Który z tych dwóch dla początkującego?

Postdesakrator | 02 Kwi 2009, 13:13

Te kabelki na zdjęciach budzą we mnie trwogę. Jak pomyślę, że musiałbym co wieczór to wszystko rozstawiać, plątać i przeciągać kable przez podwórko to jakoś mi się odechciewa :) No i cały ten napęd wygląda trochę 'na słowo honoru', może się mylę bo nigdy nie miałem z takim do czynienia, nie mniej jednak nie budzi on zbytnio mojego zaufania.

A że tak zapytam jeszcze. Jeśli zdecydowałbym się jednak na Syntę 8" to jakie okularki należałoby z miejsca do niej dokupic? Podobno ten SuperPlossl 10mm nadaje się o kant d... potłuc i wymaga zastąpienia innym. Jaki byłby optymalny zestaw dla tej tuby?
Lustro + szkła + 3 nogi + czasami jakiś pomysł :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Mar 2009, 19:35
Miejscowość: Mława

 

Posttomek_0603 | 02 Kwi 2009, 19:18

A jakie są założenia co do optymalności ?
Tylko jakość obrazów? Czy kasa też się liczy ?
Ostatnio edytowany przez tomek_0603, 02 Kwi 2009, 20:03, edytowano w sumie 1 raz
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

Postdesakrator | 02 Kwi 2009, 19:27

Nie ukrywam że chciałbym te dwie wartości wypośrodkować :) Synta kosztowałaby 1300zł i powiedzmy że z dodatkowymi okularami chciałbym się zmieścić w 2000zł. Jakość ma dla mnie znaczenie, ale niestety wszyscy jesteśmy ograniczeni obrzydliwym czynnikiem jakim są pieniądze... Ten świat jest straszny :twisted:

Spójrzcie na ten okular:
http://deltaoptical.pl/okular-baader-hy ... ,d644.html

I Barlow:
http://deltaoptical.pl/vixen-barlow-t-2x,d377.html
lub
http://deltaoptical.pl/skywatcher-barlo ... ,d958.html

Jak by taki zestawik współpracował z tą Syntą? Wiem, że lipne Barlowy tylko szkodzą, ale może te nie są takie tragiczne, zwłaszcza, że ten drugi kosztował 299 przed obniżką.
Podpowiedzcie mi czy warto składac coś takiego czy dac sobie spokój i brac LB 8" deluxe???
:? :? :?
Lustro + szkła + 3 nogi + czasami jakiś pomysł :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Mar 2009, 19:35
Miejscowość: Mława

 

Postdesakrator | 03 Kwi 2009, 19:16

Sorry, że piszę jeden post pod drugim ale jako że nie ma odzewu, chciałem się przypomnieć. Kupiłbym telepa już wkrótce ale ciągle się waham... :?
Lustro + szkła + 3 nogi + czasami jakiś pomysł :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Mar 2009, 19:35
Miejscowość: Mława

 

Postpolaris | 03 Kwi 2009, 22:19

Lipny barlow to lipny obraz.
Czekasz aż ktoś Ci napisze: "bierz tego" i weźmie na siebie odpowiedzialność za Twój zakup? ;)

Na Twoim miejscu kupiłbym LB 8" w zestawie promocyjnym. Ale to ja. A co Ty zrobisz...
polaris
 

Postdesakrator | 04 Kwi 2009, 08:27

A myślałem, że Barlow za 299zł nie będzie lipny... :twisted: Oczywiście nikogo bym tu nie obarczał winą za doradztwo w sprawie Barlowa, nie należę do takich. Widzę, że Synta na dobsonie jest bardzo popularna więc coś w niej musi byc skoro tak przyciąga amatorów.
Polaris, te inne okularki też uważasz, że są do niczego? :?
Lustro + szkła + 3 nogi + czasami jakiś pomysł :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Mar 2009, 19:35
Miejscowość: Mława

 

Posttomek_0603 | 04 Kwi 2009, 09:10

Kup najpierw teleskop (chociaż jakaś decyzja),
a okularki sobie wtedy dobierzesz optymalne.
Obserwacja to podstawa :)
Teleskopy:
Wymiatacz DS-ów LB 16" Dobson,
Wymiatacz Planetarny: SW MAK150P EQ5,
Okulary: Nagler 31, Ethos 13, LVW 8, inne
Lornetki: SkyMaster 15x70
Awatar użytkownika
 
Posty: 465
Rejestracja: 31 Mar 2008, 15:46
Miejscowość: Warszawa

Postdesakrator | 04 Kwi 2009, 21:52

Jeśli kupiłbym LB to na razie, może przez jakiś miesiąc, może dwa nie kupowałbym innych okularów ani Barlowa. Zastanawiam się jednak nad Syntą i próbuję się zorientować jaki zestaw okularów byłby na początek wystarczający i trochę lepszy od tych które daje fabryka, w tym przypadku miałbym trochę więcej funduszy do dyspozycji i chciałbym je jak najlepiej spożytkować.
Po prostu powiedzcie mi czy mam dobierać okulary do Synty czy dać sobie spokój i brać LB?
Wiem, że temat się przeciąga i wjechał już na 2 stronę, ale mam nadzieję, że rozumiecie, że chcę jak najlepiej i nie ukrywam, że jeśli się da - to również taniej. :|
Lustro + szkła + 3 nogi + czasami jakiś pomysł :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 22 Mar 2009, 19:35
Miejscowość: Mława

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat