Hipotetyczne cywilizacje pozaziemskie

Postpiotrekguzik | 27 Sty 2013, 12:55

•Fish3r• napisał(a):Skad wiesz właśnie czy nie "az tak duży"? Na jakiej podstawie ? Moze właśnie jest to zasadniczy problem (mimo że włożono masę wysiłku w "mieszanie chemii z piorunami" nie uzyskano - niczego. ) ? I w takim razie czym się rózni "zbitka aminokwasów" zywych od tych martwych ?


Dobre pytania! Nie wiemy co trzeba zrobić, aby "aminokwasy ożyły".


•Fish3r• napisał(a):Przypomina mi to zabawe w klocki Lego ..ogólnie z braku laku "nauka" mówi nam tak: wez trochę klocków lego (atomy) i zacznij z nich cos budowąć jakies struktury..wielkie struktury.. - i teraz najlepsze...jak bedziesz tak bawić sie klockami lego swojego dziecka wystarczająco długo i sobie tak budować - to ktoregoś dnia Twoje klocki Lego nagle ożyją!! wow! uwierzyłbyś ? wiecej ! zaczna chciec sie rozmnażać, dostaną wolę i stwierdzą że bedą ewoulować :D... na wyższy poziom klocków..które to po x miliardach lat stworzą klockowego einstaina. lol......kurde no nie wiem...jak dla mnie chocbym kupił miliony pudełek klocków lego i zaczął sie nimi "bawic" do końca swiata to nie zaczną one ze mną gadac :DDDDDD .


Ta analogia jest jednak niepełna - obserwujemy życie "zbudowane" z aminokwasów, wiemy więc, że "da się to zrobić". Życia z klocków lego nikt nie zaobserwował i zdecydowanie się na to nie zanosi ;)
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostKahir | 27 Sty 2013, 13:11

Nie mnie decydować dlaczego i przy jakim układzie aminokwasów określa się to już jako życie lub nie. To już oceniają biologowie i z tego co się orientuję w tym miejscu również trwają ustawiczne spory. Niemniej aminokwasy da się syntezować naturalnie z prostszych składników. Dlaczego napisałem niewielka droga? Hmm sprawdzicie jak zachowują się aminokwasy w atmosferze metanowej, przy dobrym dostępie do wody :wink: .
Dobre pytania! Nie wiemy co trzeba zrobić, aby "aminokwasy ożyły".

To że nie wiemy nie oznacza, że tego nie zrobią prawda?

Życia z klocków lego nikt nie zaobserwował i zdecydowanie się na to nie zanosi


Analogia aminokwasów do klocków lego jest co najmniej nietrafiona. Aminokwasy zachowują w płynie, z innymi aminokwasami inaczej niż klocki lego wrzucone do wody z innymi klockami...

To znowu powrót do tego co obaj w swoich wypowiedziach pomijacie a ja zaznaczyłem na końcu swojej. Prawie cała nauka opiera się na wnioskowaniu z przesłanek zatem im więcej ich jest tym łatwiej wnioskować.

Jakie są przesłanki za nie istnieniem życia poza ziemią? Jeżeli nie ma sensownych przesłanek, zakłada się odwrotną sytuację.
Ostatnio edytowany przez Kahir 27 Sty 2013, 13:17, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 15
Rejestracja: 03 Sty 2013, 14:05
Miejscowość: Trzcianka

Postweterest | 27 Sty 2013, 13:13

piotrekguzik napisał(a):Życia z klocków lego nikt nie zaobserwował i zdecydowanie się na to nie zanosi ;)


No nie wiem, nie wiem, po sieci krążą jednoznaczne filmiki :roll: :

https://www.youtube.com/watch?v=KKQZGFHeWGo

Ponoć mają już własny program kosmiczny :lol:
Gdy patrzę na Twe niebo, dzieło Twych palców, Księżyc i gwiazdy, któreś Ty utwierdził: czym jest człowiek, że o nim pamiętasz, i czym - syn człowieczy, że się nim zajmujesz?
Awatar użytkownika
 
Posty: 210
Rejestracja: 09 Lip 2012, 13:34
Miejscowość: Ostrołęka

 

PostHajduczny | 27 Sty 2013, 13:37

Kahir napisał(a):Nawet na ziemi mamy przykłady tworzenia się nowego życia w miejscach w których go wcześniej nie było. Jak na przykład enlkawy życia przy ryftach wulkanicznych, gdzie nie ma mowy o tym żeby organizmy się przemieściły.


Jak to nie ma mowy? Właśnie ocean, dzięki ruchom wody i prądom, jest bodaj najbardziej ciągłym ekosystemem na Ziemi. Kolonie organizmów żywych w tych skrajnych warunkach to przykład przystosowania organizmów wczesniej istniejących a nie powstawania "nowego zycia" w sensie nowego osobnego łańcucha ewolucyjnego. I na Ziemi w zasadzie nie ma "enklaw życia" bo takie czy inne jego formy występują praktycznie wszędzie - od kilku - kilkuset metrów wgłąb litosfery (jaskinie) do kilku - kilkunastu kilometrów wzwyż (przetrwalniki owadów w troposferze)
Spatřil jsem kometu oblohou letěla
chtěl jsem jí zazpívat ona mi zmizela
Awatar użytkownika
 
Posty: 67
Rejestracja: 02 Lip 2007, 14:03
Miejscowość: Podkrakowska wieś

PostKahir | 27 Sty 2013, 13:47

To nie jest kilkaset metrów, tylko kilka kilometrów przy ogromnym ciśnieniu, gdzie na tych głębokościach nie ma z tego co wiem znanych prądów wodnych a następny najbliższe znane komin ryftowe leżą kilkadziesiąt a czasem kilkaset kilometrów dalej.

Ogólnie się zgadzam, organizmy na ziemi występują prawie wszędzie i w różnorakich formach. Jednak to ze występują wcale nie przeszkadza w powstawaniu nowych z tego co wiem ;)
 
Posty: 15
Rejestracja: 03 Sty 2013, 14:05
Miejscowość: Trzcianka

Postendriu624 | 27 Sty 2013, 14:23

Stworzenie samodzielnego życia z zupy aminokwasów przez naukowców, jest równoznaczne z przywróceniem do życia nieboszczyka.
Jeżeli chodzi o DNA, to nie wiadomo do końca w którym etapie ewolucji pojawiło się ono w komórce , i jeżeli DNA zmieniało by się na drodze ewolucji, to by było inne i odmienne u rożnych osobników przynajmniej w 50 %.
Jeżeli powstanie inteligentnego człowieka jest przypadkiem,to czemu z takiego przypadku natura nie uformowała np.promu kosmicznego,który teoretycznie jest też skomplikowany jak budowa człowieka.
Obecność identycznego DNA we wszystkich organizmach jest dowodem że życie nie powstało samodzielnie ,tylko ktoś w nie ingerował.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 27 Sty 2013, 14:30, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 27 Sty 2013, 14:27

Skąd wiesz :?: może natura uformowała przypadkiem wirtualny prom kosmiczny ale pech chciał że był tylko jeden i nie miał zdolności do reprodukcji gatunku :mrgreen: więc od razu przepadł na drzewie ewolucji naturalnej jako wybryk natury skazany z góry na zapomnienie :wink: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Post•Fish3r• | 27 Sty 2013, 14:29

piotrekguzik napisał(a):
Ta analogia jest jednak niepełna - obserwujemy życie "zbudowane" z aminokwasów, wiemy więc, że "da się to zrobić". Życia z klocków lego nikt nie zaobserwował i zdecydowanie się na to nie zanosi ;)


Analogia z klockami jest jak najbardziej pełna - klocki lego to tylko przenośnia. Przenośnia która pokazuje że choćbyś nie wiem jak sie starał z lego zrobic "życie" nie uda sie..dlaczego ? dlatego że klocki z natury są MARTWE tak samo jak ATOMY. Tu jest sedno sprawy. Mozesz sobie rzucać to lego w "prabulion" mieszać do woli i czekać miliardy lat, mozesz także sobie rozbić atomy na kwarki czy energie - to nic nie zmienia..bo to wszystko jest MARTWE - tak jak pojedyńczy klocek lego. Dokładnie tak .nie inaczej.
Zycie to nie tylko że coś się "rusza" .Zycie ma jedną charakterystyczną ceche..CHCE żyć. słowo chce oznacza już WOLĘ, osobowość, świadomość. Czy np. pojedynczy atom wodoru cechuje sie czymkolwiek takim ? Czy nawet jesli on "ożyje" to bedzie mu zależeć aby sie rozmnażać ? aby przetrwać ? przekazać "geny" Wdł mnie on ma to gdzieś :D Ma to kompletnie w pompie nawet jesli jeśli jest w "grupie" - bo jest martwy - jest tylko atomem..zbiorem energii zamienionej w masę. Co więc powoduje że wiekszy "agregat" takich/różnych martwych atomów nagle nabiera cech woli, chęci do przetrwania, bronienia się, itd itp...? hmmm ? Nie brakuje ci tu czegoś ? - mi tak.

Jak na razie wychodzisz od końca patrzysz na gotowy rysunek, wynik i zakładasz od razu swój dowód do tego - stad ci wychodzi takie masło maślane : - "obserwujemy życie "zbudowane" z aminokwasów, wiemy więc, że "da się to zrobić" - oczywiscie - równie dobrze można powiedzieć ze auto jeżdzi bo jest zbudowane z blachy.
Ostatnio edytowany przez •Fish3r•, 27 Sty 2013, 14:45, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postendriu624 | 27 Sty 2013, 14:44

Najlepiej rozwinięte DNA mają Chińczycy,i powoli ten gatunek człowieka wypiera z naszej planety inne osobniki.
Za kilkaset lat ten gatunek będzie dominujący na naszej planecie.
Jeżeli kiedyś ludzkości uda się zaszczepić życie na innych planetach to będzie ono miało Chiński rodowód.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 27 Sty 2013, 14:50, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostAnka_U | 27 Sty 2013, 14:49

endriu624 napisał(a):Najlepiej rozwinięte DNA mają Chińczycy.
Znaczy co - rozkręciły im się?
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Postpiotrekguzik | 27 Sty 2013, 14:50

Kahir napisał(a):Nie mnie decydować dlaczego i przy jakim układzie aminokwasów określa się to już jako życie lub nie. To już oceniają biologowie i z tego co się orientuję w tym miejscu również trwają ustawiczne spory. Niemniej aminokwasy da się syntezować naturalnie z prostszych składników. Dlaczego napisałem niewielka droga? Hmm sprawdzicie jak zachowują się aminokwasy w atmosferze metanowej, przy dobrym dostępie do wody :wink: .
Dobre pytania! Nie wiemy co trzeba zrobić, aby "aminokwasy ożyły".

To że nie wiemy nie oznacza, że tego nie zrobią prawda?


Napiszę to jeszcze raz - nie twierdzę, że nie ma życia poza Układem Słonecznym. Uważam, że nie mamy podstaw aby twierdzić, że ono istnieje (ani podstaw, aby twierdzić, że nie istnieje). To, że nie wiemy, co zrobić aby "aminokwasy ożyły" nie jest bynajmniej dowodem (ani przesłanką) na to, że nie ma życia gdzieś tam - daleko stąd. Nie pozwala nam to jednak "być prawie pewnym", że życie poza Układem Słonecznym istnieje. Skoro nie wiemy, co trzeba zrobić (aby z aminokwasów powstało coś żywego), to nie jesteśmy w stanie nawet oszacować, jak bardzo prawdopodobne (lub nieprawdopodobne) jest takie zdarzenie.

Kahir napisał(a):To znowu powrót do tego co obaj w swoich wypowiedziach pomijacie a ja zaznaczyłem na końcu swojej. Prawie cała nauka opiera się na wnioskowaniu z przesłanek zatem im więcej ich jest tym łatwiej wnioskować.
Jakie są przesłanki za nie istnieniem życia poza ziemią? Jeżeli nie ma sensownych przesłanek, zakłada się odwrotną sytuację.


Wszystko to prawda, oprócz ostatniego zdania. Nie mamy bowiem także żadnych przesłanek za tym, że to życie poza Układem Słonecznym istnieje. Nie mamy zatem podstaw do przyjęcia żadnej z tych hipotez.
To tak jakby powiedzieć: "Jaka jest przesłanka za tym, że wokół Deneba nie krąży planeta wielkości Marsa? Nie ma sensownej przesłanki, więc zakładamy, że wokół Deneba krąży planeta wielkości Marsa".
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

Postendriu624 | 27 Sty 2013, 14:52

Anka_U napisał(a):
endriu624 napisał(a):Najlepiej rozwinięte DNA mają Chińczycy.
Znaczy co - rozkręciły im się?

Tak, bo jest ich więcej od naszego gatunku,i ewolucja szybciej tam postępuję. :lol:
Obecnie najwięcej notowań obserwacji UFO jest właśnie w Chinach. :lol:
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKahir | 27 Sty 2013, 14:57

•Fish3r• napisał(a):Analogia z klockami jest jak najbardziej pełna


Powtórzę się ale jest kompletnie niepełna.

klocki lego to tylko przenośnia. Przenośnia która pokazuje że choćbyś nie wiem jak sie starał z lego zrobic "życie" nie uda sie..dlaczego ? dlatego że klocki z natury są MARTWE tak samo jak ATOMY.


Sedno sprawy jest takie, że aminokwasy również są martwe a są jedną z podstawowych składowych odpowiedzialnych za życie.

Zycie to nie tylko że coś się "rusza" .Zycie ma jedną charakterystyczną ceche..CHCE żyć.


Kolejna nieścisłość. Cóż to znaczy? Jak na mój gust masło maślane, wybacz.

Słowo chce oznacza już WOLĘ, osobowość, świadomość.

Sugeruję zasięgnąć definicji "życie". Jako takie nie musi być ani świadome, ani posiadać osobowości, a tym bardziej woli. Trudno mówić o świadomym wirusie posiadającym wolę nie uważasz?.

Czy np. pojedynczy atom wodoru cechuje sie czymkolwiek takim ?


A czy aminokwasy, grupy nukleotydów, czy nawet kwasy nukleinowe to coś innego niż zbiór pierwiastków? Wybacz ale najmniejszym znanym organizmem ziemskim jest wirus, który de facto nie posiada nawet błony komórkowej i jest zwykłym związkiem chemicznym a mimo wszystko biologowie uważają ze spełnia warunki by został określony jako żywy.



"obserwujemy życie "zbudowane" z aminokwasów, wiemy więc, że "da się to zrobić" - oczywiscie - równie dobrze można powiedzieć ze auto jeżdzi bo jest zbudowane z blachy.


Błąd logiczny. Obserwując auto zrobione z blachy, wiemy, że da się zrobić auto z blachy.
 
Posty: 15
Rejestracja: 03 Sty 2013, 14:05
Miejscowość: Trzcianka

Postpiotrekguzik | 27 Sty 2013, 15:01

•Fish3r• napisał(a):
Analogia z klockami jest jak najbardziej pełna - klocki lego to tylko przenośnia. Przenośnia która pokazuje że choćbyś nie wiem jak sie starał z lego zrobic "życie" nie uda sie..dlaczego ? dlatego że klocki z natury są MARTWE tak samo jak ATOMY. Tu jest sedno sprawy. Mozesz sobie rzucać to lego w "prabulion" mieszać do woli i czekać miliardy lat, mozesz także sobie rozbić atomy na kwarki czy energie - to nic nie zmienia..bo to wszystko jest MARTWE - tak jak pojedyńczy klocek lego. Dokładnie tak .nie inaczej.
Zycie to nie tylko że coś się "rusza" .Zycie ma jedną charakterystyczną ceche..CHCE żyć. słowo chce oznacza już WOLĘ, osobowość, świadomość. Czy np. pojedynczy atom wodoru cechuje sie czymkolwiek takim ? Czy nawet jesli on "ożyje" to bedzie mu zależeć aby sie rozmnażać ? aby przetrwać ? przekazać "geny" Wdł mnie on ma to gdzieś :D Ma to kompletnie w pompie nawet jesli jeśli jest w "grupie" - bo jest martwy - jest tylko atomem..zbiorem energii zamienionej w masę. Co więc powoduje że wiekszy "agregat" takich/różnych martwych atomów nagle nabiera cech woli, chęci do przetrwania, bronienia się, itd itp...? hmmm ? Nie brakuje ci tu czegoś ? - mi tak.

Jak na razie wychodzisz od końca patrzysz na gotowy rysunek, wynik i zakładasz od razu swój dowód do tego - stad ci wychodzi takie masło maślane : - "obserwujemy życie "zbudowane" z aminokwasów, wiemy więc, że "da się to zrobić" - oczywiscie - równie dobrze można powiedzieć ze auto jeżdzi bo jest zbudowane z blachy.


To co napisałeś o samochodzie, to tak, jakbym napisał: "żyjemy, bo jesteśmy zbudowani z aminokwasów", a tego nie napisałem nigdzie. Przecież ja wszędzie piszę, że nie wiemy, dlaczego coś jest żywe. Widzimy, że istnieje życie takie jakie znamy (oparte w dużej mierze o aminokwasy), ale w jaki sposób powstało i czy coś takiego może się zdarzyć jeszcze raz (lub wiele razy) czy nie, tego nie wiemy. Ktoś, kto wierzy w Boga, może wierzyć, że to właśnie Bóg sprawił, że martwa materia ożyła. Niewierzący w Boga może wierzyć, że stało się to przez przypadek. Dopóki nie uda się w laboratorium (o ile w ogóle kiedykolwiek się uda) przeprowadzić eksperymentu, w którym z nieożywionej materii powstanie coś żywego, dopóty w kwestii tego, jak powstało życie na Ziemi, pozostaje nam tylko wiara (jednym w Boga, innym w przypadek).
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostKahir | 27 Sty 2013, 15:16

piotrekguzik napisał(a):Wszystko to prawda, oprócz ostatniego zdania. Nie mamy bowiem także żadnych przesłanek za tym, że to życie poza Układem Słonecznym istnieje. Nie mamy zatem podstaw do przyjęcia żadnej z tych hipotez.
To tak jakby powiedzieć: "Jaka jest przesłanka za tym, że wokół Deneba nie krąży planeta wielkości Marsa? Nie ma sensownej przesłanki, więc zakładamy, że wokół Deneba krąży planeta wielkości Marsa".

Zgadzam się z tym co piszesz, jednak moim zdaniem mamy więcej przesłanek mówiących o tym że życie może istnieć w innym miejscu niż tych mówiących o tym, że nie może. Po równianie do Marsa w okolicach Daneba byłoby trafne gdyby nie ... choćby życie na Ziemi. Jesteśmy w stanie potwierdzić, że życie jest bogatsze w środowiskach z większą ilością wody, lub innych warunkach, tak jak życie beztlenowe, czy bakterie żywiące się promieniowaniem UV. Zatem możemy określić, że w środowisku "A" jest większe prawdopodobieństwo wystąpienia życia niż w środowisku "B", które nie spełnia tych kryteriów. Zgadzam się z Tobą, że nie ma jednoznacznego dowodu czy przesłanki potwierdzającej na 99% istnienie życia "gdzieś". Zatem wszystko zależy od naszych założeń.
 
Posty: 15
Rejestracja: 03 Sty 2013, 14:05
Miejscowość: Trzcianka

Postpiotrekguzik | 27 Sty 2013, 15:25

Kahir,

Porównanie z planetą wielkości Marsa krążącą wokół Deneba miało na celu jedynie to, aby pokazać, że nie możemy przyjmować każdej hipotezy tylko na podstawie tego, że nie mamy przesłanek za jej zaprzeczeniem.
Taurus 13", Nikon Action 10x50EX
Awatar użytkownika
 
Posty: 843
Rejestracja: 18 Sty 2013, 21:33
Miejscowość: Krosno/Kraków

 

PostKahir | 27 Sty 2013, 15:30

Ja rozumiem o co Ci chodziło. Mówisz o sytuacji równoważnej, a ta moim zdaniem nie jest równoważna.

A żeby uciąć trochę spekulacje na temat tego, że się nie da polecam lekturę artykułu z Science o stworzeniu sztucznej komórki:

http://people.reed.edu/~mab/publication ... 3Feb04.pdf
 
Posty: 15
Rejestracja: 03 Sty 2013, 14:05
Miejscowość: Trzcianka

Postkristelos | 27 Sty 2013, 17:02

Znam jedno takie miejsce w naszym US, gdzie na pewno istnieją ślady życia.
Na tych kilku sondach, które wylądowały na Marsie na pewno coś się przykleiło i być może przetrwało lądowanie. Jeśli zaaklimatyzuje się w panujących tam warunkach to za kilka milionów lat może wyrosną jakieś marsjańskie karaluchy. :mrgreen:
kristelos
 

PostAnka_U | 27 Sty 2013, 17:20

kristelos napisał(a):Znam jedno takie miejsce w naszym US, gdzie na pewno istnieją ślady życia.
Na tych kilku sondach, które wylądowały na Marsie na pewno coś się przykleiło i być może przetrwało lądowanie.
Raczej nie. W NASA istnieje dział ochrony planetarnej, który dba o to, by na inne planety nie dotarły inne organizmy żywe. Zwłaszcza, jeśli domniemywa się, że na docelowej planecie może istnieć życie. Dział dba o to również w kierunku przeciwnym. Mars, Enceladus i Europa należą do takich obiektów podlegających ochronie. Księżyc już nie.
W 1967 r. podpisano Traktat o Przestrzeni Kosmicznej, gdzie sygnatariusze zobowiązali się do zapobiegania skażeniu innych planet i ochrony Ziemi.

więcej tu: http://www.polityka.pl/nauka/wszechswia ... tarna.read
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

Post•Fish3r• | 27 Sty 2013, 17:51

Anka_U napisał(a):Raczej nie. W NASA istnieje dział ochrony planetarnej, który dba o to, by na inne planety nie dotarły inne organizmy żywe.


Jakieś konkrety ?. O ile pamietam szokiem było, że niektóry sprzet przywieziony z powrotem z ksieżyca wciaz posiada bakterie które przeżyły pobyt przez tyle lat na ksiezycu (promieniowanie kosmiczne) i co wiecej zaczęły żyć z powrotem po przybyciu na ziemię. Wiec posialismy juz po całym US nasze mikroby i nic ich "zatrzyma" jesli trafią na sprzyjające warunki do rozwoju. Zresztą my nie jestesmy do niczego potrzebni...zapewne wieki temu zrobiły to meteoryty.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postsuper_novy | 27 Sty 2013, 17:57

Anka_U napisał(a):W 1967 r. podpisano Traktat o Przestrzeni Kosmicznej, gdzie sygnatariusze zobowiązali się do zapobiegania skażeniu innych planet i ochrony Ziemi.


Ano, zgadza się. Tylko że ten traktat nie jest w części aktualny i ochrona Ziemi nie obowiązuje.
12" maleństwo na Dobsonie, Soligor MT-800, Orion 80ED APO, C40D, Nikon 12x50, 3,5-13 LVW i kilka większego kalibru, Barlow x2 2" i GSO x5 1,25", szare i kolorowe szkiełka, trochę różnego złomu i ciągle coś przybywa do kompletu.
Awatar użytkownika
 
Posty: 455
Rejestracja: 04 Mar 2009, 23:21
Miejscowość: Kraków

 

PostAnka_U | 27 Sty 2013, 18:28

•Fish3r• napisał(a):Jakieś konkrety ?.


Podałam źródło informacji. Link jest z 31 lipca 2012.

•Fish3r• napisał(a): Wiec posialismy juz po całym US nasze mikroby i nic ich "zatrzyma" jesli trafią na sprzyjające warunki do rozwoju. .
A gdzie jeszcze wylądowaliśmy?
"Nie ma znaczenia, ile zaćmień widziałeś, nigdy nie masz ich dosyć."
Turcja 2006, Syberia 2008, Chiny 2009, Australia 2012, Szkocja 2015, Idaho 2017, przede mną Meksyk 2024
Awatar użytkownika
 
Posty: 3026
Rejestracja: 09 Sie 2006, 00:40

 

PostKahir | 27 Sty 2013, 18:43

•Fish3r• napisał(a):Jakieś konkrety ?. O ile pamietam szokiem było, że niektóry sprzet przywieziony z powrotem z ksieżyca wciaz posiada bakterie które przeżyły pobyt przez tyle lat na ksiezycu (promieniowanie kosmiczne) i co wiecej zaczęły żyć z powrotem po przybyciu na ziemię.

Hmm to już raczej schodzimy z głównego tematu a poza tym... masz jakieś źródło na poparcie tego? Ja tego szoku nie przeżyłem i prawdę mówiąc nie pamiętam, żeby kiedykolwiek wcześniej dotarły do mnie takie informacje.
 
Posty: 15
Rejestracja: 03 Sty 2013, 14:05
Miejscowość: Trzcianka

PostGregohr | 27 Sty 2013, 19:02

Kahir napisał(a):
Dobre pytania! Nie wiemy co trzeba zrobić, aby "aminokwasy ożyły".

To że nie wiemy nie oznacza, że tego nie zrobią prawda?



wg takiej logiki to, że nie zaobserwowaliśmy dwóch kamieni toczących dyskusję o burzy na Jowiszu nie oznacza, że tego kiedyś nie zrobią... a że nie widzieliśmy nigdy rozmawiających kamieni? cóż, to,że nie widzieliśmy- nie oznacza że nie zaczną...
10x50,20x70,SW200/1200DobsGoTo
...take a look, to the sky, just before You die- it's the last time he will...
...zmazując barwy lasom i polom, mknie balon nocy -z knajpy- gondolą...
Awatar użytkownika
 
Posty: 733
Rejestracja: 03 Lip 2007, 13:25
Miejscowość: Poznań

Post•Fish3r• | 27 Sty 2013, 19:05

Kahir napisał(a):[masz jakieś źródło na poparcie tego? Ja tego szoku nie przeżyłem i prawdę mówiąc nie pamiętał, żeby kiedykolwiek wcześniej dotarły do mnie takie informacje.

To oglądałem na jakimś jednym z tych filmów z serii kosmos history czy coś podobnego (a masę tego obejrzalem) - tak wiec nie powiem dokładnie. Natomiast na pewno chodziło o to, że nasze bakterie z pewnego urządzenia na ksiezycu (po prostu ktoś zostawił odcisk palca przez przypadek przy jego produkcji) , wytrzymały te ekstremalne warunki. Zwracam uwagę na takie rzeczy dlatego zapamiętałem ten fakt. Nie podam konkretnego źródła, ale jestem pewien tego co piszę.

Zapewne jesli odkryją np na enceladusie jakieś zyjątka to pewnie pierwsza reakcja bedzie taka , że życie tam też samo wyewulowało od zera - prawda może być jednak taka, że cały US mogło miec jedno wspólne źródło , którym sie "zaraziło".
Istnieje też czynnik ludzki - jesli na ksiezycu dalismy ciała - nie ma żadnej gwarancji, że to samo nie stało sie np z próbnikami marsjańskimi.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 25 gości

AstroChat

Wejdź na chat