pierwszy teleskop - jaki wybrac: synta 8" vs. meade 6"

Posthud.ini | 20 Gru 2008, 02:50

Witam,

Nazywam sie Lukasz mam 29 lat i jest to moj pierwszy post na tym forum, pozdrawiam wszystkich uzytkownikow.
Od dluzszego czasu nosze sie z zamiarem kupna teleskopu
Mieszkam w Dublinie (IRL) - o obserwacjach z domu moge zapomniec, ale mam "bezludne" gory z ciemnym niebem w zasiegu 40 min jazdy samochodem (mam duze kombi, wiec nie mam problemu z transportem).
Zalezy mi na telskopie mozliwie uniwersalnym (glowne przeznaczenie to DS, ale planety tez bym chcial poogladac)
Do tej pory obserwacje prowadzilem za pomoca lornetki, przez jakis czas uzytkowalem jakis czas maly refraktor pozyczony od kumpla - nie pamietam parametrow - ale poza Ksiezycem i Sloncem (plamy, tranzyty Merkurego i Wenus) niewiele udalo sie z przez niego zobaczyc. Tak wiec smialo rzec mozna, ze doswiadczenia w uzytkowaniu teleskopu nie mam.
Budzet jaki planowalem na ten cel przeznaczyc to ok 2000-2500 PLN.
Po zapoznaniu sie z licznymi watkami na forach i stronach www traktujacych o wyborze i kupnie
pierwszego teleskopu, moj wybor padl na Synte 8" na dobsonie, a oszczedzone w ten sposob pieniazki postanowilem przeznaczyc (niekonicznie od razu) na dodatkowe okulary.
Niestety - w Irlandii astronomia zdaje sie nie byc zbyt popularnym hobby, bo sklepow i sprzetu jest jak na lekarstwo. Skywatchera 8" nie udalo mi sie znalezc nigdzie w Irlandii, a cena zakupu w Anglii + koszty przesylki oscyluja w granicach 400-450 euro (co przestaje byc atrakcyjna kwota jak za ten teleskop).
W zasadzie juz bylem zdecydowany co do modelu, szukalem tylko najkorzystniejszej oferty.

zaczalem sie wachac kiedy zobaczylem ta oferte:

http://www.lidl.ie/IE/home.nsf/pages/c. ... thAutostar

Nie wiem na ile Lidl jest sprawdzonym dystrybutorem sprzetu astro.
Cena wydaje sie atrakcyjna i jestem sklonny go kupic, tylko nie wiem czy jest to teleskop na miare moich potrzeb.
Jak pisalem jest to w zasadzie moj pierwszy teleskop. Uzytkujac go chcialem sie nauczyc wyszukiwania obiektow, a nie wiem czy taki zautomatyzowany montaz mnie nie rozleniwi i bede szedl na latwizne;)
Teleskop chacialem wykorzystac glownie do obserwacji, astrofotografia sie paral puki co nie bede z prostej przyczyny - zupelnie nie wiem "z czym sie to je". Mam co prawda lustrzanke (nie limitowany czas naswietlania) i fotografia jest moja pasja, ale domyslam sie ze do astrofotografii potrzeba jakis dodatkowych urzadzen i oglolnie rzecz biorac jest to "wyzsza szkola jazdy"- z drugiej strony jesli ten montaz to umozliwa, to czemu by nie sprubowac focic (w przyszlosci).
Priorytetem puki co - jest jakosc uzyskiwancyh obrazow w obserwacji. Na forum wyczytalem ze z jednej strony: im wieksze lustro tym lepszy obraz daje i nalezy decydowac sie na jak najwiekszy (o ile niebo na to pozwala), a w lustra o srednicy mniejszej niz 20cm nie warto inwestowac w ogole, a z drugiej strony - ze to jakosc wykonania lustra ma decydujace znaczenie. Moje pytanie - jak beda roznic sie obrazy uzyskiwane z jednego i drugiego teleskopu? Czytalem za pomoca Synty mozna prowadzic zupelnie przyzwoite obserwacje planet, czy 6" lustro w Meade bedzie rownie uniwersalne?

Uprzejmie prosze o rady i podpowiedzi.

pozdrawiam - Lukasz
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 20 Gru 2008, 01:52
Miejscowość: Dublin

 

PostJanusz_P. | 20 Gru 2008, 12:04

Niestety podany link nie wchodzi więc nie widzimy co się pod nim kryje co uniemożliwia jakiekolwiek porady :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKublon | 21 Gru 2008, 11:31

Awatar użytkownika
 
Posty: 18
Rejestracja: 18 Lis 2008, 17:46

 

PostPiotrek_L | 21 Gru 2008, 14:35

Kublon napisał(a):Mi się otworzyło :) :


Czy aby napewno o ten teleskop chodziło???
W temacie jest coś o Meadzie 6", a nie refraktorze 4"...
Raczej chyba chodzi o to: http://www.lidl.ie/ie/home.nsf/pages/c.o.20081222.p.MeadeLXD756NewtonianReflectorwithAutostar
Awatar użytkownika
 
Posty: 56
Rejestracja: 13 Paź 2006, 20:23

Posthud.ini | 21 Gru 2008, 18:18

tak - to ten link w poscie Piotra_L
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 20 Gru 2008, 01:52
Miejscowość: Dublin

 

Posthud.ini | 21 Gru 2008, 18:20

chodzi o Meade LXD75 6'' Newtonian Reflector With Autostar z oferty lidla z dn 22.12
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 20 Gru 2008, 01:52
Miejscowość: Dublin

 

PostLukasL-ca | 21 Gru 2008, 20:21

TELESKOPY: Synta 8" Dobson LORNETKI: 10x25 , 40x70 OKULARY : SP10 , SP25 , Orto 6 FILTRY: księżycowy , słoneczny OBSERWACJE : Słońce , Księżyc , Wenus , Mars , Saturn , Jowisz , M42 , M43 , M45 , M35 , M31.
 
Posty: 169
Rejestracja: 05 Gru 2008, 16:40
Miejscowość: Legnica

 

Posthud.ini | 21 Gru 2008, 23:33

Czytalem "oficjalne" dane ze sklepow internetowych, ale dzieki wielkie za linka.

Chyba sie za bardzo rozpisalem tworzac ten temat na forum :?

Mowiac krotko: decydujac sie na zakup jednego z tych dwoch konkretnych teleskopow (pomijajc aspekty finansowe i atrakcyjosc oferty) czy lepiej postawic na lepszy montaz kosztem srednicy lustra, czy tez odbije sie to drastycznie na jakosci uzyskiwanych obrazow?


Pytanie drugie: gdybym decydowal sie w przyszlosci na kupno reflektora o wiekszych gabarytach - czy ten montaz "udzwignie" jakas wieksza rure?

pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 20 Gru 2008, 01:52
Miejscowość: Dublin

 

PostBokonon | 21 Gru 2008, 23:55

6'' da gorsze obrazy niż 8'', nie ma siły ;) A na dodatek przy tym meade płacisz głównie za montaż z GoTo a nie za jakoś obrazów, więc musisz zadecydować sam co wolisz, automatyczne wyszukiwanie obiektów ale gorszy ich obraz, czy samemu poszukać ale cieszyć oko lepszymi widokami 8)

Skoro myślałeś na syntą na dosonie to nie lepiej tutaj:
http://www.astronomy.ie/shop.html
StarHopper Calestrona na dobsonie? Nie znam tego sklepu, ale jest z Irlandii i sprzedaje sprzęt astro a nie jak LIDL głownie pasztety i konserwy a przy okazji teleskopy.... :roll:
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Posthud.ini | 22 Gru 2008, 00:41

Dzieki wielkie,

astronomy.ie maja na stanie w zasadzie wylacznie celestrony i w tej chwili nic na dobsonie,
ale jak pisalem - priorytetem jest jakosc obrazow, wiec odpuszcze tego meade6"
chyba sie za bardzo podniecilem ta oferta lidlowska ;)
puki co zastaje przy lornetce i cierpliwie szukam sposobu na zdobycie synty 8" w IRL

Jeszcze raz dziekuje za wystkie posty, sredecznie pozdrawiam i przy okazji zycze Wesolych Swiat
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 20 Gru 2008, 01:52
Miejscowość: Dublin

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat