SN LXD-75 8"

Postvaldi | 29 Wrz 2008, 15:06

witam :D Januszu P ,pewnie popełniłem błąd w pytaniu,stąd też mogło być ono żle zrozumiane,przepraszam :oops: nie ceną się kierowałem ,to tylko przedział cenowy do zaakceptowania przez mój budżet :) liczyłem na wasze opinie wszystkie za i przeciw. gdy srodki są skąpe (tak jak moje) nie tak prosto jest dokonać wyboru i tu niezbędny jest kompromis :) . Wybór padł na sct 8" celestron,w tym miejscu zrodziło się pytanie ,czy jest mozliwośc techniczna przygotowania tego teleskopu do 2" okularów jesli tak to co muszę dokupic ? Pozdrawiam serdecznie :D
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

PostJanusz_P. | 29 Wrz 2008, 16:29

Trzeba dorobić złączkę SCT/2" (dostępna od ręki) i dalej już stosować 2" akcesoria począwszy od kątówki a skończywszy na okularach.
Będzie je obsługiwał ale po macoszemu bo nie winietowanego pola w projekcie nie modernizowanym od lat 70-tych ma najwyżej 3/4 cala a reszta to coraz większą ku brzegom winieta.
Nie czarujmy się, ten sprzęt, dokladniej jego układ optyczny SCT był projektowany w czasach gdzie jeszcze nie śniło się ludziom o 2" wypasionych okularach szerokokątnych :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postvaldi | 29 Wrz 2008, 18:02

czy wogóle jest sens wchodzić w 2"? czy pozostać przy 1.25" i ?
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

Postpolaris | 29 Wrz 2008, 18:27

Jeszcze nie kupiłeś a już kombinujesz jak tu 2" wetknąć do SCT? :)

Jak Ci zależy na polu które oferują okulary 2" to weź Newtona na Dobsie. Czytałem, że masz samochód i warunki pod domem. Kupowanie "na siłę" SCT i męczenie go okularami 2" to nieco bezsensowne pójście w "w koszty" które i tak nie da spodziewanych rezultatów.
polaris
 

Postvaldi | 29 Wrz 2008, 21:12

polaris uważam ,że jest rzeczą konieczną bycie dociekliwym 8) dlaczego polecasz mi dobsona,nie o to pytałem :) . to prawda mam mozliwości transportowe jak również obserwacyjne i pewni kiedyś kupię cos większego niewykluczone ,że na dobsonie :) jednak jeszcze nie teraz :) moze się "przejadę" na tym ,a może zyskam doświadczenie i obiorę inny kirunek np.astro-foto?! :mrgreen: niech ten sct da mi pewien zarys,kto powiedzieł,że za naukę się niepłaci :mrgreen: pozdrawiam i bez urazy
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

PostJanusz_P. | 30 Wrz 2008, 13:14

valdi napisał(a):czy wogóle jest sens wchodzić w 2"? czy pozostać przy 1.25" i ?


Sens jest bo widać zdecydowanie więcej i szerzej ale pamiętaj o ograniczeniach wynikających z projektu SCT abyś był ich świadom i potem winietowanie uwzględnił w ocenach gwiazd zmiennych czy komet :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postvaldi | 05 Paź 2008, 13:57

witam :D serdeczne dzięki Januszu! to świetna sprawa ,że można liczyć na pomoc bardziej doswiadczonych. gdy będąc chłopcem zacząłem interesować się niebem ,nie było takiego forum (zresztą internet był wówczas w zamysłach) ale co najistotniejsze o takim wyborze sprzętowym było można tylko pomarzyć. Twoje Januszu oraz kolegi Saywiechu,opinie i porady bardzo mi pomogły . raz jeszcze wielkie dzięki :D ps. gdy kurier dostarczy sprzęt i dokonam pierwszy obserwacji napewno zrodzą sie nowe pytania ,a wtedy Panowie troche nimi Was zatruję :mrgreen:
 
Posty: 36
Rejestracja: 29 Maj 2008, 16:08
Miejscowość: nowy tomyśl

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat