MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.

Teleskopy zwierciadlano-soczewkowe

PostKrzysztof_P | 10 Cze 2020, 21:16

tomeczz napisał(a):
rafal1368 napisał(a):Czy mam rozumieć, że intes f10 10" na polskie warunki byłby gorszy niż Mak z tematu wiadomości?


Bylem raz na zlocie. Stały 4 cale takahashi i 12 cali synta.
W syncie mars to rozmazana ciapka, a w apo majaczyły jakies detale. I to nie była moja, osoby mającej soczewkowe preferencje, ocena obrazu.

Na polskie warunki wg moich doswiadczen jedną z lepszych opcji na planety to dobra soczewka 5-6 cali. Niestety to droga opcja a soczewki ze srednich półek dają niezadawalające efekty.

Jesli odejmiemy z 8 cali obstrukcje i współczynnik strat na lustrach to niedaleko znajdziemy sie czynną powierzchnią apertury od apo 6 cali. Jeśli dodatkowo nałożymy czynnik straty kontrastu przez obstrukcje, dużą tubę do wychłodzenia, 8vs6 cali na seeingu, gorszą żywotność luster vs soczewki, bardzo nieprzyjazną ogniskową sięgającą >2000mm to dojdziemy do zastanowienia czy taki mak jest dobrym zakupem w porównaniu do 5-6 cali apo.

Gdyby tylko te duze soczewki byly tansze...


Cześć.

Oglądałem Planety w Refraktorach APO , też tych lepszych i też tych większych , jak warunki są przynajmniej dobre to są Piękne.
Szansa została dana Teleskopowi który aktualnie zakupiłem , miało być APO Tryplet Olejowy z wysokim Strehl na indywidualne zamówienie , D-165mm z dłuższym F , typowo planetarne , ale zakup i złożenie zamówienia przełożone zostało na jesień.
Po moich doświadczeniach z przeróżnym sprzętem , jestem pełen optymizmu iż jak tylko warunki Seengowe pozwolą to będzie Świetnie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostLukacz | 11 Cze 2020, 00:42

Promocja na stosowny okularek do tego maczka :wink: ale przy 3" może ciut winietować :D
https://agenaastro.com/masuyama-3-inch-eypiece-80mm.html
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostWoj2007 | 11 Cze 2020, 01:21

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Chyba się nie doczekam.Teleskop dostanę pod koniec przyszłego tygodnia.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


To już niedługo. Jak mawiał pewien filozof, największa radość nie leży w otrzymywaniu tylko w oczekiwaniu :)
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostWoj2007 | 11 Cze 2020, 01:31

To wszystko zależy od warunków i optyki.
Z moich doświadczeń: Jednej nocy 10 cali dobrej optyki przebija wszystko; kolejnej nocy seryjny mak 150 daje super spokojne, szczegółowe obrazy, a 10 cali pokazuje drżącą ciapkę. Następnego dnia Mak 150 pokazuje mało szczegółów a 10 cali super szczegóły na Jowiszu. I bądź tu mądry :)
Generalnie znaczenie ma dobra optyka, apertura i widzing. Lepsze 12 cali dobrej optyki niż 10 cali dobrej optyki. Ale: Lepsze 8 cali dobrej optyki niż 10 cali masowej. Lepszy dobry widzing niż gorszy :))
Pozdrawiam, Wojtek

ATM 355/1720mm; 250/1200 mm; Mak 150/1800mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 04 Lut 2015, 15:56

 

PostKarol | 11 Cze 2020, 08:14

tomeczz napisał(a):Bylem raz na zlocie. Stały 4 cale takahashi i 12 cali synta.
W syncie mars to rozmazana ciapka, a w apo majaczyły jakies detale. I to nie była moja, osoby mającej soczewkowe preferencje, ocena obrazu.

Gdyby tylko te duze soczewki byly tansze...


Gdyby tak kiedyś ludzie poprawnie wykonywali porównania ...

PS. Chodzi oczywiście, że porównujesz wysoką jakość Takahashi z seryjną, slabą Syntą.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postokroj | 11 Cze 2020, 08:43

Newton12" - Miałem 4 szt Powermate .Ściemniałem planety długie okulary i tp gimnastyki.
To obiektyw teleskopu jest najważniejszy i soczewka góruje jakością obrazu planet.
Tylko nie Chińska soczewka.
Owszem planety pokazują wszystkie teleskopy
A co się komu podoba to jego brocha.
Mam Maka Intesa 7" i mam f-16 refraktory- nie mam APO. Wolę planety z refraktorów.
A porównuję cały czas.
Pozdrawiam
Krzychu
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostCharon X | 11 Cze 2020, 14:54

Tylko docelowy refraktor do planet powinien mieć tak 120-150mm, przy F-16 to wychodzą 2 i 2,5 metrowej długości tuby + bardzo duża waga. Aby mieć stabilny obraz trzeba praktycznie stacjonarnego montażu.
Póki co zwolenników bardzo długich achro jako świętych Gralów planetarnych na forum nie ma zbyt dużo. Musiałoby więcej osób to porównać z podobnej wielkości APO/ED, aby mieć jakiś racjonalny poglad. W końcu po to stworzono refraktory APO/ED, aby móc zejść do bardziej praktycznych ogniskowych zachowując dobrą jakość obrazu.
Mam ED 102mm F/7 i uważam, że obrazy US są bardzo dobre, pewnie te F-16 dadzą lepsze obrazy, ale o ile lepsze ? Czy różnice będą duże, czy minimalne tylko dla purystów. Na pewno F-7 będzie bardziej uniwersalne - spokojnie mieści się na balkonie i spokojnie wystarczy AZ4 lub EQ3-2 nawet na aluminiowych nogach. I mamy większe pole do przeglądu nieba.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postjerzej | 11 Cze 2020, 21:56

CharonX poruszyłeś bardzo istotny temat często pozycjonowany na końcu listy przez forumowych kolegów a więc ergonomię użytkowania.

Czasem warto zrezygnować z ideału optycznego na rzecz ergonomii. Mam wrażenie że lekceważenie ergonomii sprawia ze wielu użytkowników rezygnuje z hobby. Po prostu sprzęt daje satysfakcjonujące obrazy ale jest niechętnie używany (za duży, za ciężki, za długi czas chłodzenia, ciężkie montaże itd..). Jednocześnie dana osoba mając świadomość obrazów nie chce iść w stronę bardziej kompromisowych konstrukcji, obserwuje coraz mniej, zamienia sprzęt, chwilowa euforia, obserwuje jeszcze mniej,...,koniec hobby.

Ogólnie świadomość kompromisu każdej konstrukcji sprawia ze osoba jest zadowolona ze swojego wyboru i sprzęt nie ląduje co chwila na giełdzie. Warto podejść do tematu nie emocjonalnie tylko po inzyniersku.
Tv76
Nikon 8x32 SE.
Vixen SG 2.1x42
 
Posty: 202
Rejestracja: 23 Mar 2015, 21:59
Miejscowość: Warszawa

 

PostKrzysztof_P | 11 Cze 2020, 22:06

Cześć.

Tak , kompromisy , to często tematy naszych rozterek sprzętowych.
Zawsze je mamy i do czegoś tam dążymy .Ważne aby nie zabrakło nam w tej Pasji zacięcia.
Ja je cały czas do nowych sprzętów posiadam i to daje mi masę frajdy.
Poznawanie coraz to innych wszelakich sprzętów w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postokroj | 11 Cze 2020, 22:25

Nie od dziś wiadomo że telesko do planet powinien mieć długą ogniskową.Wyżej wymieniony Mak Orion to f-20.Chciało by sie mieć 8" refraktor mobilny f-2.A co 400mm długości do wszystkiego.A jakie pole do przeglądu.Napisałem że każdy teleskop pokaże planety i będą ładne dopóki nie porównamy z innym.Ta pogoń za detalem może zgubić planetę jako taką.Wszak z ziemi nie widać że ziemia jest kulą -a okiem widać ziarenka piasku.Nigdzie nie napisałem że zmierzam ku teleskopowi 2,5m.Mam 2" 3" i 4" f-16 f-15. Tuba 1500mm to już armata vixen GP ją niesie a myślałem że EQ-6 będę musiał wywlekać.Łatwiej sie Polarexa 102 wiesza niż tubę Mesiera 152/750.Triplet 150 chyba bym sam nie zarzucił na montaż.Waga jest większym problemem niż długość.Oczywiście na balkon w bloku się z nim nie wybieram.Masakrą jest długość z wagą .Intaes 180 to 16kg plus EQ-6 i 4 przeciwwagi. Nie tak łatwo się z nim wychodzi.Wolę wytaszczyć GSO-12"Za to Vixen 50/800 to poezja do wyniesienia jedną ręką.I nic nie wie ten co myśli ze to długi szukacz.Pożyczyłem koledze i zaskoczył Go na Saturnie.A kolega ma Pablitiusa 22".
Pozdrawiam
Krzychu muszę przyjechać i w tego maka f-20 popatrzyć.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 11 Cze 2020, 22:33

Cześć Krzysztof.

Krzysztof czekam na dostawę Teleskopu.Pod koniec przyszłego tygodnia powinien być w domku.Aktualnie prowadzę intensywne poszukiwania i zakupy zacnych planetarnych szkiełek.Parę już udało mi się zakupić na giełdach Europy i w USA.Zakupy trwają nadal , nowy sprzęt stawia nowe okularowe dedykowane wyzwania.Abym mógł wycisnąć z Teleskopu przy dobrych warunkach wszystko na co go stać w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 12 Cze 2020, 03:46

Lukacz napisał(a):Promocja na stosowny okularek do tego maczka :wink: ale przy 3" może ciut winietować :D
https://agenaastro.com/masuyama-3-inch-eypiece-80mm.html


Cześć.

Świetne szkiełko , ale można też taniej , coś ze Stajni Rusell USA , na przykład takie różne , są i dłuższe ogniskowe 2" i 1,25":
http://www.russell-optics.com/two_inch.html
W tym Teleskopie nie zależy mi na szerokich polach.Priorytet to Planety i Księżyc od około100X wzwyż.
Już Pentax XW 40mm da mi około 100X i pole wypadkowe około 0,7*. Wejdzie Cały Księżyc ze sporym zapasem , kupiłem też okular MEADE Plossl S4000 Japan , pięć elementów , Pseudo Masuyama 2" 56mm z polem własnym 50* i na tym bym chyba najdłuższym zakończył.Powiększenie około 70X i wypadkowe pole też około 0,7*. Do szerokich pól mamy sporo innego sprzętu , więc nie mam potrzeby za wszelką cenę walczyć z tematem mniejszych powiększeń i większych pól widzenia.Ponadto w Dublecie na montażu AZ EQ5 SW GO-TO , obok Maka ORION OMC 8" F20 zawiśnie na pewno jakiś Refraktor co najmniej ED lub APO.Albo Świetny Optycznie Equinox 120ED którego posiadam albo coś innego , może też świetna optycznie Lisiczka Vixena 103SD. Albo całkiem coś nowego.Czas pokaże , docelowo przydał by się jakiś FS lub LZOS i wtedy koniec zakupów na szereg lat.

Tu można poczytać o Świetnym okularku Japan MEADE 56mm 2" Pseudo Masuyama:
https://www.cloudynights.com/articles/c ... elem-r2198

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 12 Cze 2020, 08:04

Teleskop typowo pod planety to i po co drążyć temat szerokich pól :) chyba podświadomie jako astroamatorzy szukamy sprzętu uniwersalnego. Gdy jest temat o F5 to pojawiają się zdania że nie do planet, gdy jest F20 to już kombinowanie z szerokimi polami :) moim zdaniem wystarczy aby zejść z powiększeniem do 150x bo od takiego zazwyczaj zaczynają się obserwacje planet.

Fajna rurka, ciekawe czy warta zachodu ta wymiana 8" F10 na 8" F20, powinno być trochę lepiej i z tego co ludzie piszą nie jest takim termosem i ciężkim klockiem jak Intesy.
Gratulacje sprzętu.
lolak89
 

PostMichał N. | 12 Cze 2020, 08:36

Cześć Łukasz!
Też tak uważam jeżeli teleskop jest docelowy do planet to po co szukać okularu małych powerów tym bardziej że mają w obserwatorium takie sprzęty do szerokich pól.
teleskopy: GSO 12" ; SCT 9,25'' ; 6" ; 120ED Equinox ;Vixen 60/910/ Meade LX80/AZ4
okulary: Nagler 31; 20; Ethos 13; Lunt XWA 9 100*; Pentax XW 7; 5; 3.5; Lumicon O-III
bino: W.O.TV PL 2x25
lornetki: Bresser 10x50; Lunt 16x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 92
Rejestracja: 05 Gru 2015, 18:09
Miejscowość: Książenice koło Rybnika; PTMA Gliwice.

 

PostKrzysztof_P | 12 Cze 2020, 09:26

lolak89 napisał(a):Teleskop typowo pod planety to i po co drążyć temat szerokich pól :) chyba podświadomie jako astroamatorzy szukamy sprzętu uniwersalnego. Gdy jest temat o F5 to pojawiają się zdania że nie do planet, gdy jest F20 to już kombinowanie z szerokimi polami :) moim zdaniem wystarczy aby zejść z powiększeniem do 150x bo od takiego zazwyczaj zaczynają się obserwacje planet.

Fajna rurka, ciekawe czy warta zachodu ta wymiana 8" F10 na 8" F20, powinno być trochę lepiej i z tego co ludzie piszą nie jest takim termosem i ciężkim klockiem jak Intesy.
Gratulacje sprzętu.


Cześć Łukaszu.

Dziękuje , mam nadzieje że będziesz z nami na Kudłaczach i nas odwiedzisz na Zlocie.
Pamiętam jak deklarowałeś że może się wybierzesz , będzie sporo świetnego sprzętu w tym Marcina Bino 2X120ED , warto być i pooglądać niebo przeróżnym sprzętem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 12 Cze 2020, 09:27

Michał N. napisał(a):Cześć Łukasz!
Też tak uważam jeżeli teleskop jest docelowy do planet to po co szukać okularu małych powerów tym bardziej że mają w obserwatorium takie sprzęty do szerokich pól.


Cześć Michale.

Dokładnie tak właśnie myślę.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 12 Cze 2020, 09:35

Krzysztof_P napisał(a):
lolak89 napisał(a):Teleskop typowo pod planety to i po co drążyć temat szerokich pól :) chyba podświadomie jako astroamatorzy szukamy sprzętu uniwersalnego. Gdy jest temat o F5 to pojawiają się zdania że nie do planet, gdy jest F20 to już kombinowanie z szerokimi polami :) moim zdaniem wystarczy aby zejść z powiększeniem do 150x bo od takiego zazwyczaj zaczynają się obserwacje planet.

Fajna rurka, ciekawe czy warta zachodu ta wymiana 8" F10 na 8" F20, powinno być trochę lepiej i z tego co ludzie piszą nie jest takim termosem i ciężkim klockiem jak Intesy.
Gratulacje sprzętu.


Cześć Łukaszu.

Dziękuje , mam nadzieje że będziesz z nami na Kudłaczach i nas odwiedzisz na Zlocie.
Pamiętam jak deklarowałeś że może się wybierzesz , będzie sporo świetnego sprzętu w tym Marcina Bino 2X120ED , warto być i pooglądać niebo przeróżnym sprzętem.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Z przyjemnością się pojawię o ile termin będzie mi odpowiadał, mam nadzieję, że tak. Też jestem dużym fanem US i móc popatrzeć przez tyle sprzętów typowo planetarnych to dla mnie wielka pokusa :)
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 12 Cze 2020, 09:42

Łukaszu to Świetnie , Zlot odbędzie się w tym roku od 18-27 Sierpnia i w tych dniach Zapraszamy na dowolną ilość dni i nocek , wcześniej zadzwoń lub napisz mi na PW to zrobię Ci rezerwację noclegu na czas Twojego pobytu na Zlocie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 12 Cze 2020, 10:11

Krzysztof_P napisał(a):Łukaszu to Świetnie , Zlot odbędzie się w tym roku od 18-27 Sierpnia i w tych dniach Zapraszamy na dowolną ilość dni i nocek , wcześniej zadzwoń lub napisz mi na PW to zrobię Ci rezerwację noclegu na czas Twojego pobytu na Zlocie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Czyli termin odpowiada, prawdopodobnie od 20 mógłbym już być :) Będziemy się zgadywać jeszcze :) pozdrawiam.
lolak89
 

PostKrzysztof_P | 12 Cze 2020, 10:13

lolak89 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Łukaszu to Świetnie , Zlot odbędzie się w tym roku od 18-27 Sierpnia i w tych dniach Zapraszamy na dowolną ilość dni i nocek , wcześniej zadzwoń lub napisz mi na PW to zrobię Ci rezerwację noclegu na czas Twojego pobytu na Zlocie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Czyli termin odpowiada, prawdopodobnie od 20 mógłbym już być :) Będziemy się zgadywać jeszcze :) pozdrawiam.


Łukaszu oczywiście , jesteśmy w kontakcie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostCharon X | 13 Cze 2020, 18:31

jerzej napisał(a):CharonX poruszyłeś bardzo istotny temat często pozycjonowany na końcu listy przez forumowych kolegów a więc ergonomię użytkowania.

Czasem warto zrezygnować z ideału optycznego na rzecz ergonomii. Mam wrażenie że lekceważenie ergonomii sprawia ze wielu użytkowników rezygnuje z hobby. Po prostu sprzęt daje satysfakcjonujące obrazy ale jest niechętnie używany (za duży, za ciężki, za długi czas chłodzenia, ciężkie montaże itd..). Jednocześnie dana osoba mając świadomość obrazów nie chce iść w stronę bardziej kompromisowych konstrukcji, obserwuje coraz mniej, zamienia sprzęt, chwilowa euforia, obserwuje jeszcze mniej,...,koniec hobby.


Tutaj coś innego - zapał do hobby słabnie jak brakuje nam nowych wyzwań, celów. Sprzęt zbyt duży można zawsze sprzedać i kupić mniejszy. Siedząc dłużej w hobby można lepiej ocenić jaki sprzęt nam bardziej odpowiada biorac pod uwagę cenę, oczekiwania, ergonomię itp. Warto też mieć wiecej niż 1 teleskop, cięższy i większy uzupełniać lżejszym, mniejszym i mobilniejszym.


okroj napisał(a):Nie od dziś wiadomo że telesko do planet powinien mieć długą ogniskową.Wyżej wymieniony Mak Orion to f-20.Chciało by sie mieć 8" refraktor mobilny f-2.A co 400mm długości do wszystkiego.A jakie pole do przeglądu.Napisałem że każdy teleskop pokaże planety i będą ładne dopóki nie porównamy z innym.Ta pogoń za detalem może zgubić planetę jako taką.Wszak z ziemi nie widać że ziemia jest kulą -a okiem widać ziarenka piasku.Nigdzie nie napisałem że zmierzam ku teleskopowi 2,5m.Mam 2" 3" i 4" f-16 f-15. Tuba 1500mm to już armata vixen GP ją niesie a myślałem że EQ-6 będę musiał wywlekać.Łatwiej sie Polarexa 102 wiesza niż tubę Mesiera 152/750.Triplet 150 chyba bym sam nie zarzucił na montaż.Waga jest większym problemem niż długość.Oczywiście na balkon w bloku się z nim nie wybieram.Masakrą jest długość z wagą .Intaes 180 to 16kg plus EQ-6 i 4 przeciwwagi. Nie tak łatwo się z nim wychodzi.Wolę wytaszczyć GSO-12"Za to Vixen 50/800 to poezja do wyniesienia jedną ręką.I nic nie wie ten co myśli ze to długi szukacz.Pożyczyłem koledze i zaskoczył Go na Saturnie.A kolega ma Pablitiusa 22".
Pozdrawiam
Krzychu muszę przyjechać i w tego maka f-20 popatrzyć.


Pogoń za detalem jest dość ograniczona - wraz z aperturą rośnie wrażliwość na seeing i najczęściej ciężko wyłuskać drobniejszy detal bo przeszkadzają turbulencje powietrza. Oczywiście dochodzi do tego mobilność większego sprzętu. Optimum na nasze warunki to raczej 5-6" w przypadku refraktorów i 6-8" w przypadku lustrzanych i mieszanych konstrukcji. Z kolei przy zbyt małej aperturze będzie zbyt mała zdolność rozdzielcza i zbyt mała możliwość przypowerowania, aby uzyskać jakiś sensowny detal. Tu można dyskutować - w przypadku twoich refraktorów 75/1200 może już coś pokazać, jeśli optyka jest aż tak dobra, ale średni chce mi się wierzyć w aperturę 50mm - wydaje sie zbyt małe na cokolwiek, ale musiałbym osobiście zobaczyć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postokroj | 13 Cze 2020, 19:40

Wiem że trudno w to uwierzyć.
Dzisiaj z kol pasionat nieba obserwowaliśmy planety do 5 rano.Tak Jowisz jak i Mars był zgodnie ładniejszy w 75/1200 niż w 102/1500.
Owszem 102 dobierał się do detalu Jowisza ale obraz bardziej cieszył z 75\1200.Na Marsie też lepiej skontrastowane globalne detale w 75mm.W 12" syf planetarny.W 102 w bino Jowisz bajka.Pięknie jest mieć obok siebie takie refraktory o różnych apreturach.50 mm nie mieliśmy tej nocy.Czasem mam wrażenie że osoby opisujące co widzą na Jowiszu najpierw popatrzyli na zdięcie z Hublea .Rewelacyjny był Jowisz w 102 przy przysłonięciu do 66mm f-23 i wtedy Tomek dostrzegł czerwoną plamę.Warunki były słabe i mniejsze teleskopy były rewelacyjne.
Pozdrawiam
Krzychu
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

PostKrzysztof_P | 14 Cze 2020, 01:32

Cześć.

Wczoraj oglądałem z domu z balkonu Refraktorem 120ED Equinox Jowisza i pomimo iż nadciągała burza obrazy były bardzo satysfakcjonujące przy 180X z ORTO 5mm BGO.Widać było naprawdę sporo jak na tą Aperturę i Super ostro.To świetna optyka tego Dubletu dała dużo o sobie znać.Trafił się znakomity egzemplarz 120ED , trochę szkoda mi się z nim rozstawać.Na razie wycofałem go z giełdy , może zostanie ze mną na dłużej , jeszcze tego nie wiem.Posiadałem kilkanaście Edków i ten jest bardzo dobry , nawet nie wiem czy nie lepszy od mojego byłego Equinoxa 120ED wybieranego spośród wielu egzemplarzy w APM.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7914
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 15 Cze 2020, 07:13

okroj napisał(a):Wiem że trudno w to uwierzyć.
Dzisiaj z kol pasionat nieba obserwowaliśmy planety do 5 rano.Tak Jowisz jak i Mars był zgodnie ładniejszy w 75/1200 niż w 102/1500.
Owszem 102 dobierał się do detalu Jowisza ale obraz bardziej cieszył z 75\1200.Na Marsie też lepiej skontrastowane globalne detale w 75mm.W 12" syf planetarny.W 102 w bino Jowisz bajka.Pięknie jest mieć obok siebie takie refraktory o różnych apreturach.50 mm nie mieliśmy tej nocy.Czasem mam wrażenie że osoby opisujące co widzą na Jowiszu najpierw popatrzyli na zdięcie z Hublea .Rewelacyjny był Jowisz w 102 przy przysłonięciu do 66mm f-23 i wtedy Tomek dostrzegł czerwoną plamę.Warunki były słabe i mniejsze teleskopy były rewelacyjne.
Pozdrawiam
Krzychu


Do 5 rano obserwowaliście planety gdzie warunki były tak słabe, że trzeba było stopować 100 mm? :? W 12" nie dostrzegliście WCP a w refraktorach tak? Jak była widoczna z achromatów?
lolak89
 

Postokroj | 15 Cze 2020, 18:31

Nie umiesz czytać - czy się tylko umiesz czepiać.Nie napisałem że w 12" nie było czerwonej plamy tylko że był brzydki i zamazany dosłownie- syf.
Polarex 102/1500 f-15,,Unitron 75/1200 f-16, Vixen 50/800 f-16, GSO-12" .Lunt 50 Bino Nikon .Vixen SilverTop -5mm,7.5-,10.15,26,TV Ploosl- 10,5 .U Konig- 32 Celestron Ultima 30 42mm.Yashica 7x50.
 
Posty: 1342
Rejestracja: 03 Mar 2008, 21:49
Miejscowość: Tuszyn [pod Łodzią]

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat