Dziwny efekt na zdjęciu i montaż.

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostPav1007 | 25 Paź 2011, 10:35

Witajcie,
mam dwa pytania do znawców.

1)
Posiadam montaż HEQ5, gdy jest praktycznie w poziomej występuje pewien problem... którego niezbyt potrafię rozgryźć.
Mam ustawiony guiding i trafia mi co 0,5sek. Błąd mam ok 2,5arc sek. Wszystko działa jak w zegarku... patrzę na zdjęcie a tu normalnie przecinki na zdjęciu. Takie ok 0,5cm długości, na wykresie guide nic nie mam co mogło by wzbudzić moją czujność więc dziwię się dlaczego tak jest.
Guiduję Guidemasterem.

Gdy montaż jest bardziej pod kątem zbliżonym do 45st problem znika i po 10min mam punktowe gwiazdki.
Dodam, że guider jest przymocowany na teleskopie.

Czy to może być delikatne przesuwanie się guidera w obejmach (mam obejmy regulacyjne), czy może luzy w montażu czy cokolwiek?
Macie jakieś pomysły?

2)
Podczas kalibracji osi DEC, w jedną stronę idzie bardzo dobrze, natomiast w drugą ruch może ma 1/3 tego co w ta pierwszą. Guidemaster czasami wyrzuca mi błąd, że montaż się nie przesuwa.
Strzelam że to luzy w montażu oraz wina firmowego (czyt. Chińskiego) smaru.

Dzięki z góry za odpowiedź
Paweł
EQ6 Pro, GSO 200/1000, Alccd8l(QHY8L), 80/400+Alccd5v(QHY5v), MPCC, UHC-S, GoTo by PierroAstro

foto: http://pawel.foto-zdjecia.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 259
Rejestracja: 15 Wrz 2009, 11:56
Miejscowość: Warszawa

Postmisiekc | 25 Paź 2011, 10:42

1) Powodow moze byc wiele. Jednym z nich jest to co napisales. Inny jest taki, ze lustro glówne zmienia swoje polozenie. Jeszcze inne, ze to wyciac itp. Mozesz sprawdzic w ktorej osi gwiazdki Ci polecialy? RA czy DEC?
2) Nie mam GuideMastera, ale taki efekt to standard. Masz po prostu luzy w DEC i zanim montaz ruszy w druga strone musi przejsc przez ten luz.
Pozdrawiam,
Michal
--------------------------------------------
Kilka moich fotek
AP Mach1 GTO, CFF 127mm f/7, WO/Lomo 80mm f/6, QSI 583, Canon 60D
 
Posty: 414
Rejestracja: 29 Lip 2005, 00:50
Miejscowość: Kraków

PostPav1007 | 25 Paź 2011, 11:06

misiekc napisał(a):1) Powodow moze byc wiele. Jednym z nich jest to co napisales. Inny jest taki, ze lustro glówne zmienia swoje polozenie. Jeszcze inne, ze to wyciac itp. Mozesz sprawdzic w ktorej osi gwiazdki Ci polecialy? RA czy DEC?

LG jest raczej dobrze przykręcone, poza tym gdyby to było LG to gdy zmieniłbym położenie teleskopu to "poprawki" trochę by trwały a tak od razu było dobre zdjęcie.
Z tego co widzę to pojechane są w DEC.

misiekc napisał(a):2) Nie mam GuideMastera, ale taki efekt to standard. Masz po prostu luzy w DEC i zanim montaz ruszy w druga strone musi przejsc przez ten luz.

Rozumiem, czyli żeby to naprawić, trzeba usunąć luzy. Dzięki.
EQ6 Pro, GSO 200/1000, Alccd8l(QHY8L), 80/400+Alccd5v(QHY5v), MPCC, UHC-S, GoTo by PierroAstro

foto: http://pawel.foto-zdjecia.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 259
Rejestracja: 15 Wrz 2009, 11:56
Miejscowość: Warszawa

Postriklaunim | 25 Paź 2011, 11:08

W PHD trzeba zwiększyć czas trwania impulsu kalibracyjnego by dobrze się skalibrował (przy większych luzach, czy krótkiej ogniskowej. PHD uwzględnia też te luzy w kalibracji i nie trzeba specjalnie majstrować w montażu). Dodatkowo może też guidować zbyt agresywnie - silnym impulsem przerzuca gwiazdkę za punkt docelowy i kolejną korektą w przeciwną stronę (i tak bez końca).
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostPav1007 | 25 Paź 2011, 11:27

hmm,
dzięki za podpowiedź. Jak testowałem PHD to odnosiłem wrażenie, że nie koryguje mi jednego kierunku w osi DEC....
Gdzie się zmienia czas impulsu kalibracyjnego?

Dzięki za podpowiedzi.
EQ6 Pro, GSO 200/1000, Alccd8l(QHY8L), 80/400+Alccd5v(QHY5v), MPCC, UHC-S, GoTo by PierroAstro

foto: http://pawel.foto-zdjecia.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 259
Rejestracja: 15 Wrz 2009, 11:56
Miejscowość: Warszawa

Postriklaunim | 25 Paź 2011, 11:29

Mam cały tutorial na stronie. W przypadku PHD masz "Calibration step".
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat