prośba o porównanie teleskopów na start

Postursua | 30 Mar 2021, 11:13

Cześć,
Postanowiłem zacząć przygodę z astronomią i kupić sobie i dzieciom ;) (12, 8 lat) teleskop. Mieszkamy w mieście, obserwacje będziemy prowadzić pewnie głównie mobilnie, na wsi byc może okazjonalnie z balkonu. Na początek nie nastawiamy się na jakieś wielkie i trudne obserwacje, myślę, że układ Słoneczny i jakieś podstawowe obiekty poza to będzie przez 2-3 lata dobra baza obserwacyjna (dużo przecież nauki przed nami). Budżet jakim dysponuję to nokoło 1 500 zł i chciałbym raczej kupić nowy teleskop chociaż gdyby trafiła się jakaś dobra okazja na używkę to też rozważam.
Sporo czytałem, pytałem też w sklepach i wybrałem wstępnie kilka teleskopów.
Oczywiście po lekturze forów chciałem kupić Syntę 8", ale jako że teleskop ma być w miarę mobilny, a chciałbym zabierać teleskop też na jakieś kilkudniowe wypady z rodziną to Synta odpadła :(.
Drugim moim wyborem był ten newton:
Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900
Wiem, że montaż EQ2 nie jest najlepszy, poza tym jest to newton więc wymaga kolimacji. Czy przy częstym przewożeniu/przestawianiu kolimację będę musiał wykonywać częściej? Czy jest to jakieś strasznie trudne? Czytałem też, że szukacz nie jest najlepszy. Natomiast niewątpliwą zaletą jest cena: tutaj dodatkowo mógłbym przeznaczyć 180 zł na kolimator, a resztę na okular.
W sklepach polecono mi następujące teleskopy:
Sky-Watcher BK 1206 AZ3 120/600
Ten delikatnie przekracza budżet, ale jeśli to jakiś super sprzęt to troszkę bym dołożył. Refraktory mają generalnie mniejsze osiągi vs cena niż reflektory, ale wydają się przyjaźniejsze w użytkowaniu, brak kolimacji. Ten ma chyba lepszy motaż od powyższego newtona. Nie znalazłem niestety wiele o nim opinii. Tu nie mógłbym dołożyć już nic do zestawu.
Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-3-2
Ten ma zdecydowanie najlepszy montaż. Budżetowo też myślę, że byłoby ok.
Czy moglibyście wyrazić swoje opinie? Co będzie dla nas najlepsze? Najbardziej uniwersalne, ale też będzie dobrą bazą do rozwoju poprzez zakup okularów, filtrów itp? Co da nam frajdę na 2-3 lata początków obserwacji?
Pozdrawiam,
Ursua
 
Posty: 1
Rejestracja: 30 Mar 2021, 10:50

 

Postmopinek | 10 Kwi 2021, 14:14

definitywnie refraktor. Szkoda że nie stać cię na apochromatyczny, ale przyszłość jest przed wami. Na razie bym dołożył z 5 stów i kupił sobie 120/600 (np od Delta Optical https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... z3-120-600). Większa średnica da ci więcej swiatła i powiększenie. Przede wszystkim jest lżejszy od 90/900 oraz krótszy! To się liczy bardzo dla wygody podróży samochodem, łażenia w teren (każdy kg się liczy) no i łatwiejszy w użyciu z balkonu. pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Wrz 2020, 22:00
Miejscowość: Szczecinek

 

Postchondryt | 10 Kwi 2021, 14:43

ursua napisał(a):Cześć,
Postanowiłem zacząć przygodę z astronomią i kupić sobie i dzieciom ;) (12, 8 lat) teleskop. Mieszkamy w mieście, obserwacje będziemy prowadzić pewnie głównie mobilnie, na wsi byc może okazjonalnie z balkonu. Na początek nie nastawiamy się na jakieś wielkie i trudne obserwacje, myślę, że układ Słoneczny i jakieś podstawowe obiekty poza to będzie przez 2-3 lata dobra baza obserwacyjna (dużo przecież nauki przed nami). Budżet jakim dysponuję to nokoło 1 500 zł i chciałbym raczej kupić nowy teleskop chociaż gdyby trafiła się jakaś dobra okazja na używkę to też rozważam.
Sporo czytałem, pytałem też w sklepach i wybrałem wstępnie kilka teleskopów.
Oczywiście po lekturze forów chciałem kupić Syntę 8", ale jako że teleskop ma być w miarę mobilny, a chciałbym zabierać teleskop też na jakieś kilkudniowe wypady z rodziną to Synta odpadła :(.
Drugim moim wyborem był ten newton:
Sky-Watcher BK 1309 EQ2 130/900
Wiem, że montaż EQ2 nie jest najlepszy, poza tym jest to newton więc wymaga kolimacji. Czy przy częstym przewożeniu/przestawianiu kolimację będę musiał wykonywać częściej? Czy jest to jakieś strasznie trudne? Czytałem też, że szukacz nie jest najlepszy. Natomiast niewątpliwą zaletą jest cena: tutaj dodatkowo mógłbym przeznaczyć 180 zł na kolimator, a resztę na okular.
W sklepach polecono mi następujące teleskopy:
Sky-Watcher BK 1206 AZ3 120/600
Ten delikatnie przekracza budżet, ale jeśli to jakiś super sprzęt to troszkę bym dołożył. Refraktory mają generalnie mniejsze osiągi vs cena niż reflektory, ale wydają się przyjaźniejsze w użytkowaniu, brak kolimacji. Ten ma chyba lepszy motaż od powyższego newtona. Nie znalazłem niestety wiele o nim opinii. Tu nie mógłbym dołożyć już nic do zestawu.
Sky-Watcher Synta R-90/900 EQ-3-2
Ten ma zdecydowanie najlepszy montaż. Budżetowo też myślę, że byłoby ok.
Czy moglibyście wyrazić swoje opinie? Co będzie dla nas najlepsze? Najbardziej uniwersalne, ale też będzie dobrą bazą do rozwoju poprzez zakup okularów, filtrów itp? Co da nam frajdę na 2-3 lata początków obserwacji?
Pozdrawiam,
Ursua



Witam.
Najlepsza moim zdaniem będzie druga pozycja czyli refraktor 120/600 , zarówno do szerokich pól jak i Księżyca czy planet choć nie którzy pewnie tu napiszą że przy większym powerze będzie aberka . Miałem taki ale z logo Oriona i 150X spokojnie ciągnął , aberacja oczywiście była ale nie taka jak tu niektórzy wypisują.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postwitos | 10 Kwi 2021, 14:46

mopinek napisał(a):definitywnie refraktor. Szkoda że nie stać cię na apochromatyczny, ale przyszłość jest przed wami. Na razie bym dołożył z 5 stów i kupił sobie 120/600 (np od Delta Optical https://deltaoptical.pl/teleskop-sky-wa ... z3-120-600). Większa średnica da ci więcej swiatła i powiększenie. Przede wszystkim jest lżejszy od 90/900 oraz krótszy! To się liczy bardzo dla wygody podróży samochodem, łażenia w teren (każdy kg się liczy) no i łatwiejszy w użyciu z balkonu. pozdrawiam


Zestaw dobry pod warunkiem, że kupisz używany, z nasadką 90* i lepszymi okularami, bo te z zestawu to porażka.
witos
 

PostDariusz.p | 10 Kwi 2021, 22:56

Zastanowiłbym się tylko czy nie lepiej kupić ten refraktor - tubę osobno i do niego montaż AZ4. Bo to aż tak dużo więcej nie wyjdzie. AZ3 jest dość lichy do 120/600. Kiedyś taki zestaw mimo wszystko się opłacało kupić bo było tanio, pamiętam jak ja kupowałem to 1400 zł z groszami, teraz kiedy cena jest aż 1999 to już bym się zastanowił bo tuba kosztuje nieco ponad 1400 + AZ4 cos tam ok 800 chyba to łącznie wyjdzie może 250 zł więcej niż zestaw na AZ3.
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

PostDariusz.p | 11 Kwi 2021, 00:40

w zasadzie to się pomyliłem bo widzę że ceny znów wzrosły. Już sama tuba 120/600 kosztuje 1649 w delcie :shock:
Refraktory: SW 120/600 i SW 80ED, MAK Celestron C90, AZ GTi, AZ5, AZ3, kilka kątówek, trochę okularów, Baader Q-barlow 2,25x, ASI 120 MC, Canon EOS M100, SM 15x70+statyw
Awatar użytkownika
 
Posty: 1267
Rejestracja: 19 Maj 2013, 16:42
Miejscowość: okolice Świdwina

 

Postwfifiak | 11 Kwi 2021, 01:09

Dariusz.p napisał(a):Zastanowiłbym się tylko czy nie lepiej kupić ten refraktor - tubę osobno i do niego montaż AZ4. Bo to aż tak dużo więcej nie wyjdzie.


Tak, to jest najlepsze rozwiązanie. AZ3 jest tragiczny. To chyba najgorszy mont na świecie. AZ4 natomiast, jest montażem, który może zostać docelowym dla tub o wadze do 8kg. Polecam też teleskop SW 120/600. Z okularem ES 30mm 82st. daje ponad 4 stopnie pola. To świetny duet do przeglądu nieba. No i mój ulubiony Veil mieści się cały, nawet ze sporym zapasem :-). Do ciemnych i rozległych obiektów, to jest naprawdę świetny teleskop.

Pozdrawiam Wojtek.
Newton 10"ATM dobson pod bino, Achro 120/600, Mak Bresser 127, złoty SW ED100, Mak PZO 70, PCO143/900 pod bino, Newton 150mm F10 Stephen Optics, TAL100RS, SW Esprit 120, Meade ED 127/1140, nasadka bino Leica i masa innego szkła.
Awatar użytkownika
 
Posty: 791
Rejestracja: 02 Lis 2016, 15:50
Miejscowość: Łódź

 

PostDmitr | 11 Kwi 2021, 03:11

Jeżeli chodzi o "osiągi" to refraktory mają lepsze, jeśli kryterium jest apertura czynna. 120mm soczewki to już zacny sprzęt, odpowiadający 150mm lustra. Na Jowiszu, Wenus i Księżycu będzie dość mocna aberracja chromatyczna, ale wciąż widać wszystkie szczegóły, tylko estetyka obrazu trochę ucierpi. Natomiast Saturn i gromady gwiazdowe będą wyglądać naprawdę fajnie.

Mimo wszystko Newton na dobsonie będzie wygodniejszy w użyciu, pokaże znacznie lepiej i ładniej Księżyc, Jowisza, Wenus, będzie miał też sporą przewagę (8" Synta) na wszystkich obiektach głębokiego nieba.

Brał bym dobdona nawet jeśli byłby to 6" a nie 8".
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostDmitr | 11 Kwi 2021, 10:36

Nie chcę podawać linka, ale jest co najmniej jeden sklep w którym jest dostępny Sky Watcher Dobson 6" akurat w Twoim budżecie 1499pln. Wygoda i łatwość użytkowania będzie duuuzo wyższa niż w przypadku kiepskich montażu azymutalnych o prymitywnych paralaktykach nie wspominając. Co również istotne, światłosiłą f/8 będzie dawać obraz dużo lepiej skorygowany w porównaniu do f/5 nawet z zestawowymi okularami. W przyszłości też nie trzeba będzie wymieniać okularów na dużo droższe. 6" to świetna apertura planetarna, a na DS też pokaże całkiem sporo. Mniejsza swiatlosila to również mniejsza instrukcja centralna więc wyższy kontrast. Jakbym miał 1500 PLN na teleskop, który będą w stanie obsłużyć dzieci, a jednocześnie dający możliwość prowadzenia poważnych obserwacji, grałbym 6" na Dobsonie.
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostFlaytec1 | 11 Kwi 2021, 13:35

Jest teraz na aukcji synta 6 na allegro.Juz w komplecie z lepszym okularem lantanowym za 400zł Mysle ze warto kupić bo miałbys komplet bez zadnych dodatkowch wydatków na poczatek. Jesli tylko masz miejsce w domu i nie szukasz sprzetu mobilnego to najwieksze możliwosci za najmniejsza ceną.Stawiasz jedno na drugim i jestes gotowy do obserwacji.
Bresser 130/650, SW 102/500 ,SW 80/400 , celestron Travel 70/400 ,APO 66mm/388, wiaderko okularów, oczy wyraka NIKON TC 2x,mini mono okular ,.Lunetka ATM 50mm z wymiennymi okularami na 1,25.
 
Posty: 358
Rejestracja: 07 Mar 2021, 09:26
Miejscowość: Kraków

 

PostDmitr | 11 Kwi 2021, 13:57

Flaytec1 napisał(a):Jest teraz na aukcji synta 6 na allegro.Juz w komplecie z lepszym okularem lantanowym za 400zł Mysle ze warto kupić bo miałbys komplet bez zadnych dodatkowch wydatków na poczatek. Jesli tylko masz miejsce w domu i nie szukasz sprzetu mobilnego to najwieksze możliwosci za najmniejsza ceną.Stawiasz jedno na drugim i jestes gotowy do obserwacji.


Dokładnie jak kolega wyżej napisał, brał bym od razu. A 6" na Dobsie jest całkiem mobilne i nie jest ciężkie. A wygoda i komfort obserwacji bez trzęsącego się montażu jest nie do przecenienia. O jakość optyki też się nie martw.
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

Postmopinek | 11 Kwi 2021, 18:22

Dmitr napisał(a):
Flaytec1 napisał(a):Jest teraz na aukcji synta 6 na allegro.Juz w komplecie z lepszym okularem lantanowym za 400zł Mysle ze warto kupić bo miałbys komplet bez zadnych dodatkowch wydatków na poczatek. Jesli tylko masz miejsce w domu i nie szukasz sprzetu mobilnego to najwieksze możliwosci za najmniejsza ceną.Stawiasz jedno na drugim i jestes gotowy do obserwacji.


Dokładnie jak kolega wyżej napisał, brał bym od razu. A 6" na Dobsie jest całkiem mobilne i nie jest ciężkie. A wygoda i komfort obserwacji bez trzęsącego się montażu jest nie do przecenienia. O jakość optyki też się nie martw.

Synta A6, 1200mm fokus to wspaniały mebelek na balkon, albo 18kg pod pachę i do samochodu - zamiast wygodnej lunetki, pralka na chodzie z wątpliwą optyką. pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 35
Rejestracja: 13 Wrz 2020, 22:00
Miejscowość: Szczecinek

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat