* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
 Temat postu: ISS...
PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 9:01 pm 

Miejscowość: okolice Siedlec
Było kilka tematów na forum ale za bardzo nie było gdzie się podpiąć.
Wiec postanowiłem założyć nowy watek bo mam pytanie.
Niedawno na Discovery oglądałem program poświecony ISS zaciekawiła mnie jedna rzecz a mianowicie że po zakończeniu budowy ma osiągnąć rozmiar boiska lub półtora boiska futbolowego i ma być widoczna z ziemi ale nie kropkę tylko obiekt(ma być bardziej widoczna) czy w Polsce będziemy mieli możliwość ujrzenia jej w całej okazałości :idea: :?:

Moja galeria zdjeć
http://artur5544.mypics.pl/

Moj stary nick "arturek" :)

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 9:08 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wlck
ja też ostatnio też coś oglądałem i tez o tym mówili że ma być dobrze widoczna z ziemi własnie nie kropka tylko dokładniej ciekawi mnie to :)

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 9:15 pm 

Dla sprostowania "ziemi ale nie kropkę tylko obiekt(ma być bardziej widoczna) czy w Polsce będziemy mieli możliwość ujrzenia jej w całej okazałości " w programie bylo pokazane jak ludzie patrza w ciagu dnia na niebo i widza ja przelatujaca :wink:

Moja galeria zdjeć

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 9:30 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wolne Miasto Gdańsk
Jeżeli ISS ma być widoczna w innych krajach, to nie widzę powodu, żeby nie miała być widoczna w Polsce.

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 9:34 pm 

Ale to wogole mozliwe zeby byla widoczna??

Moja galeria zdjeć

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 10:49 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Warszawa
Proszę:

http://esa.heavens-above.com/esa/iss_step1.asp?nored=1

Tu można wpisać sobie swoje miasto i z tabelki odczytać dokładne godziny przelotów :) Tuż nad własną głową... Zachęcam do obserwacji. Przez dobrą lornetkę można rozróżnić już panele słoneczne... Przez teleskop jest świetny po prostu...

...tylko refleks trzeba mieć, ISS szybko ucieka :)

Temat postu:
PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 10:57 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Zamość
arturek napisał(a):
Ale to wogole mozliwe zeby byla widoczna??

No właśnie też się tak zastanawiałem... jest ktoś w stanie wyliczyć jaki będzie rozmiar kątowy ISS w pełnej okazałości??... Proszę niech ktoś obliczy i mi podeśle wynik oraz sposób wyliczenia ;). Pozdrawiam...

EDIT: Usunąłem wynik... był zły, wiem gdzie popełniłem błąd... powalczę trochę jutro i może coś mi wyjdzie ;).

Carl Zeiss Jena Jenoptem 10x50
-----
www.zsma.pl

Profil E-mail  

Temat postu:
PostWysłany: Śro Mar 12, 2008 7:13 pm 

Miejscowość: Sochaczew
Witam.
Polecam Heavensat 2.1.1. Programik wyliczył, że będąc prawie w zenicie na wysokości około 348 km (81,8* nad horyzontem), ISS będzie miał rozmiary kątowe 17,6". Będzie wtedy w odległości 351,3 km od obserwatora.

Link do strony programu:
http://www.heavensat.ru/english/

Programik fajny - wylicza flary IRIDIUM, tranzyty wybranego satelity na tle Słońca, Księżyca i planet, oraz jeszcze parę na prawdę fajnych rzeczy. Polecam!

Pozdrawiam, marcin

Profil E-mail  

Temat postu: Re: ISS...
PostWysłany: Nie Lip 27, 2008 6:57 pm 

ale czy widzisz ja golym okiem??:)

Moja galeria zdjeć

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 29, 2008 3:04 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Odpowiedź jest bardzo prosta, jeśli Orbitron nie pokazuje trasy przelotu satelity na tle nieba czyli gwiazd prawie nikt nie bedzie go używał bo ma kiepski interfejs graficzny czyli wizualizację swoich cennych danych :roll:
Ludzie wolą programy typu planetarium z jak najrealniejszym niebem z płynną animacją przelotu satelity z ich miejsca zamieszkania i chyba tu jest problem małej popularności Orbitrona :roll:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Temat postu: ISS na żywo przez 24h
PostWysłany: Czw Lut 07, 2013 4:09 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Oświęcim
Tu link do kamerki na żywo z ISS

mms://a1709.l1856953708.c18569.g.lm.akamaistream.net/D/1709/18569/v0001/reflector:53708

Profil E-mail  

Temat postu: Re: ISS na żywo przez 24h
PostWysłany: Czw Lut 07, 2013 6:32 pm 

Miejscowość: 25 km na zachód od Rzeszowa
To jest extra :shock: ,nie wiedziałeś że można oglądać non stop to co się dzieje w ISS :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 9:25 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Są miejsca na Ziemi gdzie rola ISS może być szczególna (wyjątkowa)
Pozdrawiam

Załączniki:

PostWysłany: Wto Mar 20, 2018 8:14 pm 
Awatar użytkownika

ISS ma zapewnioną dość sporą ochronę - przez sięgający daleko w kosmos magnetyzm Ziemi - ale tylko przed cząstkami naładowanymi.
Ta stacja kosmiczna stanowi "poletko" testowania na ludziach części zagrożeń czekających na astronautów w podróży na Marsa.

A tutaj mamy link do przewspaniałego pokazu gdzie ISS jest obecnie i po jakiej trajektorii poleci dalej :idea:
http://iss.astroviewer.net/

Pozdrawiam

Załączniki:

PostWysłany: Śro Mar 21, 2018 10:59 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
ekolog napisał(a):
Są miejsca na Ziemi gdzie rola ISS może być szczególna (wyjątkowa)
Pozdrawiam

Witam, tak przekornie zapytam: jaka to szczególna rola ISS jest w tych miejscach?

ekolog napisał(a):
A tutaj mamy link do przewspaniałego pokazu gdzie ISS jest obecnie i po jakiej trajektorii poleci dalej :idea:
http://iss.astroviewer.net/
Pozdrawiam

Troszkę chyba nadużyty wyraz "przewspaniałego" to idzie z map NASA jak sami tam napisali, ot algorytm puszczony i idzie pozycja z automata po mapie.

Myślę że większa frajda to odebranie sygnału bezpośrednio z przelatującej stacji np. na częstotliwości gdzie astronauci rozmawiają z Kosmodromem czyli będąc nad nami już można słuchać rozmów podczas "spacerów" na zewnątrz ISS, można odbierać obrazy SSTV etc.

Zapytacie jak? można i to bardzo tanim kosztem i praktycznie każdy może za pomocą komputera i takiego małego cudeńka jak Tuner USB DVB-T, kosztuje około 50 zł, haczyk polega na tym aby był na chipisecie RTL2832U.
Opis instalacji, podmiany sterowników można poczytać: http://sp7pki.iq24.pl/default.asp?grupa=3538&temat=136325&nr_str=1
Może się to wydawać trudne ale takie nie jest, kiedyś testowałem i działa dosyć sprawnie.

Mogę dodać od siebie że na tym można słuchać wszystkiego co nie jest kodowane, od służb mundurowych, lotnictwo, satelit pogodowych (odbiór map) po amerykańskie satelity na których piratują w dżungli przemytnicy.
Oczywiście bardzo ważnym elementem w tej układance jest antena, którą można wykonać samemu na odbiór, np. 1/4 fali nie potrzebuje cewek więc zwykły pręt o dł 50cm na podstawie magnetycznej z CB radia na parapecie wystarczy aby co nieco posłuchać. Jak komuś się spodoba wtedy mozna wykonać lepszą Yagi lub kupić gotową na 2/70 mobilową.
\
Zdjęcie poniżej tunera USB:

Załączniki:

Skymaster 15x70

http://gumisiorek.blogspot.com
 Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Lip 16, 2018 12:23 pm 
Awatar użytkownika

Co około milion lat Ziemia się przebiegunowuje i przez pewien czas traci ochronę przed naładowanym cząsteczkami nadlatującymi ze Słońca i z reszty kosmosu. W ten czas stacja ISS na pewno zostanie pozbawiona załogi i zapewne przestanie istnieć bo bez podnoszenia jej mikro-odrzutami opada co rok sporo. W tym czasie mamy w przyrodzie wiecej mutacji i intensywnie powstają nowe gatunki z których większość szybko ginie ale niektóre okazują się lepsze jak Homo erectus (nasz przodek).

Pozdrawiam
p.s. W ostatnich tygodniach testowano podnoszenie ISS nie jej silnikami ODRZUTOWYMI (ma swoje) tylko silnikiem obecnym na kapsule która dostarczono różne rzeczy.

https://www.space.com/41172-cygnus-leav ... boost.html

I jeszcze jedno. Ostatnio pole magnetyczne Ziemi słabnie i to może szybko nadejść :!: :idea: :shock:

Załączniki:

PostWysłany: Wto Sie 07, 2018 3:06 pm 

Miejscowość: Tarpno
Podgląd z kamer ISS wygląda całkiem fajnie. Samej ISS jeszcze nie udało mi się namierzyć, faktycznie szybko ucieka.

Jak wygląda sprawa misji zaopatrzeniowych na ISS? Jest tylko to, co można znaleźć na pierwszych stronach wyszukiwania od guugla czy coś jeszcze?

Otóż wczoraj między 21-22:30... fartem :o udało mi się złapać w teleskopie satkę. Dosyć długo udało się ją śledzić. Wg szybkiego looku na stellarium, był to Progress MS-08.

Tylko, że mi tu daty misji Progresa na ISS nie bardzo pasują :lol: Także nie jestem pewien co widziałem :)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości