Nikon 10x50 czy SkyMaster 15x70 a może inna?

Postmajestic94 | 15 Mar 2009, 12:28

Zamieszczam z innego forum ponieważ widzę że to jest bardziej aktywne :)
Witam!
Przymierzam się do kupno teleskopu aczkolwiek nie znalazłem kluczowej odpowiedzi mianowicie
czy warto kupować teleskop jeżeli będzie on używany w mieści,dokładniej w Warszawie na Ursynowie.
Jeżeli warto i będzie co oglądać do jesteśmy w domu:D i muszę poprosić o doradzenie w kupnie.
Interesują mnie teleskopy w cenie 800-900 zł( jeżeli będzie jakiś za 1000zł a doznania niewyobrazalnie większe :twisted: no to wiadomo że taki wybiorę)
Głównie mam zamiar oglądać galaktyki i mgławice ale mam nadzieję że pobliskie planety też będę wstanie dostrzec w miarę dobrej jakości.
To na razie tyle. Mam zamiar rozwinąć konwersację, gdy dostanę odpowiedz na to kluczowe pytanie.
Pozdrawiam! 0X
Ostatnio edytowany przez majestic94, 20 Mar 2009, 14:34, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 131
Rejestracja: 15 Mar 2009, 12:26
Miejscowość: Warszawa

 

Postwanderer | 15 Mar 2009, 12:45

Może to Ci sie spodoba? lustro całkiem duże plus prowadzenie za obserwowanym obiektem za niewielkie pieniądze
http://deltaoptical.pl/teleskopy/telesk ... d1401.html
Pozdro
wanderer
 

Postmajestic94 | 15 Mar 2009, 12:56

no całkiem spoko tylko jak mówię mam budżet do 900zł więc domyślam się że znaleźć można coś lepszego. Tzn się nie znam ale tak mi się wydaje.
A powiedz mi czy na takim lustrze dostrzegę galaktyki i mgławice???
Ale dalej mi nie odpowiedziałeś na główne pytanie :P
Awatar użytkownika
 
Posty: 131
Rejestracja: 15 Mar 2009, 12:26
Miejscowość: Warszawa

 

Postwanderer | 15 Mar 2009, 13:05

Dostrzeżesz spokojnie mgławice i galaktyki przez ten telep a resztę kasy możesz przeznaczyć na jakiś lepszy okular czy filtr(co w Twoim przypadku przy obserwacjach z miasta jest bardzo ważne gdyż taki filtr wytnie zaświetlenie miejskie i bardziej uwidoczni zarys mgławicy) pozatym nic nie stracisz wydając na ten teleskop bo zawsze możesz go sprzedać na astrogiełdzie nie uszczuplając zanadto portfela
wanderer
 

Postskymacho2 | 15 Mar 2009, 13:06

Astronomia wielkomiejska ma swoje ograniczenia ale nie znaczy to, że nie warto jej uprawiać. Trzeba skupić się na obserwacjach Księzyca, planet, planetoid, gromad gwiazd ... natomiast jeśli idzie o galaktyki i mgławice to upolujesz tylko jaśniejsze obiekty.

Co do sprzętu to w tej klasie cenowej najlepsze są proste, klasyczne rozwiązania.
A więc albo:
Sky-Watcher Synta SKDOB 6"
albo:
Sky-Watcher Synta SKP13065EQ2
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

Postmajestic94 | 15 Mar 2009, 13:13

no to kurczę chyba go kupię:D
Ale jak mówisz że dostrzegę galaktyki i mgławice, to czy miałeś na myśli tak jak na zdjęciach z forum czy to tylko malutkie kropeczki ledwo co widoczne.
Tzn. chodzi mi o to że ludzie z forum mają sprzęt po parę tysięcy a ja będę miał za 700 zł i to troszke dziwne by było żebym dostrzegał takie elementy co oni.
Chyba że tu chodzi o to że przy astrofotografii trzeba mieć mocniejszy sprzęt, to tylko moje przypuszczenia.
Mało się znam,proszę nie bijcie :oops:
jeszcze myślałem o sky watcher synta 8 czy jakoś tak.
Co o nim sądzisz??? troszkę droższy i widzę że w miarę dużo osób go posiada.
Awatar użytkownika
 
Posty: 131
Rejestracja: 15 Mar 2009, 12:26
Miejscowość: Warszawa

 

Postmajestic94 | 15 Mar 2009, 13:16

Jeszcze dodam że gdyby t był w miarę "mały" teleskop to raz na tydzień w lato bym jeździł na działeczke gdzie są przepiękne warunki!!
To jest wiocha taka zabita dechami.Wszędzie ciemno a gwiazd po prostu nie wyobrażalna ilość.
A co do miasta to chce dodać że mieszkam na 11 piętrze więc zanieczyszczenia tak nie dochodzą ale nie wiem czy to ważne.

Ale najwięcej mam zamiar używać w mieście więc proszę się tak nie kierować tą działeczką
Awatar użytkownika
 
Posty: 131
Rejestracja: 15 Mar 2009, 12:26
Miejscowość: Warszawa

 

PostScaiter | 15 Mar 2009, 13:21

W sprawie telepa nieczuje sie na silach zeby doradzac,ale co do zdjec to zobaczysz je ale bez koloru poniewaz fotki z forum to efekt dlugiego czasu naswietlania i obrubki w tego typu programach jak Registax czy cos podobnego.
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 835
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Postmajestic94 | 15 Mar 2009, 13:28

tzn ja nie chcę robić fotek. Ty mówisz że gdyby zaczął robić to by były bez koloru czy miałeś na myśli że przez teleskop nie będę widział kolorów.
Głupie pytanie ale wolę się upewnić.
Awatar użytkownika
 
Posty: 131
Rejestracja: 15 Mar 2009, 12:26
Miejscowość: Warszawa

 

PostBokonon | 15 Mar 2009, 13:32

majestic94 napisał(a):Ale jak mówisz że dostrzegę galaktyki i mgławice, to czy miałeś na myśli tak jak na zdjęciach z forum czy to tylko malutkie kropeczki ledwo co widoczne.
Tzn. chodzi mi o to że ludzie z forum mają sprzęt po parę tysięcy a ja będę miał za 700 zł i to troszke dziwne by było żebym dostrzegał takie elementy co oni.
Chyba że tu chodzi o to że przy astrofotografii trzeba mieć mocniejszy sprzęt, to tylko moje przypuszczenia.
Mało się znam,proszę nie bijcie :oops:
jeszcze myślałem o sky watcher synta 8 czy jakoś tak.
Co o nim sądzisz??? troszkę droższy i widzę że w miarę dużo osób go posiada.

Po pierwsze to co widać na fotkach a to co widać okiem w teleskopie to zupełnie dwie różne rzeczy, tego się nie da porównać :idea: Jak chcesz zobaczyć co widać w teleskopie to wejdź do działu obserwacje astronomiczne -> szkice.

W mieście zobaczysz tylko najjaśniejsze mgławice i galaktyki, będą wyglądały jak małe szare plamki. Co do teleskopu to celuj albo w syntę 8'' ale licz się z tym, że pełną swoją moc pokaże dopiero poza miastem albo celuj w maka i będziesz miał teleskop typowo planetarny ale wtedy na galaktyki czy mgławice się nie nastawiaj ;)

ps. pamiętaj że teleskopy typu synta 8'' mają już nie zaniedbywalne rozmiary i na malutki balkonik się raczej nie nadają;)
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Postskymacho2 | 15 Mar 2009, 13:34

jeśli chcesz obserwować głównie z balkonu to pewnie SK13065:
http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=462
będzie lepszym rozwiązaniem, a jeśli z podwórka to lepiej pójść w większy SKDOB 6":
http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=482
bo on pokaże więcej.
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostScaiter | 15 Mar 2009, 13:41

Tu koledzy Ci najlepiej radza a co do kolorow to golym okiem przez telep niebedziesz widzial kolorow tylko odcienie szarosci a jak bedzisz focil i dasz spory czas naswietlania i obobke to kolorki beda ;)
Moj sprzęt Vixen NP-80L-Prawdziwy Planetarny wymiatacz.
Vixen SD115S -Nowy planetarny wymiatacz
Vixen Ultima 8x56 ZCF
Delta Optical Extreme 15x70
Delta Optical Forest II 8x42
Awatar użytkownika
 
Posty: 835
Rejestracja: 20 Sty 2009, 19:23
Miejscowość: Łódź

 

Postmajestic94 | 15 Mar 2009, 13:46

Bokonon napisał(a):
majestic94 napisał(a):Ale jak mówisz że dostrzegę galaktyki i mgławice, to czy miałeś na myśli tak jak na zdjęciach z forum czy to tylko malutkie kropeczki ledwo co widoczne.
Tzn. chodzi mi o to że ludzie z forum mają sprzęt po parę tysięcy a ja będę miał za 700 zł i to troszke dziwne by było żebym dostrzegał takie elementy co oni.
Chyba że tu chodzi o to że przy astrofotografii trzeba mieć mocniejszy sprzęt, to tylko moje przypuszczenia.
Mało się znam,proszę nie bijcie :oops:
jeszcze myślałem o sky watcher synta 8 czy jakoś tak.
Co o nim sądzisz??? troszkę droższy i widzę że w miarę dużo osób go posiada.

Po pierwsze to co widać na fotkach a to co widać okiem w teleskopie to zupełnie dwie różne rzeczy, tego się nie da porównać :idea: Jak chcesz zobaczyć co widać w teleskopie to wejdź do działu obserwacje astronomiczne -> szkice.

W mieście zobaczysz tylko najjaśniejsze mgławice i galaktyki, będą wyglądały jak małe szare plamki. Co do teleskopu to celuj albo w syntę 8'' ale licz się z tym, że pełną swoją moc pokaże dopiero poza miastem albo celuj w maka i będziesz miał teleskop typowo planetarny ale wtedy na galaktyki czy mgławice się nie nastawiaj ;)

ps. pamiętaj że teleskopy typu synta 8'' mają już nie zaniedbywalne rozmiary i na malutki balkonik się raczej nie nadają;)



tzn. balkon mam z 2mx2m i trzymam tam 2 rowery które zajmują 1/3 balkonu. Chyba taki wystarczy???
A i co powiesz o tym 11 piętrze? To coś pomoże?
Jak mówisz że Synta 8 jest wielka no to odpada z przewozem w małym samochodzie a jeżeli jeszcze dużo przy tym roboty będzie to nie ma o czym mówić gdyż na działkę będę jezdzić na góra dwie noce. Po za tym w bloku mam możlliwość patrzeć na jedną stronę. Więc najlepiej jak by to był zgrabny teleskop lecz który ma dużą moc. Więc moje pytanie brzmi czy polecacie mniejszy ze słabszą mocą ale będzie często na go zabierał na działkę czy coś w stylu Syna 8 gdzie będzie stało na balkonie i raz na jakiś czas będzie na działce. A w zimę w ogóle. Jeszcze raz przypomnę że mieszkam na 11 piętrze a spaliny i większość zanieczyszczeń dochodzi tylko do 7 piętra mniej więcej.
No ale jednak tych gwiazd nie widać tak jak na działce.
Ta Synta mi sie bardzo podoba ale jak to mają być malutkie szare punkty to ja dziękuje. Natomiast jak na mniejszym teleskopie wielkiej róznicy nie będzie w mieście a na działce moc będzie nie porównywalna z Warszawą to oczywiście takowy teleskop wybiorę. Tylko że smuci mnie że całą zimę nie będę jezdził ani z małym ani z dużym na działkę więc w tym przypadku mam ciężki orzech do zgryzienia. Pomóżcie :roll:
Awatar użytkownika
 
Posty: 131
Rejestracja: 15 Mar 2009, 12:26
Miejscowość: Warszawa

 

PostBokonon | 15 Mar 2009, 13:54

słuchaj, jesteś z Warszawy, najlepiej będzie jak poprosisz kogoś z okolicy (a w Warszawie na pewno jest dużo astromaniaków) żeby Ci na żywo pokazał co i jak widać. Po takim spotkaniu będzie Ci dużo łatwiej podjąć przemyślaną decyzję :idea:
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Postwanderer | 15 Mar 2009, 13:55

Jak sie chce to sie może,synta 8" to naprawdę bardzo dobrej jakości wizual,ale z drugiej strony znoszenie tego ustrojstwa po schodach nie należy do przyjemności.
wanderer
 

PostBokonon | 15 Mar 2009, 13:56

wanderer napisał(a):Jak sie chce to sie może,synta 8" to naprawdę bardzo dobrej jakości wizual,ale z drugiej strony znoszenie tego ustrojstwa po schodach nie należy do przyjemności.

No ja myślę, że jak ktoś miesza na 11 piętrze to ma windę do dyspozycji :shock:
SW 150/750, HEQ5, EOS350Dmod, ST2000XCM
Moja galeria
Awatar użytkownika
 
Posty: 1096
Rejestracja: 05 Wrz 2007, 21:41
Miejscowość: Kraków

 

Postwanderer | 15 Mar 2009, 13:57

Bokonon napisał(a):
wanderer napisał(a):Jak sie chce to sie może,synta 8" to naprawdę bardzo dobrej jakości wizual,ale z drugiej strony znoszenie tego ustrojstwa po schodach nie należy do przyjemności.

No ja myślę, że jak ktoś miesza na 11 piętrze to ma windę do dyspozycji :shock:

Sam widok gabarytów tego teleskopu nie zachęca do spacerów.
wanderer
 

PostMarioo162 | 15 Mar 2009, 13:59

Synta 8 to klasyka sprzetu astro - taki "pewny strzał".
Zarówno SW 6 jak i 8 to najczęściej polecane teleskopy na dobry a nawet bardzo dobry początek przygody z astronomią. Ze względu na rozmiary są niestety mało mobilne ale przewóz samochodem jest oczywiście możliwy choć niewygodny. Na balkonie taki sprzęt też zajmie trochę miejsca (6 trochę mniejsza).
Bardziej mobilna alternatywa to tak jak już pisano: SK13065EQ2, SK15075EQ3-2.
Warto spojrzeć także na jaśniejsze refraktory choć trudniej coś znaleźć w tej cenie, np. SK12065AZ3. Mobilne są Maki, np. SK102 - dość ciemny na mgławice i galaktyki.
Pozdrawiam
PS. Mogą być błędy w numerycznym oznaczaniu sprzetu - pisałem z pamięci.
Ostatnio edytowany przez Marioo162, 15 Mar 2009, 18:14, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 636
Rejestracja: 14 Sty 2009, 16:42
Miejscowość: Rydułtowy

 

Postskymacho2 | 15 Mar 2009, 14:07

majestic, wygląda na to, że nie za bardzo wiesz czego chcesz. W tej sytuacji może najlepiej kup sobie dobrą lornetkę i tak rozpocznij swoją przygodę z astronomią. Jeśli stwierdzisz, że to nie nie to o czym myślałeś to lornetka się nada i do innych zastosowań:
viewtopic.php?f=1&t=5926
teleskop: refraktor Soligor RT - 1000 / 3.7" E
okulary 1.25": PL 32, 25, 15, 9, 6 mm
filtry 1.25": Orion V-Block, Orion VPF, Antares ALP, planetarne
lornetki: Nikon AEx 10x50, AVII 7x35, SsEx 8x25; Soligor ANV 10x50; Prinz 10x50
 
Posty: 1037
Rejestracja: 01 Lip 2007, 13:32
Miejscowość: Kraków

PostMarioo162 | 15 Mar 2009, 15:58

Znalazłem jeszcze refraktor SK1025AZ3 - mały, jasny, na wygodnym montażu azymutalnym.
Awatar użytkownika
 
Posty: 636
Rejestracja: 14 Sty 2009, 16:42
Miejscowość: Rydułtowy

 

Postmajestic94 | 15 Mar 2009, 16:05

Tzn. nie wiem co chce kupić ale wiem że na pewno chcę oglądać galaktyki i mgławice.
Planety mnie tak bardzo nie kręcą 8)
Ale chyba jednak zakupię Synte 8
Na balkonie i tak nic nie trzymam, więc może tam cały czas stać.
Na działkę będę jeździł w wakacje na tydzień to jakoś się zmuszę do przeniesienia.
Jeżeli ktoś z Warszawy jest i jest posiadaczem Synty 8 to proszę o PW.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
 
Posty: 131
Rejestracja: 15 Mar 2009, 12:26
Miejscowość: Warszawa

 

Postexec | 15 Mar 2009, 16:45

Galaktyki i mglawice w teleskopie to male szare plamki. Tak jak powiedzial Bokonon - w dziale szkice masz co i jak widac (najczesciej) spod ciemnego nieba.

Jesli oczekujesz kolorowych widokow jak na zdjeciach to polecam ogladanie zdjec z Hubbla. Nie nabijam sie - mowie powaznie.
Synta 12'' na platformie, Mak 102 EQ2, SCT 150 AZ4
Konig 32; Plossl 32; Hyperion 21; Speers Waler 14; W70 8.6; TMB Planetary 7mm
Soligor x2 2''; Lumicon UHC
Awatar użytkownika
 
Posty: 1138
Rejestracja: 20 Paź 2007, 21:28
Miejscowość: Wrocław / Wilczyce

Postmajestic94 | 15 Mar 2009, 17:20

Nie będę mógł oglądać wielkich zbiorów gwiazd?
Troszkę się zawiodłem:/
Ponieważ spodziewałem się lepszych efektów niż 3,4 kropki na niebie... chciałem zobaczyć setki kropek a między nimi dostrzec tego typu obrazy:http://www.astromaniak.pl/download/file.php?id=1561&mode=view
troszkę mnie zniechęciłeś. Teraz to szczerze mówiąc nie jestem pewien czy jestem w stanie wydać takie pieniądze jak mam zobaczyć tego typu szare obrazy:
download/file.php?id=1491&mode=view
Awatar użytkownika
 
Posty: 131
Rejestracja: 15 Mar 2009, 12:26
Miejscowość: Warszawa

 

PostNewborn_Sailor | 15 Mar 2009, 17:31

Jak chcesz takie galaktyczki to zbieraj na Obsession minimum 18" i na dom poza miastem :wink:

Setki, no może dziesiątki "kropek" w polu widzenia to zobaczysz normalnymi sprzętami, które koledzy proponują (może poza tym AutoTrackiem), nawet w mieście.

Kurcze, prawie wszyscy nowi chcą tylko kolorowe mgławice i galaktyki... a gromady gwiazd są takie wspaniałe i jest ich na prawdę od groma.

Pozdrawiam.
2x1.2", 3.1", 4.7", sporo 1.25"
Awatar użytkownika
 
Posty: 327
Rejestracja: 13 Paź 2007, 01:24
Miejscowość: Poznań

Postmajestic94 | 15 Mar 2009, 17:37

No ale mówicie że to szare plamki będą.
Ja się spodziewałem małych obiektów, ale byłem pewien że dostrzegę kolory.
A gromady też mnie interesują. Głównie to Mgławice,galaktyki oraz gromady.
Najmniej mnie interesują planety gdyż one są blisko a mnie nie wyobrażalnie interesuje to co dalekie;d
No nie wiem, coś czuje że muszę do kogoś się wybrać i zobaczyć jak to wygląda. To zadecyduje o wyborze.
Więc jeszcze raz apeluje, jeżeli jest ktoś z Warszawy lub w promieniu 20km od wawy i posiada Syntę 8 lub 6,proszę o kontakt jeżeli nie stanowi to problemu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 131
Rejestracja: 15 Mar 2009, 12:26
Miejscowość: Warszawa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat