nowy przyklejony topic z "jaki 1 telep"

Postkaladann | 09 Kwi 2009, 18:07

Zastanawia mnie czemu nie ma w tym dziale takiego przyklejonego topicu,coś w stylu "jaki wybrać 1 teleskop" .

Przecież jest tu całe mnóstwo doświadczonych userów astro którzy mogliby na 2-3 strony A4 się rozpisać :D
Wiadomo że ciągłe odpowiadania na takie same pytania czasem każdego zniechęcą..
A tak wystarczyłoby odesłać do linka i cacy.. później rozmawiałoby się już inaczej.

Gdybym miał odpowiednią wiedzę sam bym napisał, ale nie mam prawie żadnej :(
kaladann
 

PostHass-Pol | 09 Kwi 2009, 18:25

Jak będziesz miał odpowiednia wiedzę, to sam sie przekonasz dlaczego nie ma takiego tematu ;-)

Nie ma uniwersalnych teleskopów, przedział cenowy jest ogromny, jedni oglądają inni robią zdjęcia, jedni z balkonu inni z polany za miastem, jedni wola pomarańcze inni jak im nogi śmierdzą ;-) Nie zadowolisz wszystkich...
RB-100, EQ6, LB16", MT-800, SW70/500, 550D, 350D mod, Orion AutoGuider.
Baader korektor komy, Soligor 2" Barlow 2x, Zestaw okularków, Filtry - UHC-S, O-III, Moon, Sun, Planet.
http://picasaweb.google.com/Hass.Radek gg:1138047
Awatar użytkownika
 
Posty: 469
Rejestracja: 15 Mar 2008, 12:20

 

Postobcy_astronom | 09 Kwi 2009, 18:34

Powinien powstać profesjonalny program-test wyboru, który po zaznaczeniu odpowiednich opcji (np. dotyczących budżetu, miejsca zamieszkania i wielu innych) wypluwałby najlepsze propozycje sensownych teleskopów dla delikwenta ;)
I'm waiting for the night to fall. I know that it will save us all.
Synta 200/1200 dob + WO Swan 33, SP 25, WO Swan 15, SP 10, Hyperion 8, Baader Ortho 6, UB 2''
BPC Kronos 20x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 184
Rejestracja: 31 Sty 2009, 21:45
Miejscowość: Kraków / Radziszów

 

PostIgnisdei | 09 Kwi 2009, 19:51

obcy_astronom napisał(a):Powinien powstać profesjonalny program-test wyboru, który po zaznaczeniu odpowiednich opcji (np. dotyczących budżetu, miejsca zamieszkania i wielu innych) wypluwałby najlepsze propozycje sensownych teleskopów dla delikwenta ;)

Nie no super pomysł...naprawdę. Coś jak generator. Spróbuję stworzyć takie drzewko na brudno.
Ignisdei
 

Postkaladann | 09 Kwi 2009, 20:06

Nie zgadzam się z Tobą Hass-pol. Trochę niezręcznie mi o tym mówic i zapodawać linki , ale zobaczcie jak to świetnie jest zrobione na celestii. Sa podane podstawowe zagadnienia nad którymi powienien się zastanowić nowicjusz zanim zada takie pytanie na forum, oraz kwestie tłumaczące np dlaczego EQ2 to shit a dlaczego na typowy balkon nie bierze się 12 calowej synty , czy chcą oglądać planety czy galaktyki a dlaczego w telepie nie będziesz mieć obrazów z hubblea, co potrzeba do astro foto itp itd.itd itp.

Świetnym pomysłem jest także to że jest coś takiego jak "teleskop za jak najmniej" czyli typowe 400-300 zł. Oczywiście ceny się zmieniaja można to uaktualniać. Jest na astromaniaku za to teleskopy ktorych nie polecamy i to też bardzo dobrze.

Co do generowania teleskopów nie wiem czy to świetny pomysł bo tu chyba chodzi o rozjaśnienie w główce kompletnym laikom którzy nie rozróżniają reflektora od refraktora w czym rzecz. A tak dostaną np gotowy zestaw i co ?

Oczywiście to tylko moja sugestia, która ułatwiłaby nam pomoc innym a innym pomoc samemu sobie.
kaladann
 

Postobcy_astronom | 09 Kwi 2009, 20:56

Kaladann, ale to przecież nie chodzi o brak źródeł, tylko o to, że zawsze będzie grupa osób która jest zbyt leniwa żeby sobie to poczytać i woli pójść na łatwiznę. Bo takich stron, artykułów, porad jest w sieci od groma i nawet moja babcia znalazłaby odpowiedzi na podstawowe pytania. Wystarczy chcieć. Jak ktoś był w stanie wyguglać to forum, to równie dobrze byłby w stanie wyguglać podstawowe informacje o teleskopach i znaleźć tą różnicę między refraktorem a reflektorem. I właśnie w przypadkach "leniwców" taki generator byłby mniejszym złem, bo mógłby oszczędzić wielu tematów z cyklu "Cześć jestem X, jaki mam kupić teleskop do X zł" i odpowiadania po raz setny: "X, najpierw powiedz jakie masz warunki i co chcesz obserwować".

PS. Generalnie nie neguję tego pomysłu, ponieważ na pewno nie zaszkodzi spróbować. Ale nie liczyłabym na cuda, zresztą jak w przypadku generatora :P
I'm waiting for the night to fall. I know that it will save us all.
Synta 200/1200 dob + WO Swan 33, SP 25, WO Swan 15, SP 10, Hyperion 8, Baader Ortho 6, UB 2''
BPC Kronos 20x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 184
Rejestracja: 31 Sty 2009, 21:45
Miejscowość: Kraków / Radziszów

 

PostJanusz_P. | 11 Kwi 2009, 09:53

A mnie taki generator przemyślanych odpowiedzi, przewodnik po sprzęcie chodzi po głowie :roll: już od dawna zastanawiam się tylko jakie pytania :?: powinien zadawać nowicjuszowi wprowadzając go za rączkę do komnaty Uranii 8)
Sprzęt wybieramy głównie pod kątem jego przeznaczenia więc powinno się chyba zacząć czy do obserwacji ziemskich, czy astronomicznych, potem czy do planet czy do mgławic a potem czy do wizuala czy do astrofoto oczywiście z bocznymi rozgałęzieniami na klasy sprzętu i przedziały cenowe :idea:
To byłby spory programik naszpikowany danymi sprzętu np w Excelu który to arkusz program główny układał by w myśl padających odpowiedzi odpowiednio do nich sortując sprzęt pod dany wybór i preferencje oraz możliwości finansowe Klienta.
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkaladann | 07 Maj 2009, 10:51

Janusz no własnie ! no właśnie :D Jednak główny boss też o tym mysli :D

Kiedyś miałem juz taka listę pytań prawie przygotowaną, ale czemu by znowu cos sobie nie przypomnieć. Zrobi się wstępna propozycję i jak wiele osób dołoży swoją cegiełke to powstanie dobry przewodnik.
(Ktoś sie moze kiedyś natknął na cos podobnego na zagranicznych forach ? -mozna by wziąść przykład)

Na końcu pozostaje pytanie czy zrobić to w właśnie w excelu ? czy może lepiej na podstronie w java scripcie ? PHP akurat bardziej znam ale js byłby lepszy z tego powodu ze działa właśnie po stronie klienta. Czy ktoś programuje tutaj w JS? albo zna b.dobrze FLASHA ? W flashu takie coś byłoby bardzo ładne..

Można by też pokombinować "rasowo" czyli zrobić program do windows . Dawno temu robiłem kilka rzeczy w C# ale..mógłbym znowu sprobować :D To dopiero było by extra.

Może piszcie już swoje propozycje. Jak taki przewodnik powinien wyglądać? od czego powinien się zaczynać? , co powinien brać pod uwagę , zestawy pytań, zestawy teleskopów itp. Na początek to nie musi być przecież już 100% gotowy program mający w bazie setki telepów i zależności.
Także mile by były widziane wszelkie sugestie dlaczego taki program/przewodnik nie miałby sensu (z uzasadnieniem)
kaladann
 

PostSeyv | 07 Maj 2009, 12:05

Widziałem na jednej stronie taki "podpowiadacz" ale zadawał raptem 3 pytania i raczej był małą pomocą. Sam ostatnio myślałem aby coś takiego napisać. Myślę, że aby program był naprawdę użyteczny powinno nad nim pracować kilka osób. Nie nad samym kodem oczywiście ale raczej nad samymi podpowiedziami. Dodatkowo warto by program wypsażyć w funkcję doboru osprzętu do teleskopu.
Zdecydowanie program powinien być on-line. Dawało by to możliwość automatycznej aktualizacji cen gdyby współpracował z jakimś sklepem internetowym. Ale nawet bez tego byłby bardziej użyteczny niż off-line.
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Postspider72 | 10 Maj 2009, 11:45

Jako że jest to mój pierwszy post, to witam wszystkich.
Ja również jestem początkującym astronmaniakiem jezeli chodzi o obserwacje teleskopowe, choć nocnym niebem interesuję się od dawna, nieuzbrojonym okiem również wiele widać, zwłaszcza na ciemnym niebie.
Jak większość z Was również nie za bardzo wiedziałem od jakiego teleskopu zacząć, tym bardziej że mój budżet jest zapewne bardziej elastyczny ze względu na poziom zarobków w kraju w którym mieszkam, więc mój wybór był bardziej szeroki i tym bardziej nie wiedziałem co wybrać.
Niestety w polskich zasobach internetu trudno znaleźć usystematyzowany zbiór wiedzy na ten temat w zasobach anglojęzycznych jest tego znacznie więcej. Mi osobiście pomógł krótki artykuł tutaj http://www.skyandtelescope.com/equipmen ... page=1&c=y i jeżeli ktoś zna angielski, to polecam jego przyczytanie.
Myślę, że bardziej użytecznym materiałem byłby właśnie tego typu artykuł niz bezduszny program, który pomaga wybrać teleskop, ale nie wyjaśnia jego plusów czy minusów. Opisowy artykuł jest lepszy, bo wyjaśnia jak teleskop działa i czego się po danym rozwiązaniu technicznym spodziewać.
Moim zdaniem pierwszym i najważniejszym czynnikiem nie jest to co chcemy oglądać, planety czy DS, tylko to gdzie mieszkamy i czy mamy ciemne niebo. Co nam po 10-12 calowym reflektorze z dobrą rozdzielczością na podstawie Dobsona, gdy mieszkamy w mieście i tak trudno nam będzie cokolwiek zobaczyć (mam na myśli DS-y), a gdy bedziemy chcieli go przetransportować w lepsze miejsce to mamy problem z rozmiarem. Takie rozumowanie skłoniło mnie do zakupu Maka 127mm SkyWatchera i nie załuję, nawet jak nie masz samochodu, to można go wrzucić w plecak, statyw pod pachę i gotowe, garba nikt nie dostanie. Najlepszy teleskop to ten, który najczęściej używamy a nie ten przez który wiecej widać.
Osobiście denerwują mnie tez opinie osób twierdzących, że chińskie teleskopy sa do niczego, to nieprawda. Oczywiście są lepsze i gorsze, ale zasadniczo optycznie większośc z nich nie odbiega od np. produkcji Meade'a czy innych znanych producentów a cena jest czasem 40% niższa. Polecam lekturę tej książki http://www.amazon.co.uk/Backyard-Astron ... 836&sr=8-9 gdzie autorzy opisują praktycznie każdy sprzęt dostępny na rynku i każdy testowali osobiście. Po jej przeczytaniu postanowiłem kupić produkt SkyWatchera zamiast Meade'a, bo pod względem optyki otrzymamy to samo a różnica w cenie prawie 100%. Lepiej kupić tańszy chiński sprzęt z niezłą optyką główną i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dobre okulary, bo te dostarczane z teleskopem często są nie najlepsze (u Meade'a i Celestrona również), przeważnie tylko jeden jest w miare znośny (najcześciej ten średniej mocy), a reszta to zbędny balast mający uczynic ofertę producenta bardziej atrakcyjną.
Polecam również interaktywny program field of view (pole widzenia) http://www.skyatnightmagazine.com/inter ... ov/fov.asp gdzie możemy wybrać model teleskopu i aparatu albo okularu oraz obiekt z bazy i szybko mozna się zorientować, czego po danym teleskopie i okularze lub aparacie można się spodziewać (chodzi tu o rozmiar obiektu w okularze a nie rozdzielczość, bo program po prostu powiększa te same obrazki bez straty jakości, przy średnicy teleskopu 100mm i powiększeniu 300x otrzymamy rozmanay obraz, chociaż program pokaże ostry).
Pozdrowienia

Skywatcher Skymax 127 SynScan AZ GOTO
Awatar użytkownika
 
Posty: 280
Rejestracja: 10 Maj 2009, 10:28
Miejscowość: Wick, Szkocja

 

Postkaladann | 10 Maj 2009, 18:41

Lepiej kupić tańszy chiński sprzęt z niezłą optyką główną i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dobre okulary, bo te dostarczane z teleskopem często są nie najlepsze (u Meade'a i Celestrona również), przeważnie tylko jeden jest w miare znośny (najcześciej ten średniej mocy), a reszta to zbędny balast mający uczynic ofertę producenta bardziej atrakcyjną.


I tu się z Tobą nie zgadzam - zobacz mój wątek o SW 130/900. Nie tylko optyka się liczy.

Co do reszty masz racje. Polski net, pod kątem astro jest bardziej chaotyczny niż zlepek podgrzanych wkurzonych atomów . Mniej lub bardziej rozrzucone informacje na kilka zdań lub stron najczęściej nie pełnych, byle jak zrobione (np.astronomia.pl) lub byle jak napisane.(nie bede podawać). To wkurza nie miłosiernie . Spróbuj np. znaleźć gdzieś dobrą stronę z uporządkowaną wiedzą dotyczącą astro-foto i dla profesjonalistów i dla amatorów. Nie ma. Najczęściej usłyszysz "jest na forach" "był taki topic" lub coś równie głupiego jakbyś miał nieskończoną ilość wolnego czasu.

Albo inaczej..polskie astro webowe prawie nie żyje, jest kulawe i co najgorsze podzielone. Wątpie by kiedykolwiek tutaj powstała strona na miarę np. Sky and teleskope to nie ten kraj nie te obyczaje Nie ma ludzi do tego. Zresztą ogólnie jest do d..y. Inny przykład .- ksiązki (pisałem tu o tym) następna posucha i pustynia. PWN nic nie robi..astronomia w księgarniach praktycznie nie istnieje. Czasem ratuje sytuacje proszynski lub jakies inne wydawnictwo można coś kupić z tej dziedziny. Chcesz plakat lub jakiś gadzet z astro ? następna posucha..dobrze że na astrokrak jest kilka pozycji inaczej byłoby zero na rynku. Dobrze że w naszym kraju są w OGÓLE sklepy z teleskopami czy sklepy internetowe i jest w nich jakiś wybór. Jestem wciąż w ciężkim szoku. A może liczysz na czasopismo astronomiczne ? To duży kraj. no więc.było kilka prób owszem..urania chyba nawet wciąż wychodzi co kwartał bodajże..tak..te kilka małych stron i to b. drogich . Takie astro realia.

Biorąc to wszystko pod uwagę sądze, że już samo myślenie o programie-przewodniku wyboru teleskopu w jakiejkolwiek formie na jakimś forum w naszym kochanym kraju to i tak już niezwykły fenomenalny przejaw inspiracji. Inspiracji na której na pewno się zakończy. Za rok będziesz mógł napisać dokładnie takiego samego posta. Nooby będą znowu zadawać głupie pytania, a inni będą pisać o potrzebie o jakiegos przewodnika/programu czy coś.
kaladann
 

Postspider72 | 11 Maj 2009, 11:58

kaladann napisał(a):
Lepiej kupić tańszy chiński sprzęt z niezłą optyką główną i zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dobre okulary, bo te dostarczane z teleskopem często są nie najlepsze (u Meade'a i Celestrona również), przeważnie tylko jeden jest w miare znośny (najcześciej ten średniej mocy), a reszta to zbędny balast mający uczynic ofertę producenta bardziej atrakcyjną.


I tu się z Tobą nie zgadzam - zobacz mój wątek o SW 130/900. Nie tylko optyka się liczy.


Dlatego napisałem wcześniej, że są lepsze i gorsze. Teleskop który opisałeś jest naprawdę tani więc producent musiał pójść na jakiś kompromis, aby obniżyć cenę, w przyrodzie nie ma nic za darmo. Zwróć jednak uwagę, że jesteśmy w dziale pierwszy teleskop, gdzie na początku ludzie nie chca inwestować zbyt dużych pieniędzy, bo nie wiedzą czy pozostaną przy tym hobby na dłużej. Sam piszesz w swoim poście, że używasz tego teleskopu od około 2 lat i pomimo plastkiwych części nadal działa, chociaż problem z ustawieniem ostrości na pewno jest dużym minusem. Po dwóch latach hobby, Ci którzy złąpią bakcyla i tak kupią coś lepszego, więc pomimo wad tego teleskopu biorąc pod uwagę cenę i tak chyba nie jest to najgorsza propozycja dla początkującego.
Mnie generalnie cieszy, że to chobby jest tak popularne w Polsce pomimo, że sprzęt jest relatywnie droższy z powodu poziomu zarobków i kursu złotego.
To co mnie smuci, to fakt, że z jakiegoś powodu ten sam sprzęt jest w Polsce droższy niż w krajach zachodnich, tak tylko wyrywkowo sprawdziłem kilka modeli, teleskop o którym mowa:
cena w Polsce: ok 180 euro http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=406
cena w UK: 130funtów, około 140 euro w tym zawarty koszt ekspresowej wysyłki http://www.acecameras.co.uk/asp/web/rec ... roduct.asp
Bardzo popularny tutaj "pierwszy teleskop" Skywatcher Skyliner 200P:
w Polsce 403 euro http://www.astrokrak.pl/product_info.ph ... cts_id=351
w UK około 285 euro z ekspresową wysyłką w cenie http://www.acecameras.co.uk/asp/web/rec ... roduct.asp
Z kąd takie rozbieżności? Zdawało mi się, że w kraju o mniejszym dochodzie na głowę powinno być taniej, a tu o zgrozo drożej i to dużo drożej.

Spróbuj np. znaleźć gdzieś dobrą stronę z uporządkowaną wiedzą dotyczącą astro-foto i dla profesjonalistów i dla amatorów. Nie ma. Najczęściej usłyszysz "jest na forach" "był taki topic" lub coś równie głupiego jakbyś miał nieskończoną ilość wolnego czasu.


Jak najbardziej się zgadzam i w tym właśnie największy sęk, wszystkie informacje są dostępne jednak porozrzucane, przez co trudno dostępne i zgromadzona na forum wiedza po prostu ucieka przez palce. Zbierając tą wiedzę w jednym miejscu w formie artykułu napisanego przystępnym językiem (bez zbędnego żargonu) można zrobić więcej dla popularyzacji tego hobby niż pisząc 100 postów, które po czasie i tak utoną, a pytanie powróci. Walka z wiatrakami i strata energii doświadczonych użytkowników, którym jak widzę, wiedzy i doświadczenia nie brakuje.

Jeżeli chodzi o czasopisma to raczej ich istnienie zależy od popularności hobby na rynku i liczby potencjalnych nabywców. W kraju jak Polska chociaż jak widzę hobby jest popularne, to wątpię, aby ktoś takie czasopismo kupował, większość woli pieniądze oszczędzać na sprzęt a niezbędne informacje zdobywać za darmo w sieci. Do czasu aż zarobki w Polsce nie dorównają do reszty krajów europy, to moim zdaniem takie czasopisma mają małe szanse zaistnienia na rynku.
W UK wychodzą dwa takie miesieczniki, Astronomy Now i BBC Sky At Night, kupuję obydwa chociaż często informacje się dublują, ale że każdy kosztuje średnio równoważność paczki papiersów, to nie jest to znowu duży wydatek. Jeżeli chodzi o ksiązki, czy mapy nieba, księżyca itp, to rownież jest w czym wybierać. Jednak angielski jest drugim co do częstości używania językiem na świecie, wiec jest to znacznie większy rynek na takie książki i dlatego myślę, że nigdy z tym w Polsce nie będzie za dobrze, bo rynek jest po prostu za mały i nie opłaca się wydawcom w takie rzeczy inwestować, a ceny tłumaczeń zawsze będą wysokie ze względu na niski nakład.

Biorąc to wszystko pod uwagę sądze, że już samo myślenie o programie-przewodniku wyboru teleskopu w jakiejkolwiek formie na jakimś forum w naszym kochanym kraju to i tak już niezwykły fenomenalny przejaw inspiracji.

Eeee.., chyba trochę przesadzasz, nie moze być tak źle. Problem w tym, że łatwiej napisać krótki post niż dłuższy artykuł, a każdy członek forum ma przecież jeszcze życie prywatne, rodzinę etc. Ale grupowym wysiłkiem zawsze można coś osiągnąć, jeden napisze o okularach inny o rodzajach teleskopów itp, i można złożyć z tego niezły artykuł pomocny dla wszystkich, po prostu brakuje organizacji i tyle.

Za rok będziesz mógł napisać dokładnie takiego samego posta. Nooby będą znowu zadawać głupie pytania, a inni będą pisać o potrzebie o jakiegos przewodnika/programu czy coś.

Tak długo nie zamierzam czekać, jestem początkujący i mam dostęp do literatury, nie przesiąkłem jeszcze żargonem więc może sam coś spróbuję napisać z pozycji początkującego, przez co będzie to bardziej proste i zrozumiałe dla każdego początkującego. Jak popełnię gdzieś błąd merytoryczny, to "starsi" mnie poprawią i może coś w sumie z tego wyjdzie.
Każde forum jest tak dobre, jak dobrym i przydatnym jego użytkownicy je uczynią.
Ostatnio edytowany przez spider72, 11 Maj 2009, 13:08, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrowienia

Skywatcher Skymax 127 SynScan AZ GOTO
Awatar użytkownika
 
Posty: 280
Rejestracja: 10 Maj 2009, 10:28
Miejscowość: Wick, Szkocja

 

PostSeyv | 11 Maj 2009, 12:59

Wg mojej oceny astronomia to mało popularbe hobby w Polsce. Widać to choćby po forach internetowych. Przeglądam je już od kilku miesięcy i ilość osób jaka stale się na nich udziela to kilka czasem kilkanaście osób. Z rzadka zawita ktoś nowy na poważnie zaiteresowany astronomią. Ceny również biorą się z małej popularności sprzętu - tak jest w wielu dziedzinach nie tylko astronomii. Jak młody człowiek miałby wydać 2000zł na teleskop to wolałby zamiast niego komputer. A niewiele osób może sobie pozwolić na jedno i drugie.
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

PostIgnisdei | 11 Maj 2009, 13:29

Seyv napisał(a):Wg mojej oceny astronomia to mało popularbe hobby w Polsce. Widać to choćby po forach internetowych. Przeglądam je już od kilku miesięcy i ilość osób jaka stale się na nich udziela to kilka czasem kilkanaście osób. Z rzadka zawita ktoś nowy na poważnie zaiteresowany astronomią. Ceny również biorą się z małej popularności sprzętu - tak jest w wielu dziedzinach nie tylko astronomii. Jak młody człowiek miałby wydać 2000zł na teleskop to wolałby zamiast niego komputer. A niewiele osób może sobie pozwolić na jedno i drugie.

Dawno, dawno temu, przed białymi i niebieskimi Chinolami byli sobie ludzie, którzy chcieli spoglądać w niebo. Zawsze chorowałem na teleskop. Nie mogłem przekonać rodziców że jest mi on niezbędny, choć napewno było ich wtedy stać na zakup.
Nie było wówczas internetu (w latach 80-tych byłem dzieckiem,) nie maiłem kontaktu z nikim kto zajmował by się optyką.
Teraz wiem, że by oglądać niebo starczą szkiełka okularowe.. Bo ludzie pozyskiwali je z różnego sprzętu np projektorów i rzutników.
Wtedy nie wiedziałem, że kilkanaście kilometrów (w Ryczywole) był starszy ode mnie kumpel, który robił sobie jeszcze z innym kolesiem telepy samoróby i ręcznie liczyli efemerydy planet. Teraz jesteśmy kumplami, kiedyś nie było internetu więc jednostki się nie komunikowały...

Dobrym sposobem teraz są achromatyczne obiektywy M42 . Taki PrinzGalaxy - powalający abberą kupiłem za 70zł.. można do niego dorobić złączkę w formacie 1,25"
I używać z jakimś tanim kellnerem 6-9mm.
Wychodzi tani refraktor na którym można sobie trochę pooglądac na statywie foto.
Generalnie koszty - są niemal groszowe.
Kiedyś zastanawiałem się, co by było gdybym musiał wszystko sprzedać?... myślę że zostawił bym sobie taki cop bez wartości..z okularem 9mm i kontynuował pasję.
Pamiętam jak sprzedałem syntę 13-tke i zbierałem na 8" nie miałem przez ponad miesiąc nic prócz monookularu rozwalonej exacty na BK7....Położyłem to na stary statyw od optisana i czesałem Messiery - wiecie ile było widać?? :wink:

Astronomia to nie tylko sprzęt za 2 patyki.
Ignisdei
 

Postspider72 | 11 Maj 2009, 13:43

Seyv napisał(a):Wg mojej oceny astronomia to mało popularbe hobby w Polsce. Widać to choćby po forach internetowych. Przeglądam je już od kilku miesięcy i ilość osób jaka stale się na nich udziela to kilka czasem kilkanaście osób. Z rzadka zawita ktoś nowy na poważnie zaiteresowany astronomią. Ceny również biorą się z małej popularności sprzętu - tak jest w wielu dziedzinach nie tylko astronomii. Jak młody człowiek miałby wydać 2000zł na teleskop to wolałby zamiast niego komputer. A niewiele osób może sobie pozwolić na jedno i drugie.


Mi się wydaje, że astronomia jest bardziej popularna w Polsce niż na wyspach, chociaż mogę się mylić, bo moja ocena jest oparta na podstawie ilosci for astronomicznych w obu krajach, ilosci członków na nich i liczby wysłanych postów.
Nie za bardzo wiem co masz na myśli mówiąc "poważnie zainteresowany". To chyba przede wszystkim hobby, uprawiane dla własnej wiedzy i przyjemności, udział astronomów amatarów w badaniach naukowych czy odkryciach ilości np. komet maleje z roku na rok ze względów na zrobotyzowane obserwatoria. Owszem wielu z nich odkrywa jakieś obiekty, ale głównie poprzez analizę powierzonego materiału do obróbki a nie przez własne obserwacje, chociaż wciąż jest wiele wyjątków.
Skoro sprzęt jest w Polsce dużo droższy, to czemu nie sprawdzić ceny np. w Niemczech, koszt dostawy na pewno nie będzie wiele wyższy, a jak widać w przypadku niektórych teleskopów można zaoszczędzić i 40%, czyli na lepsze okulary, które jak kupimy od razu z teleskopem, to zaoszczędzimy jeszcze więcej.

Edit:
Astronomia to nie tylko sprzęt za 2 patyki.

Ot to. Ja pochodzę ze Szczecinka, gdzie swoje obserwatorium miał Adam Giedrys, nie był zamożnym człowiekiem i wiele rzeczy zrobił po prostu sam.
Astronomia to nie tylko teleskop, najpierw naucz się rozpoznawać podstawowe konstelacje i znajdować planety na tle gwiazd, bo bez tej wiedzy teleskop jest na nic, nawet ten z GoTo, bo żeby go skalibrować, też trzeba znać podstawowe gwiazdy. Gołym okiem widać wspaniałe rzeczy na ciemnym niebie, ja kupiłem teleskop po 6 latach od czasu gdy pierwszy raz inaczej spojrzałem na niebo, choć stać mnie było na zakup od co najmniej 3 lat. Stać mnie na wydatek rzędu 7000 zł na teleskop, ale kupiłem taki za 1800 zł, bo doszedłem do wniosku, że zanim wykorzystam jego "możliwości widzenia" to pewnie minie ze 2 lata i sprzęt który dzisiaj kosztuje te 7000 zł, za te 2 lata będzie kosztował 3500 zł.
Nie masz na teleskop to kup lub ściągnij mapę nieba i jedź za miasto. Masz na lornetkę - to świetnie zobaczysz dużo więcej, wystarczy na co najmniej dwa lata, a w między czasie możesz zbierać na teleskop. Teleskop bez podstawowej znajomości nieba będzie służył częsciej za mebel niż instrument.
Pozdrowienia

Skywatcher Skymax 127 SynScan AZ GOTO
Awatar użytkownika
 
Posty: 280
Rejestracja: 10 Maj 2009, 10:28
Miejscowość: Wick, Szkocja

 

Postobcy_astronom | 11 Maj 2009, 16:14

spider72 napisał(a):Astronomia to nie tylko teleskop, najpierw naucz się rozpoznawać podstawowe konstelacje i znajdować planety na tle gwiazd, bo bez tej wiedzy teleskop jest na nic, nawet ten z GoTo, bo żeby go skalibrować, też trzeba znać podstawowe gwiazdy.

Tak nawiasem mówiąc, nigdy nie rozumiałam skąd ten popyt na GoTo. Przecież odnajdywanie obiektów i satysfakcja z ich ustrzelenia to też frajda.
I'm waiting for the night to fall. I know that it will save us all.
Synta 200/1200 dob + WO Swan 33, SP 25, WO Swan 15, SP 10, Hyperion 8, Baader Ortho 6, UB 2''
BPC Kronos 20x60
Awatar użytkownika
 
Posty: 184
Rejestracja: 31 Sty 2009, 21:45
Miejscowość: Kraków / Radziszów

 

Postspider72 | 11 Maj 2009, 16:29

GoTo to fajna sprawa jak chcemy szybko znaleźć różne obiekty w różnych częściach nieba, żeby na przykład pokazać teściowej jak przyjedzie w odwiedziny i żeby przywazelinić :wink: :lol: . Po prostu gadżet, czasem przydatny, ale na pewno nie niezbędny. Tutaj w miarę popularny gadżet, bo niektórzy używają go do nauki nieba w terenie bez potrzeby taszczenia laptopa czy map.
Pozdrowienia

Skywatcher Skymax 127 SynScan AZ GOTO
Awatar użytkownika
 
Posty: 280
Rejestracja: 10 Maj 2009, 10:28
Miejscowość: Wick, Szkocja

 

Postkaladann | 14 Maj 2009, 13:53

Zamierzam jednak spróbować zrobić cos takiego. Pierwsze próby zamierzam zrobić on-line w wersji PHP + Mysql
Nie wiem czy taka prowadząca "rączka" z opisami i rysunkami ma rzeczywiście sens bo zdania tutaj są podzielone, ale spróbować można :) to nic nie kosztuje.

Dlatego jeśli są tutaj osoby, które uważają że to dobry pomysł (program/przewodnik dla total lamerów przy wyborze 1 teleskopu) to dołączajcie swoje propozycje/uwagi/rozbudowe podpunktów słowa zachęty ? :)
To "coś" miałoby byc z założenia b. łatwe w odbiorze dla kupującego.

Na dany moment zamierzam zrobić próbną wersję bazy danych (mysql) teleskopów dostępnych na polskim rynku . Wtedy będzie np mozna dodatkowo wybrać jakiś telep pod kątem ceny, wagi, światłosiły, zastosowania czy średnicy lustra czy czegokolwiek innego. Sama baza mogłaby być dostępna dla kazdego aby ją uaktualniać. (tylko trzeba by trochę znać phpmyadmin lub komendy ) Można także wprowadzić asortyment okularowy jako polecany przy wyborze danego telepa i się skończa pytania np. co wybrać do swiatłosilnego newtona :D (ok. żartuje wiem, że te pytania się nigdy nie skończą :D )

Oto pierwszy zarys wdl mnie najwazniejszych wstępnych pytań przewodnika dla początkujących. Od tego trzeba zacząć bo od tego zależy całokształt przewodnika i bazy danych .

1) Jaki posiadasz maksymalny budżet na zakup teleskopu.
2) Jakie posiadasz niebo ? (słabe, dobre, b. dobre) + rysunki
3) Skąd zamierzasz przeprowadzać większość obserwacji (balkon/duzy/mały PN czy PD ; ogródek)
4) Co chcesz obserwować (obiekty głębokiego nieba, planety, wszystko)
5) Czy teleskop ma być mobilny? (podział na mobilność typu plecak, samochód, czy przeniesienie na x metrów.)
6) Czy teleskop ma być prosty w obsłudze.
7) Czy ma służyć do fotografowania nocnego nieba (na poważnie czy "niedzielnie")
8 ) Telesko dla Ciebie czy na prezent (prezent - jaki przedział wiekowy, czy interesuje sie astro/przyrodą? czy to 1 teleskop? )
9) Osobny rozdział dotyczący co mozna zobaczyć przez dany telep z jakimi powiększeniami itp +rysunki.może to mogłobybyc kryterium takze w wyborze ? troche taki w niestandardowy sposób.hmm..

Co do tego dodalibyście, lub jak rozbudować można podpunkty ? Czy może zrobilibyście to na inny sposób np. bez tylu wstępnych pytań, a zacząć od jakiegoś jednego prostego i stamtąd rozgałęziać się na inne.

W tej chwili widzę to tak że w jednym miejscu sa te pytania i rozgałęzienia. Zaznacza się je np.haczykiem i GOTOWE bach! pokazuje : (WSZYSTKO z wyjasnieniem w kilku zdaniach dlaczego własnie tak a nie inaczej.)

-listę optymalnych teleskopów z bazy danych
-linki do sklepów gdzie można kupić dany sprzęt
-polecany asortyment (okulary , filtry itp)
-linki do najbardziej wartościowych/rozbudowanych recenzji dotyczących danego telepa np synta 8'' na forach/stronach astronomicznych
kaladann
 

PostSeyv | 14 Maj 2009, 19:13

Ogólnie to idea wydaje się dobra. Choć wydaje mi się, że bardzo ważne jest wyjaśnienie początkującym różnic w budowie teleskopów oraz wpływ ich parametrów na obraz oraz odpowiedzenie na chyba najistotniejsze pytanie: "Co mogę zobaczyć przez taki teleskop?". Dobrze by było dać szkice obiektów, które pokażą różnicę pomiędzy teleskopami a jeszcze lepiej zdjęć (tylko takich ukazujących rzeczywisty widzialny obraz a nie kolorowy wszechświat). Swoją drogą może ktoś kto zajmuje się astrofotografią zrobiłby zdjęcia tych samych obiektów z różną ogniskową i różnym czasem naświetlania ukazujących różnicę w przypadku kilku popularnych teleskopów (o ile jest to wykonalne - akurat o astrofotografii mam blade pojęcie). Takie podejście dawało by większe możliwości podjęcia decyzji użytkownikowi zamiast dokonywać jej za niego.
ATM newton 8" F8.5
Synta 8"
SW 130/900EQ2
Tasco 20x60 + statyw, Bresser 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 460
Rejestracja: 19 Lut 2009, 22:00
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Postkaladann | 16 Maj 2009, 19:22

No tak..w sumie spodziewałem się praktycznie zerowego odzewu...Jesli nie znajde ani jednej osoby ktora pomoze mi w klasyfikacjach sprzętu i osprzętu to projekt upadnie. Mam nadzieje ze nie.

Przypadkowo wpadając z tego forum na youtube znalazłem taki oto filmik http://www.youtube.com/watch?v=Kncc47kVUTA&feature=related

W sumie nic takiego , ale zainspirowało mnie do następnego pomysłu, by zrobić coś podobnego, dłuższego i ...naszego. Tutaj strona techniczna znowu nie byłaby dla mnie problemem (montaż) i co więcej także praktyczna , bo co jak co ,ale jestem pewien że taki film robiony na zlocie (nie wiem kudłacze albo coś?) gdzie jest masa sprzętu i fajnych ludzi to mógłbym liczyć na pomoc przy realizacji.

Mnóstwo ujęć telepów.montaży , sprzętu do astrofoto, jak z tym pracować, dodane zdjęcia lub animacje z obserwacji , co można zobaczyć (zrobić tak by napalić nowicjuszy:D) komentarze/mini wywiady z właścicielami telepów (jeśli ktos zechce:)) do tego okrasić wszystko odpowiednią muzyczką, przejściami upgradeami sprzętu itp..i mamy w polsce full nowych astromaniaków na bank :D

Taaakk..podoba mi się ten pomysł. :twisted:
kaladann
 

Użytkownicy przeglądający to forum: dj_, Orion 1967 oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat