The Night Sky Observer's Guide - krótka recenzja

Postbajastro | 14 Lut 2014, 21:21

Po prawie rocznych nieudanych poszukiwaniach na rynku krajowym dwóch tomów The Night Sky Observer's Guide postanowiłem poszukać w zagranicznych sklepach. DO jak i w Astromarket mają te książki w ofercie w cenie zbliżonej do 200 zł/tom, ale w praktyce od wielu miesięcy fizycznie są niedostępne.
Okazało się, że w Teleskop Service są dostępne w magazynie interesujące mnie tomy i to w atrakcyjnej cenie ok. 35 EUR/tom - długo się nie zastanawiałem, więc kupiłem wszystkie łącznie z tomem 3.
Udało się zamknąć w kwocie ok. 540 zł uwzględniając koszt wysyłki i transakcji z przewalutowaniem. Czyli wygląda na to, że nawet gdyby były dostępne w Polsce to zamawiając w Niemczech wychodzi i tak taniej.

Dziś dotarła zamówiona porządnie zapakowana paczka z TS, a w niej trzy wielkie tomiska i mała paczka z gumiżelkami Haribo :mrgreen::
Postanowiłem przeglądnąć drugi tom, gdyż jako jedyny nie był owinięty folią (brak rys na okładkach, w przeciwieństwie do wielu książek kupowanych w polskich księgarniach mających ślady użytkowania) i zaskoczenie - książka jest świetna. Znajduje się tu wiele mapek poglądowych (nie są tak dokładne, ale w końcu to nie Uranometria) i szczegółowych wybranych fragmentów poszczególnych konstelacji z obiektami DS, tabele z gwiazdami zmiennymi i podwójnymi, mnóstwo zdjęć, szkiców - bardzo podobają mi się te z widokiem galaktyk. Jednak najlepsze są opisy DS-ów w zależności od średnicy teleskopu, najczęściej od 8" do 18".
Można stwierdzić, że to biblia pasjonatów obserwacji wizualnych. Myślę, że w zasięgu 10" Newtona jest większość obiektów opisanych w tej pozycji - ile dokładnie pokażą obserwacje :lol:
Gdy będzie możliwość wyjazdu pod niebo południowe wiedza z tomu 3 będzie niezbędna.

Książki są pisane zrozumiałym j. angielskim, więc wystarczy podstawowa znajomość i trochę słówek z astronomii.

Garść informacji (łącznie 3 tomy):
2 749 gwiazd podwójnych
556 gwiazd zmiennych
2 878 galaktyk
175 mgławic planetarnych
259 jasnych mgławic
73 ciemnych mgławic
1 077 gromad otwartych
154 gromad kulistych
14 asteryzmów
łącznie opisano 7 935 obiektów
698 fotografii
953 szkiców
609 map
197 tabel
1 848 stron

Poniższe fotografie pokazują ogrom tych książek i bogactwo informacji:
The Night Sky Observer's Guide - krótka recenzja: IMG_7442.JPG

The Night Sky Observer's Guide - krótka recenzja: IMG_7443.JPG

The Night Sky Observer's Guide - krótka recenzja: IMG_7446.JPG

The Night Sky Observer's Guide - krótka recenzja: IMG_7448.JPG

Książki spełniają w 100% moje oczekiwania i śmiało polecam je każdemu obserwatorowi obiektów głębokiego nieba.
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 721
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

Postlukost | 23 Lut 2014, 00:59

Ech, klasyka... Praktycznie każdy powrót z obserwacji kończę lekturą NSOG-a.
Jedna uwaga - nie ma co sugerować się tym, że dany obiekt został opisany jako widoczny tylko przez np. 16-18". Z własnej praktyki obserwacyjnej wiem, że często wystarcza kilka cali apertury mniej. NSOG to swoista kompilacja relacji z obserwacji i czasem autorzy po prostu nie dysponowali opisami obserwatorów posługujących się mniejszymi teleskopami.
Ps. Dziwne, że żaden z polskich sklepów astro nie ma tej pozycji w swojej aktualnej ofercie. Też musiałem ściągać książki z Niemiec.
 
Posty: 998
Rejestracja: 28 Lis 2009, 20:10

 

Postbajastro | 23 Lut 2014, 13:08

Właśnie też to zauważyłem na przykładzie miotły Veila - którą w bardzo dobrych warunkach da się wyzerkać w lornetce Nikon 10x50.
Wygląda na to, że opisy DS-ów z 13" powinny być w przeważającej większości widoczne i w 10" (może odrobinę słabiej). Teraz będę miał jak planować obiekty do obserwacji - a wybór jest przeogromny.
Nikon Action EX 10x50 CF, Orion Resolux 15x70
SW R-80/400, APM APO 107/700, EdgeHD 8", C11
LowSpec (300 & 1800 l/mm)
Awatar użytkownika
 
Posty: 721
Rejestracja: 09 Cze 2013, 20:01

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości

AstroChat

Wejdź na chat