Projekt SelFly

Postzarat | 04 Lut 2010, 17:59

Z inicjatywy pięciu osób, powstaje bezzałogowy szybowiec SelFly, który zostanie zrzucony z wysokości 30 km. Jego lotem będzie sterował innowacyjny autopilot, na bieżąco uczący się pilotażu. Start nastąpi w lecie 2011 roku.

Na poziomie 30 kilometrów panują warunki podobne do kosmicznych - ciśnienie bliskie zeru, temperatura sięgająca -70*C, czerń zamiast błękitnego nieba. Na takie wysokości dolatują balony meteorologiczne, relatywnie tańsze w stosunku do lotów na orbitę wokołoziemską. Pozwalają pojedynczym ludziom, często hobbystom, na "dotknięcie" kosmosu. Takim balonem zostanie wyniesiony samolot stworzony w ramach projektu.

Szybowiec będzie ważył około 5 kilogramów, natomiast jego rozpiętość wyniesie 3 metry. Na pokładzie znajdzie się autopilot, który w samodzielnym procesie nauki zbuduje w swojej pamięci model sterowania pojazdem, a także model otoczenia. Urządzenie sterujące będzie pozbawione głównej wady tego rodzaju produktów: zawodzenia w przypadku zmiany warunków. Elastyczny algorytm dostosuje się do silnych wiatrów, zmiany gęstości powietrza, a także uszkodzeń mechanicznych.

Eksperyment będzie przeprowadzany pod pełną, naziemną kontrolą. Łączność radiowa o dalekim zasięgu, w każdej chwili pozwoli na przejęcie sterowania nad pojazdem.

SelFly jest realizowany przez zespół składający się z pięciu osób. Prace wykonywane są w wolnym czasie, w ramach hobby. Koordynator, Rafał Grochala, tak wyjaśnia powody powstania projektu: "Po co? By zwyczajnie robić coś kreatywnego, ciekawego i przy okazji zyskać doświadczenie w konkretnych dziedzinach."

W przyszłości zaistnieje możliwość rozwinięcia szybowca do postaci "atmosferycznego satelity". Pojazd, przebywając przez dłuższy czas na dużych wysokościach, będzie mógł wyręczyć drogie satelity krążące na ziemskiej orbicie.

Pierwszy, testowy lot niektórych podzespołów nastąpi we wrześniu bieżącego roku. Właściwy szybowiec wystartuje w lecie w 2011 roku. Postępy w pracach można śledzić na stronie: http://selfly.wordpress.com

Tyle z naszej noty prasowej. Mile widziane wszelkie propozycje, sugestie, a także konstruktywna krytyka.

I jeszcze coś dla oka :)
Image
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 Lut 2010, 17:57

 

Postartur5544 | 24 Lut 2010, 22:41

Synta 200/1200, NLV 6mm
lornetka Tento 7x35
GG 3114031

Moja galeria zdjeć
http://artur5544.mypics.pl/

Moj stary nick "arturek" :)
 
Posty: 292
Rejestracja: 05 Sie 2007, 22:59
Miejscowość: okolice Siedlec

 

Postzarat | 19 Mar 2010, 17:11

Projekt nadal trwa i mamy coraz więcej konkretów.

We wrześniu bieżącego roku (prawdopodobnie 25 września), nastąpi start naszego ładunku (nie szybowca, ale skrzynki z krytycznymi podzespołami), który zyskał przydomek SelFly-0. Na pokładzie będzie dosyć dużo miejsca - zmieści się nawet do 2 kg dodatkowej aparatury. Świetnie byłoby gdyby to miejsce zajęło coś bardziej pożytecznego niż obciążniki. Stąd też, zwracam się do Was - jest możliwość zainstalowania własnych urządzeń, przeprowadzenia eksperymentów. Zupełnie za darmo. Nie musicie się składać na hel, na balon (a to, bagatela, 1800 zł), po prostu umieszczacie na pokładzie to co chcecie, a potem współpracujecie z nami podczas samego lotu i trochę po nim (odzyskanie ładunku).

Zachęcam do współpracy, ponieważ takie okazje zwyczajnie się nie zdarzają i pewnie już się nie wydarzą - na pewno nie za darmo. Ponadto, sam lot SelFly-0 zostanie całkiem nieźle spopularyzowany (TV, prasa, radio, internet).

Balon, wraz z ładunkiem, w czasie prawie 2 godzin unosi się na wysokość około 30 km (kilka kilometrów mniej lub więcej). Na odpowiedniej wysokości (koło 30 km) balon pęka, a ładunek bezpiecznie opada na spadochronie i pół godziny po pęknięciu ląduje na ziemi. Niestety, nie ma możliwości sterowania lotem ładunku (to będzie dopiero od SelFly-1).

Kontakt na mail zarat@op.pl lub w tym wątku - zapraszam! Dotknięcie kosmosu jest na wyciągnięcie ręki :)
 
Posty: 2
Rejestracja: 04 Lut 2010, 17:57

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat