STS-135 (Ostatnia misja STS)

PostHawkeye | 21 Lip 2011, 12:33

Ma się tę wprawę po kilku latach :D

Tak na prawdę oglądam chyba najmniej, a więcej czytam i piszę, ale przy otwartych kilku kartach i przygotowanych oknach odpowiedzi nie jest tak trudno to robić :D Niestety dziś zabrakło w tym wszystkim czasu by dodawać na żywo zrzuty z NASA TV, uzupełni się potem :D Na chacie mnie dziś nie było

No i dużo dziś pomogła transmisja w telewizji, pokazywały to wszystkie stacje - polsat news, tvn24, tvp info.... i głównie pisałem oglądając tv 8) ale na wyciszonym glosie, na głos tylko oryginalnie nasa tv odpalona była...
SW Fraunhofer 3,5'' | travelerek 80/400 | jakieś szkiełka i barlow nawet | ND-5 & 3,8 | lidletka | Sony DSC-H20 | Olympus E420 i LP=11/10...
polskiastrobloger.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 941
Rejestracja: 06 Cze 2009, 14:32
Miejscowość: Tczewskie Imperium Light Pollution

Postfeliks | 21 Lip 2011, 12:35

Rzekomo niedługo mają wyjść z promu. Tylko ile to jest niedługo? Poza tym, czemu lądowali, jak było ciemno? To ma znaczenie?
 
Posty: 297
Rejestracja: 27 Sty 2011, 11:50

 

PostHawkeye | 21 Lip 2011, 12:39

Nie zobaczymy ich jak wyjdą z promu lecz już z tego cudaka który podjechał do głównego włazu wahadłowca. Wewnątrz wykonane zostaną testy medyczne i potem po schodkach ładnie załoga wyjdzie. A stanie się to za jakąś godzinkę gdy ich zobaczymy...

Pora lądowania nie ma takiego znaczenia, lądowali po prostu tak, jak ostatnia orbita im na to pozwalała. Niedawno ludzie się trochę czepiali (ja też) że ostatnie lądowanie będzie w ciemnych warunkach się odbywać, ale w porównaniu do STS-134 było jednak lepiej.
SW Fraunhofer 3,5'' | travelerek 80/400 | jakieś szkiełka i barlow nawet | ND-5 & 3,8 | lidletka | Sony DSC-H20 | Olympus E420 i LP=11/10...
polskiastrobloger.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 941
Rejestracja: 06 Cze 2009, 14:32
Miejscowość: Tczewskie Imperium Light Pollution

PostHawkeye | 21 Lip 2011, 13:22

Zaloga na zewnątrz! Za chwilę pamiątkowa fotka na tle Atlantisa :|
SW Fraunhofer 3,5'' | travelerek 80/400 | jakieś szkiełka i barlow nawet | ND-5 & 3,8 | lidletka | Sony DSC-H20 | Olympus E420 i LP=11/10...
polskiastrobloger.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 941
Rejestracja: 06 Cze 2009, 14:32
Miejscowość: Tczewskie Imperium Light Pollution

PostPaweł Baran | 21 Lip 2011, 13:26

Filmik z powrotu ostatniego już promu kosmicznego Atlantis, trochę szkoda i jakoś zrobiło mi się żal, że nie zobaczymy w akcji tych maszyn, wiele mam wspomnień, kiedy latały, chociaż by dwie katastrofy Chellenger i Columbii, które zdjęcie non stop stoi u mnie na półce astronautów koło tego zdjęcia stoi model promu kosmicznego. Zazwyczaj oglądałem relację na żywo sam, wiedząc, że oglądacie, dopingowaliśmy, czasem jak nadarzyła się tragedia łezką w oku zadawaliśmy sobie pytanie, dlaczego zginęli, a gdy znowu promy kosmiczne wracały, to trzymaliśmy kciuki by wszystko poszło jak należy dzisiaj też trzymałem kciuki, ale czym bliżej pasa lądowania pojawił się prom coraz bardziej zaczął mnie ogarniać nie strać, lecz smutek, chciałem na ostatek podziękować może to głupio wyjdzie dla całego zespołu z NASA, za te piękne chwile spędzone dla astronautów dzielnych wojowników, oraz mniejszego personelu, który bez ich pomocy nie dochodziłoby do startu.
http://www.nasa.gov/multimedia/videogal ... =102483531

:( :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33370
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostHawkeye | 21 Lip 2011, 13:31

No tak, Pawle i ja mam podobne odczucia. Choć nie tak miały wyglądać misje promów kosmicznych to przez te lata człowiek jakby nie patrzeć przyzwyczaił się do tych startów, lądowań... Pierwszy start jaki oglądałem na żywo był właśnie ostatnim startem Columbii... lądowanie też oglądałem live, matko co to było... :cry: ...a potem miałem 2 lata przerwy w oglądaniu tych lotów, bo program zawieszono...
SW Fraunhofer 3,5'' | travelerek 80/400 | jakieś szkiełka i barlow nawet | ND-5 & 3,8 | lidletka | Sony DSC-H20 | Olympus E420 i LP=11/10...
polskiastrobloger.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 941
Rejestracja: 06 Cze 2009, 14:32
Miejscowość: Tczewskie Imperium Light Pollution

Postfeliks | 21 Lip 2011, 17:38

Dla mnie to był pierwszy i ostatni start/lądowanie na żywo... Przy starcie zaparło mi dech i emocje opadły dopiero po separacji SRB... cały czas bałem się, że może być powtórka z Challangera... ale było super.

Chociaż te misje były wyjątkowe, to nie można w nieskończoność korzystać z tej samej technologii. Parę stron wcześniej w tym temacie był satyryczny obrazek pokazujący postęp technologii w ciągu tych 30 lat... to już był naprawdę czas, na zakończenie tej przygody. Ale osobiście uważam, że promy te powinny trafić nie do muzeum, ale do magazynów, gdzie byłyby trzymane na wszelki wypadek, gdyby nagle zaszła bardzo ważna potrzeba misji niedaleko ziemi, do której prom by się nadał... no ale NASA robi to, co uważa, albo raczej to, co jej podyktują Amerykańscy politycy.
 
Posty: 297
Rejestracja: 27 Sty 2011, 11:50

 

PostAnka_U | 21 Lip 2011, 17:51

feliks napisał(a): Ale osobiście uważam, że promy te powinny trafić nie do muzeum, ale do magazynów, gdzie byłyby trzymane na wszelki wypadek, gdyby nagle zaszła bardzo ważna potrzeba misji niedaleko ziemi, do której prom by się nadał...
Feliksie, przeczytaj jeszcze raz, co napisałeś. Naprawdę uważasz, że muzeum to złomiarnia, gdzie wszystko niszczeje i koroduje? One tam będą stały wychuchane i nawet nie będzie na nich śladu kurzu.
Poza tym prom jak wystartuje, to jeszcze musi gdzieś wylądować.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postfeliks | 21 Lip 2011, 18:01

Czyszczenie "pronto" obudowy promu to nie jest konserwacja silników, elektroniki itd. Żeby prom był użyteczny, musiał by być cały czas konserwowany. A co do lądowania, to nie słyszalnym nic o planach burzenia pasa do lądowania w KSC... Tak czy inaczej, bardzo mi się podoba MPCV budowane przez Lockheed Martin na zlecenie NASA... czteroosobowa kapsuła mogąca zabrać ludzi w 21-dniową misję...
 
Posty: 297
Rejestracja: 27 Sty 2011, 11:50

 

PostAnka_U | 21 Lip 2011, 19:09

Nie miałam na myśli KSC. Przecież nie wiesz, w jaki sposób będzie konserwowany w muzeum. Mam jednak trochę więcej zaufania do tych amerykańskich polityków, że umieją liczyć, ile będzie kosztować utrzymanie promów, które "może" się przydadzą, podczas gdy oni mają oni inne plany. Widać były powody odstawienia wahadłowców.
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postswordek | 21 Lip 2011, 19:27

Pewnie odkryli, ze tam nic nie ma. I teraz tylu ludzi pojdzie na trawke.
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

PostNamaste | 24 Lip 2011, 02:22

Kilka misji temu oglądałem wywiad z Charlie Boldenem (aktualnym administratorem Nasa) i wypowiedział się, że w przypadku konieczności ponownego użycia promu zostanie on przygotowany do lotu w krótkim czasie. Zakonserwuja promy dobrze i beda sobie czekac spokojnie :) Na pewno beda mialy lepiej niz radziecki Buran http://englishrussia.com/2011/06/24/the ... for-buran/ ktory zgnil i zostal rozkradziony.
 
Posty: 79
Rejestracja: 21 Cze 2009, 21:36
Miejscowość: Opole

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 15 gości

AstroChat

Wejdź na chat