Hipotetyczne cywilizacje pozaziemskie

Postkrzychuwr1 | 20 Sty 2013, 16:15

Sądzę że każdy wszechświat można by nazwać taką izbą porodową, zwłaszcza jeśli spojrzy się na drugie prawo termodynamiki. Pytaniem jest jednak, czy w każdym wszechświecie ono obowiązuje? Może cywilizacje przenoszą się właśnie z wszechświatów takich jak nasz, gdzie entropia się zwiększa, do takich gdzie obowiązują inne prawa fizyki i nie ma problemu z II prawem termodynamiki.
 
Posty: 33
Rejestracja: 25 Lis 2012, 13:39
Miejscowość: Kielce

 

Postendriu624 | 20 Sty 2013, 16:36

Można by powiedzieć, że życie w naszym wszechświecie jest bardzo kosztowne, ze względu na prawa fizyki i skalę odległości ,a dostępna energia jest niewystarczająca do jego ujarzmienia i trudna do opanowania w wygodny sposób, bo trudno będzie np. z czarnej dziury zrobić akumulator.
A i tak Ciemna Energia wykończy ostatecznie nasz wszechświat, że nie zostanie nawet jeden atom.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkristelos | 20 Sty 2013, 17:00

Budzisz się rano. W głowie kotłuje się pełno myśli, planów na dzień dzisiejszy, jak i na przyszłość. Jesz śniadanie, wstajesz idziesz i po chwili upadasz.
Lekarze mówią rodzinie "pękło naczynie krwionośne w mózgu, to wada genetyczna".
Ksiądz prawi piękne kazanie.
Czym że jest istota ludzka jak nie biologicznym, według nas skomplikowanym, bo innych nie znamy, wytworem Wszechświata. Obdarzonym darem świadomości istnienia w trakcie ewolucji wytworzył różne mechanizmy obronne, jak np. ego, czy wiara w życie po śmierci. Wszystko to chyba po to by zagłuszyć całą prawdę o sobie, o tym czym naprawdę jesteśmy. Czy jesteśmy wyjątkowi? na tym olbrzymim świecie? Raczej w to wątpię. Bardziej bym obstawiał, że jesteśmy dość popularnym tworem, który ma za zadanie wspomóc wszechświat w jego, czasem zdawało by się pozornej ewolucji. Jak będzie wyglądać nasza przyszłość za np. 2000lat trudno przewidzieć, mimo bujnej wyobraźni co niektórych, przede wszystkim pisarzy i twórców filmów SF.
Jedno jest pewne, że Wszechświat bardzo brutalnie obchodzi się z elementami swojej ewolucji, jeśli "uzna" je za bezużyteczne. Dlatego może nie skontaktowaliśmy się jeszcze z żadną mocno rozwiniętą cywilizacją, a z tego można wyciągnąć wniosek, że czeka nasz nie najlepsza przyszłość :( .
kristelos
 

Postendriu624 | 20 Sty 2013, 17:57

Może faktycznie jesteśmy tą perłą w koronie i ktoś nad nami czuwa.

Image
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkrzychuwr1 | 20 Sty 2013, 18:22

UP:
Osobiście uważam że życie na Ziemi jest raczej kwestią szczęśliwego przypadku, co więcej takich przypadków we wszechświecie jest bardzo dużo patrząc na jego ogrom :!:
Ale tutaj chyba zaczynają się kwestie religijne a z doświadczenia wiem że kłótnie na te tematy, zwłaszcza przez internet, raczej nie kończą się ani przekonaniem którejś ze stron do swojej racji, ani ciekawych wniosków.
 
Posty: 33
Rejestracja: 25 Lis 2012, 13:39
Miejscowość: Kielce

 

Postendriu624 | 20 Sty 2013, 18:37

No nie wiem czy to kwestia religijna,i raczej bym takową pominął ,bo naszych twórców nikt nie widział. [może przyszłe badania naszego DNA ukażą ich podpis ]
W przypadek też nie wierzę ,lecz w dokładnie matematycznie zaplanowane dzieło.
Dlatego napisałem kilka postów wyżej, że ewolucja stworzyła z bakterii iPhone [stwarzając wcześniej człowieka ?].
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkrzychuwr1 | 20 Sty 2013, 18:54

Dokładnie matematycznie zaplanowane dzieło? Niezbyt rozumiem co masz przez to na myśli, mógłbyś to rozwinąć? Wszechświat został tak dokładnie zaplanowany przez "stwórcę" czy cokolwiek aby powstał układ słoneczny w nim planeta Ziemia a na niej ludzie? Biorąc pod uwagę zasadę nieoznaczoności jest to raczej niemożliwe.
 
Posty: 33
Rejestracja: 25 Lis 2012, 13:39
Miejscowość: Kielce

 

Postendriu624 | 20 Sty 2013, 19:01

krzychuwr1 napisał(a):Dokładnie matematycznie zaplanowane dzieło? Niezbyt rozumiem co masz przez to na myśli, mógłbyś to rozwinąć? Wszechświat został tak dokładnie zaplanowany przez "stwórcę" czy cokolwiek aby powstał układ słoneczny w nim planeta Ziemia a na niej ludzie? Biorąc pod uwagę zasadę nieoznaczoności jest to raczej niemożliwe.

To tak jest jak z komputerem ,bez oprogramowania jest martwy.Powstał on z pierwiastków dostępnych na naszej planecie,lecz oprogramowanie do niego powstało już w inny sposób .
Podobnie jest z człowiekiem, powstaliśmy z tych samych pierwiastków co nasza Ziemia lecz nasze Ja i inteligencję ktoś nam zaprogramował.
Z przypadku to może powstać Gwiazda , układ słoneczny i bakterie, lecz nie inteligencja.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 20 Sty 2013, 19:13, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkrzychuwr1 | 20 Sty 2013, 19:13

W twojej przenośni komputer jest wszechświatem a ludzie oprogramowaniem, dobrze rozumiem?
Jednak wszechświat nie jest tak zupełnie martwy bez życia, ciągle zachodzą w nim zwykłe procesy niezależnie od tego czy coś w nim żyje czy nie. I w wyniku takich procesów powstało życie.

Edit: o, zmieniłeś post jak pisałem xD więc nieco źle zrozumiałem

Inteligencja, świadomość jest wynikiem reakcji zachodzących w mózgu, moim zdaniem jest to dzieło, no może nie tyle przypadku co procesów zachodzących zwyczajnie zachodzących we wszechświecie, no jakbym na to nie patrzył to słowo przypadek jednak trochę pasuje xD
 
Posty: 33
Rejestracja: 25 Lis 2012, 13:39
Miejscowość: Kielce

 

Postendriu624 | 20 Sty 2013, 19:16

Zycie może powstać bez problemu we wszechświecie i to z przypadku , lecz czy ono zdaje sobie sprawę że istnieje , i zadaje takie pytania tak jak my.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkrzychuwr1 | 20 Sty 2013, 19:20

Moim zdaniem jak najbardziej tak, wystarczy że ewolucja tych organizmów doprowadzi do rozwoju mózgu, do powstania myślenia abstrakcyjnego, a ogrom wszechświata wskazuje na to że istot na takim poziomie zaawansowania jest bardzo wiele
 
Posty: 33
Rejestracja: 25 Lis 2012, 13:39
Miejscowość: Kielce

 

Postendriu624 | 20 Sty 2013, 19:31

Na naszej planecie jest wiele form życia, i to nawet podobnych do nas,lecz tylko ludzie budują komputery.
Gdyby szympans lub goryl produkował twarde dyski do naszych kompów, to zgodził bym się z twoja teoria.
Lecz szympans i goryl to odpad genetyczny, nie mający nawet szans rozwoju intelektualnego nawet z kilka tysięcy lat, bo praktycznie istniał z nami od samego początku naszego istnienia i nie osiągnął w tym samym czasie takiego sukcesu jak my.
Gatunków człowiekowatych było dożo, jednak ktoś postanowił strwożyć z tego bałaganu nas.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkrzychuwr1 | 20 Sty 2013, 19:39

Jednak wiele zwierząt chociaż nie umie budować komputerów (czy może raczej wymyślić, bo nauczyć szympansa zbudować nie jest takie trudne) to wykazuje zachowania społeczne, wymyśla pewne sposoby na rozwiązywanie problemów (głównie problemów ze zdobywaniem żywności). Raczej nie zastanawiają się nad tym jak zbudować komputer, ale nie można powiedzieć że nie posiadają żadnej inteligencji.
Poza tym człowiek jest dosyć młody w skali ewolucji, możliwe że jesteśmy po prostu pierwszym gatunkiem który osiągnął taką inteligencję. Nie mówię jednak że inne gatunki ją osiągną, bo my zdominowaliśmy planetę i to może im to uniemożliwić. No i nie wiem jak się to ma do teorii ewolucji, nie jestem dobrze zapoznany z tym tematem.

Sądzę jednak że nasza inteligencja nie jest czymś wyjątkowym na skalę wszechświata i nie powstała przez zaprogramowanie przez... no właśnie co? jakąś siłę wyższą? obcą cywilizację? Nie wiem zbytnio jaką masz na to odpowiedź endriu.
 
Posty: 33
Rejestracja: 25 Lis 2012, 13:39
Miejscowość: Kielce

 

Postendriu624 | 20 Sty 2013, 19:52

Myślę, że to właśnie my zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa i obcowania z inną inteligencją we wszechświecie,Odpowiedz pewnie poznamy w naszym DNA ,nawet będziemy jeszcze w stanie bardziej siebie ulepszyć, przez modyfikację naszego DNA,aż wyrośniemy z wieku niemowlęcego.
Pewnie ONI czekają na ten krok ,i dopiero wtedy nam się ujawnią.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkrzychuwr1 | 20 Sty 2013, 20:00

Z tego co piszesz wynika że inteligencja została nam dana przez jakąś obcą cywilizacją bo nie mogła się wykształcić sama z siebie dziełem przypadku, ale kto niby dał inteligencję temu kto dał inteligencję nam? :D
Dalej uważam że nasza inteligencja nie jest niczym wyjątkowym i powstała zwyczajnie w wyniku ewolucji.
 
Posty: 33
Rejestracja: 25 Lis 2012, 13:39
Miejscowość: Kielce

 

Postendriu624 | 20 Sty 2013, 20:08

krzychuwr1 napisał(a):Z tego co piszesz wynika że inteligencja została nam dana przez jakąś obcą cywilizacją bo nie mogła się wykształcić sama z siebie dziełem przypadku, ale kto niby dał inteligencję temu kto dał inteligencję nam? :D
Dalej uważam że nasza inteligencja nie jest niczym wyjątkowym i powstała zwyczajnie w wyniku ewolucji.

I tu zaczyna się granica naszego umysłu i poznania wszechświata ,której nie jesteśmy w stanie pokonać,Tak jak Krzysztof Kolumb nie jest w stanie rozgryźć budowy i przeznaczenia iPhone, gdyby ktoś przypadkiem podrzucił gościowi ten telefon na pracę doktorską.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 20 Sty 2013, 20:13, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkrzychuwr1 | 20 Sty 2013, 20:12

Czy ja wiem? Nie jestem zdecydowanie ekspertem w dziedzinie biologii czy chemii i nie wiem dokładnie jak działa mózg oraz jakim problemem jest z punktu widzenia ewolucji stworzenie mózgu który osiągnie inteligencję na poziomie człowieka, sądzę że jest to absolutnie możliwe a najlepszym dowodem jest to że się nad tym w tej chwili zastanawiam. Może ktoś inny z forum kto lepiej zna tematy biologii i ewolucji wypowie się na ten temat?
 
Posty: 33
Rejestracja: 25 Lis 2012, 13:39
Miejscowość: Kielce

 

Postendriu624 | 20 Sty 2013, 20:25

krzychuwr1 napisał(a):Czy ja wiem? Nie jestem zdecydowanie ekspertem w dziedzinie biologii czy chemii i nie wiem dokładnie jak działa mózg oraz jakim problemem jest z punktu widzenia ewolucji stworzenie mózgu który osiągnie inteligencję na poziomie człowieka, sądzę że jest to absolutnie możliwe a najlepszym dowodem jest to że się nad tym w tej chwili zastanawiam. Może ktoś inny z forum kto lepiej zna tematy biologii i ewolucji wypowie się na ten temat?

Nawet ci najlepsi eksperci z biologi nie wiedza o co biega z tymi mozgami ssaków krojąc je na plasterki,
Człowiek to tylko maszyna biologiczna, a twoje JA to tylko Ty przypisany do tej maszyny, jako oprogramowanie.
Jak maszyna się zepsuje, do oprogramowanie będzie dalej istniało na CD.
Nasza świadomość jest czymś więcej, niż tylko nasze ciało i nasz mózg.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmiro71 | 20 Sty 2013, 21:16

lynx79 napisał(a):Jak powiedział Arthur C. Clark. "Są dwie możliwości - albo jesteśmy sami we wszechświecie, albo nie jesteśmy sami. Obie możliwości są równie przerażające."

Święte słowa
lynx79 napisał(a):Biorąc pod uwagę historię rozwoju ziemskiej cywilizacji, to mam obawy, że spotykając bardziej rozwiniętą od nas cywilizację (bo taka ma szansę do nas przylecieć), zostaniemy przez nich w najlepszym przypadku podbici (jak zrobili europejczycy z rdzennymi amerykanami), a w najgorszym wypadku wybici (co próbowali zrobić europejczycy z Indianami z ameryki środkowej i południowej - wyginęło 90% ludności rdzennej).

Myślę że nie można przewidywać jakie mają zamiary wciąż hipotetyczne cywilizacje pozaziemskie (chociaż coraz więcej zaczyna wskazywać na to że jednak nie hipotetyczne), biorąc nas samych za przykład. Jeżeli jakaś cywilizacja osiągnęła poziom rozwoju wystarczający do podróży międzygwiezdnych, to muszą istnieć inne cywilizacje regulujące prawa w kosmosie.
Poszukiwania życia poza Ziemią
http://astronomiaufo.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Sty 2013, 21:27
Miejscowość: Wro

Postkrzychuwr1 | 20 Sty 2013, 21:24

Nasza świadomość pochodzi z naszego mózgu, skąd indziej?
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie, kto nadał inteligencję temu kto twoim zdaniem nas zaprogramował?
 
Posty: 33
Rejestracja: 25 Lis 2012, 13:39
Miejscowość: Kielce

 

Postendriu624 | 20 Sty 2013, 21:32

krzychuwr1 napisał(a):Nasza świadomość pochodzi z naszego mózgu, skąd indziej?
Nie odpowiedziałeś na moje pytanie, kto nadał inteligencję temu kto twoim zdaniem nas zaprogramował?

Odpowiedz na to pytanie jest w naszym DNA,lecz pewnie nie będzie tam zapisanego nazwiska, tego kto nam go zmodyfikował.
My też już modyfikujemy DNA u zwierząt.Tylko u ludzi obecnie zabrania to prawo międzynarodowe.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 20 Sty 2013, 21:39, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkrzychuwr1 | 20 Sty 2013, 21:39

Ale skąd w ogóle pomysł tego że nasze DNA zostało przez kogoś zmodyfikowane?
Poza tym z tego co dotychczas napisałeś rozumiem że:
Inteligencja nie może się twoim zdaniem sama wykształcić przez dobór naturalny/przypadek.
W związku z tym została nam dana przez kogoś kto zmienił nam DNA czy coś.
Moje pytanie brzmi: Jak posiadły inteligencję istoty które zmieniły DNA? Jeśli, jak piszesz, nie mogły powstać przez dobór naturalny czy przypadek, to musiały również otrzymać ją od kogoś. Od kogo? Więc trzeba wymyślić kolejne istoty. Które otrzymały od kogo... itd. itd., ale w końcu dochodzimy do pierwszych istot i wytłumaczenie przestaje być logiczne.
Inteligencja powstała zwyczajnie przez rozwój organizmów przez dobór naturalny.
 
Posty: 33
Rejestracja: 25 Lis 2012, 13:39
Miejscowość: Kielce

 

Postendriu624 | 20 Sty 2013, 21:51

krzychuwr1 napisał(a):Ale skąd w ogóle pomysł tego że nasze DNA zostało przez kogoś zmodyfikowane?
Poza tym z tego co dotychczas napisałeś rozumiem że:
Inteligencja nie może się twoim zdaniem sama wykształcić przez dobór naturalny/przypadek.
W związku z tym została nam dana przez kogoś kto zmienił nam DNA czy coś.
Moje pytanie brzmi: Jak posiadły inteligencję istoty które zmieniły DNA? Jeśli, jak piszesz, nie mogły powstać przez dobór naturalny czy przypadek, to musiały również otrzymać ją od kogoś. Od kogo? Więc trzeba wymyślić kolejne istoty. Które otrzymały od kogo... itd. itd., ale w końcu dochodzimy do pierwszych istot i wytłumaczenie przestaje być logiczne.
Inteligencja powstała zwyczajnie przez rozwój organizmów przez dobór naturalny.

Przecież pisałem wcześniej o Kolumbie i o jego rozważaniach nad iPhone i czy ten gość załapie o co biega z tym urządzeniem.
Tak samo jest z nami i czy my potrafimy to wszystko zrozumieć i to wyjaśnić.
A cała dociekliwość naszego istnienia i zrozumienie wszechświata jest na poziomie Kolumba adekwatna do naszej obecnej cywilizacji.
Bo pomimo naszej obecnej wiedzy i techniki , jesteśmy w wieku niemowlęcym do innych cywilizacji i jeszcze wiele naszych teorii legnie w gruzach.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 20 Sty 2013, 21:54, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmakower | 20 Sty 2013, 21:54

Generalnie to dyskutujemy nad czymś o czym nie mamy żadnego pojęcia.
Każda epoka miała swój pogląd na świat i okazywał się on błędny. My myślimy, że coś juz naprawdę poznaliśmy i mądrujemy się, że wszechświat ma ok. 14 mld lat a Ziemia około 4 mld lat.
Jesteśmy tak samo głupi jak nasi przodkowie a nasza wiedza będzie osądzona jako ciemnota za 100-200 lat.
Z Wiki znany diagram.
Hipotetyczne cywilizacje pozaziemskie: 375px-DarkMatterPie.jpg
375px-DarkMatterPie.jpg (13.39 KiB) Obejrzany 7513 razy

Nie jesteśmy mądrzejsi od naszych przodków, którzy sądzili, że przestrzenie wypełnia tzw. eter. Czym różni się to od ciemnej energii albo materii jaką dziś nauka wyznaje?
"Żałość ogarnia, że dla utrzymania obecnego stanu wiedzy trzeba wprowadzić 95 procent niewiedzy" (to cytat jakiegoś astrofizyka.)
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postmiro71 | 20 Sty 2013, 22:07

No nie powiem, wykres daje sporo do myślenia :)
Poszukiwania życia poza Ziemią
http://astronomiaufo.blogspot.com/
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Rejestracja: 19 Sty 2013, 21:27
Miejscowość: Wro

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 20 gości

AstroChat

Wejdź na chat