserwacji z reki więc max powiększenie 10x. Jeśli chodzi o obiektyw to od 50 do 56mm. Mniejsza odpada a większą miałem i jak dla mnie totalnie nieporęczna.
Celuje w porro pryzmatyczne ale jeśli ktoś mnie przekona że dachowo pryzmaytczne wcale nie są takie złe wówczas rozpatrzę.
Miałem kiedyś DO Silver, Nikon EX (tą byłem rozczarowany) i takich już na pewno nie chcę.
Biorę pod uwagę:
1. DO Extreme 10x50 ED. Podoba mi się regulacja ostrości osobno na każdym okularze. Przeraża mnie trochę waga
2. DO Titanium 8x56. Podoba mi się większa średnica. Na minus mostek oraz chyba zbyt duża średnica wyjściowa 7mm (40 lat niebawem na karku)
3. TS Optics 10x50 MX Marine. Niby to samo co DO Extreme. Ne znam się. W sieci mało info.

Cena około 1200zł to max. (tak w ogóle mi się wydaje czy te lornetki na przestrzeni kilku lat tak drastycznie podrożały ?) Proszę ewentualnie o inne sugestie

Będę wdzięczny za konkretne podpowiedzi użytkowników.
SW 12", AR-102XS ... dopiero się uczę, testuje.
 
Posty: 130
Rejestracja: 23 Lip 2019, 14:30

 

Postdaniel24 | 07 Sie 2020, 22:28

Celujesz w bardzo fajne modele i akurat zakup czegokolwiek z tej trójki byłby dobrze wydaną kasą. Bardzo podpasowała mi seria Titanium, miałem okazję też przyjrzeć się DO Extreme. TS Optics raczej trzeba traktować na równi z Extreme - owszem, widziałem gdzieś porównanie między "klonami" serii BA8 różnych marek, ale jednak mam wrażenie że te niewielkie różnice wynikają z rozrzutu jakości egzemplarzy (tak, niestety także w tym budżecie w zasadzie najlepiej sprzęt wybrać osobiście, czasem jeden z kilku).

Jasno napisałeś, że chcesz lornetkę do ręki, moim zdaniem seria BA8 się do tego nie nadaje. O ile przy pierwszym wrażeniu pomyślałem, że w sumie nie czuć tej wagi i lornetka jest świetnie wyważona, to jednak po dłuższej chwili patrzenia w górę bardzo zaczynałem odczuwać ciężar. Dodatkowo sprzęt zaskoczył mnie sporym poziomem aberracji chromatycznej, co może przeszkadzać jeśli będziesz chciał używać jej do dziennych obserwacji.

Z kolei Titanium 8x56 to lornetka o dużej źrenicy wyjściowej. Uważam, że jej wybór tych parametrów powinien być świadomy, daje korzyści jeśli masz dostęp do ciemnego nieba.
GSO 10", SW 120/600, ED80
GSO 30, ES 24, Delos 17.5, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4, Edmund RKE 28 i 12
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

PostRaf81 | 07 Sie 2020, 22:35

Niebo mam w zasadzie ciemne ale nie idealnie. Mieszkam na wsi blisko niedużego miasta. Dlatego też chcę poręczną lornetkę gdy jadę pod bardzo ciemne niebo około 10km ode mnie.
Niestety lornetka Titanium 10x56 jest już niedostępna. A i jej pole widzenia jest nieporównanie mniejsze aniżeli seria Extreme. Gdyby były nadal w sprzedaży Titanium ED z pewnością nie miałbym dylematu.
SW 12", AR-102XS ... dopiero się uczę, testuje.
 
Posty: 130
Rejestracja: 23 Lip 2019, 14:30

 

Postzetor81 | 07 Sie 2020, 22:37

Hej na codzień sprzedaję lornetki w oddziale Delty w Gdańsku. Rozważ taki model Chase 10x50Ed jest to dachówka posiada lepsze warstwy antrrefleksyjne od pozostałych lornetek i ma najbardziej komfortowe okulary z tych 4 lornetek. Ogólnie wszystkie te lornetki są dobrej klasy na cokolwiek się zdecydujesz będzie dobrze.
NEWTON 10"; EQ3-2; LORNETKA7x50;
Unihedron SQM N 54°15' E 18°39'
 
Posty: 55
Rejestracja: 09 Wrz 2006, 12:33

PostAstronom | 08 Sie 2020, 10:22

Każdy z tych modeli, a miałem wszystkie według mnie wymaga statywu, mi najbardziej przypadł do gustu model extreme, mimo że ciężki to bardzo dobrze wyważony. Jak ma być to sprzęt do ręki może warto się zastanowić nad dachówką, zawsze to sprzęt lżejszy i mobilniejszy.
 
Posty: 515
Rejestracja: 13 Cze 2020, 22:45

 

PostRaf81 | 08 Sie 2020, 12:08

Astronom napisał(a):Każdy z tych modeli, a miałem wszystkie według mnie wymaga statywu, mi najbardziej przypadł do gustu model extreme, mimo że ciężki to bardzo dobrze wyważony. Jak ma być to sprzęt do ręki może warto się zastanowić nad dachówką, zawsze to sprzęt lżejszy i mobilniejszy.

Ale czy dachówka nie wprowadza rozmycia gwiazd ? Pytam na podstawie opinii jakoby pryzmaty w dachówkach nie gwarantowały idealnie punktowych gwiazdek.
Nie ukrywam że dachówki faktycznie kuszą wagą oraz kompaktową obudową.
SW 12", AR-102XS ... dopiero się uczę, testuje.
 
Posty: 130
Rejestracja: 23 Lip 2019, 14:30

 

Postwampum | 08 Sie 2020, 12:53

Raf81 napisał(a):
Astronom napisał(a):Każdy z tych modeli, a miałem wszystkie według mnie wymaga statywu, mi najbardziej przypadł do gustu model extreme, mimo że ciężki to bardzo dobrze wyważony. Jak ma być to sprzęt do ręki może warto się zastanowić nad dachówką, zawsze to sprzęt lżejszy i mobilniejszy.

Ale czy dachówka nie wprowadza rozmycia gwiazd ? Pytam na podstawie opinii jakoby pryzmaty w dachówkach nie gwarantowały idealnie punktowych gwiazdek.
Nie ukrywam że dachówki faktycznie kuszą wagą oraz kompaktową obudową.


Mam dachówkę Vortex Kaibab 18x56. Jak już wiele razy pisałem, to moja docelowa lornetka. Jakość obrazu gwiazd najlepsza z wszystkiego co do tej pory miałem ( włacznie z teleskopami). Co fo tańszych dachówek nie wiem, nie wypowiem się ale modele topowe na pewno nie wprowadzają żadnych zniekształceń obrazu.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postszary | 08 Sie 2020, 13:28

Raf81 napisał(a):Ale czy dachówka nie wprowadza rozmycia gwiazd ? Pytam na podstawie opinii jakoby pryzmaty w dachówkach nie gwarantowały idealnie punktowych gwiazdek.
Nie ukrywam że dachówki faktycznie kuszą wagą oraz kompaktową obudową.


Problem z dachówkami jest taki, że ze względu na mniejszy rozstaw obiektywów/ pryzmatów, w porównaniu z lornetkami z pryzmatami Porro dają mniejszy efekt przestrzestrzenności obrazu. Przynajmniej te tańsze. Patrzyłem przez różne dachówki w cenie do 3.000 zł, na przemian z lornetkami klasycznymi i w każdej z nich był efekt 3D był słabszy niż w Porro. Ale to bardziej uwidacznia się w dzień niż w nocy.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostAstronom | 08 Sie 2020, 17:44

Raf81 napisał(a):
Astronom napisał(a):Każdy z tych modeli, a miałem wszystkie według mnie wymaga statywu, mi najbardziej przypadł do gustu model extreme, mimo że ciężki to bardzo dobrze wyważony. Jak ma być to sprzęt do ręki może warto się zastanowić nad dachówką, zawsze to sprzęt lżejszy i mobilniejszy.

Ale czy dachówka nie wprowadza rozmycia gwiazd ? Pytam na podstawie opinii jakoby pryzmaty w dachówkach nie gwarantowały idealnie punktowych gwiazdek.
Nie ukrywam że dachówki faktycznie kuszą wagą oraz kompaktową obudową.


To wszystko zależy od jakości lornetki, dobra da dobry obraz gwiazd, kiepska porro kiepski więc nie ma tu reguły.
 
Posty: 515
Rejestracja: 13 Cze 2020, 22:45

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat