Teoria dla początkującego

Postmetal15 | 23 Lis 2010, 21:13

Witam,
Jestem tu nowy, na teleskop na razie mnie niestać więć napoczątku zajmę się teorią, z związku z tym mam pyatanie czy ktoś z Was kolekcjonuje pismo "kosmos tajemnice wszcheświata", ukazjue się co 2 tygodnie wraz z płytą z filmem w którym dużo rzeczy wyjaśnia Michio Kaku. Czy te pismo jest warte kolekcjonowania ? Czy jest wartościowe pod względem treści zawartych w gazetce i na filmie ?
Czy można to traktować jako pewne kompedium wiedzy tzn. czy są tam tylko potwierdzone tezy ?
Ciekawi mnie to dlatego że Michio Kaku napisał książki takie jak "Fizyka rzeczy niemożliwych", które wydaje mi się zawierają tylko jego hipotezy dotyczące funkcjonowania wszechświata które nie są do konca wiarygodne dla zwykłego człowieka np.teleportacja, podróże w czasie, niewidzialność ?
 
Posty: 2
Rejestracja: 22 Lis 2010, 23:07

 

Postgronki | 12 Gru 2010, 13:27

Hej!
Czytałem jedną książkę Michio Kaku (Hiperprzestrzeń). Jest to bardzo ciekawa postać, gdyż jest zawodowym fizykiem z fantazją rodem z science-fiction. Jeśli oglądasz Discovery Channel, to prowadzi tam program z niestworzonymi dywagacjami (np o budowie plazmowego miecza świetlnego). To zapewne kwestia gustu - w każdym razie w mój ów program nie trafia. Z kolei książka o której wspominałem bardzo mi się spodobała, bo opowiada o teorii strun, jako o potencjalnej teorii wszystkiego. Jednak po drodze streszcza całą ideę współczesnej fizyki teoretycznej, a także przybliża ideę wyższych wymiarów przestrzennych. Wszystko ideowo, przykładami, porównaniami, bez wyższej matematyki. I mimo że w zasadzie sama teoria strun jest raczej z przymrużeniem oka traktowana przez większość fizyków, gdyż jest mocno niekompletna, a poza tym ciężko nią cokolwiek sensownego opisać, to uważam że pozycja jest warta przeczytania, bo niesamowicie pobudza wyobraźnię, i naprawdę poszerza horyzonty. (Mnie skłoniła do zainteresowania się fizyką i matematyką pod koniec gimnazjum, zresztą dzisiaj jestem studentem fizyki przez nią ;) ). Akademickich ksiażek o mechanice kwantowej jest dostatecznie dużo, i fajnie że pan Kaku napisał książkę która wykracza poza to, może trochę w fantazję, mocno za każdym razem akcentując i rozważając kwestię czegoś takiego jak estetyka teorii naukowej której, wg niego - mechanika kwantowa nie posiada, zaś OTW Einsteina - owszem, i również teoria strun ma ową estetykę posiadać. Równolegle wprowadza pojęcia podejść redukcjonistycznego i holistycznego. Słowem podsumowania - mamy książkę niby o fizyce teoretycznej, ale napisaną prostym geometrycznym językiem, i roztrząsającą cały paradygmat i sposób funkcjonowania nowoczesnej nauki.
Miało być o czasopiśmie, a wyszła mi recenzja (a raczej pieśń pochwalna do) książki, ale szkoda mi te wypociny kasować ;) . Niestety, nie miałem styczności z tym konkretnym czasopismem, ale powiem Ci, że na podobnej klasy źródłach rozwijałem swoje zainteresowanie (na Świecie Wiedzy i Discovery). A czy to ścisła prawda czy nie, to nie do końca ważne - jak bardziej wejdziesz w temat, to w bardziej zaawansowanej literaturze zweryfikujesz te wszystkie informacje.
http://flickr.com/photos/gronki
TS65Q, Atik 414EX, HEQ5 belt mod, TAŁ 100 RS, DMK 21.618
Fedora Linux + RPi3
 
Posty: 938
Rejestracja: 12 Lis 2010, 18:05
Miejscowość: Wrocław / Warszawa

Postmetal15 | 14 Gru 2010, 23:28

Dziekuje za odpowiedz, słyszałem dużo tej książce o której pisałeś, myślałem o jej kupnie, ale do końca nie wiem jaki ma charakter, czy są w niej omówione takie podstawowe rzeczy jak czarne dziury, ewolucja gwiazd i inne tego typu zagadnienia, czy autor mówi tylko o takich rzeczach jak np. teoria strun,
mnie na początku bardziej by interesowała książka w rodzaju encyklopedii astronomii opisująca wszystko od podstaw, czy możesz mi polecić coś w tym stylu ?
 
Posty: 2
Rejestracja: 22 Lis 2010, 23:07

 

Postgronki | 18 Gru 2010, 18:41

Zdecydowanie jest to książka która się skupia na: przestrzeniach cztero- i więcej wymiarowych, wyjaśnieniu podstaw fizyki współczesnej, i wprowadzeniu idei teorii strun. Nawet jeżeli są tam jakieś wzmianki rzeczach badanych typowo przez astronomię, to są to tylko tematy poboczne. Podobnie z "Krótką historią czasu" prof. Hawkinga - na pewno jest sporo o czarnych dziurach, ale generalnie to jest książka o fizyce. (Co nie zmienia faktu, że grzechem jest jej nie przeczytać.) Niestety, nie jestem za bardzo Ci w stanie polecić coś konkretnego z zakresu astronomii, ALE gdzieś na tym forum był temat w którym wszyscy wypisywali tytuły dobrych książek astronomicznych. Poszukaj, tam na pewno znajdziesz coś dla siebie :)
http://flickr.com/photos/gronki
TS65Q, Atik 414EX, HEQ5 belt mod, TAŁ 100 RS, DMK 21.618
Fedora Linux + RPi3
 
Posty: 938
Rejestracja: 12 Lis 2010, 18:05
Miejscowość: Wrocław / Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat