Wyposażenie do refraktora 102/460

PostAstroKaszub | 24 Lis 2020, 12:24

Cześć! Od dawna planuję zakup Bresser Messier 102/460 z naciskiem na przegląd nieba, szerokie pola i duże DSy.
Przy f/4,5 wiele się nasłuchałem jakie to stawia wymagania przed osprzętem :( więc potrzebuje nakierowania w gąszczu okularów które są oferowane w sklepach

1) Najważniejszą sprawą byłby okular do przeglądu nieba.. myślę 20/25mm, żeby utrzymać sensowną źrenicę wyjściową
- DO GSO Super Viev 20mm, pole 68mm ; tani jak barszcz, ciekawa specyfikacja, wiele różnych opinii?
-Sky Watcher SWA 25mm, pole 58mm; trochę drożej
- Orion EF 19 (65*)/EF 27(53*) - tu już koszt 330zł, mój sufit
-Może polecacie coś innego?

Wszystkie te okulary są w standardzie 1,25cala, co rodzi kolejne pytanie. Kitową kątówkę z zestawu będe wymieniał, ale czy jakiekolwiek zalety będą przy wymianie na 2 cale? Bo rośne tylko cena i masa na moje.. czy wystarczą podstawowe modele lustrzane za ok 150zł żeby obraz był w miarę satysfkacjonujący?

Wiem że podobny temat był na forum, jednak wioski z niego płynące są żadne, gdyż dyskusja popłynęła w dygresję :lol:
Serdecznie proszę o poradę, co z tymi okularami to tak jasnego refraktorka. Pozdrawiam!!!
 
Posty: 2
Rejestracja: 18 Lis 2020, 13:41

 

PostJaro666 | 23 Lut 2021, 22:05

Kup esa 24 albo luminosa 23 mm. Te dwa szkla są wręcz idealne do tego teleskopu, uzyskasz pole ponad 4' i piękny obraz.
105
 
Posty: 191
Rejestracja: 27 Gru 2015, 20:31
Miejscowość: Chorzów

 

PostKrzysztof_P | 23 Lut 2021, 22:10

Cześć.
To racja , lub co najmniej LVW 22mm , takie piękne szerokie pole z małym Pow. zrobi naprawdę świetne wrażenie.Pamiętam jak do Astrokraka przyszła pierwsza dostawa tych Refraktorów i wspólnie z św.p.Januszem testowaliśmy moje TV Naglerki w tym Refraktorze.
Warto go uposażyć w szerokokątne szkiełka.To dobry Refraktor do szerokich pól i przeglądu nieba.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostSkarthur | 24 Lut 2021, 00:04

Jeżeli chodzi o kwestie ceny zaproponowanych przez kolegów okularów, to szukaj też sprzętu na giełdzie. Wychodzi taniej a jest też bardzo dobrze.

A co do kątówki, to 2 calowa katowka daje po prostu większe możliwości. Może dzisiaj nie kupisz okularu 2", ale w przyszłości będziesz mógł sięgnąć dzięki nim po jeszcze szersze pole widzenia.

W tym hobby rzadko kiedy kupujesz coś "raz a dobrze" prędzej czy później się coś dokupuje, wymienia na lepsze/inne itp.
MAK 127 oraz SW 90/900 na EQ3-2
Dobson 10" SW
Awatar użytkownika
 
Posty: 264
Rejestracja: 24 Kwi 2020, 15:14
Miejscowość: Kiełczów pod Wrocławiem

 

Postkurp | 24 Lut 2021, 11:32

Polecam zakup kątówki 2". Ja używam DO-GSO Dielectric Quartz 2" i jestem bardzo zadowolony. Kątówka jest cała metalowa, porządnie wykonana, ma bardzo dobre lusterko oraz clamping ring, z dobrymi szkłami daje krystaliczne obrazy. Stabilność z okularami jest o wiele lepsza jak w 1,25" no i można załadować 2" okulary.
https://deltaoptical.pl/nasadka-katowa- ... om=listing
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postkk | 24 Lut 2021, 12:22

Cześć
Korzystałem z takiej tubki jakiś czas temu. Choć pierwsza myśl to była kątówka 2" to analiza wykazała że jest to chybiony pomysł.
Obiektyw jest bardzo światłosilny w związku z czym potrzebne są duże przeloty aby nie przycinać apertury. Najefektywniejsze rozwiązanie jakie wymyśliłem to kątówka T2 lustrzana Baader planetarium - bardzo krótki tor dzięki któremu uzyskuje się przyzwoity krążek światła na którym pracuje obiektyw. W swoich rozważaniach uzyskałem w 100% oświetloną średnicę ~20mm - o czymś takim można pomarzyć przy 2" kątówkach których tor jest kilka razy dłuższy. Ważnym też jest fakt że należy tor ustawić tak (za pomocą adapterów) aby wyciąg był jak najbardziej wysunięty przy uzyskiwaniu ostrości bo 2.7" (o ile dobrze pamiętam) przelot hexafoc okazało się że wcale nie daje za dużo swobody.
Są jeszcze dwie alternatywy:
1 Wyciągi większych rozmiarów aczkolwiek nie rozpatrywałem i nie szukałem bo sens jest wątpliwy ze względu na znaczne koszty.
2 Używanie na wprost bez kątówki - również nie rozpatrywałem ze względu na komfort choć podejrzewam że tutaj można uzyskać najlepsze efekty.
Jeśli chodzi o okulary to 90% czasu miałem w nim Delos 17.3mm. Do pełni szczęścia konieczny byłby wypłaszczacz pola, aberracja sferyczna jest znaczna ale da się z nią jak najbardziej żyć moim zdaniem :).
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostDariusz.p | 24 Lut 2021, 13:55

Moje zdanie jest takie. Jeśli nie planujemy używać okularów o szerszym własnym polu niż okolice 70 stopni (np te 68 stopni) to kątówka 2" wydaje się zbędna. Raczej nie ma zbytniego sensu tutaj stosować okularów o dłuższej ogniskowej niż 24 mm. Z 24-ką przy takich parametrach refraktora źrenica wyjściowa już jest bardzo wysoka a powiększenie bardzo małe, lornetkowe. Okulary 24 mm 68 stopni mamy w wariancie 1,25 więc nie ma problemu. Szedłbym tym samym w dobrą kątówkę 1,25. Zamiast dokładać do 2" można dołożyć do jakości. To co napisał Kolega KK jak najbardziej też, przy 1,25 tor optyczny będzie krótszy wiec wyciąg przy wyostrzeniu będzie bardziej wysunięty i nie będzie raczej ryzyka (albo przynajmniej znacznie mniejsze) obcinania apertury :)
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostKrzysztof_P | 24 Lut 2021, 16:52

Cześć.
A TV Naglery T4 22mm i 17mm? Ewentualnie LVW 22mm , Panoptic 24mm.
Przy tym tak silnym "F" myślę że okular LVW 22mm będzie dobrym wyborem.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat