SkyLux. Lidl

PostKublon | 15 Gru 2008, 19:58

Witam. Za tydzień w ofercie Lidla ma się pojawić teleskop Skylux ( http://www.lidl.pl/pl/home.nsf/pages/c. ... op_Bresser ). Może uda mi się namówić rodziców na kupno.
Jaka jest jakość tego teleskopu, tzn. czy jest stabilny, można przez niego obserwować jakieś DS'y czy raczej tylko planety ?

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
 
Posty: 18
Rejestracja: 18 Lis 2008, 17:46

 

PostCygnus_X1 | 15 Gru 2008, 23:04

Właśnie znowu jest w ofercie angielskiego Lidla.
Statyw jest chwiejny, montaż lichy, wyciąg bardzo delikatny. Dla zręcznych rąk - sporo możliwości łatwych a wartych uwagi poprawek. Oczywiście nie ma mowy o zdjęciach DS.
Możesz oglądać jasne DS, wygląd podobny jak przez 10 cm Newton.
Na Księżycu i jasnych planetach zauważysz aberrację chromatyczną. Na DS - nie przeszkadza to, ale sprzęt jest dosyć ciemny, więc niezbyt wiele DS znajdzie się w zasięgu.
Saturn i Jowisz wyglądały przez mojego SkyLuxa lepiej, niż przez tani Newton 114/900. Ale okularów sky-luxowych używałem rzadko.

Moim zdaniem - za te pieniądze nie kupisz nic lepszego, to się nadaje na początek, inny, trochę lepszy sprzęt, kosztuje chyba dwa razy tyle? Z czasem można wykorzystać OTA np. jako celownik przy zdjęciach lustrzanką. Sam tak robiłem, ale z zupełnie innego statywu i montażu.
Sama lunetka wcale nie jest zła, tylko okular 4 mm jest kiepski naprawdę. Dodałem mu krzyż i używałem do celowania.

Życzę powodzenia w namowach i radości z użytkowania.
Miłek
Newton 114/900, SkyMaster 15x70, Meade 10x50; Nikon Action 8x40 CF
Nikon D600, Nikkor 80-200 1:2.8, Sigma 170-500 APO, Rubinar 500/5.6, MTO11CA, kilka innych zacnych szkiełek
 
Posty: 799
Rejestracja: 24 Lis 2008, 01:04
Miejscowość: Bognor Regis, Anglia

PostGregohr | 15 Gru 2008, 23:37

Cygnus, zauważ że to już nie astro3 tylko AZ w komplecie
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

PostCygnus_X1 | 19 Gru 2008, 10:53

Zauważyłem że montaż jest AZ, wczoraj oglądałem w Lidlu. Jednak nie jest solidny. OTA też wygląda trochę inaczej niż SkyLux z pierwszej serii. Zresztą uważam że odrośnik i pokrywka - wygląda jak TASCO. Trójnóg z okrągłych rurek dwuczęściowych, jakby lepszy niż SkyLux I (jeśli można tak to ponumerować), którego statyw przypominał pająka kosiarza, ale chyba gorszy niż SkyLux II (Bresser). Tego ostatniego nie jestem pewien, bo SkyLuxa II nie mam.
Oprócz tego sprzętu sprzedają solidniej wyglądający spotter 25-75 x 90. Dosyć solidnie wyglądająca tuba, wypełniona azotem, pryzmat BAK-4, na moje oko - strasznie malutki! Okular zoom, przykręcany gwintem drobnozwojowym, zamontowanie tam oprawy na 1.25 cala - trudno mi powiedzieć, czy odległość płaszczyzny ogniskowej od gwintu mocowania na to pozwoli. Obiektyw z niebieskimi warstwami przeciwodblaskowymi, przypominającymi szkło SkyLuxa. Sprzęt taki bardzo jest w Anglii popularny, bo ornitologów-amatorów tu mnóstwo a i jest prawdziwe zagłębie ptactwa w bliższych i dalszych okolicach. Ten spotter (przypomina mi trochę Yukona) kosztuje sporo więcej niż Skyluxopodobny Bresser.
Ceny:
- Spotter - 98 funtów.
- "SkyLux" - 59 funtów.
- Lornetka Bresser 10 x 50 ("Meade") - 13 funtów!!!
- Mikroskop z dwoma okularami, trzema obiektywami i okularem video/przetwornikiem na USB i zestawem narzędzi - 49 Ł.

Tyle ciekawostek z angielskiego Lidla.

Pozdrawiam - Miłek
Newton 114/900, SkyMaster 15x70, Meade 10x50; Nikon Action 8x40 CF
Nikon D600, Nikkor 80-200 1:2.8, Sigma 170-500 APO, Rubinar 500/5.6, MTO11CA, kilka innych zacnych szkiełek
 
Posty: 799
Rejestracja: 24 Lis 2008, 01:04
Miejscowość: Bognor Regis, Anglia

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat