* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 261 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
 Temat postu: Re: MAK ORION U.K. OMC 200 F20 , DE LUX i inny sprzęt.
PostWysłany: Nie Wrz 20, 2020 7:02 am 
Site Admin
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Woj2007 napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):
Witajcie.

Przed chwilą na Marsie przy 320X z okularem ORTO ANTARES Japan 12,5mm , szcz... mi opadła. Obrazy Marsa są Piękne i lepsze niż przypuszczałem.Aktualnie to mój Docelowy i chyba na dłuższy czas do Planet i Księżyca Sprzęt. :D :D :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Krzysztof, gratulacje sprzętu i nowych powłok :)
Oby sprzęt radował właściciela ;)

Cześć Wojciechu. :D

Dziękuje , sprzęt spełnia moje pokładane w nim nadzieje i w sumie nawet okazał się w praktyce lepszym sprzętem niż przypuszczałem.
Zakup strasznie mnie szarpnął finansowo , ale jednak teraz po już jakimś czasie nie żałuję tego zakupu.

Tak jeszcze z opisu Teleskopu w praktyce:

Teleskop pomimo przelotu jak pisałem wyżej w którymś poście nie winietuje z wszelakimi Naglerami , Delosami , Pentaxami XW 30mm , XW 40mm i okularem MEADE JAPAN Pseudo Masuyama 56mm , więc jestem Mega zadowolony , mam super obrazki w stosunkowo jak na tą ogniskową szerokich polach widzenia.Przelot nie może być większy , gdyż musi być mniejszy niż wielkość małego LW.Gdyby był większy to nic by nie dało tylko zwiększyło C.O. dyktuje nam to sam projekt i konstrukcja Teleskopu.
Po założeniu na montaż Focuserek mam u góry dlatego dodałem na wyjściu z Teleskopu wysokiej klasy niedługi wyciąg okularowy z 1:10 i silnikiem do regulacji z pilota.JMI USA EV2 , wyciąg ma tylko długość VB 2" , jak dokupię pilota do wyciągu z intuicyjnym napędem to będzie super.Oryginalny focuser jest Super , mikrometryczny i mega precyzyjny.Ale po zakręceniu teleskopu w montażu jest u góry i dla większej wygody i też poręczności założyłem JMI.Kątówki używam 2" Qartz GSO.Na razie zakładam szukacz kątowy GSO 50mm , ale niebawem będzie założony ATM 60mm F-5,8 , 60/350mm z okularem Erfla Antares 32mm.Szukacz zbudowany na bazie obiektywu MEADE Fraunhofera w Alu obejmach z regulacją. Niebawem wstawię fotki teleskopu z założonymi dodatkami.
Teleskop daję piękne obrazki Planet z masą detalu i jak do tej pory są to najlepsze obrazki i mój najlepszy sprzęt do Planet i Księżyca jaki posiadałem i jakim oglądałem do tej pory od około 35 lat jak oglądam niebo.

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Wrz 20, 2020 8:49 pm 
Awatar użytkownika

Krzysztof_P napisał(a):

Cześć Wojciechu. :D

Dziękuje , sprzęt spełnia moje pokładane w nim nadzieje i w sumie nawet okazał się w praktyce lepszym sprzętem niż przypuszczałem.

Zakup strasznie mnie szarpnął finansowo , ale jednak teraz po już jakimś czasie nie żałuję tego zakupu.

Hej Krzysztof,

Ja też pamiętam jak po kilku latach masowej optyki spojrzałem na Jowisza przez zakupione w TS 10" lustro Oriona UK. Opad szczeny mam do dziś :). Przy Marsie teraz to dopiero. Orion przy słabym widzingu pokazuje więcej niż masówka przy dobrym widzingu.
Większe lustro, które mam, też orionowe, mimo że mniej dokładne niż producent obiecał na papierze (pamiętasz, realny Strehl 93%, a na certyfikacie było 99,3%) też daje wyśmienite obrazy. Może wynika to z faktu, że większość powierzchni lustra ma, w zależności od przekroju, 1/14 - 1/20 lambda i tylko brzeg jest zjechany. Na planetach to nie przeszkadza, na gwiazdach widać wąsiki :)

Słowem warto zainwestować w bardzo dobrą optykę. Cieszę się Twoim zakupem i mam nadzieję na porównanie kiedyś luster Oriona UK Newton vs. OMC :D

Wrzuć w wolnej chwili zdjęcia zestawu

ATM Dob: 300/1600mm, 250/1200 mm; Orion Mak 150/1800mm

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Wrz 20, 2020 9:06 pm 
Site Admin
Awatar użytkownika

Wojtku to Świetnie.
Jutro wrzucę fotki dodatków.
Pamiętam to Twoje Lustro , popatrz jak czasem kombinują , gdybyśmy nie oddali go do przebadania , to sam wiesz...
Nie ma to jak przebadał je Spec.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 21, 2020 12:24 pm 
Site Admin
Awatar użytkownika

Cześć.

Na razie wstawiam fotki zakręconego wyciągu z rotacją , szukacz wstawię następnym razem , muszę go wyczyścić.
Wyciąg JMI EV2 USA.Świetny wyciąg , niedługi i tym samym nie przeogniskowywujemy tak sprzętu jak np. długimi wyciągami GSO , itp.Wyciąg 2" z red. na 1,25" nisko profilową z clamping ringami.
Jest silnik , muszę dokupić pilota , aktualnie precyzyjnie reguluję ostrość mikrofokuserkiem 1:10.Długość wyciągu taka jak VB2".
Oryginalny w teleskopie fokuserek jest bardzo precyzyjny , jak z jakiegoś np. mikrometru , ale po zamontowaniu tuby jest u góry i dla wygody założyłem wyciąg.

Załączniki:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Wrz 21, 2020 4:57 pm 

Krzysztof_P napisał(a):
Wyciąg JMI EV2 USA.Świetny wyciąg , niedługi i tym samym nie przeogniskowywujemy tak sprzętu jak np. długimi wyciągami GSO , itp.

Długość wyciągu nic do ogniskowej całego teleskopu nie ma znaczenia. Po to właśnie się go montuje by odległości między lustrami były stałe więc i by była stała ogniskowa.

PostWysłany: Wto Wrz 22, 2020 2:29 am 
Site Admin
Awatar użytkownika

Karol napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):
Wyciąg JMI EV2 USA.Świetny wyciąg , niedługi i tym samym nie przeogniskowywujemy tak sprzętu jak np. długimi wyciągami GSO , itp.

Długość wyciągu nic do ogniskowej całego teleskopu nie ma znaczenia. Po to właśnie się go montuje by odległości między lustrami były stałe więc i by była stała ogniskowa.

Cześć.

Przykro mi bardzo , ale nie masz racji , albo nie rozumiesz tego co napisałem lub nie znasz zasady działania takich teleskopów.Myślę poczytaj więcej na temat zasad działania układów SCT i Maków z regulacją ostrości na lustrach.Przecież tyle było pisane , że nie chce mi się powielać tego co już dawno jest wiadome i często było pisane na łamach Forum.Weż sobie przyrząd do mierzenia żrenicy wyjściowej "Lunetka Czapskich" , zmierz z tym samym okularem na wyjściu bez wyciągu i z wyciągiem po przeogniskowaniu teleskopu aby dalej wybić wiązkę a sam się przekonasz co jest faktem. :idea:

Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, Wto Wrz 22, 2020 5:24 am, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Wrz 22, 2020 2:35 am 
Site Admin
Awatar użytkownika

Cześć.

Dzisiaj w Krakowie Seengowo lepiej , Jowisz dużo bogatszy w Detal jak i Piękny Saturn.Sprzęt ORION OMC MAK 200 F20 DE LUX , ZOOM ZEISS.Jowisz najładniejszy do około 260X jak i Saturn.Seeng nie pozwalał dzisiaj więcej do godziny około 21-ej.Tak czy siak chwilami dobrej widoczności Mak OMC POWALA ilością Detalu Jowisza jak i jakością obrazu , kolorystyka , kontrast , ostrość , wszystko na Medal. :D
Po oglądanku Jowisza w domu , na Marsa wybraliśmy się do Obserwatorium w większym gronie Astro-Przyjaciół. :D
Miłośnicze Obserwatorium Roll-Off w Luborzycy około 10km na wschód od Krakowa.Było nas pięciu:Koledzy: Józek , Zbyszek "ZP53" , Kolega Łukasz "Buff" , Kolega Mirek Dymek "Mirek D." i ja.Sprzęt SCT 11" F10, ED-APO APM 152/1200 F-7,9 , MEADE SCT ACF 8" F10 , Tryplet APO WO 98 FLT F-6,3.TRYPLET WO 98FLT wytrzymał spokojnie 200X 2D z Ekstra Obrazem Marsa , więcej nie było jakoś okazji zaszaleć.Piękne widoczki Marsa w każdym sprzęcie.Refraktor APM wytrzymał jak sprawdzałem na koniec oglądanka 400X na Marsie bez widocznej AC z ładnym obrazem bez specjalnej degradacji Detalu , okular TV DE LITE 3mm. :D Tu warto dodać iż najładniejszy obraz Marsa pod względem naturalnej kolorystyki detalu Planety był z Trypletu APO WO 98 FLT na obiektywie z Firmy ASTREYA Rosja. :!: W Refraktorze APM kolorystyka była mniej intensywna , choć też ładnie widoczna.Tu gatunki szkła odgrywają decydującą rolę jak i sama konstrukcja , projekt obiektywu , Dublet-Tryplet.Obrazki z APO WO 98 FLT bardzo zbliżone kolorystycznie do obrazów z Refraktorów Takahashi kolegi Łukasza Luk99 m.in. TOA 130 , jak i z Refraktora Daniela LZOS 115mm F7 , które pamiętam ze Zlotu Kudłacze 2020r.
Nawet SCT 11" ładnie pokazywał Marsa.Polecam filtr czerwony aby oglądać ciemniejsze strefy Marsa , po zastosowaniu tego filtra wyskakują tak dobrze iż widać ich dokładne obrysy i kształty , nawet tych mniej ciemnych.W użyciu było też BINO DENKMEIERA Kolegi Mirka Dymka i 200X z dwoma szkiełkami WA 66* , 6mm w Refraktorze APM to było to.W SCT 11" z Bino też ładny widoczek , ale sprzęt bardziej wyczulony na Seeing ze względu na większą Aperturę.Świetna atmosfera i ładne widoczki Marsa ostrego jak brzytwa w Refraktorze APM.Chwilami obraz był tak stabilny iż można było by zrobić niezły szkic z pięknie widocznym i wyszczególnionym na szkicu detalem.Po powrocie do domu z obrazami na świeżo Marsa w wymienionych powyżej sprzętach , spojrzenie na Marsa z Balkonu Makiem ORION OMC 200 F20 DE LUX , Pentax XW 30mm i ZOOM ZEISS.Obrazy Marsa z MAKA ORION OMC 200 DE LUX jednak są najładniejsze ze wszystkich wymienionych powyżej sprzętów , choć Seeingowo około 2-ej w nocy coś się już trochę popsuło.Jednym słowem MAK OMC 200 DE LUX jest lepszy kontrastem obrazu i naturalną kolorystyką detalu Planet w praktyce od mojego byłego Maka STF MIRAGE 8" F10 DE LUX na optyce Intes Micro, myślę zaważyło tu C.O.-mniejsza przeszkoda centralna i myślę też trochę warstwy Hilux 97% wsp.odb..Nie wspomnę też że przebija mojego Newtona 10" F4 z Optyką DE LUX jakością obrazu Planet , który ze względu na większe dużo C.O. i pająka mocującego LW traci zbyt wiele na kontraście obrazu.MAK ORION OMC 200 F20 DE LUX jest aktualnie najlepszym do Planet Sprzętem z jakim przyszło mi mieszkać od niedawna. :D Dzisiaj też dowiedziałem się że jeden z kolegów będzie posiadał Refraktor TRYPLET APO 8", F8.To będzie dopiero Uczta dla Planeciarza. :D

Czystego Nieba Dla Wszystkich. :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Wrz 26, 2020 10:25 am 
Site Admin
Awatar użytkownika

Cześć.

Dodałem do teleskopu szukacz ATM 62/350mm F-5,8 z kątówką Intesa 2" i okularem Erfla 2" ANTARES 32mm.Zdemontowałem wyciąg i zakręciłem złączkę kątową GSO Quartz 2" 99% Dielektryk ze złączem SCT.

Załączniki:

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 01, 2020 11:29 pm 
Site Admin
Awatar użytkownika

Witajcie.
Aby nie za dużo a konkretnie w temacie że tak powiem na koniec.
Jest to najlepszy sprzęt z jakim miałem do czynienia jak do tej pory ze zwierciadlanych teleskopów oglądając Planety i Księżyc z ich detalem.Księżyc widziany w tym teleskopie jest "biało-surowy" z ekstra kontrastem i znakomitą ostrością.Obrazy refraktorowe i nic tutaj zachodnie Recenzje i opisy nie kłamią , mam porównanie z Refraktorami APO z najwyższej półeczki cenowo-jakościowej od powiedzmy 4" do 7" włącznie.Wszelakim sprzętem się już w życiu przez mniej więcej 35 lat mojej przygody z miłośniczą Astronomią naoglądałem.Może mniej czasu spędziłem z Refraktorem APO 7" , ale coś tam też udało mi się pooglądać.Ten Mak jest zdecydowanie jak do tej pory moim najlepszym Planetarno-Księżycowym sprzętem jakim miałem okazję dłużej oglądać godzinami Planety czy Księżyc.Czy jest wart swojej ceny zakupu? To zależy czego oczekuje użytkownik , dla mnie na pewno tak.Nie stać mnie jeszcze na duże APO 7"-10" a mniejsze ten Mak pozostawia na Planetach i Księżycu w tyle.Walory obrazu są po prostu znakomite i gdyby tak obok był większy bardzo dobry Refraktor ED czy APO to będą trudności w odróżnieniu generowanych obrazów w praktyce.
Pięknego Nieba Dla Wszystkich. :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Gru 02, 2020 5:16 pm 
Awatar użytkownika

Krzysztof_P napisał(a):
Witajcie.
Aby nie za dużo a konkretnie w temacie że tak powiem na koniec.
Jest to najlepszy sprzęt z jakim miałem do czynienia jak do tej pory ze zwierciadlanych teleskopów oglądając Planety i Księżyc z ich detalem.

Krzysztof, cieszę się, że odnalazłeś sprzęt (jak dotąd) docelowy.
Wielu pogodnych nocy, aby służył jak najczęściej :)

ATM Dob: 300/1600mm, 250/1200 mm; Orion Mak 150/1800mm

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Gru 02, 2020 5:51 pm 
Site Admin
Awatar użytkownika

Cześć Wojtku.
Dziękuje , aktualnie nie planuję nic innego do Księżyca i Planet.
Jest bardzo dobrze i to mi wystarcza.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 261 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 7, 8, 9, 10, 11

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: JSC oraz 83 gości