* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
 Temat postu: Jaka książka dla średnio zaawansowanych?
PostWysłany: Pon Lip 15, 2013 11:18 pm 

Miejscowość: Bielsko-Biała
Witam,
Szukam dobrej książki do astronomii na poziomie zrozumiałym dla licealisty. Zależy mi na wiedzy bardziej naukowej, podstawach obliczeniowych, faktach wytłumaczonych z wykorzystaniem wiedzy z zakresu fizyki i matematyki, mile widziane są także elementy chemii. Planuję studiować astronomię i chciałbym zdobyć więcej wiedzy niż znajduję w pozycjach typu album z obrazkami. Możecie mi coś polecić?

Pozdrawiam
PK

Temat postu: Re: Jaka książka dla średnio zaawansowanych?
PostWysłany: Wto Lip 16, 2013 1:40 pm 

E. Rybka - Astronomia ogólna

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 16, 2013 2:21 pm 
http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... +wpatrzeni
Zdecydowanie polecam.

PostWysłany: Wto Lip 16, 2013 2:33 pm 

Z astronomią za pan brat (Dworak)
Astronomia z astrofizyką (Kreiner)

Moim zdaniem to będzie to, o co Ci chodzi. Pytaj w bibliotekach (najlepiej w pedagogicznej)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 16, 2013 2:36 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieliczka
robert_sz napisał(a):
E. Rybka - Astronomia ogólna

Trochę trudna i do tego bardzo stara. Znacznie lepiej "astronomia z astrofizyką"

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Lip 16, 2013 11:45 pm 

Miejscowość: Bielsko-Biała
Bardzo dziękuję za pomoc. Znalazłem już kilka wyżej wymienionych pozycji w pobliskich zbiorach bibliotecznych. Teraz pozostaje zgłębiać tą tajemną wiedzę :D

PostWysłany: Śro Lip 17, 2013 2:54 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Poszukaj w antykwariatach kopalni wiedzy jaką jest Poradnik Miłośnika Astronomii P.G. Kulikowskiego, wydanie chyba z 76 roku, nie mylić z Poradnikiem Miłośnika Astronomii Marka Substyka który powinien nosić tytuł Poradnik Obserwatora Syntą 8" :wink: i nie zawiera nawet 1/5 wiedzy obserwacyjnej i astronomicznej z poradnika Kulikowskiego który jest prawdziwym fundamentem, wręcz opoką Miłośnika Astronomii gdyż zawiera całokształt miłośniczej wiedzy astronomicznej, to dokładnie ta książka: http://antykwariat.tezeusz.pl/65748,kul ... nomii.html

Fujinon 10x50, MT-800, Santel 180/1800, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Lip 17, 2013 4:39 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Lublin
Dołączam się do pytania kolegi. Niestety ostatnimi czasy nie miałem możliwości rozwijać się w tej materii a odczuwam ogromny głód wiedzy. Dlatego mam prośbę do szanownych kolegów i koleżanek z forum o przytaczanie w tym wątku ciekawych tytułów, pozycji wartych przeczytania bądź posiadania na własnej półce. Na pewno będzie to pomocne dla młodych adeptów i pasjonatów astronomii! Macie jeszcze jakieś ciekawe tytuły do dodania? Czekam z niecierpliwością i z góry dziękuję!

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Lip 18, 2013 11:09 pm 

PK napisał(a):
Witam,
Szukam dobrej książki do astronomii na poziomie zrozumiałym dla licealisty. Zależy mi na wiedzy bardziej naukowej, podstawach obliczeniowych, faktach wytłumaczonych z wykorzystaniem wiedzy z zakresu fizyki i matematyki, mile widziane są także elementy chemii. Planuję studiować astronomię i chciałbym zdobyć więcej wiedzy niż znajduję w pozycjach typu album z obrazkami. Możecie mi coś polecić?

Pozdrawiam
PK

Osobiscie na pewno polecę Tobie "astronomia w geografii" - podręcznik wciaz uaktualniany i dostępny - dla przyszłego studenta astronomii - obowiązkowa lektura!

Poza tym nie wiem za bardzo co więcej. Moze ktos studiujący de facto astronomię mógłby Ci pomóc. Panuje tu posucha. Na rynku wydawniczym jak wspomnialeś masa albumow z zdjęciami - praktycznie dla dzieci, a z drugiej strony ksiażki popularno naukowe ale zgodnie z obecnymi trendami - czyli zero matematyki zero wzorów zero wprowadzenia z punkty chemii czy fizyki.

Jak dla mnie powinieneś inwestować w angielski tam jest o NIEBO więcej potrzebnej tobie literatury ; )

PostWysłany: Pią Lip 19, 2013 12:14 am 

Astrofizyka z elementami Geofizyki - Jerzy Stodółkiewicz

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Wrz 05, 2013 7:18 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Mielec
Z dostępnych na rynku księgarskim w PL to chyba tylko:
"Astronomia w geografii" J. Mietelski, wyd PWN - wzorów dużo, ale na poziomie szkoły średniej. W jednym tylko miejscu widziałem jakąś całkę.

Polecam również Rocznik Astronomiczny wydawany corocznie przez IGiK, pdf do pobrania za free z ich strony:
http://bc.igik.edu.pl/dlibra/collection ... n?dirids=7
Jest tam opis nowych obowiązujących układów odniesienia ICRS, ICRF itd., bo FK5 już od paru ładnych lat nie obowiązuje. Na studiach może się przydać ta wiedza.

Niezłe są też książki:
1) F.H.Shu "Galaktyki Gwiazdy Życie. Fizyka Wszechświata" wyd w 2003 r. - pełno wzorów, ale bardzo ciężko ją dostać. Kiedyś ją miałem ale sprzedałem, bo z niej praktycznie nie korzystałem. Tu już trzeba umieć całkować i liczyć równania różniczkowe.

2) "Wszechświat", Encyklopedia Geograficzna Świata, tom VIII, Kraków, wyd. Opress 1997 - bardzo ciężko dostać - wzorów dużo, ale trafiłem też na kilka błędów we wzorach. Wydanie encyklopedyczne, ale fajne. Czasem sobie przeglądam ją na wyrywki.

Jak ktoś chce się bawić w programowanie to jest bardzo fajna książka po angielsku "Astronomical algorithms", J. Meeus, Willmann-Bell 1991, która dokładnie opisuje dziś już przestarzałą teorię numeryczną ruchów planet VSOP 1987 i mnóstwo wzorów dla różnych układów, precesje, nutacje, paralaksa geocentryczna i.in. Krok po kroku, na podstawie tej książki udało mi się napisać programik w delphi obliczający położenia planet i innych obiektów dla dowolnego obserwatora na ziemi z uwzględnieniem refrakcji atmosferycznej od horyzontu po zenit (wzór uwzględnia wpływ temperatury i ciśnienia powietrza) i dobrze zgadza się z rzeczywistością.
Czasem sobie porównuję i błąd pozycji z tym co pokazuje generator efemeryd Horizon NASA dla planet wynosi kilka sekund kątowych (ale w programie użyłem wszystkie współczynniki teorii, w książce są przykłady dla tych mających największy wpływ pochodzących od perturbacji). Aczkolwiek większość obliczeń z tej książki da się przeprowadzić używając zwykłego kalkulatora naukowego. Jak chcesz zaliczyć z dobrą oceną mechanikę nieba to bez tej książki chyba się nie obejdzie.

Jak już wcześniej było wspomniane, obszerna wręcz nieograniczona wiedza to tylko w j. angielskim: od teorii rozszerzającego się Wszechświata z macierzami i tensorami dla przestrzeni wielowymiarowych i obliczeń dla horyzontów zdarzeń w pobliżu czarnych dziur po termodynamiczne modele gwiazd itd.

Jakby ktoś pytał, astronomii nie studiowałem, dawniej trochę się interesowałem amatorsko wzorami.

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości