MIR

PostMichał M. | 07 Lip 2014, 12:23

Hej tam:)
Mam pytanko odnośnie stacji MIR. Czy kiedy jeszcze funkcjonowała to można ją było obserwować jak ISS teraz? Jaką jasność miała jak latała jeszcze? Ja tam wtedy kosmonautyką się nie interesowałem i satelitów nie widziałem. Ale jak to było? Latała gdzieś tu w okolicach? :)
N8" R3.5"
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 04 Lis 2010, 17:59
Miejscowość: 52°48'9" N, 21°54'20" E

 

PostJanusz_P. | 07 Lip 2014, 17:07

Pamiętam że latała regularnie co jakiś czas nad Polską i osiągała jasność do -2 mag w najlepszych przelotach :arrow: :idea:
ISS jest teraz dużo większa i ze 2 do 3x razy jaśniejsza :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postg.b. | 07 Lip 2014, 17:19

Na pokładzie statku Sojuz TM-30 4 kwietnia 2000 wystartowała ostatnia załoga na stację Mir, która od 7 miesięcy nie gościła żadnego astronauty. Finansowana przez MirCorp misja trwała 72 dni i był to 39 załogowy lot na stację Mir. Kosmonauci Siergiej Zalotin i Aleksandr Kaleri zajęli się pracami naprawczymi stacji.Roskosmos, podczas powrotu załogi w czerwcu 2000 roku, sądziła jeszcze, iż uda się utrzymać stację na orbicie przez minimum 2 lata, dzięki funduszom prywatnych inwestorów. Jednak koszty utrzymania stacji na orbicie okazały się zbyt duże. 23 października 2000rosyjska agencja kosmiczna zdecydowała o deorbitacji stacji.
We wczesnych godzinach porannych 23 marca 2001 zdeorbitowano stację Mir. Silniki statku Progress M1-5, który był przyczepiony do stacji, wykonały manewr hamujący. Stacja weszła w górne warstwy atmosfery spalając się na skutek tarcia. Niespalone resztki spadły do Pacyfiku o 6:57 UTCniedaleko wysp Fidżi.


Jedyne, co po niej pozostało to śmieci wyrzucane przez kosmonautów bezpośrednio na orbitę, stanowiące dziś część kosmicznego śmietniska.





Wikipedia



Część rosyjskiego podejścia - śmieci za drzwi.
Meade LB 12"+ podwórko
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 02 Cze 2014, 21:37
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

Postpogrzex | 07 Lip 2014, 17:38

Warto obejrzeć nagranie z deorbitacji https://www.youtube.com/watch?v=fVQd9Ejkbiw
 
Posty: 533
Rejestracja: 12 Lip 2012, 11:33

 

PostMichał M. | 09 Lip 2014, 04:21

Janusz_P. napisał(a):Pamiętam że latała regularnie co jakiś czas nad Polską i osiągała jasność do -2 mag w najlepszych przelotach :arrow: :idea:
ISS jest teraz dużo większa i ze 2 do 3x razy jaśniejsza :arrow: :idea:



Znalazłem taką stronkę: http://www.satobs.org/telescope.html
Czwarte zdjęcie z kolei choć zestakowane z 12 calowca to daje mi wyobrażenie, że dało się ją obserwować jak ISS razem z panelami i modułami mimo, że mniejsza. Są tam jeszcze zdjęcia promów choć uzyskane z większej apertury. Ktoś kiedyś próbował takich wyczynów, żeby te szczegóły trafić? Telep chyba potrzebny z automatyką, żeby się na widoku skupić.

No i jeszcze to znalazłem :D http://www.lucamrecorder.de/Comments/Pi ... hubble.jpg
N8" R3.5"
Awatar użytkownika
 
Posty: 108
Rejestracja: 04 Lis 2010, 17:59
Miejscowość: 52°48'9" N, 21°54'20" E

 

Postandrozol | 18 Lip 2014, 04:07

Ja po raz pierwszy obserwowałem przelot Mira w okolicach roku 1998 i właśnie w tym czasie dopiero powstawała strona Heavens Above - jeszcze wydruki robiłem z efemerydami. Potem widziałem jeszcze kilka razy i jasność najczęściej wynosiła około +1 mag. Raz było jednocześnie widać stację Mir i jakiegoś satelitę - Mir leciał "na dół" a satelita "w bok".

A swoją drogą Rosjanie planowali stację Mir 2 ale jej elementy zostały potem wykorzystane do budowy ISS - na przykład moduł Zvezda.
 
Posty: 62
Rejestracja: 18 Lip 2014, 03:13

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat