* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
 Temat postu: Ciekawe biografie ciekawych ludzi
PostWysłany: Czw Wrz 13, 2018 2:06 pm 

Miejscowość: Poznań
Jako, że ostatnio z różnych względów nie prowadzę obserwacji nieba to żeby nie marnować czasu czytam. Zaczytuję się w biografiach wielkich ludzi, a ostatnio głównie ludzi nauki. Co prawda książka, którą chcę polecić nie jest stricte związana z astronomią ale z fizyką, a jak wiemy fizyce blisko do astronomii i odwrotnie. Jestem pod ogromnym wrażeniem biografii Paula Diraca https://www.ccpress.pl/produkt/Przedziw ... ntowej_318, po przeczytaniu tego dzieła mogę śmiało napisać, ze Dirac jest moim absolutnym idolem :D Polecam tę książkę bo jest to po prostu świetnie napisana biografia. Chętnie poczytam o innych wielkich świata nauki, więc jeśli któryś z Astromaniaków czytał coś interesującego i chciałby się tym podzielić to piszcie w tym wątku :wink:

Profil E-mail  

Temat postu: Re: Ciekawe biografie ciekawych ludzi
PostWysłany: Czw Wrz 13, 2018 2:10 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Lublin
Polecam coś z polskiego podwórka o matematykach ze Lwowa: Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam...
Książka pt. Genialni. Lwowska szkoła matematyczna.
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/233410/genialni-lwowska-szkola-matematyczna

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Paź 20, 2019 2:27 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wrocław
Martita napisał(a):
Jako, że ostatnio z różnych względów nie prowadzę obserwacji nieba to żeby nie marnować czasu czytam. Zaczytuję się w biografiach wielkich ludzi

To może dotrzesz do biografii tego Polaka i kto go nie lubi i za co?

'Aleksander Wolszczan został "skrzywdzony" brakiem nobla - przede wszystkim przez brak promowania ze strony władz
oraz z powodu niejasności związanych z nominowaniem do owej nagrody.
Polecam materiał dr. Tomasza R. związanego z tym tematem
O tym jak straciliśmy Nobla z fizyki:' Marcin Shiro Tomaśko (Facebook)

https://youtu.be/wteLWNhL8Ts

Siema

Załączniki:

PostWysłany: Nie Paź 20, 2019 7:42 pm 

Miejscowość: Łomianki /k Warszawy
Nie interesują nas na forum astronomicznym kwestie związane z polityką. Tego się trzymajmy. :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 21, 2019 6:10 pm 

ekolog napisał(a):
Martita napisał(a):
Jako, że ostatnio z różnych względów nie prowadzę obserwacji nieba to żeby nie marnować czasu czytam. Zaczytuję się w biografiach wielkich ludzi

To może dotrzesz do biografii tego Polaka i kto go nie lubi i za co?

'Aleksander Wolszczan został "skrzywdzony" brakiem nobla - przede wszystkim przez brak promowania ze strony władz
oraz z powodu niejasności związanych z nominowaniem do owej nagrody.
Polecam materiał dr. Tomasza R. związanego z tym tematem
O tym jak straciliśmy Nobla z fizyki:' Marcin Shiro Tomaśko (Facebook)

https://youtu.be/wteLWNhL8Ts

Siema

Poszukałam i nie znalazłam biografii Prof. A. Wolszczana, oprócz krótkich tekstów w Internecie. Zakładając ten wątek miałam na myśli biografie wydane w formie książek, jeśli w tym przypadku taka istnieje proszę mnie poinformować.
Jeśli chciałeś sprowokować dyskusję o tym czy KSAN skrzywdziła Profesora czy nie to "nie ze mną te numery Brunner" :wink:
Jako Polka z krwi i kości (chociaż jeśli zrobiłabym badania DNA to pewnie wyszłoby, że jestem mieszanką wielu narodowości, jak z resztą każdy z nas) nie chcę się zamykać na biografie Polaków. Świat jest taki piękny i różnorodny, czerpmy z niego całego :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 21, 2019 6:50 pm 
Awatar użytkownika

Co do profesora Wolszczana to miałem przyjemność go poznać w czasie jego pobytu w Piwnicach jakieś 13 lat temu. Ja byłem wtedu studentem fizyki, a w Piwnicach odbywałem praktykę zawodową. Bardzo przyjemny i przystępny człowiek. Jednak bardzo się zamerykanizował. Opowiadał nam o swoim odkryciu planet oraz o planach na przyszłość.
Co do Nagrody Nobla to mogła niestety zaważyć historia współpracy z SB jako TW Lange. Ale nie wiem czy to miejsce na takie rozmowy.

Jeśli chodzi o biografie to polecam opowieść profesora Leopolda Infelda Wybrańcy bogów o Evariste Galois młodym matematyku, którego raczej tutaj przedstawiać nie trzeba.
Polecam też Kto odziedziczył gabinet Einsteina Eda Regisa. Genialna książka o Instytucie Studiów Zaawansowanych w Princeton. Między innymi te książki zainspirowały mnie żeby zostać fizykiem i z rozpędu zrobiłem doktorat. Także polecam.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 21, 2019 6:59 pm 

"Kto odziedziczył gabinet Einstein'a" - czuję, że ta pozycja trafiła w mój gust. Już szukam, żeby kupić :)
Dziękuję :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 21, 2019 7:05 pm 
Awatar użytkownika

Martita napisał(a):
"Kto odziedziczył gabinet Einstein'a" - czuję, że ta pozycja trafiła w mój gust. Już szukam, żeby kupić :)

Na sto procent Ci się spodoba. Czytałem tą książkę kilka razy. Wracam do niej co kilka lat.
A i jeszcze "Pan raczy żartować panie Feynman" autobiografia Feynmana. Tego pana też nie trzeba reklamować.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 21, 2019 7:10 pm 

To już przeczytane, "coś wspaniałego "! :wink:
A gabinet już kupiony, znalazłam w jakimś antykwariacie krakowskim. Za 2 dni będzie u mnie :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 21, 2019 7:34 pm 
Awatar użytkownika

Gabinet moim zdaniem lepszy od Feynmana :D

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 21, 2019 7:51 pm 

Autobiografia Feynman'a była interesująca, ale jak dla mnie mocno skupiona na jego przygodach niekoniecznie związanych z fizyką. No ale on taki był, te bębny, to łamanie szyfrów, ale z drugiej strony to właśnie robiło z niego tak fascynującego człowieka. Nie ukrywam, że jeśli dane by mi było go poznać to pewnie bym się zakochała :lol:
Mam nadzieję, że gabinet oddaje klimat tamtych czasów (czasów największych odkryć w dziedzinie fizyki i matematyki) no i samego Princeton.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 21, 2019 8:07 pm 

Miejscowość: podkrakowska wieś
Maciek_Cz napisał(a):
Gabinet moim zdaniem lepszy od Feynmana :D

Zamówiłem obie aby mieć swoje zdanie...

Jakiś czas temu przeczytałem biografię Newtona:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/113210/newton

i Galileusza:
http://lubimyczytac.pl/ksiazka/162756/galileusz

Obie mi się bardzo podobały, bo bardzo ciekawe i rzetelne.
Ta o Newtonie chyba mnie nawet trochę zszokowała, bo jak do tej pory nic nie wiedziałem o Newtonie - Alchemiku.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 21, 2019 8:21 pm 

Z rzeczy, które przeczytałam i pasują do tematu to autobiografia Tesli http://lubimyczytac.pl/ksiazka/4050842/ ... obiografia

Co mnie uderzyło to to, że jest krótka (przypomina mi trochę moje wypociny kiedy chciałam być pisarką dawno, dawno temu. Napisałam kilkanaście stron i okazywało się, że moje dzieło jest skończone bo nie mam nic więcej do dodania :lol: ).
A tak serio Tesla pokazuje tu sposób funkcjonowania jego umysłu, interesujące i zmuszające do podziwu.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Paź 21, 2019 8:57 pm 
Awatar użytkownika

To jeszcze z takich ciekawych mam Teoria wszystkiego Jeremy'ego Bernsteina. W niej nie podoba mi się tylko w jednym z esejów robienie wariata z dwukrotnego noblisty Linusa Paulinga ale to chyba dzieło lobby medycznego.
To była pierwsza książka popularnonaukowa, którą przeczytałem i od razu wciągnęła mnie w świat fizyki.

A ta o Banachu i innych polskich matematykach ze Lwowa z drugiego postu w tym wątku to ma ten sam poziom co gabinet Einsteina. Jest świetnie napisana i o prawdziwie genialnych ludziach.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Gru 06, 2019 2:24 pm 

ja, jako że bardzo interesuje mnie wspinaczka wysokogórska, polecam biografię Kukuczki (Kukuczka. Opowieść o najsłynniejszym polskim himalaiście) i Wandy Rutkiewicz (Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci). Mnie bardziej się podobała ta o Kukuczce, ale fakt jest taki, ze trzeba być chociaż trochę tą tematyką zaciekawionym :)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Gru 10, 2019 7:31 pm 
Awatar użytkownika

stilla napisał(a):
polecam biografię Kukuczki

To ja autobiograficzną wzmiankę o sobie Pani Olgi Tokarczuk.

Siema

Załączniki:

PostWysłany: Pią Sty 03, 2020 8:45 pm 
Awatar użytkownika

I wreszcie biografia tego astronoma zostanie doceniona w Polsce w najdonioślejszy sposób.
Hurrra :D 8) :?: :!: :roll:

Siema

Załączniki:

PostWysłany: Pon Sty 06, 2020 8:37 pm 

Witam
Kolega najwyraźniej nie rozumie prostych komunikatów,więc przytoczę jeszcze raz co napisał kolega Woś nieco wyżej,
"Nie interesują nas na forum astronomicznym kwestie związane z polityką. Tego się trzymajmy. "
Sądzę ,że strona "gazeta.pl" niekoniecznie służy czerpaniu wiedzy naukowej .
Ze swojej strony mogę gorąco polecić serię wydawnictwa Prószyński i S-ka Na ścieżkach nauki gdzie ukazało się bardzo wiele interesujących pozycji dotyczących tematu
Pozdrawiam.Rastar

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Sty 18, 2020 12:03 am 
Awatar użytkownika

Maciek_Cz napisał(a):
A i jeszcze "Pan raczy żartować panie Feynman" autobiografia Feynmana. Tego pana też nie trzeba reklamować.

Tak, jako jeden z nielicznych rozumiał (chyba) absurdalne dla naszej intuicji konsekwencje wynikające z mechaniki kwantowej.

Jego slowa:
"Jeśli sądzisz, że rozumiesz mechanikę kwantową, to nie rozumiesz mechaniki kwantowej".
"Całą mechanikę kwantową da się wyprowadzić z doświadczenia z dwiema szczelinami."
Okazało się bowiem, że nawet pojedyncze fotony (czyli wysyłane po kolei a nie parami) przechodzące przez szczeliny, tworzyły za szczelinami na światłoczułym materiale wzór interferencyjny. :o :shock: :D
Typowo falowe zjawisko interferencji światła w połączeniu z jego kwantową naturą stało się przyczynkiem do zrozumienia podstaw mechaniki kwantowej
– zasady nieoznaczoności i dualizmu korpuskularno-falowego.

Tu warto wejść po inne:
https://pl.wikiquote.org/wiki/Richard_Feynman

Dziś mamy o nim na dużym portalu.

Siema

Załączniki:

PostWysłany: Czw Lut 06, 2020 4:34 am 
Awatar użytkownika

Dzień dobry:)
Polecam autobiografię Martina Gray'a Wszystkim, których kochałem. Szokująca relacja z czasów II w.ś. książka, o której nie da się zapomnieć, zwłaszcza dlatego że to historia prawdziwa.
Również polecam biografię Wandy Rutkiewicz autorstwa Anny Kamińskiej, kolejna nader mocna lektura, wciąga i przeraża jednocześnie,
pozdrawiam
Agata

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Mar 29, 2020 11:39 am 
Awatar użytkownika

Wybitni komentarzy pisali, że był to moment pewnego nasilenia nadgorliwości moralizatorskiej w ekipie noblowskiej z tego co czytałem i popisując się swoją wspaniałością moralną zaglądano naukowcom w życiorys. Tak wyeliminowano Polaka! Czy koronawirus zatrzyma przyznanie Nobla w tym roku. Mimo tamtej hańbiącej zagrywki wobec Wolszczana nie życzę im tego.

Siema

Załączniki:

PostWysłany: Śro Kwi 22, 2020 10:28 am 
Awatar użytkownika

Maciek_Cz napisał(a):
Martita napisał(a):

Na sto procent Ci się spodoba. Czytałem tą książkę kilka razy. Wracam do niej co kilka lat.

Na wzór "Pan raczy żartować" powstała książka polskiego, znakomitego mechanika kwantowego.

Polecam nową książkę, polskiego młodego profesora fizyki, Andrzeja Dragana. "Kwantehizm". Jest znakomita.

"Nie jestem fanką tytułu ani okładki tej książki, ale w tym przypadku pozory mylą. "Kwantechizm" Andrzeja Dragana to książka zabawna i ciekawie napisana. Stylem trochę przypomina autobiografię Richarda Feynmana. Wesołe historyjki z życia autora umilają nam proces zrozumienia, o co chodzi w fizyce kwantowej.
Nie łudźmy się - dopóki nie nauczymy się rozwiązywać równań, to fizyki kwantowej i tak nie zrozumiemy. Dr hab. Andrzej Dragan z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego świetnie to wie i w swojej książce nie udaje, że nam całą mechanikę kwantową wytłumaczy. "Kwantechizm" nie ma być więc podręcznikiem, czy - jak może sugerować tytuł - oficjalną wykładnią teorii dotyczących fizyki kwantowej. Wręcz przeciwnie. To zbiór luźnych, zabawnych miejscami opowieści o fizyce kwantowej. Mają one nam raczej zarysować pewne problemy i zadziwić, a nie przekazać dogłębną wiedzę na ten temat. I całkiem ładnie autor z tego zadania wychodzi."
...
"Za jakiś czas zostaniemy ewolucyjnie zastąpieni istotami, które dzielić od nas będzie przepaść o wiele większa, niż obecnie dzieli nas od mrówek. Mówienie z jakąkolwiek pewnością o czymkolwiek jest więc nie tylko bezczelnością, ale, co gorsza, nietaktem” pisze autor. Intelektualna prowokacja? Kokieteria wybitnego fizyka zajmującego się teorią kwantową, laureata kilkudziesięciu nagród za działalność naukową, ale też fotograficzną, filmową i za komponowaną muzykę? Podążając razem z Draganem na jego chybotliwej nieco, elektrycznej deskorolce (latem i zimą dojeżdża nią na wydział fizyki warszawskiego Uniwersytetu) musimy się uzbroić w cierpliwość. Wkrótce zrozumiemy, że wszystko, co człowiek kiedykolwiek zbudował, z piramidami, Wieżą Eiffla oraz Jezusem ze Świebodzina włącznie, zmieściłoby się bez trudu wewnątrz kostki sześciennej o boku pięciu kilometrów. Niby niewiele, ale ten sam człowiek przy pomocy kartki, długopisu i kosza na śmieci zdołał odkryć czarne dziury, w pobliżu których czas staje w miejscu, wymyślił, w jaki sposób wykorzystać osobliwe prawa mechaniki kwantowej do wykonania teleportacji, a także uzmysłowił sobie, że podobnie jak wszystkie mikroskopijne cząstki kwantowe, on również znajduje się w wielu miejscach na raz."

Siema

Załączniki:

PostWysłany: Sob Kwi 25, 2020 1:48 pm 
Awatar użytkownika

Dla mnie interesującą byłaby biografia Jana Pawła II zwłaszcza te momenty gdy oceniał on trudne tematy, ludzkie i naukowe i filozoficzne.

Załączam dwa pozytywne przykłady na grafikach.

Siema

Załączniki:

PostWysłany: Pią Maj 01, 2020 9:33 am 
Awatar użytkownika

W wieku 18 lat udał się na studia.
W latach 1491-1495 wraz z bratem Andrzejem studiował na Wydziale Sztuk Wyzwolonych w Akademii Krakowskiej,
gdzie na najwyższym poziomie stały właśnie nauki matematyczne i astronomiczne.
W księdze przyjętych na studia w semestrze zimowym 1491/1492 i dziś można zobaczyć następujący wpis:
"Nicolaus Nicolai de Thuronia solvit totum", co znaczy: "Mikołaj syn Mikołaja z Torunia zapłacił wszystko".
Tak więc Mikołaj Kopernik został przyjęty na wydział i uiścił od razu całe czesne.
Następnie od 1496 roku studiował astronomię w Bolonii i od 1501 roku prawo i medycynę w Padwie;
w 1503 roku uzyskał doktorat z prawa kanonicznego w Ferrarze. (http://www.totuntour).
Mikołaj Kopernik był podejrzewany o konkubinat ze swoją gospodynią Anną Schilling.
Relacje współczesnych astronomowi nakazują podejrzewać, że był on bardzo oddany swojej gospodyni, co wskazuje na fakt, że łączyła ich więcej niż przyjaźń.
Około 1 grudnia 1538 biskup warmiński Jan Dantyszek zwrócił się listownie do kanonika fromborskiego Feliksa Reicha,
by ten w jego imieniu publicznie potępił Kopernika za związek z kobietą.
Z listu Reicha do biskupa, datowanego na 23 stycznia 1539, wynika, że kanonik wzbraniał się przed sprawianiem swojemu przyjacielowi problemów,
zwłaszcza że utrzymywał, iż nie zauważył niewłaściwego zachowania obojga.
Dantyszek listownie kilka razy nakazywał Kopernikowi, aby usunął tę kobietę ze swojego domu, astronom jednak odwlekał tę decyzję,
tłumacząc to trudnościami w znalezieniu dla niej nowego lokum.
Ostatecznie w styczniu 1539 r. Anna Schilling opuściła Frombork i wyjechała do Gdańska. (wikipedia)

Siema

Załączniki:

PostWysłany: Nie Maj 10, 2020 9:51 am 
Awatar użytkownika

Biografia tego Pana (z załączonej grafiki) byłaby lekturą znakomitą na czas pandemii, epidemii.
Bojąc się o zdrowie swoje i bliskich zobaczymy jak inni mieli pod górkę i ocierali się o śmierć a jednak dali radę!
Siema

Załączniki:

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości