Kątówka do MAKa f5.6

Postrambro | 16 Cze 2020, 12:15

Na CN wyczytałem, że do szybkich teleskopów (mam MAK f5.6) lepsza będzie lustrzana od pryzmatycznej. Posiadam tanią nasadkę pryzmatyczną Amici i jest trochę ciemna, dodaje aberrację chromatyczną oraz jakiś spike etc. Bez niej jest dużo lepszy obraz, ale jest niewygodnie.
W zależności od kątówki (różna droga optyczna) teleskop ostrzy w różnych punktach (zmienia się odległość LG od LW). Czy któreś ustawienie ma lepszą korekcję etc ?.
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

Postkk | 16 Cze 2020, 13:00

Projekt takiego obiektywu zakłada określoną odległość lustra głównego do menisku. Zmiana tej odległości wpływa na aberracje (sferyczną głównie jak domniemam), także jest dokładnie tak jak piszesz - najlepsza korekcja jest w określonej pozycji.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postrambro | 16 Cze 2020, 13:08

kk napisał(a):Projekt takiego obiektywu zakłada określoną odległość lustra głównego do menisku. Zmiana tej odległości wpływa na aberracje (sferyczną głównie jak domniemam), także jest dokładnie tak jak piszesz - najlepsza korekcja jest w określonej pozycji.


Nie wiem czy to ma sens w praktyce ale teoretycznie jak producent podaje ogniskową 500mm to trzeba by znaleźć taką pozycję, gdzie ogniskowa tyle wynosi. Można podłączyć lustrzankę i wrzucić zdjęcie do plate solve zmierzyć gdzie jest matryca przy wyniku ogniskowej 500mm. Dla takiego ustawienia dobrać długość toru optycznego dla wizuala etc... potrzebny byłby raczej jakiś zewnętrzny fokuser.
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat