kolejne pytanie poczatkujacego

PostMichalSz | 05 Lis 2008, 12:10

Witam
coraz wiekszymi krokami zbliza sie chwila zakupu teleskopu.

warunki obserwacji - peryferie czestochowy - czyli niebo oswietlone ( ale wydaje mi sie ze niema tragedi w bezchmurna noc z okna widze mase "gwiazd" wiec chyba niejest najgorzej. widac dosc duzo punkcikow swietlnych :)

miejsce obserwacji - najczesciej zwykly balkon blokowy - jest mozliwosc wyjazdow za miasto ale nie tak czesto oczywiscie jak mozliwosc obserwacji z balkonu.

kwota hmm tu trudno powiedziec - niechce zaduzo inwestowac bo niejestem pewny czy te hobby sie rozwinie czy to bedzie tylko chwilowe i sprzet pujdzie na gielde/allegro.

czyli na poczatku myslalem o skylux - ie, czyli kwota okolo 400zł ale czy kupowac nowke czy poszukac czegos i spokojnie czekac na jakas okazje tu na forumowej giełdzie? a jak czekac to naco w takich warunkach.
jesli polecicie czekac i uzbierac wieksza kase to da sie to zrobic poweidzmy do 600zł moze wiecej zalezy jak dlugo bede czekal i jeszcze zbieral kase plus jakie beda aktualne wydatki domowe :)


ps: a jeszcz ejedno sa jakies spotkania w okolicy czestochoy? mozna gdzies popatrzec na niebo przez cos bardziej zawansowanego? jakies planetaria w okolicy ? prywatni zapalency spotykjacy sie na polach i lakach nocami?:)


ps2: co che obserowac -hmm jako poczatkujaca osoba to napewno ksierzyc/planety niodkrylem piekna DS :) ale moze to tez planet zaduzo niema doogladania :) wiec zeby niebylo monotoni mysle tez o DS. w chwiliobecnej napewno odpada astrofoto ( wiem ze takie teleskopy to juz wyzsza polka plus potrzeba wmiare dobry aparat weic to narazie niejest brane pod uwage).
czyli obserwacje nieba bez astrofoto plus czasem sasiadke z wierzowca :) ( zartuje oczywiscie:) :) )
pozdrawiam
mgr inż. Michał Szulkin
--------------------------------------------------------
 
Posty: 54
Rejestracja: 07 Maj 2007, 22:19
Miejscowość: Swarzędz

 

Postsaywiehu | 05 Lis 2008, 12:55

Cały problem w tym, że taki Skylux to zabawka, przynajmniej dla dorosłego faceta. To tak, jakbyś przed kupnem auta rozmyślał nad kupieniem na pół roku motorowerka.
Lepiej się przejedź do Acubenesa, do Kochanowic k. Lublińca- masz niedaleko. On ma 10-calówkę i 114tkę. Zobaczysz o co w tym wszystkim biega.
Tzn. myślę, że mały teleskopik można mieć, ale jako awaryjny dodatek. Takie tam cuś na balkon i na szybko na wyjazd. Ale refraktor poniżej 100 mm to porażka! A nawet jak już to 120. Inne rozwiązania są wywalaniem pieniędzy w błoto. Chyba, że MUSISZ mieć b. mobilny sprzęt. Wtedy przetestowany przez Polarisa układ 80ED + Vixen Porta.
saywiehu
 

PostMichalSz | 05 Lis 2008, 13:21

hmm to troszke przewyzsza zakladany budrzet :)

co do mobilnosci tak jak pisalem wiecej obserwacji z balkonu - obserwacja z laki okazjoanlnie a wtedy niebedize probelny z przewiezieniem teleskopu - niemieszkam wysoko plus parking dosc blisko i samochod pakowny:)
pozdrawiam
mgr inż. Michał Szulkin
--------------------------------------------------------
 
Posty: 54
Rejestracja: 07 Maj 2007, 22:19
Miejscowość: Swarzędz

 

Postsaywiehu | 05 Lis 2008, 13:28

Motorower albo chociaż Fiat 126p- oj widzę pewną różnicę 8)
Bierz Syntę 8" na Dobsonie, używke, ostatnio taka poszła na giełdzie chyba za 630. Skyle zostaw na prezenty komunijne :wink:
saywiehu
 

PostMichalSz | 05 Lis 2008, 13:42

hmm
ale synta na balkon? w miescie ?
pozdrawiam
mgr inż. Michał Szulkin
--------------------------------------------------------
 
Posty: 54
Rejestracja: 07 Maj 2007, 22:19
Miejscowość: Swarzędz

 

Postbolid25 | 05 Lis 2008, 13:52

Na balkon w mieście jeśli tylko zamierzasz obserwować z balkonu,wystarczająca będzie Synta 130/650 na Eq2.Tuba niewielka dobrze współpracująca z montażem EQ2,teleskop na poczatek w sam raz dla balkonowca.Lepszym wyjściem byłby model SW 150/750 na EQ3 ale to już koszt ponad 1000zł.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postsaywiehu | 05 Lis 2008, 13:58

Pierwsze primo: większy teleskop ZAWSZE pokazuje więcej.

Drugie: większy teleskop daje możliwość obserwowania poza balkonem. A obserwacje z łąki pod miastem w porównaniu z obserwami balkonowymi to taka różnica, jak pomiędzy Skylem a Syntą pod jednakowym niebem. Czyli: zabawka vs. teleskop 8)

Trzecie: zawsze możesz dokupić coś małego. A sensownych obrazów NIC nie zastąpi. Zresztą i jak ktoś pomyśli, to i z balkonu poluka Syntą. No chyba, że to takie cuś zupełnie maluchnego, balkonopodobnego :D Ale wtedy to i paralaktyka nie rozstawisz. A jak kupisz Syntę to zawsze będziesz miał dobry szukacz, do którego tylko jakiś montażyk zainstalować i heeeja :D U mnie w szukaczu Syncianym spoko można i Veila lukać.


EDIT: Ale i tak umów się z Acubenesem. Zobaczysz RÓŻNICĘ! To nie jest jednak to samo...

EDIT 2: Bolid, na maluchny balkon tylko zwarta tuba (Mak, krótki refraktor, SC) z tylnym wyciągiem, na azymutalku!
Ostatnio edytowany przez saywiehu 05 Lis 2008, 14:13, edytowano w sumie 2 razy
saywiehu
 

PostIgnisdei | 05 Lis 2008, 14:02

Zawsze Ci mogę moja 12" tkę promocyjnie sprzedać! :wink:
Żonka na balkonie będzie miała gdzie bieliznę suszyć!
Oraz będziesz miał mini dźwig do wciągania lekkich mebli na x piętro.
Starczy hak do pająka przewiązać i hejah ! :lol: :lol: teściowa w koszu na góre! :lol: :lol:
Ignisdei
 

Postslawekk95 | 05 Lis 2008, 14:16

Ignisdei napisał(a):Zawsze Ci mogę moja 12" tkę promocyjnie sprzedać! :wink:
Żonka na balkonie będzie miała gdzie bieliznę suszyć!
Oraz będziesz miał mini dźwig do wciągania lekkich mebli na x piętro.
Starczy hak do pająka przewiązać i hejah ! :lol: :lol: teściowa w koszu na góre! :lol: :lol:


hehe . co do pytania to newton 114/900 to tez już nie zabawka
 
Posty: 224
Rejestracja: 10 Sie 2008, 19:00
Miejscowość: Kowalewo Pomorskie

 

Postbolid25 | 05 Lis 2008, 14:30

Sam używałem Newtona 114/900,jest to naprawde ciekawy teleskop dla początkującego.Obrazy planet i księżyca rewelacyjne,z mgławicowymi obiektami jest też nieźle.To już prawie 12cm lustra,naprawde trudno nazwać ten sprzęt zabawkowym.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Postsaywiehu | 05 Lis 2008, 14:47

Hehe, doskonale pamiętam minę i reakcję Ignisdei, gdy po raz pierwszy zobaczył różnicę między M13 w Newtoniku 130 i Syncie 200/1200. Sam tez ją widzę. I mam stałe porównanie dla tego, co pokazują Newtoniki od 114 do 305. Dla mnie sensowne obrazy zaczynają się po prostu od 8", mimo oj dobrego nieba, jakie mam.
Ta reakcja Ignisdei była prosta do przewidzenia: sprzedał tą 130tkę i kupił ósemkę :D

Bolid: serio mogą być REWELACYJNE obrazy planet w tanim Newtonie z kiepską optyką? Śmiem wątpić, w sumie wiem że NIE MOGĄ. W białej 8" są "takie se", do planet trzeba nie tylko dobrej optyki, ale i dużo ogniskowej!
saywiehu
 

PostTomekG | 05 Lis 2008, 15:04

Kiedyś już pisałem, że widziałem reakcję osób, które pierwszy raz zobaczyły Księżyc, a potem Jowisza przez Skyluxa, i była to reakcja bardzo pozytywna. Takze będę trochę bronił te małe sprzeciki, oczywiście te solidnie wykonane. Zabawki też niestety są... Ale tym coś można poobserwować, a tymi "zabawkami" to już raczej nie. Ale tu już każdy może zrobić sobie swój podział. Zgodzić się trzeba, że wszystko idzie do przodu i że taki sprzęt, jeśli kogoś wciągnie ta zabawa będzie tylko sprzętem przejściowym i że przy obecnych cenach trzeba mieć jakiś dobry powód, że kupuje się coś takiego zamiast np, używanej synty 8" za 650 zł( ta cena mnie szokuje ;) ) czy też nowej 6" itd ;)
Synta 10" Dob.
Pozdrawiam.
http://www.nforummsts.fora.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 30 Maj 2008, 21:16
Miejscowość: Zabrze

Postsaywiehu | 05 Lis 2008, 15:50

Skylux ze swoim plastikowym, kiwającym się wyciągiem, mnóstwem łamiącego się plastiku przy statywie, paskudnie wrażliwym na awarie montażem, fatalnymi okularami, masakrycznie kiepskim szukaczem, bezsensownym odwracaczem obrazu w zestawie JEST ZABAWKĄ. I na pewno lepiej kupić cokolwiek na Dobsonie ZAMIAST. Albo poskładać sobie na normalny teleskop na normalnym montażu paralaktycznym / azymutalnym. Chyba, że ktoś naprawdę nie ma kasy, co najczęściej dotyczy 14-18 latków.
Ale dorosły gość, podpisujący się "mgr inż." nie powinien zaczynać od zabawek. Jeśli nie wie czy go wciągnie astro pomimo tego, że ma lornetkę 10x50 - powinien po prostu przejechać się do kogoś, albo odwiedzić jakiś zlot. Ja tą drogę sam przeszedłem na swojej skórze. Zacząłem od Tała 65/540, później były Skyluxy, później zlot... i Synta. I tylko żałowałem wydanej kasy na Skyle. Mógł być sensowny okular.

Wiem, że tanie kusi... bo tanie. Ale też niestety w powyższym znaczeniu g...niane ooo ;)
Ile można oglądać w kółko Księżyc, Jupka, Saturna, tym bardziej że teraz tak fatalne do obserw, czy jakieś Plejady np. Dla dorosłego gościa możliwości Skyla wyczerpują się po 2-3 miesiącach. Zostaje... nuda! Albo sąsiadki, jesli ma szczęście dobrze mieszkać :D
saywiehu
 

PostIgnisdei | 05 Lis 2008, 16:01

saywiehu napisał(a):Ale dorosły gość, podpisujący się "mgr inż." nie powinien zaczynać od zabawek.


Zdecydowanie zabawki 13cm zostawmy magazynierom, dla magistra to jeszcze 6" ujdzie w tłumie ale dla magistra-inżyniera poniżej 8" bym nie schodził, to po prostu nie ta liga, musi być spora tuba i koniec. To już Panie poziom, :lol: to już splendor i prestiż :wink: :lol:
Ignisdei
 

PostMiłosz G. | 05 Lis 2008, 16:21

Ignisdei napisał(a):Zdecydowanie zabawki 13cm zostawmy magazynierom, dla magistra to jeszcze 6" ujdzie w tłumie ale dla magistra-inżyniera poniżej 8" bym nie schodził, to po prostu nie ta liga, musi być spora tuba i koniec. To już Panie poziom, :lol: to już splendor i prestiż :wink: :lol:

He he :wink: :lol:
Synta 10" +Delos 14mm,ES 6,7mm, NPL 30mm,sp 25 i 10mm
garść ołówków + garść fiszorów + papier + photoshop

moja fotografia: http://www.miloszguzowski.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 457
Rejestracja: 23 Lip 2008, 16:12
Miejscowość: Dwukoły

 

Postsaywiehu | 05 Lis 2008, 16:26

Ignis, teraz tobie dobrze pyskować, jak masz 300tkę. Jakoś nie pyskowałeś przy porównaniu tej M13 z twojej nędzy 13cm z normalnym telepem :D :D :D
Przecież nie chodzi o tytuły, tylko o normalność, o pewien poziom życiowy. Jeszcze raz: sam też to przechodziłem. A na domiar: facet ma auto, niedaleko tą całą łąkę. Warto mu wduszać badziew? Moim zdaniem to po prostu bezsens, strata kasy.
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 05 Lis 2008, 16:36

Tak trochę z filozoficznego punktu widzenia zastanawiam się czy komuś kto chce kupić tanią hulajnogę lub używany rower warto od razu polecać nowe Porsche :roll:
Aby tego kogoś nie pozbawić doświadczeń życiowych nie można mu odmówić po kolei hulajnogi, roweru, Malucha, czy Opla lub terenówki przed Porsche bo u nas w astronomii to jak w motoryzacji naturalna kolej rozwoju osobniczego i gromadzenia doświadczenia życiowego :idea:
Człowiek nie docenia luksusu jak go nie porówna z wyrobem masowym i jak od razu kupi Porsche to nie będzie z niego miał tej przyjemności jakby zaczynał od hulajnogi bo brak mu skali porównawczej której mu właśnie odmawiasz :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postbolid25 | 05 Lis 2008, 17:05

Zapominamy że to ma być teleskop dla początkującego.Taka 114 -nastka pokaże początkującemu naprawde sporo,a co do optyki tego teleskopu jest naprawde na bardzo dobrym poziomie,przynajmniej w moim modelu Celestrona 114/900 którego teraz właścicielem jest acubenes.Polecanie lornetki 10x50 zamiast Newtona 114 to lekka przesada :shock:Teleskop to teleskop,lornetka to lornetka,każdy z tych instrumentów ma swoje miejsce w obserwacjach astro.Chyba większość już zapomniała jakie emocje towarzyszyły pierwszym obserwacją pierścieni saturna,pasów i księżyców jowisza,gór i kraterów na księżycu przez małe aperturowo teleskopy.Nie zniechęcajmy początkujacych mających do dyspozycji niewielkie sumy do zakupu teleskopu o lustrze 114,który pozwoli przy sprzyjających warunkach zaobserwować całego messiera,na lustro 200 i więcej mają czas :wink:
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Posttomek_0603 | 05 Lis 2008, 17:52

Zgadzam się.
Zresztą nie każde 200 zł jest równe innemu 3000 zł,
tak jak i nie każda 114 jest równa 200 lub też 300.
W tej kwestii mówiąc że 200 to dopiero obrazy, powiedzmy sobie szczerze,
ze taka 600 to dopiero obrazy nie mówiąc już o takiej 900 na przykład.
Tyle że nie każdego stać na takie rozmiary i idące z nimi:
cena, mobilność, wygoda, ciężar, rozmiar i zajęcię połowy pokoju w domu :)
Zresztą taka 114 i 200 w ramach obrazów planet czy księżyca nie różnią się zbytnio,
bo z powerem x200 zobaczymy prawie tyle samo (kwestia rozdzielczośći)
co x300 - przy czym x300 wymaga już naprawdę dobrych warunków pogodowych.
Poza tym Synta 6" jest trochę bardziej wymagająca od okularów niż 114/900.
Więc powiedzmy sobie szczerze, bo był już niejednokrotnie taki temat poruszany.
Najlepszy teleskop to ten UŻYWANY NAJCZĘŚCIEJ i oczywiście ten na który nas stać.
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 05 Lis 2008, 18:14

Mein Gott Tomek- a o rozdzielczości ty słyszał? O wpływie obstrukcji, która zajmuje większy obszar tuby przy małych telepach? To samo z ośmio i czterocalówki? Zgroza :D :D :D A czemu niby profi obserwatoria mają te wszystkie potwory?

Bolid- zgodzę się, że niektóre Celestrony mają znacznie lepszą optykę niż SW. Sam mam 130/760 Celestrona, który deklasuje swoimi obrazami każdą 130-tkę SW. Ale i tak jest wynoszona na dwór tylko na kółko, gdy kilku- i kilkunastoletnie dzieci uczą sie trafiać w obiekty i obsługiwać telepy.
Ale tez mam inną 5-calówkę, Maka-Newtona Intesa, z identyczną ogniskową. Oj, tu obrazy są całkiem inne. Ale to drogi sprzęt- i na pewno spoko może stawać w szranki z przeróżnymi APO. Dlatego mówienie o porządnej optyce też mam przećwiczone.

Ale spoko, można zaczynac i od szukacza 6x30. A tą lornetkę to zauważ, on MA, nie ja ją wciskam :P

P.S. Proponuję rozróżnić pojęcie pierwszego teleskopu dla dorosłego od telepika dla dziecka. Temu służy cały mój wywód. A Janusz- o Porsche w astro to możemy pogadać, gdy zaczną się pytania o sprzęt za kilkanaście tysięcy. Synta 8" jest Porschakiem? Bez jaj- to max Trabant z silnikiem Golfa :D
No, chyba, żeby ktoś sam się świadomie wpuszczał w błoto- przecież mu nie zabronię. Ale chcę, żeby wiedział, że to błoto!
saywiehu
 

PostMichalSz | 05 Lis 2008, 19:12

bardzo diznkuje wszytkim za uwagi i komentarze hmmm chwilowo mam metlik w glowie :)

czyzby poczekac na jakiegos MAKA ? czy jednak brac cos innego hmmmm jeszcze sie poprzygldam dyskusji i dam znac:)

a najakis zlot musze sie wybrac w najblizszym czasie:)
pozdrawiam
mgr inż. Michał Szulkin
--------------------------------------------------------
 
Posty: 54
Rejestracja: 07 Maj 2007, 22:19
Miejscowość: Swarzędz

 

Postsaywiehu | 05 Lis 2008, 19:16

No :) ;)
saywiehu
 

Posttomek_0603 | 05 Lis 2008, 21:20

hmmm - słyszał i o obstrukcji i o rozdzielczości :)
O rozdzielczości nawet napisał :shock:
A z obstrukcją nie wiem czy mogę się zgodzić, gdyż w takich większych telpkach
LW też jest większe i pewnie w SW 200/1200 przy 2" wyciągu - średnica
lustra jest większa o jakieś 3 razy w stosunku do 114/900.
A ogniskowa 8" to tylko 1,33 SW 114/900, lustro główne 200 to ok. 1,75 114.
Razem 1,33*1,75=2,33.
Więc może się okazać że 200/1200 ma większą obstrukcje centralną od 114/900.
Jeśli się mylę proszę o zweryfikowanie mojej wiedzy.
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 06 Lis 2008, 01:20

114 SW:
Image
130 Celestron:
Image
Synta 8":
Image
300/1500:
Image
Mak-Newton 5":
Image

Proszę nie mówić, że procentowo obstrukcja w tych teleskopach jest taka sama, albo i większa w miarę wzrostu apertury!
saywiehu
 

PostCharon X | 06 Lis 2008, 01:43

Balkon powinien mieć min. około 1,5m szerokości, aby się dało tym w miare dobrze manewrować. I Dobsona dobrze by było na jakąś skrzynię postawić, aby barierka nie przeszkadzała. W miarę dobrze z balkonu można oglądać planety i Księżyc, ale do DSów jest za duze zaświetlenie (chyba, że nie masz żadnych świateł w pobliżu balkonu, to jest raczej wątpiwe).
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

AstroChat

Wejdź na chat