LB 8" czy Synta 10" Dobson

PostPiotrJ | 14 Gru 2008, 19:27

Witam !

Drodzy astroforumowicze mam do Was wielką prośbę, a mianowicie mam wielki dylemat w wyborze teleskopu do obserwacji nieba.
Zamówiłem "Synta/Sky-Watcher" DOB 10" (ale na tą chwilę nie mają tego modelu na magazynie i może będzie dostępna po 20 grudnia)po przeczytaniu postów na temat montażu dobson firmy Synta zastanawiam się nad zmianą zamówienia jakie wysłałem do firmy AstrokraK i po głowie mi chodzi LB 8". Różnica pomiędzy tymi dwoma dobsonami jak wiecie to wielkość zwierciadła na "plus" dla Synta ale "plus" za wykonanie LB dla firmy Meade. Moja obawa jest jeszcze jedna, jasność tych dwóch teleskopów. LB jest "ciemniejszy" i coś mi podpowiada że bardziej pasował by pod moje niezbyt ciemne niebo (okolice Wrocławia).

Pozdrawiam, liczę na wasze doświadczenie i pomoc w rozwiązaniu mojego dylematu.
LB 8"
Soczewka Barlowa ED x2 2"
Okularki: QX 26, LVW 8
Filtr: ALP, Neodymium Moon&Skyglow, Baader Fringe Killer 2",
Słoneczny Orion 9,25", Baader Solar Continuum 2"
LaserColli, Nikon D3100, Lornetka Nikon 10x50 CF
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 28 Gru 2007, 17:15
Miejscowość: N51°08'58'' E16°51'50"

PostLukasL-ca | 14 Gru 2008, 22:36

Za Syntą 10'' przemawia lustro ( śr. 25cm ) ale rzeczywiście jeśli nie masz możliwości częstego jeżdżenia i będziesz obserwował z terenu , który jest dość jasny to lepiej kupić 8'' bo zbiera mniej światła. Co do wykonania to LB nigdy nie widziałem ale do mojej Synty nie mogę się przyczepić bo wszystko jest ok.
TELESKOPY: Synta 8" Dobson LORNETKI: 10x25 , 40x70 OKULARY : SP10 , SP25 , Orto 6 FILTRY: księżycowy , słoneczny OBSERWACJE : Słońce , Księżyc , Wenus , Mars , Saturn , Jowisz , M42 , M43 , M45 , M35 , M31.
 
Posty: 169
Rejestracja: 05 Gru 2008, 16:40
Miejscowość: Legnica

 

PostGregohr | 14 Gru 2008, 23:19

Lukas, czytałeś całego posta Piotra?

PiotrJ napisał(a):Rwielkość zwierciadła na "plus" dla Synta ale "plus" za wykonanie LB dla firmy Meade. Moja obawa jest jeszcze jedna, jasność tych dwóch teleskopów. LB jest "ciemniejszy" i coś mi podpowiada że bardziej pasował by pod moje niezbyt ciemne niebo (okolice Wrocławia).


napisałeś to samo co on tylko innymi słowami. Poza tym:

PiotrJ napisał(a):Pozdrawiam, liczę na wasze doświadczenie i pomoc w rozwiązaniu mojego dylematu.


...więc może radzenie innym pozostaw sobie na później, jak już zdobędziesz doświadczenie.
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

PostJontek | 15 Gru 2008, 01:59

hmmm ciezki problem, a moze uzywany LB 10"? nie rozwazales takiej mozliwosci? Z nowa synta dostaniesz dwa kiepskiej jakosci okularki SP, ktore z super ploslem nie maja nic wspolnego, z LB dostaniesz calkiem fajny, co prawda jeden okularek (mozna powiedziec o duzym polu widzenia). Miedzy 8 a 10 nie ma co rozwazac, a bardziej miedzy uzywka a nowym. Albo jesli to ma byc nowy to wolalbym troszke poczekac i doskladac. Jednak LB oferuje juz w standarcie wyzsza jakosc (miedzy innymi wyciag). A jesli chodzi o obserwacje wizualne to wiadomo ze wieksze lustro sie bardziej przyda. Jednak nie nalezy tez przesadzac i ocenic swoje mozliwosci, bo jak dla mnie 12" to jest maksimum, zarowno do mojego wzrostu a takze zebym ten sprzet uzywal, bo roznica w wadze napewno zauwazyles jest juz znaczna. Oczywiscie nie mam doswiadczenia z zadnym z modeli a tylko je widzialem w sklepie, to ja bym celowal w LB. Jednak to on sie lepiej sprawdzi przy wyjazdach poza miasto.
PS ja juz skonczylem z firma SW, to w tej chwili zadna rewelacja, nawet dovetaile i ich systemy mocowan rysuja caly sprzet, tak jak i wyciagi. Okulary porysowane, tuby itd. Po prostu dostajesz wszystko co najtansze w najnizszej cenie z w miare przyzwoita optyka. Sam sprzedaje 8" SW i mam zamiar nabyc 12"LB (oczywiscie trzeba bedzie uzbierac roznice cenowa :wink: ).
WO Megrez 110, SW 8", EQ6, Atik 314L
Awatar użytkownika
 
Posty: 749
Rejestracja: 11 Gru 2006, 18:27
Miejscowość: Leeds

PostSebastian_wawa | 15 Gru 2008, 10:57

LukasL-ca napisał(a):Za Syntą 10'' przemawia lustro ( śr. 25cm ) ale rzeczywiście jeśli nie masz możliwości częstego jeżdżenia i będziesz obserwował z terenu , który jest dość jasny to lepiej kupić 8'' bo zbiera mniej światła. Co do wykonania to LB nigdy nie widziałem ale do mojej Synty nie mogę się przyczepić bo wszystko jest ok.


Co za głupoty wypisujesz :?: Lepiej kupić xxx bo zbiera mniej światła :?: Czym więcej światła tym lepiej, i nie ważne w jakiej okolicy obserwujesz, czy z miasta, czy ze wsi, większy teleskop zawsze pokaże więcej :!:
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

Postsaywiehu | 15 Gru 2008, 12:10

Moim zdaniem wybór jest kwestią gustu. Po prostu jeśli przy okazji innych wyborów w życiu stawiasz na jakość, wodotryski, kochasz luksus- bierz LB. Tzn. jeśli kupując auto najważniejszy dla ciebie jest kolor, klima i 1000 tym podobnych bajerów- to tak właśnie zrób. Jeśli natomiast wolisz coś bardziej siermiężnego, ale za to bezawaryjnego- bez wahania bierz ten większy teleskop. W tym kraju Synty użytkują setki, jeśli nie tysiące ludzi- i serio jakoś żyją. Co prawda Synta nie jest taką ozdobą pokoju, ale wywleczona na dwór pokazuje to samo, co odpowiadający jej wielkością LB.

Eeeej- to do wszystkich, którzy mają LBki: to nie jest krytyka waszego stanu posiadania, tym bardziej tych, którzy zastanawiali się nad równymi wielkością telepami, a po prostu stać ich było na Meade. To bardziej do takich, jak ten, który kiedyś przechwalał się na A-F, że kupił Syntę z lustrem z Pyrrexu, bo w przeciwieństwie do tych głupków, którzy mają Classica- nie musi czekać na jakieś tam chłodzenie się telepa :D Serio taki był!

O tym, co wypisuje LucasL-ca lepiej się nie wypowiadam. Rozumiem, że można być gadatliwym, ale jakąś pokorę zawsze trzeba mieć. Mam nadzieję, że te wszystkie skierowane do siebie uwagi z wczoraj i dzisiaj, łącznie z formalnym opierniczem od Moda weźmie sobie do serca 8)
saywiehu
 

PostJanusz_P. | 15 Gru 2008, 12:36

Teraz wyszły Synty Skywatcher o szkieletowej konstrukcji, mam pierwsze na sklepie i wiem już że są naprawdę solidnie wykonane.
Powiem tak, jeśli stać Cię na LB to bierz LB bo to dobra optyka z gwarancją jakości L/8 a jeśli nie to bierz Syntę szkieletową, obecnie są robione z lepszego, twardszego laminatu o większej gładkości co powoduje o wiele lepszą pracę dolnego łożyska na ślizgaczach teflonowych co znacznie podnosi komfort pracy z teleskopem 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postsaywiehu | 15 Gru 2008, 12:42

Janusz_P. napisał(a):Teraz wyszły Synty Skywatcher o szkieletowej konstrukcji, mam pierwsze na sklepie i wiem już że są naprawdę solidnie wykonane.
Powiem tak, jeśli stać Cię na LB to bierz LB bo to dobra optyka z gwarancją jakości L/8 a jeśli nie to bierz Syntę szkieletową, obecnie są robione z lepszego, twardszego laminatu o większej gładkości co powoduje o wiele lepszą pracę dolnego łożyska na ślizgaczach teflonowych co znacznie podnosi komfort pracy z teleskopem 8)

No, a jesli wolisz starego, ale solidnego Mercedesa niż nowego Citroena, to weź najzwyczajniejszą Syntę i się nie szczyp ;) Tysz idzie nią wycelować w te tam różne gromady i inksze mgławice :)
saywiehu
 

Postbolid25 | 15 Gru 2008, 12:42

Dochodze do wniosku że te doradzania sprzętowe nie mają większego sensu,tyle jest opinii ile użytkowników,rzadko się zdarza aby ktoś podzielał czyjąś opinie,a cała dyskusja powoduje jeszcze większy mętlik w głowie kupującego..Dla jednego świetny jest Newton,drugi niepozostawi na nim suchej nitki,trzeci znowu nie da powiedzieć złego słowa na refraktor nawet gdy jego abbera mocno bije po oczach.Wystarczy poczytać troche zagadnień na temat optyki,układów optycznych,poznać ich wady i zalety i na podstawie swoich przemyśleń,upodobań wybrać coś dla siebie.Najlepiej jednak wybrać się na zlot lub spotkać się z kimś kto posiada dany sprzęt,wtedy można rozwiać wszelkie wątpliwości.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJanusz_P. | 15 Gru 2008, 12:49

Obie Synty to klasa podstawowa czyli co najwyżej nowe Ople czy Fordy dla ludu tylko różniące się o jeden modelem :wink:
Przy nich LB jest już jednak co najmniej Volkswagenem czyli też autem dla ludu tylko niemieckiego :idea:

Volks Vagen czyli auto dla ludu :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJaLe | 15 Gru 2008, 13:05

bolid25 napisał(a):Dochodze do wniosku że te doradzania sprzętowe nie mają większego sensu,tyle jest opinii ile użytkowników,rzadko się zdarza aby ktoś podzielał czyjąś opinie,a cała dyskusja powoduje jeszcze większy mętlik w głowie kupującego..Dla jednego świetny jest Newton,drugi niepozostawi na nim suchej nitki,trzeci znowu nie da powiedzieć złego słowa na refraktor nawet gdy jego abbera mocno bije po oczach.Wystarczy poczytać troche zagadnień na temat optyki,układów optycznych,poznać ich wady i zalety i na podstawie swoich przemyśleń,upodobań wybrać coś dla siebie.Najlepiej jednak wybrać się na zlot lub spotkać się z kimś kto posiada dany sprzęt,wtedy można rozwiać wszelkie wątpliwości.


Dlatego ja te z sobie z doradztwem dałem spokój. Jak mawiał pewien starszy człowiek: "każdemu jego raj" ;)

Najlepiej przekonać się osobiście czego chcę, a to można zrobić tylko osobiście. Przydają się zloty, gdzie zwykle jest troszkę sprzętu i można na żywo porównać, chociaż i tam zdania bywają podzielone. Np. dla jednych obraz jest rewelacyjny, a dla innych niedopuszczalny.
Wszystko to bywa kwestią doświadczenia, a tego nie zdobędzie się tak na "sucho" po przez czytanie postów.
Praktyka ot co :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7070
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

Postsaywiehu | 15 Gru 2008, 13:07

Nie no, jasne, że te moje porównania są tylko dla zobrazowania rodzaju problemu. Synta Mercedesem wśród teleskopów nie była, nie jest i nie będzie :) Ale da się nią skutecznie lukać, cio nie? ;)
saywiehu
 

Postbolid25 | 15 Gru 2008, 15:06

JaLe napisał(a):
bolid25 napisał(a):Dochodze do wniosku że te doradzania sprzętowe nie mają większego sensu,tyle jest opinii ile użytkowników,rzadko się zdarza aby ktoś podzielał czyjąś opinie,a cała dyskusja powoduje jeszcze większy mętlik w głowie kupującego..Dla jednego świetny jest Newton,drugi niepozostawi na nim suchej nitki,trzeci znowu nie da powiedzieć złego słowa na refraktor nawet gdy jego abbera mocno bije po oczach.Wystarczy poczytać troche zagadnień na temat optyki,układów optycznych,poznać ich wady i zalety i na podstawie swoich przemyśleń,upodobań wybrać coś dla siebie.Najlepiej jednak wybrać się na zlot lub spotkać się z kimś kto posiada dany sprzęt,wtedy można rozwiać wszelkie wątpliwości.


Dlatego ja te z sobie z doradztwem dałem spokój. Jak mawiał pewien starszy człowiek: "każdemu jego raj" ;)

Najlepiej przekonać się osobiście czego chcę, a to można zrobić tylko osobiście. Przydają się zloty, gdzie zwykle jest troszkę sprzętu i można na żywo porównać, chociaż i tam zdania bywają podzielone. Np. dla jednych obraz jest rewelacyjny, a dla innych niedopuszczalny.
Wszystko to bywa kwestią doświadczenia, a tego nie zdobędzie się tak na "sucho" po przez czytanie postów.
Praktyka ot co :!:

Właśnie.Pamiętam jak była nagonka na MT800 jako teleskop do wizuala.Mówiono że sprzęt za jasny,trzeba drogich okularów itp itd. Jestem użytkownikiem tego teleskopu już 2 lata,i moge szczerze powiedzieć że teleskop spełnia wszystkie pokładane w nim nadzieje,począwszy od obserwacji obiektów mgławicowych,a zakończywszy na obserwacjach planet.Oczywiście teleskop potrzebuje lepszych okularów,aby zredukować wady optyczne jasnego układu.Uważam jednak że kazdy szanujący się satro-amator tak czy tak będzie dążył do kupna porządnych okularów bez względu na rodzaj posiadanego teleskopu.Podsumowując jasny Newton MT800 z odpowiednim okularem daje świetne obrazy obiektów mgławicowych i planet,z długoogniskowym Naglerem bije na głowe lornetke 25x100mm,rozmiary i waga teleskopu czynią go sprzętem bardzo kompaktowym jak na lustro 200mm,teleskop posiada bardzo dobre oprzyżądowanie(wyciąg,szukacz),posadzony na średniej klasy montażu nadaje się na dobry wydajny astrograf.Teleskop ma również swoje wady,z resztą który teleskop ich nie ma,jednak opinie o nim jeśli chodzi o wizual były mocno przesadzone.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostLukasL-ca | 15 Gru 2008, 16:02

Sebastian_wawa jak ja kupowałem teleskop to bardzo doświadczeni ludzie napisali mi to co ja napisałem teraz. Jeśli obserwujesz z miasta , które jest mocno oświecone to chyba lepiej żeby teleskop zbierał mniej "śmieci".
TELESKOPY: Synta 8" Dobson LORNETKI: 10x25 , 40x70 OKULARY : SP10 , SP25 , Orto 6 FILTRY: księżycowy , słoneczny OBSERWACJE : Słońce , Księżyc , Wenus , Mars , Saturn , Jowisz , M42 , M43 , M45 , M35 , M31.
 
Posty: 169
Rejestracja: 05 Gru 2008, 16:40
Miejscowość: Legnica

 

PostAdrian D | 15 Gru 2008, 16:04

No to Ci źle napisali :roll:
Kierując się takim rozumowaniem,lepiej oglądać gołym okiem,niż telepem,a jescze najlepiej przez słomkę :roll:
MT800, lustro, lidletka i kawałek ciemnego nieba

vimeo.com/andg
instagram.com/andgphotos
Awatar użytkownika
 
Posty: 685
Rejestracja: 26 Gru 2007, 16:27
Miejscowość: Kraków

 

PostSebastian_wawa | 15 Gru 2008, 16:18

LukasL-ca napisał(a):Sebastian_wawa jak ja kupowałem teleskop to bardzo doświadczeni ludzie napisali mi to co ja napisałem teraz. Jeśli obserwujesz z miasta , które jest mocno oświecone to chyba lepiej żeby teleskop zbierał mniej "śmieci".


Łukasz - to jest tak: duży teleskop zbiera więcej LP (niepożądanego światła z lamp itp), ale również zbiera więcej światła "porządanego" z danego obiektu. Tak więc obraz z większego teleskopu zawsze będzie lepszy od obrazu z mniejszego :idea: Zresztą od czego są filtry ALP, które choć w pewnym stopniu redukują miejskie zaśmiecenie światłem...
Mak127, SW AZ-GOTO
NA SPRZEDAŻ: Modyfikowany LB12" + NGC SkyVector & JMI TNT + 12" szklany filtr Słoneczny ORION - info na PW
http://www.novoslim.net
Awatar użytkownika
 
Posty: 1058
Rejestracja: 30 Wrz 2006, 13:46
Miejscowość: Warszawa

PostPiotrJ | 15 Gru 2008, 16:35

Witam ponownie!!!

Na początku dziękują za liczne wypowiedzi i sugestie i jak wielu z Was stwierdziło, że nie ma sensu doradzać krótko mówiąc są gusta i guściki.
Jeżeli chodzi o sprzęt używany-to odpada, nastawiłem się na kupno nowego telepa i postawiłem na jakość i wybrałem LB.

Pozdrawiam i jeszcze raz serdeczne dzięki.
LB 8"
Soczewka Barlowa ED x2 2"
Okularki: QX 26, LVW 8
Filtr: ALP, Neodymium Moon&Skyglow, Baader Fringe Killer 2",
Słoneczny Orion 9,25", Baader Solar Continuum 2"
LaserColli, Nikon D3100, Lornetka Nikon 10x50 CF
Awatar użytkownika
 
Posty: 96
Rejestracja: 28 Gru 2007, 17:15
Miejscowość: N51°08'58'' E16°51'50"

Postacubenes | 15 Gru 2008, 22:47

bolid25 napisał(a): Oczywiście teleskop potrzebuje lepszych okularów, aby zredukować wady optyczne jasnego układu.

Bolid, jakie dodatkowe wady optyczne posiada jasny MT 800, których nie ma ciemniejszy Newton Np F/7
Może miałeś na myśli wady okularów, które obnażane są jasnymi Newtonami i dlatego trzeba kupić te lepsze okulary.
GSO 16".CELESTRON 10".5".refr.127/1200.120/600.EQ-5.
Brandon8.ultima7,5.12,5.18.30.U.O.4.5.6.7.9.12,5.LVW5.8.13.17.22.42.AXIOM 34.SW-UWA 7.9.13.pl 9.20.25.gso 30.ultima 2x.
Lumicon 2" H-BETA.OIII.UHC
świadczę usługi wykończenia wnętrz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 2956
Rejestracja: 17 Gru 2006, 18:59
Miejscowość: Kochanowice

 

Postbolid25 | 16 Gru 2008, 12:12

Przy mniejszych powiększeniach wychodzi potworna koma,dlatego potrzeba minimum okularów LVW lub innych z dobrą korekcją.Wcześniej np obserwowałem okularem Orion Sirius 10mm z którym teleskop dał powiększenie 80x i przy takim powerze koma praktycznie niewystępuje,jedynie niezawielkie pole jak to w Plosslu,ale na początek to naprawde dobre rozwiązanie.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJanusz_P. | 16 Gru 2008, 12:23

Jak chcesz zobaczyć na własne oczy samą komę w MT-800 to włóż w wyciąg proszę Naglera 31 lub 26mm po chwili dopiero ją zauważysz na brzegach pola widzenia przyglądając się uważnie znajdującym się tam gwiazdkom :roll:
Te duże nieostrości z tanimi okularami szerokokątnymi to jest własny astygmatyzm tanich, badziewnych okularów a nie wada MT-800 :wink:
Dopiero komplet MT-800 z Naglerem Np 26mm (okular z w pełni skorygowanym astygmatyzmem) i Paracorem (wizualnym korektorem komy) daje obraz ostry po sam brzeg jego kosmicznego pola widzenia 82* i to dopiero jest jazda bez trzymanki :lol:
Tak więc legendę o monstrualnej komie MT-800 proszę miedzy bajki włożyć :wink: bo to jest w 90% astygmatyzm badziewnych, tanich okularów a w 10% zaledwie koma samego teleskopu :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postbolid25 | 16 Gru 2008, 16:22

A skąd się bierze spora koma na fotografiach w ognisku głównym teleskopu bez korektora komy, praktycznie połowa fotki nie nadaje się do pokazania.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostJanusz_P. | 16 Gru 2008, 18:21

Oko a detektor CCD to zupełnie inna sprawa, w CCD musi być jeszcze płaskie pole co zapewnia przy okazji korektor komy dlatego obrazy gwiazd przy krawędziach kadru bez korektora są dodatkowo nieostre z powodu nieostrości spowodowanej krzywizną pola.
Tą samą przypadłość mają wszystkie refraktory, nawet dublety i triplety APO że wymagają korektora fieldflattenera aby dać w całym kadrze gwiazdki ostre od brzegu do brzegu a nie tylko na środku kadru 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTomi | 16 Gru 2008, 20:07

Janusz_P. napisał(a):Tak więc legendę o monstrualnej komie MT-800 proszę miedzy bajki włożyć :wink: bo to jest w 90% astygmatyzm badziewnych, tanich okularów a w 10% zaledwie koma samego teleskopu :idea:


Ale astygmatyzm okularu jest tym wyraźniejszy, im jaśniejszy jest teleskop, w którym ten okular zastosujemy. Dobrze myślę :?:
TAURUS 270/1300, Skylux, platforma LJ, Nagler 9mm, SWAN 33mm, LV zoom 8-24mm, UltraBlock, UHC-S, Barlow Soligor 2", Nasadka bino SV, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 262
Rejestracja: 15 Sie 2006, 13:11
Miejscowość: Lublin

PostJanusz_P. | 17 Gru 2008, 14:53

Bardzo dobrze, bo astygmatyzm i nne wady okularu okularu najsilniej się ujawniają w szerokich stożkach światła które dają naprawdę światłosilne i jasne teleskopy :!:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat