OPTISAN ASTAR 900/114

PostLoCo|xardas | 16 Cze 2006, 19:41

Jestem calkowitym amatorem w tej dziedzinie ale od zawsze chcialem posiadac teleskop i obserwowac niebo, zakupilem sobie taka zabawke jak w temacie, pytanie moje jest nastepujace czy warto go wyposazac w dodatkowe okulary ktore kosztuja niezmala po 200zl, ma to jakikolwiek sens, te ktore dostalem w zestawie to PL25mm i PL10mm, przez ten PL25mm widac pieknie tak mi sie zdaje bo do tej pory obserwowalem tylko przez lornetke Bushnell'a 40x70, natomiast przez ten PL10mm widac beznadziejnie ciezko mi uchwycic dobra ostrosc niemowiac o swietle ktore on mi zabiera, czy to normalne ze tak przyciemnia mi obiekty
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

PostJaLe | 16 Cze 2006, 19:51

Witaj!

Jak w tytule, forum jest amatorskie, więc dobrze trafiłeś ;)

Co do Twojego teleskopu, to niestety 10 mm okular będzie niestety "ciemny", a w przyp. zastosowania soczewki Barlowa to chyba nie za wiele zobaczysz nawet gdybyś popatrzył na Księżyc.
Poćwicz odnajdywanie najbardziej znanych gwiazd,z planet - w tej chwili Jowisza. Doskładaj pieniązków i po wakacjach kup coś innego. Przez ten czas zbierz doświadczenie, odwiedź jakiś zlot i popatrz przez rózne teleskopy.
Oczywiście dużo czytaj 8)
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostLoCo|xardas | 16 Cze 2006, 20:08

heheh tego sie obawialem, ale jakos to przelkne, narazie pobawie sie tym mysle ze jak bede mial okolo 1500zl i sprzedam tego to juz cos zobacze, jak patrzylem na jowisza to niby cos tam widac. a ja glupi myslalem ze to taka jasna gwiazdka, ale jak popatrzylem przez ten teleskop to juz widac ksiezyce i planete, ale niejst to czego oczekiwalem 8)

Pozatym mysle ze na poczatek niejest to najgorszy teleskop, oczywiscie chcialbym takiego za 2tysiace zloty ale jak to w polsce bywa bezrobocie wszedzie panuje to i tak ze na tego jakos dozbieralem to sam jestem w podziwie, a taka mala prosba jakbyscie mogli mi doradzic jaki okular bylby najlepszy do kupienia przez ktory widzialbym dosc ladnie te najblizsze planety, albo ksiezyc, przez 25mm + barlow 2x widac ksiezyc nawet ladnie ostro,

Ciekawy jestem jak u was widac ksiezyc przez wasze mega teleskopy 8)
szkoda ze o tej porze roku ksiezyc jest dopiero widoczny gdziec o godzinie 1 w nocy
Ostatnio edytowany przez LoCo|xardas, 16 Cze 2006, 20:22, edytowano w sumie 1 raz
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

PostJaLe | 16 Cze 2006, 20:12

LoCo|xardas napisał(a):heheh tego sie obawialem, ale jakos to przelkne, narazie pobawie sie tym mysle ze jak bede mial okolo 1500zl i sprzedam tego to juz cos zobacze, jak patrzylem na jowisza to niby cos tam widac. a ja glupi myslalem ze to taka jasna gwiazdka, ale jak popatrzylem przez ten teleskop to juz widac ksiezyce i planete, ale niejst to czego oczekiwalem 8)


Czyli masz obraz jak w szukaczu ;)
Nie martw się zbieraj doświadczenie i na pewno będzie lepiej :!:
Awatar użytkownika
 
Posty: 7064
Rejestracja: 09 Wrz 2005, 21:13
Miejscowość: małopolska

PostLoCo|xardas | 16 Cze 2006, 21:01

hehehe obraz jak w szukaczu, powiem ci ze moja lornetka jest 10000 razy lepsza chyba niz ten teleskop a kosztowala polowe niz on i widac na dwoje oczu hahaha :twisted: :twisted:
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

PostRammstein | 16 Cze 2006, 22:26

Na jakiś czas wystarczy ci ten teleskop a puźniej szukaj nowego , z tego co napisałeś wynika że niemasz dużego pojęcia o niebie a więc tym teleskopem nauczysz się troszke nieba napewno a pozatym takimi teleskopami da się niekiedy ładne rzeczy zaobserwowac , np ja refraktorem 70mm bez problemu dostrzegam pasy na jowiszu oraz pierścienie saturna i wiele innych ciekawych obiektów. Polecam ci ściągnięcie jakiegoś programu z tego tematu http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?t=957 a najlepiej programu stellarium ponieważ pokazuje obraz zbliżony do tego jaki zobaczysz na niebie , a tym teleskopem polecam ci popatrzec na pare gromad kulistych oraz wiele gromad otwartych a do DS (obiekty typu galaktyki i mgławice i.t.d.) niebędzie się on nadawał ale pare DS'ów można zobaczyc nim.
 
Posty: 576
Rejestracja: 16 Gru 2005, 22:09
Miejscowość: Wrocław

Postzbyszek | 16 Cze 2006, 22:42

Sadze, ze ten telep Jowisza powinien pokazywac dobrze do powiekszenia 180x przy dobrych warunkach . Obecnie to 120x na pewno daje dobre obrazy . Z okularem 10 mm miales 90x powiekszenie i maloprawdopodobne aby az tak zle warunki atmosferyczne byly- seeing ze licho widziales. Jak ustawisz na Jowisza to przejedz ostroscia . Zobaczysz placek i w nim czarna plamke - cien lusterka wtornego LW .
Ten cien powinien byc centralnie w srodku jasnego placka jak bedziesz widzial mocno nieostrego Jowisza. Jak ustawisz na jasna gwiazde to nie bedzie placka tylko iles tam wspolsrodkowych okregow i w srodku cien lusterka . Jak nie masz cienia w srodku to musisz tak krecic 3 srobkami aby byl centryczny . Nazywa sie to kolimacja - jak poczytasz na ten temat to mozesz dokladniej . Mogl tez w transporcie wyciag skrzywic sie i jego os nie patrzy w srodek lusterka wtornego czy pajaka na ktorym to lusterko jest przymocowane. Popatrz tez w wyciag czy widzisz w LW symetrycznie cale lustro glowne. Czasem okular jest wadliwy.
W kazdym badz razie cos nie tak, ze przy 90x powiekszeniu zle widzisz . Nawet winne moze byc Twoje oko .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 17 Cze 2006, 08:45

LoCo|xardas, to nie okular masz ciemny tylko teleskop za mały, to on decyduje o ilości zebranego światła i tworzy taki a nie inny obraz w ognisku głównym.
Okular to tylko lupka (choć zwykle skomplikowana) służąca do powiększenia tego obrazu dawanego przez lustro główne.
Praw fizyki nie oszukasz, jak dasz 2x krótszy okular to obraz dostaniesz 4x ciemniejszy a jak 3x krótszy okular to obraz będzie nawet 9x ciemniejszy powierzchniowo bo to fundamentalnba zasada fizyki jako że światło z obiektywu rozkłada się na 4x lub 9x wiekszą powierzchnię przy 2 lub 3 krotnym wzroście powiększenia.
Jedynym realnym i rozsądnym sposobem na zwiększenie jasności obrazu przy dużych powiększeniach jest zwiększenie średnicy lustra bo większe lustro zbiera więcej światła i daje jaśniejsze obrazy 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postzbyszek | 17 Cze 2006, 09:19

114 mm lustro jest male, ale Jowisz musi byc dobrze widoczny przy powiekszeniu 90x jaki uzyskuje sie z 10 mm okularem . na pewno cos nie tak z telepem, moze kolimacja . Jakbys chcial patrzec na ciemne obiekty to 90x moze byc za duzo , ale Jowisz jest jasny.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostLoCo|xardas | 17 Cze 2006, 15:32

super ze mi to wytlumaczyliscie, jowisza widze w miare doibrze znaczy widac na nim takie 2 ciemne pasy czyli to chyba dobrze i 4 satelitki, najlepeij mi sie patrzy jak daje 2 krotny barlow + PL25mmwtedy jest jasno co zgadza sie z waszymi opisami, no narazie musze na nim posiedziec bo z kasa krucho, esumie kosztowal mnie 600zl wiec to symulator teleskopu.

Dzieki za opinie

a jescze jedno jako calkowity amator hehe postanowilem sprawdzic co sie stanie jak pstrykne fote przykladajac obiektyw do okulara wynik pod tym linkiem http://h1.ripway.com/locox/Obraz003.jpg obiekt jest widzany golym okiem i ma okolo 3cm wielkosci. Aparat trzymalem w ręce poprostu wtyklem go w okular :twisted:

Moze troche dziwnie to opisuje ale jescze sie nielape w tym wszystkim.

Najwiekszy problem mam z ostroscia jak daje okular PL10mm + barlow 2x strasznie sie trzesie teleskop i trudno ustawic ostrosc jak mi obiekt lata po calym okularze, czy to normalne jest w paralaktycznym montazu.

Pojde za rada i posciagam kilka programow.
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

PostDarek. M | 17 Cze 2006, 16:24

Teleskop masz bardzo dobry Kolego, jesli bedzie dobrze skolimowany to zobaczysz nim naprawde wiele, wiem bo mam min. taki 8) jest masa zdjec ze 114/900 w internecie zobacz a perzekonasz sie że Twoja "rura" zasługuje na szacunek a nie tylko krytyke osób nigdy nie patrzących na obraz tworzony przez 114mm lustro...
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostLoCo|xardas | 17 Cze 2006, 16:31

o widzisz i to mnie podnosi na duchu, oczywiscie zgadzam sie z innymi ze wieksze jest lepsze :twisted: , wlasnie ja wogole niemam pojecia co zrobic zeby go dobrze wypoziomowac, pisza cos o gwiezdzie polarnej i zucaja jakimis haslami, ja wogole niewiem czy dobrze zamocowalem paralaktyke, kurde potrzebuje troche pomocy i wyjasnienia w zeskalowaniu i wypoziomowaniu teleskopu, chyba ze jest jakis opis na forum ktore od niedawana wertuje i staram sie wyniesc z tad jak najwiecej,

Jesli moze ktos pomoc w ustawieniu teleskopu lub tez jakiekolwiek wskazowki czy porady bede wdzieczny

p.s program pogoda jest swietny niestety umnie teraz same superowe chmurki

czekam na jakas pomoc od was bardziej doswiadczonych
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

PostDarek. M | 17 Cze 2006, 16:34

[quote="LoCo|xardas"]o widzisz i to mnie podnosi na duchu, oczywiscie zgadzam sie z innymi ze wieksze jest lepsze :twisted:


Skoro masz narazie takie to ciesz sie tym co masz bo aż nie wypda tak swojego krytykować..
Normalna sprawa że na tira więcej załadujesz niz na pickupa ale ten drugi wcale nie jest zabawką...

PS 10mm okular dobrej firmy jest jak najbardziej wskazany do Twojego teleskopu, zobaczysz takim zestawem bardzo wyraźnie tarcze planet nie mówiąc o księzycu. do karaterów proponuje nawet okular 7mm 8)

Barlow tez jest jak najbardziej mile wiedziany ale pamiętaj że max powiekszenie zestawu nie może przekroczyć 200X... i nie zapominaj o złym seeingu "lubiącym" panowac w Polsce 8)
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostLoCo|xardas | 17 Cze 2006, 16:45

no wlasnie o tym mysalem aby kupic cos pozadnego tylko jest problem z wyborem :twisted:
niemam pojecia czym sie keirowac przy wyborze okulara, czy poprostu jak kupie okular za 200zl to bedzie dobry?
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

PostDarek. M | 17 Cze 2006, 16:48

Już ja Ci doradze jaki okular kupić tylko powiedz do czego chcesz :lol: Do planet, moona czy jak?
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostLoCo|xardas | 17 Cze 2006, 16:53

wole niepytac czy jest uniwersalny :twisted: :twisted: , bo jak cos jest do wszystkiego to jest do dupy, no do pana moona a i do planet tez mozesz cos podsunacprzynajmniej bede wiedziec ile kasy trzeba skladac, ja sam mysalem nad okularem cos w graincy 200zl w granicach 17mm, bo intuicyjnie myslac to jak patrze przez 25mm i bardzo przyjemnie mi sie patrzy a jak zakladam 10mm i patrzy mi sie niewygodnie, to stawialem na 17mm albo cos w poblizu, neiwiem czy dobrze rozumuje.
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

PostDarek. M | 17 Cze 2006, 16:59

Do Twojego teleskopu przy obserwacjach Księzyca i planet polecam okular Vixena 7mm albo 10 8) są chyba po stówke albo troszke więcej :lol: i pamiętaj, że obraz w każdym dniu może być inny :!: Podejżewam także, że Twój teleskop wymaga kolimacji ale tego niewiem.. Ja i masa uzytkowników 114/900 jest zadowolona z pbrazów jakie on daje, tylko trzeba miec troche pojęcia o obserwacjach, seeingach i powiekszeniach ... 114mm lustro powinno dac lepszy obraz od MTO 11 CA 8) w obserwacjach wizualnych...
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostLoCo|xardas | 17 Cze 2006, 17:05

no to zaczynam czytac o kolimacji teleskopu...
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

PostDarek. M | 17 Cze 2006, 17:09

Poczytaj a dotocze Ci nieodpłatnie przyrządy do kolimacji wg. sposobu Hamala z sąsiedniego forum, ja sam kolimuje tym sposobem, jest poprostu super 8)
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostLoCo|xardas | 17 Cze 2006, 17:11

brzmi zachecajaco
:D
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

PostDarek. M | 17 Cze 2006, 17:13

http://astro4u.net/yabbse/index.php?topic=6153.0

Toczone elementy to : kolimator i przesłona od wewnętrznej części wyciągu okularowego 8)
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostLoCo|xardas | 17 Cze 2006, 17:19

no na ten sam sie natknolem, tylko boje sie samemu wyciagac lustro z tubusu :!: :!:

najgorsze to chyba naklejenie tego znacznika na lustro


a moze inaczej, jak zauwazyc ze teleskop wymaga kalimacji, bo moze ja mam dobrze tylko chce wiecej i wiecej :twisted:
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

PostDarek. M | 17 Cze 2006, 17:33

cięzko to troche wytłumaczyć, najprędzej to tak:

wyjdź w pogodną noc na powietrze i skiejuj teleskop na jakąś gwiazde i wyciągiem okularowym rozogniskuj gwiazde (przed i za ognisko) krążek dyfrakcyjny powinien być kołowy a na środku powinno byc widac lusterko boczne 8)
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

PostLoCo|xardas | 17 Cze 2006, 17:40

to sprawdze, rozumiem ze na latarni tez mozna to zrobic gdyby byly chmurki, czyli mam miec kolo a w srodku kola widac ma byc lustro katowe z pajakiem czyli taka kropke z trzema liniami na bokach :idea:
Awatar użytkownika
 
Posty: 20
Rejestracja: 16 Cze 2006, 19:33
Miejscowość: Sosnowiec

PostDarek. M | 17 Cze 2006, 17:52

Tak, te koło to lustro główne teleskopu, najlepiej to sprawdzic bez okularu patrząc w wyciąg okularowy 8)
GG: 3537497
 
Posty: 432
Rejestracja: 29 Lip 2005, 01:45
Miejscowość: Goleniów

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat