Jaki teleskop kupić za max. 1200 zł?

PostJanPio | 22 Sie 2005, 08:27

Prosze o radę jaki teleskop zakupic. Nigdy nie oglądałem nieba przez teleskop a chciałbym sobie zakupic taki aby na początek móc pozwiedzać niebo. Mój wybór padł między Orion Observer 70mm EQ, Soligot MT-910 lub Orion SkyQuest XT6. Pragnę poświęcić na ten cel 1200 zł jednak nie znam się na parametrach telesków i nie wiem co wybrać i na co zwrócić uwagę. Prosze o pomoc. Acha i jaszecze jedno co to jest ta kolimacja?
 
Posty: 3
Rejestracja: 22 Sie 2005, 08:18
Miejscowość: Z Poznania

PostJanusz_P. | 22 Sie 2005, 08:38

Kolimacja to ustawinie osi luster zgodnie z osią optyczną i teleskopy wychodzące od nas już mają wykonaną kolimację gratis przed wydaniem Klientowi 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanPio | 23 Sie 2005, 13:02

Widze że dużo ludzi odwiedza ten temat ale nikt nie ma odwagi pomóc. Chciałbym przy okazji zapytac Pana Janusza czy do zwykłych obserwacji nieba bardzo maksymalnie amatorskich Orion Obserwer EQ jest wystarczający? Czy można obserwować nim księżyc w pełni oraz czy wdzień można podziwiać nim obiekty w znacznej odległości? Pytam dlatego że znalazłem gdzieś informację o różnych filtrach... nawet księżycowych. czy do tej lunety musze kupić taki filtr no i czy obserwacje horyzontu w dzień nie będą bolesnym doswiadczeniem dla oka? Przy okazji co oznacza w parametrach lunet światłosiła np. 1:10 a 1:6? czy 1:10 jest lepsze od 1:6? O co tutaj chodzi. dziękuję za ewentualne pomocne odpowiedzi...
 
Posty: 3
Rejestracja: 22 Sie 2005, 08:18
Miejscowość: Z Poznania

PostJanusz_P. | 23 Sie 2005, 13:17

Przy swiatłosile F/10 mamy nawet w przeciętnej lunecie achromatycznej dobrze skorygowane aberracje barwne czyli nie psujace rozdzielczości teleskopu a i Księżyc nie będzie nas oślepiał tak więc jest to optymalna światłosila dla niewielkich refraktorów achromatycznych.
Filtr Ksieżycowy możemy stosować (ma to wtedy sens) koło pełni Ksieżyca używając do obserwacji najdłuższych okularów o ogniskowych rzędu 30-40mm z niewielkimi powiększeniami typu lornetkowego gdzie obraz wysoko położonego Księżyca może nam się wydawać za jasny.
Światłosiła np 1/10 i jej odwrotność 10(czyli wartosć przysłony w fotografii) ma o wiele wieksze znaczenie przy uprawianiu astrofotografii bo im jaśniejszy jest teleskop tym krócej naświetlamy nim obiekty astronomiczne.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMirek D. | 23 Sie 2005, 15:58

JanPio napisał(a):Prosze o radę jaki teleskop zakupic. Nigdy nie oglądałem nieba przez teleskop a chciałbym sobie zakupic taki aby na początek móc pozwiedzać niebo. Mój wybór padł między Orion Observer 70mm EQ, Soligot MT-910 lub Orion SkyQuest XT6. Pragnę poświęcić na ten cel 1200 zł jednak nie znam się na parametrach telesków i nie wiem co wybrać i na co zwrócić uwagę. Prosze o pomoc. Acha i jaszecze jedno co to jest ta kolimacja?


Witam,

Z podanych przez Ciebie 3 teleskopów polecałbym Orion SkyQuest XT6.

Powody:
1) Największa średnica - a co za tym idzie możliwość zobaczenia ciemniejszych obiektów (mgławic galaktyk) oraz możliwość stosowania większych powiększeń (do gwiazd podwójnych, planet i Księżyca).

2) Optymalna światłosiła 1:8 - wiąże się z nią prawie całkowity brak komy oraz znaczna nieczułość na rozkolimowanie się teleskopu. Ponadto lustra o światłosile 1:8 są dużo łatwiejsze do wykonania niż 1:5 i zwykle dzięki temu optyka taka ma lepszą jakość. A jakość optyki przekłada się na ostre obrazy planet przy dużych powiększeniach.

Dodatkowo przy światłosile 1:8 możesz używać tańszych okularów szerokokątnych jak Erfle czy Kellnery i otrzymywać tą samą jakość obrazów co jaśniejsze teleskopy z duzo droższymi okularami.

3) Bardzo dobra długosc ogniskowej. Zapewniająca powiększenia 40x - 200x dla okularów z zakresu 6mm-30mm. Dzięki temu unikniesz stosowania soczewek barlowa lub używania okularów o bardzo krótkich ogniskowych.


4) Teleskopy z serii XT mają bardzo ładne wykończenie. Oglądałem XT10 w zeszłym tygodniu podczas zlotu na Kudłaczach. Miał bardzo dobrą optykę i eleganckie wykończenie wszystkich elementów. Ponadto teleskop bardzo fajnie chodził na teflonowych podkładkach. Nie było żadnych problemów z jego obsługą.

5) Montaż dobsona jest skręcany i na dłuższą podróż można go złożyć na płasko żeby nie zajmował dużo miejsca.

6) Bardzo dobra cena. Cztery lata temu za teleskop 13cm płaciłem 1700zł.
Dodatkowo dostajesz 2 okulary plossla , kolimator okularowy i pułeczkę na okulary. No i jeszcze jeden z lepszych programów planetarium.

Minusy:
Teleskop nie nadaje się do obserwacji krajobrazu. Jest to typowy teleskop astronomiczny. Wynika to zarówno z konstrukcji teleskopu jak i montażu dobsona.

Teleskop nie ma prowadzenia. Ale jest taka możliwość - poczytaj o wątek o platformie równikowej.


Mam nadzieję, że pomogłem. W razie czego pytaj.
Pozdrawiam,
Mirek D.
Sprzęt: TeleView TV76, TS 90 triplet, SCT 8" Celestron, SW 100 ED, SW120ED
Kontakt na: miroslaw.dymek@gmail.com
Awatar użytkownika
 
Posty: 119
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:01
Miejscowość: Kraków

PostMizar | 24 Sie 2005, 12:04

JanPio napisał(a):Prosze o radę jaki teleskop zakupic. Nigdy nie oglądałem nieba przez teleskop a chciałbym sobie zakupic taki aby na początek móc pozwiedzać niebo. Mój wybór padł między Orion Observer 70mm EQ, Soligot MT-910 lub Orion SkyQuest XT6. Pragnę poświęcić na ten cel 1200 zł jednak nie znam się na parametrach telesków i nie wiem co wybrać i na co zwrócić uwagę. Prosze o pomoc. Acha i jaszecze jedno co to jest ta kolimacja?


Jak wspomniał Mirek, XT-6 jest zdecydowanie najlepszym wyborem, jednak montaż Dobsona bardzo ogranicza obserwacje okienno-balkonowe co powinienieś brać pod uwagę jeżeli nie dysponujesz np. tarasem, czy ogrodem z którego mógłbyś obserwować. Jeżeli jednak masz odpowiednie warunki, to bierz go w ciemno, bo za tę kasę nic lepszego raczej nie znajdziesz. I jeszcze zostaną Ci dwie stówy na dodatkowe okularki :-)

Z pozostałych dwóch teleskopów lepszym wyborem będzie MT-910, nie tylko ze względu na większe mozliwości w stosunku do Observera, ale i też dlatego że ma dosyć solidny montaż jak na ten teleskop. Nie jest to może jakas rewelka, ale za jakiś czas kiedy zachce Ci się czegoś większego, to możesz spokojnie zawiesić na tym montażu np. tubę od MT-800, bez wymiany całego teleskopu. Oczywiście takie rozwiązanie będzie dobre tylko do wizuala. Astro-foto to już zupełnie inna bajka :?
Orion SVP 80ED, Kronos 20x60
 
Posty: 24
Rejestracja: 30 Lip 2005, 12:55
Miejscowość: Wa-wa

PostJanPio | 25 Sie 2005, 11:09

Dziękuję Panu Mirkowi za namiary i mam pytanie bo w tamtejszym forum pojawiły się dla mnie pewne ciekawostki. Czy teleskopami w układzie Newtona ale na statywie obraz krajobrazów jest odwrócony ?! Czy w trakcie obserwacji rura się nagrzewa i czy należy ją schładzać czy też schłodzić? Czy statywy dla teleskopów które sobie upatrzyłem są solidne tzn. nie za lekkie by nie "latały" po podłożu np. balkonu? Czy w modelu MT-900 powiększenia od 25x do 230x uzyskuje się tylko tym jedym okularem 25mm, czy należałoby dokupić? Jeśli tak to jakie okulary np. Plossla pasują to tego teleskopu by obraz przez nie widoczny można było zawsze wyostrzyć?


Edit: Acha jeszcze jedno pytanko w przypadku zamówienia przez internet czy zapakowanie i dostarczenie uniemożliwia jego rozkolimowanie? I ile kosztuje dostarczenie teleskopu taką drogą?
 
Posty: 3
Rejestracja: 22 Sie 2005, 08:18
Miejscowość: Z Poznania

PostJanusz_P. | 25 Sie 2005, 11:31

Ogólnie rzecz biorąc powiększenie teleskopu obliczasz dzieląc jego ogniskowa (w tym wypadku 910mm) przez ogniskową okularu (tutaj przykladowo 25mm) i już wiesz że z okularem zestawowym masz powiększenie 36,4x czyli na okrągło 36x.
Aby osiągnąć powiększenie rzędu 200x potrzeba okularu o ogniskowej mniejszej niż 10mm, zresztą teraz to już sam to spokojnie policzysz jak już wiesz jak to się liczy 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Poste.g.e | 14 Lut 2009, 12:46

witajcie chciałem kupić dobry teleskop do obserwowania nieba i kosmosu np. żeby było widać inne planety wraz kosmosem....mam nie wielką zawartość portfela do kwoty 500złotych....
wiem ze żadne cudo nie będzie za takie pieniądze ale jak na własny pierwszy teleskop powinno starczyć...


pozdrawiam....
 
Posty: 1
Rejestracja: 14 Lut 2009, 12:42

 

PostJaLe | 14 Lut 2009, 12:49

e.g.e napisał(a):witajcie chciałem kupić dobry teleskop do obserwowania nieba i kosmosu np. żeby było widać inne planety wraz kosmosem....mam nie wielką zawartość portfela do kwoty 500złotych....
wiem ze żadne cudo nie będzie za takie pieniądze ale jak na własny pierwszy teleskop powinno starczyć...


pozdrawiam....


Za tę kwotę zapomnij o dobrym teleskopie, raczej kup dobrą lornetkę i dobry atlas. Będzie to niezła inwestycja w przyszłość :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7044
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostBokonon | 14 Lut 2009, 12:52

Zwłaszcza przy obecnym kursie dolara i euro ;) JaLe dobrze Ci radzi, atlas + dobra lornetka to fajny start na początek :)
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Posttomek_0603 | 14 Lut 2009, 12:55

W zasadzie na tym poziomie kasy wybór jest dość prosty,
ale jak zawsze zależy co chcesz oglądać i jakie masz waunki.
Nowy, np: kliknij mnie
Ale można szukać jakieś używki w dobrym stanie :)
Ostatnio edytowany przez tomek_0603, 14 Lut 2009, 15:42, edytowano w sumie 1 raz
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

Postskymacho2 | 14 Lut 2009, 14:25

jest też refraktor Bresser Mars Explorer 70mm:
http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=510
i można się zastanowić nad lornetką:
viewtopic.php?f=1&t=5926
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostIgnisdei | 14 Lut 2009, 14:33

Właśnie spojrzałem na cenę nowej synty 6".....ZGROZA :!: 999zł
Pozostaje rynek wtórny........
NA giełdzie jest kilka fajnych rzeczy np:
viewtopic.php?f=7&t=6816
Bresserek 90mm....na EQ3 (mon1) (edit)

Tuba SC 110mm w fajnej cenie, starczy dokupić pod nią używany eq2 - pełno ich na giełdzie za jakieś 150 zł.
viewtopic.php?f=7&t=6941
Ignisdei
 

Postewka | 18 Lut 2009, 22:29

no cóż ja się przymierzam do zakupu teleskopu już sporo czasu. Czy istnieje jakiś sprzęt którym mogłabym podziwiać krajobraz (to nie jest nadrzędną funkcją), a jednocześnie mgławice, gwiazdy, gromady, księżyc i inne planety US. Mieszkam w mieście w domu na poddaszu i mam balkon o wymiarach 1.6 x 5, jest dość jasno 30 m od ulicy, ale jednocześnie planuje przeprowadzke za 2 lata do ciemniejszego miejsca. Jaki teleskop moglibyście mi polecić?? kwota nie przekraczajaca 2500.
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 Mar 2008, 21:00

Postewka | 18 Lut 2009, 22:35

Teleskop "Orion" StarMax 127mm EQ, czy ten pasuje??
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 Mar 2008, 21:00

Postsaywiehu | 18 Lut 2009, 22:36

Ewka, masz do wyboru w ramach tej ceny wszelkie Maki, SC, czy achromaty. Na balkon nie kupuj dużego i drogiego sprzętu. Kątówka 45 stopni pozwoli spoko obserwować krajobrazy, tym łatwiej, o ile kupisz tubę optyczną i montaż azymutalny np. AZ3 lub droższego Vixena Porta.
saywiehu
 

Postewka | 19 Lut 2009, 09:44

mam takie pytanie czy lepiej jest kupić jesli to jest moj pierwszy teleskop i nie wiele sie zanam na astronomii, dobry teleskop (w sensie drozszy) czy tanszy z miare dobrej firmy wybralam Celestron http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesk ... ,d937.html taki czy taki http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesk ... ,d928.html
czy te teleskopy sa dobre ??
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 Mar 2008, 21:00

PostIgnisdei | 19 Lut 2009, 10:02

To "wydziwiana" kolorowa seria Celestrona w pierwszym przyadku..AstroMaster 130EQ
Masz bardzo gruby pająk (ten krzyżyk w środku) który hamuje Ci światło.
Polecam już ta wersję ma cieniuchny pajączek....
http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=462
Ale generalnie gdybym miał doradzać ....
http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... 032daf9eca
Ignisdei
 

Postsaywiehu | 19 Lut 2009, 12:36

Dla kobiety, na balkon, do tego częściowo do obserwacji ziemskich, w zakresie do 2500 zł, proponowałbym jednak nieco inne rozwiązania, Panie Robercie :lol: :wink: np. :
http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=507
lub chyba lepiej http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=404
lub http://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-sk ... d1405.html
lub np. http://deltaoptical.pl/celestron-80ed-r ... ,d340.html

plus montaż AZ-3 : http://deltaoptical.pl/montaz-azymutaln ... ,d577.html
lub lepiej, choć drożej Portę Vixena: http://deltaoptical.pl/montaz-azymutaln ... d1167.html


Jeeeny ale te sprzęta podrożały! W dobrej cenie nadal 80ED Celestrona z tych wyżej wymienionych, no i Maki 8)
saywiehu
 

PostIgnisdei | 19 Lut 2009, 13:08

saywiehu napisał(a):Dla kobiety, na balkon, do tego częściowo do obserwacji ziemskich, w zakresie do 2500 zł, proponowałbym jednak nieco inne rozwiązania, Panie Robercie :lol: :wink: np. :


Kurcze Wiechu ten post zabrzmiał tak jak by był pisany pierwszy raz. Nie zauważyłem, że wyżej Ewka podała dokładną lokalizację i wymiary balkonu.
To zmienia postać rzeczy. Dobs się nie zmieści. Ale ta 130/650 eq2 była by dobra.
Gdyby jednak chciała coś do swojej zadeklarowanej granicy kosztowej 2500zł. To może to:
http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=348
Ignisdei
 

Postewka | 19 Lut 2009, 20:56

dzieki za podpowiedzi a ktorym z nich moglabym ogladac slonce z odpowiednim filtrem??
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 Mar 2008, 21:00

PostBokonon | 19 Lut 2009, 21:01

Z odpowiednią folią każdym z nich można obserwować słońce ;)
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Postewka | 19 Lut 2009, 21:12

no cóż coś na sukienkę na bal maturalny musi mi zostać, więc waham się pomiędzy http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=406 a http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesk ... ,d698.html.
Mogli by mi panowie pomóc wybrać?
 
Posty: 5
Rejestracja: 02 Mar 2008, 21:00

Postsaywiehu | 19 Lut 2009, 21:20

Newtonem nie pooglądasz sobie krajobrazów, ale zdaje się nie były one wymogiem najważniejszym. W sumie chodzi o obserwy Ksieżyca, planet i mooooże najjaśniejszych gromad z miasta, prawda? Do tego wystarczy takie cuś:
http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=510
Teraz dokupisz sobie ze 2 ciut lepsze okulary i nasadkę kątową 45 stopni, a za te 2 lata - lepszy teleskop, cio? :)
saywiehu
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat