* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: ....::::Deorbitacja UARS::::....
PostWysłany: Nie Wrz 18, 2011 11:19 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: ...tam gdzie słońce zachodzi seledynowo... :D
Agencja NASA podała do informacji publicznej, że już prawdopodobnie w okolicach 24 września satelita UARS spadnie na Ziemie. Satelita ważący 6,5 tony wchodząc w atmosferę ulegnie częściowemu spaleniu. Wiele odłamków dotrze jednak na powierzchnie naszej planety.

źródło: http://www.astronomia24.com/news.php

Warto śledzić komunikaty na stronie nasa:
http://www.nasa.gov/...uars/index.html

As of Sept. 18, 2011, the orbit of UARS was 133 mi by 149 mi (215 km by 240 km). Re-entry is expected Sept. 23, plus or minus a day.

Może jest szansa na obserwacje w Polsce 8)

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Obserwacje satelitów
PostWysłany: Pią Wrz 23, 2011 3:27 pm 

Dziś wieczorem UARS ma wejść w atmosferę.

Profil E-mail  

Temat postu: Obserwacje satelitów innych niż ISS
PostWysłany: Śro Gru 19, 2012 5:15 pm 

Czy jutro 20 grudnia jest szansa zobaczenia przelotu ISS na tle tarczy Księżyca? SNP 4.5 sumuluje że jest to możliwe, ale proszę o potwierdzenie jakimiś dokładniejszymi symulatorami.

Zauważyłem też całkiem przypadkowo że SNP podaje rozmiary innych satelitów na poziomie niemal takim jak ISS. Czy to możliwe?
Przyznam że nigdy szczególnie nie interesowałem się satelitami żyjąc w przekonaniu że poza ISS reszta satelit jest mikro rozmiarów w teleskopie.

Jutro o godz. ok. 15:47 SNP podaje np. przelot jakiegoś satelity RAIKO i SOYUZ TMA6M niemal w tym samym momencie co ISS.
Czy faktycznie te dane są wiarygodne i czy naprawdę byłbym zdolny dojrzeć w teleskopie 90/900 jakieś szczegóły tych satelitów/statków ?

No normalnie strasznie się napaliłem na to, a nie wiem czego się spodziewać. To maja nowa pasja.

Temat postu: Re: Obserwacje satelitów
PostWysłany: Pią Kwi 28, 2017 11:27 pm 

Miejscowość: 5 km na S od W-wy
Obserwuję satelity od dawna, śledzę ich przeloty czasami słyszę różne sygnały nadawane z kosmosu. W ciągłej obserwacji mam 14 satelitów wspaniała zabawa niczym robienie trudnych zdjęć astrofoto. Wielokrotnie oglądając niebo przez teleskop coś przemknęło przed polem obserwacji, zapisuję czas i kierunek, by po żmudnuch analizach wiedzieć co to mogło być.
Wychodząc na astrobserwacje nie zapominam zabrać ze sobą kilka danych o przelotach satelitów by wiedzieć co leci o określonej godzinie, to taka dodatkowa atrakcja widoczna nawet kilka godzin po zachodzie Słońca wtedy są dobrze doświetlone, a nagrodą pięknie widoczne flary ich powolny rozbłysk na dwie, trzy sekundy by za chwilę zgasnąć.
Wizualne obserwacje satelitów nie wymagają sprzętu wystarczy wiedza i nie uzbrojone oko, dużą podporą może być każda lornetka. Do moich obserwacji gdy brak pogody, z tytułu drugiego hobby wykorzystuję sprzęt nadawczo-odbiorczy by móc odbierać sygnały z satelitów jak i nadawać w ich kierunku, ale to już inna bajka.
Nad naszymi głowami krąży tysiące satelitów na różnych wysokościach, orbitach, przeznaczeniach, tak sobie latają wiele z nich
po kilkadziesiąt lat sobie liczy i działa do dzisiaj, baterie dawno odmówiły posłuszeństwa więc ogniwa słoneczne zabezpieczają działanie sprzętu gdy jest oświetlony, w cieniu ziemi są krótko więc w niczym to nie przeszkadza . Krążą sobie w różnych kierunkach jedne wyłącznie nad równikiem inne tak zwane biegunowe, jeszcze inne pod różnymi kątami. Satelita biegunowy przelatuje nad naszymi głowami kilka razy z kierunku południowego by po 12 godzinach ten sam satelita przelatywał z kierunku północnego, to tak dla przypomnienia.
Waga satelitów to od kilograma do kilkudziesięciu kilogramów ich jest najwięcej, są i cięższe, najcięższy to sławny ISS ponad 450 ton z niego widoki są śliczne, oglądając zdjęcia z satelitów geostacjonarnych i wyższych trafia do nas, że my też jesteśmy w kosmosie, z Ziemi tego nie widać, my o tym wiemy.
Wiemy, że latają satelity nad nami i jest ich dużo, by to uzmysłowić zrobiłem kilka zrzutów ekranu z programu Orbiter, to tylko mała część tego, ona trafia do naszej wyobraźni. Po złożeniu wszystkich obrazów w jeden będzie jedna wielka plama i ciągle ich przybywa często nie zdajemy sobie sprawy, że przed chwilą mogliśmy z któregoś korzystać, a jest co obserwować.

Załączniki:

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 29 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości