* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Transmisje radiowe między układami planetarnymi
PostWysłany: Sob Maj 24, 2014 10:17 am 

•Fish3r• napisał(a):

Piotr Guzik jest zawsze ostrożny i oczywiście trudno wtedy mu zarzucić że nie ma pewności co do szybkiej komunikacji itd. ...ale tak naprawdę jestem tego zdania co ty ...że muszą mieć taką szybsza komunikację. Z prostego prawa statystycznego ..."jak coś już rośnie to znaczy że b. prawdopodobne że bedzie rosnąć dalej" czy "każda reakcja ma kontr-reakcję" - mowiac w skrócie natura jest tak zbudowana że na jedno ograniczenie ma 10 innych wytrychów - wszystko zalezy od danego etapu wiedzy. Cywilizacje idą w górę tzn uzywają adekwatnych narzędzi wynalazków do swojego poziomu. tak to jest jakoś dziwnie połączone.

Zgadzam się, ludzie od zarania dziejów poszerzali granicę poznania, kiedy myśleli że nikt już nie jest w stanie powiedzieć czegokolwiek nowego na dany temat, zawsze dochodziło do nowych odkryć. Podam jedynie przykład atomu, ludzie jeszcze niedawno myśleli, że jest to cząstka elementarna, niedająca się już dalej podzielić, z czasem okazywało się jednak że można go dzielić i dzielić na kolejne cząstki elementarne. Dlatego jestem optymistą co do głębszego poznania tajemnic wszechświata i odkrycia komunikacji szybszej niż prędkość światła. Tak więc panie Piotrze Guzik niech pan pochopnie nie stawia tezy, że jest to "ostateczne", może jest to "ostateczne" ale na dzisiejszy poziom wiedzy.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 24, 2014 11:58 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Krosno/Kraków
madlung napisał(a):
Tak więc panie Piotrze Guzik niech pan pochopnie nie stawia tezy, że jest to "ostateczne", może jest to "ostateczne" ale na dzisiejszy poziom wiedzy.

Chyba zostałem źle zrozumiany. Ja nigdzie nie napisałem, że któreś ze znanych nam ograniczeń jest ostateczne. Napisałem tylko, że nie możemy tego wiedzieć i pisanie że "NA PEWNO" sobie z czymś poradzimy jest niepoprawne.

Jeśli ktoś napisze, że na pewno nigdy nie uda nam się pokonać ograniczenia, jakim jest prędkość światła, to też go skrytykuję (zresztą kilkukrotnie już to robiłem w innych wątkach).

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 24, 2014 12:36 pm 
Sorry Piotrku ale pisanie o tak zwanych księżycowych szansach jak o nieomal "równoprawnej" wersji jest (z Twojej strony) lekko mylące IMHO!

Można napisać, że prędkosci światła prawie na pewno nigdy nie pokonamy
i jest to (że jej nie pokonamy ani w sensie podróży ani w sensie przekazu informacji)
wysoce pewne - w stopniu, który można opisać liczbą jak poniżej - tego "rzędu" - lub podobną.

Czyli pewne na: 99.99999999999999999999999999999999999999999999999%

Pozdrawiam
p.s.
Po coś ta nauka jednak jest. Teoria względnosci obroniła się znakomicie!
Ponadto powstają paradoksy (i katastrofalne sytuacje) gdy rozważamy takie "prędkości" 8) :arrow: :idea:

Ostatnio edytowany przez Ekolog Sob Maj 24, 2014 12:44 pm, edytowano w sumie 6 razy

PostWysłany: Sob Maj 24, 2014 12:36 pm 
ups - coś się powieliło - proszę o skasowanie tego postu

PostWysłany: Sob Maj 24, 2014 2:00 pm 

Oczywiście są sformułowane pewne zasady, tak zwane prawa fizyki, których obalić się w żaden sposób nie da. Ale z tego co wiem to teoria względności pozostaje na razie tylko teorią(ze względu na złożoność?) i choć z poczynionych dotychczas obserwacji broni się ona znakomicie, wcale nie jest powiedziane, że jest ona na 100% pełna lub poprawnie sformułowana i nie zawiera jakichś "luk" na które by nikt nie wpadł a które pozwalały uzyskiwać prędkość nadświetlną.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 24, 2014 2:57 pm 
Awatar użytkownika

madlung napisał(a):
. Ale z tego co wiem to teoria względności pozostaje na razie tylko teorią(ze względu na złożoność?).

W nauce o teorii mówimy dopiero wtedy, kiedy jest ona potwierdzona obserwacjami. Co jakiś czas ktoś pisze coś w stylu: "teoria względności jest na razie tylko teorią". Chyba wynika to z innego rozumienia słowa "teoria" w nauce i w języku codziennym. W nauce teoria, to jest zbiór pewnych praw rządzących jakimiś zjawiskami. Taki zbiór praw nazywamy teorią dopiero wtedy, kiedy jesteśmy pewni (mamy doświadczalne potwierdzenie jego prawdziwości), że działa jak należy.
Jeśli coś nie jest udowodnione, to jest to hipoteza.

Do Ekologa:
To, co napisałeś wskazuje, że jesteś przekonany, że znamy już dobrze wszystkie prawa fizyki. Ja takiego przekonania nie mam. To prawda - nasz obecny stan wiedzy wskazuje, że nie da się przesyłać informacji z prędkością większą od prędkości światła. Tyle, że to jest nasz obecny stan wiedzy. Kto wie, czego dowiemy się za sto, tysiąc, milion lat (?). Przecież historia nauki jest na razie dość krótka, a i tak przeplatana co jakiś czas twierdzeniami, że wiemy już prawie wszystko (które jak do tej pory za każdym razem okazywały się być błędne).

Jestem zdania, że w pewnych sprawach powinniśmy z pokorą przyjąć, że czegoś po prostu nie wiemy, a debatowanie, co jest bardziej, czy mniej prawdopodobne nie ma większego sensu.

Powoływanie się na intuicję, historię nauki, czy obecną wiedzę niewiele tu daje. Zauważ, że część osób twierdzi tu, że na pewno/prawie na pewno poradzimy sobie z ograniczeniami, które znamy obecnie. Twoje zdanie jest dokładnie przeciwne. Tyle, że żaden z Was nie może swojego twierdzenia udowodnić, ani przekonać drugiej strony. Możecie się jedynie przerzucać pewnymi przesłankami. Ja nie staję tu po żadnej stronie sporu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 24, 2014 4:03 pm 

Piotrek jednak ja uważam, że pisanie "na pewno" w wielu przypadkach nie jest nadużyciem i jest uzasadnione. Moim zdaniem historia właśnie jest dość istotną przesłanką uprawniającą nas do takiego twierdzenia, dopóki ktoś nie sformułuje tzw. "teorii wszystkiego". Sformułowanie "na pewno" mówi o tym, że daje większe szanse obalenia obecnych teorii ale równocześnie zawiera w sobie i zastrzega możliwość, że jest jakaś szansa(mniejsza), że może tak się nie stać.

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 24, 2014 8:17 pm 
Awatar użytkownika

Bardzo ciekawe te wasze rozważania. Moje osobiste zdanie temat rozwoju nauki jednak przychyla się do stwierdzenia że w miarę rozwoju nauki w danej cywilizacji są osiągane coraz to nowe progi od którego to wyobrażenie o świecie, fizyce ulega znacznemu przemodelowaniu. Znamiennym jest że ludzie danej epoki uważają osiągniecia swojej epoki za ostateczne a dalsze poznawanie przesuwa granicę w stronę najbliższego progu. Dziś takim progiem jest prędkość światła w próżni oznaczająca maksymalna według współczesnej nauki prędkość propagacji fal we wszechświecie. Zwróćcie uwagę na fakt że określenie prędkość nadświetlna jest błędne bo sugeruje że nic nie może się poruszać szybciej od światła a to jest nie zawsze prawdą. Samo światło może poruszać się szybciej lub wolniej w różnych ośrodkach z maksimum osiąganym gdy brak materii w ośrodku (próżnia). W doświadczeniach osiągano prędkości rzędu kilkudziesięciu km/h a nawet chyba udało się na chwilę zatrzymać. Samo poruszanie się z prędkością C (maksymalną) też nie jest tak jednoznaczne. Skoro światło (fale EM) rozchodzi się z różnymi prędkościami fazowymi w różnych ośrodkach to co się dzieje na granicy ośrodka z próżnią. Na granicy ośrodków fala porusza się początkowo szybciej niż prędkość rozchodzenia się w tym ośrodku. Powstaje efekt Czernkowa.
Dziś nie ma zgody co do tego z ilu wymiarów jest zbudowany wszechświat i nic nie wiadomo o fizyce tych ewentualnych ukrytych (zwiniętych wymiarów), może się okazać że to co jest nie możliwe w wymiarach znanych w tych dodatkowych jest na porządku dziennym. Za jakiś czas pojawi się jakiś kolejny Einstein, Maxwell czy ktoś i powie prędkość światła jest maksymalna ale tu jest taki mały wyjątek który wynika z obecnej wiedzy ... a prędkość ‘c’ jest szczególnym przypadkiem jeśli spełnimy taki a taki warunek to maksymalna prędkość wynosi c² czy coś takiego… . i będziemy po następnym progu.
Dziś mamy pewność prędkości światłą w próżni nie przekroczymy, bo potrzeba gigantycznej (nieskończonej) energii żeby się do niej tylko zbliżyć. Dziś musimy się rozpędzać a w przyszłości może się pojawić gość i powie super a może byśmy się nie odpychali tylko byli przyciągani korzystając z nowo odkrytych faktów o świecie. Dziś można pukać palcem w kryształowe naczynia i nic ale jak będziemy pukać z częstotliwości rezonansową to zgromadzimy energię wystarczająca do rozwalenia tego wazonu . Dziś używając materiałów wybuchowych jesteśmy w stanie doprowadzić materię do niekontrolowanego uwolnienia gigantycznej wielokrotnie większej energii (bomby atomowe). W przyszłości może się okazać że 'popukamy' gdzie trzeba i nagle wyzwolimy dużo więcej energii niż w reakcjach nawet termojądrowych. Kiedyś ktoś powie ale gdybym zrobił tak, to będę mógł panować nad uwalnianiem tej energii.
Po jakimś czasie kto inny napisze książkę o wiekach ciemnoty z początku 3 tysiąclecia kiedy to ludzie nie podróżowali do gwiazd bo myśleli że to kompletnie nie wykonalne a dziś mamy takie, srakie i owakie pola, równania i sobie latamy i gadamy swobodnie na gigantyczne odległości

gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 24, 2014 9:00 pm 
Awatar użytkownika

madlung napisał(a):
Sformułowanie "na pewno" mówi o tym, że daje większe szanse obalenia obecnych teorii ale równocześnie zawiera w sobie i zastrzega możliwość, że jest jakaś szansa(mniejsza), że może tak się nie stać.

Mnie uczyli, że "na pewno" znaczy, że nie dopuszczasz innej możliwości.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 34 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości