Czy można kupić dobry telekop za 600 zł?

PostQuanShin | 01 Mar 2009, 22:40

No moge trochę wykroczyc poza kwotę 600 zł :D Moj zasieg finansowy nieoczekiwanie wzrosl do 1000 zł :mrgreen: No to czy za taka kwote da się kupić jakis w miare dobry teleskop? :?:
 
Posty: 56
Rejestracja: 28 Lut 2009, 19:52
Miejscowość: Okolice Leżajska

 

PostQuanShin | 01 Mar 2009, 22:43

A i zapomniałem wspomnieć ze mieszkam juz na obrzezach Rzeszowa gdzie zabudowanie nie jest juz takie duże i lampy nie daja po oczach 8)
 
Posty: 56
Rejestracja: 28 Lut 2009, 19:52
Miejscowość: Okolice Leżajska

 

Posttomek_0603 | 01 Mar 2009, 22:48

Wiesz co dobry teleskop ten który się często używa.
A mówiąc dobry cały czas przyomina mi się hasło o winie.
Że dobre wino to tanie wino, bo jest tanie i dobre.
Może z teleskopami też tak jest :roll:
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

PostQuanShin | 01 Mar 2009, 22:50

OOOOOOO Mądre słowa. Oby w moim przypadku tez tak było :shock:
 
Posty: 56
Rejestracja: 28 Lut 2009, 19:52
Miejscowość: Okolice Leżajska

 

PostGregohr | 01 Mar 2009, 23:08

taki mały OT żeby rozładować napięcie: muminkowy włoczykij to w wersji angielskiej snufkin
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

Postwanderer | 02 Mar 2009, 09:52

Gregohr napisał(a):taki mały OT żeby rozładować napięcie: muminkowy włoczykij to w wersji angielskiej snufkin

http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82%C3%B3czykij
:mrgreen:
wanderer
 

PostIgnisdei | 02 Mar 2009, 10:23

wanderer napisał(a):Ignisdei sorki jeśli Cię uraziłem,przepraszam za mój charakter,czasem jestem wybuchowy

Nasz Kolega Wędrowniczek, napisał do mnie PW z przeprosinami, które oczywiście przyjąłem.
Nie ma sprawy każdy ma złe dni. A ja mam krótką pamięć. :wink:
Ważny jest gest, dobra wola a słowa nic nie znaczą.
Pozdrawiam Igni.
Ignisdei
 

Postwanderer | 02 Mar 2009, 10:39

No wczoraj trochę przegiąłem,dzięki za wyrozumiałość.
Pozdro
wanderer
 

PostGregohr | 02 Mar 2009, 11:45

wanderer napisał(a):
Gregohr napisał(a):taki mały OT żeby rozładować napięcie: muminkowy włoczykij to w wersji angielskiej snufkin

http://pl.wikipedia.org/wiki/W%C5%82%C3%B3czykij
:mrgreen:


dlatego wyraźnie napisałem "w wersji angielskiej"
http://en.wikipedia.org/wiki/Snufkin
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

Postwanderer | 02 Mar 2009, 13:14

Gregohr sorki ale nie mogłem się powstrzymać :mrgreen:
http://www.poltoys.pl/sklep/product_inf ... cts_id/147
wanderer
 

Postzwierzak_grubas | 03 Mar 2009, 00:11

panowie jestem laikiem ale wydaje mi sie ze dopadła was choroba typu :kto ma wiekszy sprzęt ten żadzi .
wydaje mi sie że przy poradach dla nowoprzyjętych należy kierować sie zasadą (kup coś co nie jest badziewiem zobacz czy to cie zainteresowało ) a potem sam dokonasz obiektywnego wyboru
Tak doradził mi "lecho" i kurde jestem
pozdrawiam
DYSORTOGRAFIK
152/760 + szklana zastawa
Awatar użytkownika
 
Posty: 1069
Rejestracja: 25 Gru 2008, 01:46
Miejscowość: Mysłowice

 

PostIgnisdei | 03 Mar 2009, 09:48

Tylko, że obecnie coś co nie jest badziewne i nazywa się BresserMars Explorer kosztuje 549zł.
jest to praktycznie dolna granica przedziału.........coś jak ryba dwudyszna.
Nie jest już zabawką ale do bycia pełnowartościowym teleskopem trochę mu brakuje.
Najtańsza ekonomiczna opcja to niestety albo synta 130/650 albo 130/900 albo 6" dobs .
Ignisdei
 

Postfelcia97 | 03 Mar 2009, 12:56

zwierzak_grubas napisał(a):panowie jestem laikiem ale wydaje mi sie ze dopadła was choroba typu :kto ma wiekszy sprzęt ten żadzi :oops: .
wydaje mi sie że przy poradach dla nowoprzyjętych należy kierować sie zasadą (kup coś co nie jest badziewiem zobacz czy to cie zainteresowało ) a potem sam dokonasz obiektywnego wyboru
Tak doradził mi "lecho" i kurde jestem
pozdrawiam

Astrokolego, zwierzaku_grubasku :) rządzi nie ten, który ma większy sprzęt :shock: tylko ten, kto czerpie satysfakcje z wykorzystania sprzętu, i nic tu nie ma z objawów chorobowych. Mam odwagę zająć głos bo wieloletnie moje doświadczenie pozwala mi na wydawanie pewnych opinii:
- patrz wątek sąsiedni http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=7105
- Ignis jest doświadczonym obserwatorem nieba i jego opinia jest miarodajna,
- kwota 1000 zł, jest to minimum, od której będzie można później czerpać satysfakcje
- kupno teleskopu to 60% wydatku
- pozostałe 40 % to dodatkowy okular, filtr planetarny, księżycowy itp.
- doradzając kupno teleskopu młodym adeptom astro, musimy mieć na uwadze często występujące zjawisko zwane potocznie "słomiany ogień" i nie wskazywać od razu, tylko spokojnie poobserwować poczynania takich kolegów, ich reakcje, ich zachowanie na otrzymane opinie o sprzęcie
Pozdrawiam cdn.
Awatar użytkownika
 
Posty: 159
Rejestracja: 06 Gru 2006, 09:10
Miejscowość: BYDGOSZCZ

 

PostIgnisdei | 03 Mar 2009, 13:13

Dopełniając to co powiedział Felcia.
Każdy popularny (ekonomiczny) sprzęt, WARUNEK :który posiada wartość obserwacyjną w chwili kupna jak synta 6" lub 8" można spylić z 20-30% stratą.
Ale nie ma takiej opcji, że się tym znudzę i odstawię sprzęt na strych.
Tu rządzą takie same zasady jak choćby na giełdzie samochodowej.
Generalnie... kupujesz synte za 1000zł popatrzysz sobie na Lulina, na Łysego, na Uszatka .. stwierdzisz nie jara mnie to . Wystawiasz na giełdzie za 700zł Telep schodzi w tydzień na 100%. A kup takie ścierwo...Jakiegoś opticona lub astrolona z barlowem wyciągu, to jak odzyskasz za miesiąc 40% ceny wyjściowej to możesz uznać ten fakt kurde za pełen sukces.
Jaki z tego morał? Nie kupuj i nie doradzaj ludziom kupna ścierwa.
ps. Sorka, ale kto Ci doradzał Zwierzaku???
Ignisdei
 

Postmaropr | 03 Mar 2009, 13:49

Witam !!

Ja po przeczytaniu kilkudziesięciu tematów jaki zakupić teleskop (na tym forum i Celestii) i dysponując budżetem w granicach 600 zł zdecydowałem się na zakup ekonomicznego sprzętu a jednocześnie spełniającego te sensowne minimum synty 130/900. Mam nadzieje że poznam przez nią trochę niebo i złapie bakcyla :wink: . Jak tak to zakupie coś większego a ten np. sprezentuje chrześniaczce :D . Mam nadzieje że do tego czasu dolar znów będzie kosztował 2 zł i ceny sprzętu spadną.

Pozdrawiam Marek.

PS. To mój pierwszy post na tym forum :D
okolice  Płońska
Meade LB 12”
Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5
filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS
Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L
Nikon 12x50
 
Posty: 108
Rejestracja: 27 Paź 2008, 20:37
Miejscowość: koło Płońska

 

PostIgnisdei | 03 Mar 2009, 14:02

maropr napisał(a):Witam !!

Ja po przeczytaniu kilkudziesięciu tematów jaki zakupić teleskop (na tym forum i Celestii) i dysponując budżetem w granicach 600 zł zdecydowałem się na zakup ekonomicznego sprzętu a jednocześnie spełniającego te sensowne minimum synty 130/900. Mam nadzieje że poznam przez nią trochę niebo i złapie bakcyla :wink: . Jak tak to zakupie coś większego a ten np. sprezentuje chrześniaczce :D . Mam nadzieje że do tego czasu dolar znów będzie kosztował 2 zł i ceny sprzętu spadną.

Pozdrawiam Marek.

PS. To mój pierwszy post na tym forum :D


Tak to rzeczywiście dolana decha przedziału, ale ja zaczynałem od 130/650 i przez 1,5 roku dał mi naprawdę wiele radości.
Jeśli nie zależy Ci tak strasznie na powiększeniach....(wiadomo że każdy początkujący kocha planety) kup syntę 650mm.
Dlaczego: Synta 130/900 ma grubszy pająk od 130/650, który to hamuje więcej światła.
Solidniejsze wykonanie130/650 stawia ją ciut wyżej: cela, wyciąg, 130/650 ma nawet standardowa stopkę szukacza, nie jak 130/900 ma szukacz wkręcany w tubę.
Jeśli chcesz focić żadna z nich nie wyostrzy z lustrzanką bez rżnięcia tubusu.
Montaże maja identyczne. Ta sama osika eq2 . 130/900 ma więcej plastiku bo jest dłuższa i przy tym cięższa. Lepiej się sprawuje krótsza na chwiejnym moncie.
Firma SW by odciążyć całość musiała z czegoś zrezygnować.
Z drugiej strony ogniskowa 900 jest bardziej uniwersalna..

Ach....ważne synta 130/900 ma 5x24 szukacz.. który zbyt wiele Ci nie pokaże.
130/650 ma -Red Dot -a czyli szukacz na laserową plamkę, tzw pointer.
Możesz go wymontować i sprzedać w to miejsce wstawić normalny szukacz 30x6.
Ostatnio edytowany przez Ignisdei, 03 Mar 2009, 20:06, edytowano w sumie 1 raz
Ignisdei
 

Postmaropr | 03 Mar 2009, 19:36

Synty 130/650 już nie zamówię, bo właśnie dzisiaj przyjechała do mnie ta Synta 130/900. Teleskop już skręcony i wyważony. Warto na pewno posprawdzać wszystkie śrubki bo część z nich była bardzo słabo po dokręcana. Na lustrze głównym było parę paprochów ale zostały usunięte sprężonym powietrzem. Teraz czekam tylko na lepszą pogodę aby sprawdzić jak teleskop sprawdza się w boju :wink: .
okolice  Płońska
Meade LB 12”
Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5
filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS
Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L
Nikon 12x50
 
Posty: 108
Rejestracja: 27 Paź 2008, 20:37
Miejscowość: koło Płońska

 

PostGregohr | 03 Mar 2009, 20:35

ważne słowo- kolimacja
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

Postleech10 | 04 Mar 2009, 10:48

Hej
Tak sie zastanawiam nad ta kolimacja( naszczescie mnie nie dotyczy bo mam Maka i refraktorka). Bylem ostatnio u kumpla, razem lapalismy Lulina i inne obiekty. Ma on SW 150/750 Newton. Ma go od 2006 i nigdy go nie kolimowal. Obraz jest dobry. mowil ze nawet jak rure wynosil zdarzylo mu sie o drzwi od garazu zahaczyc. Na forach jest tyle o kolimacji a on tego nigdy nie robil. Szczerze mowiac nie wiem co o tym myslec.
Ale to juz moa taka dygresja

Pozdrawiam
Piotrek
 
Posty: 418
Rejestracja: 14 Sty 2009, 19:50

 

Postmaropr | 04 Mar 2009, 13:26

Wczoraj późnym wieczorem przeprowadziłem kolimację zgodnie z załączoną instrukcją do teleskopu ,bo faktycznie patrząc przez mocowanie okularu obraz był przesunięty w jedną stronę na lustrze głównym.
okolice  Płońska
Meade LB 12”
Scopos 30, Meade UWA 18, Nagler 13T6, ES 11, Pentax XL 5.2 i XF 8.5, LVW 22 i 8, Orto 9,7,6,5
filtry Ultrablock, polaryzacyjny, OIII, H-beta i CLS
Cheshire, kolimator laserowy, Unihedron SQM-L
Nikon 12x50
 
Posty: 108
Rejestracja: 27 Paź 2008, 20:37
Miejscowość: koło Płońska

 

Postdark | 04 Mar 2009, 17:00

maropr napisał(a):Wczoraj późnym wieczorem przeprowadziłem kolimację zgodnie z załączoną instrukcją do teleskopu ,bo faktycznie patrząc przez mocowanie okularu obraz był przesunięty w jedną stronę na lustrze głównym.

Proszę Panie Januszu. Niechże pogrozi Pan palcem wszystkim forumowiczom którzy biorą udział w tej dziwnej dyspucie. TAK APROPO. MOŻE TO NEWTON i PRZESUNIĘCIE BYŁO PRAWIDŁOWE????
Jeszcze tylko sprzedam teleskop i pogoda może mnie pocałować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1751
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostGregohr | 04 Mar 2009, 18:07

dark napisał(a):Proszę Panie Januszu. Niechże pogrozi Pan palcem wszystkim forumowiczom którzy biorą udział w tej dziwnej dyspucie.


???
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

PostIgnisdei | 04 Mar 2009, 18:40

dark napisał(a):
maropr napisał(a):Wczoraj późnym wieczorem przeprowadziłem kolimację zgodnie z załączoną instrukcją do teleskopu ,bo faktycznie patrząc przez mocowanie okularu obraz był przesunięty w jedną stronę na lustrze głównym.

Proszę Panie Januszu. Niechże pogrozi Pan palcem wszystkim forumowiczom którzy biorą udział w tej dziwnej dyspucie. TAK APROPO. MOŻE TO NEWTON i PRZESUNIĘCIE BYŁO PRAWIDŁOWE????

Może by Tobie tak pogrozić, że jakieś dudy smolone Waść prawisz :wink: :lol:
Kolega zauważył, że obraz LW nie był centralnie w środku obrazu LG tylko miał przesunięcie. W instrukcji synty jest opis kolimacji, który odpowiada temu co napisał kolega Maropr. Niestety takie sprawdzanie kolimacji jest mało precyzyjne bo patrzył przez wyciąg a powinien zrobić sobie kapturek kolimacyjny z dziureczką ok 1 mm, centralnie w środku i spojrzeć przez nią. Generalnie jeśli kolimacja jest prawidłowa powinien zobaczyć 1)Obraz LG z 3-4 obejmami, w nim LW a w LW marker środka LG.
2) Na gwieździe ok 1 mag, po rozogniskowaniu powinny powstać koncentryczne kręgi jak po wrzuceniu kamienia do wody.
Ignisdei
 

Postdark | 05 Mar 2009, 13:29

Kolego forumowiczu Ignis. To grożenie palcem nie dotyczy waszej wiedzy, albowiem jest ogromna. Sam z niej korzystam, ale nie chcę abyście rozmawiali w sposób który wymaga przepraszania się na PW. Przypomnę wtajemniczonym jak kończyły się takie sprawy na astro4u. Pozdrawiam
Jeszcze tylko sprzedam teleskop i pogoda może mnie pocałować.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1751
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostGregohr | 05 Mar 2009, 14:16

kolego Dark, nie można tolerować doradztwa osób, które nie mając doświadczenia próbują sugerować najlepsze wyjście. Takie doradztwo często kończy się pretensjami kolegi, który kupił doradzany sprzęt, a potem okazało się, że jest on do niczego...
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat