Wersja elektroniczna miesięcznika Astronomia już w sprzedaży

PostPiotr Brych | 17 Mar 2014, 02:26

Uruchamiam od dzisiaj sprzedaż miesięcznika Astronomia także w wersji elektronicznej - na razie jako pdf.
Szczegóły na stronie http://www.astronomia-amatorska.pl .
Tam też do pobrania darmowa wersja elektroniczna numeru lutowego Astronomii.
 
Posty: 63
Rejestracja: 01 Gru 2009, 22:24

 

Post•Fish3r• | 18 Mar 2014, 19:55

obyście sobie nie strzelili w stopę..Pismo jest b. młode, i nie ma licznych odbiorców. A PDFik to pdfik...łatwo skopiować bez...kupowania , torrenty nie śpią.
Ale może się mylę..nie znalazłem nigdzie wyników badań wypuszczenia wydań elektronicznych na spadek/wzrost obrotów.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

PostBlondas | 18 Mar 2014, 20:51

Ja myślę, że kto ma kupić to kupi, ci co piracą i tak by nie kupili, tak samo działa rynek e-booków.
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

PostPiotr Brych | 20 Mar 2014, 01:16

Zgadzam się z blondasem, poza tym zapewniam, że jak namierzę pirata to moi prawnicy zjedzą jego wątrobę na śniadanie.
 
Posty: 63
Rejestracja: 01 Gru 2009, 22:24

 

Postmakower | 20 Mar 2014, 01:37

Piotr Brych napisał(a):Zgadzam się z blondasem, poza tym zapewniam, że jak namierzę pirata to moi prawnicy zjedzą jego wątrobę na śniadanie.


Mało prawdopodobne z tym sniadaniem. Jest grupa np 6 osób, którzy wspólnie jeżdzą na obserwacje, wymieniaja sie sprzętem to nie sądzisz, że te 6 osób kupi elektroniczny tygodnik? Jedna kupi dla całej grupy.
I co nie mogą potem dać sobie pliku do poczytania? Zgodnie z prawem nie ale kto wie jak będzie.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostJanusz_P. | 20 Mar 2014, 09:37

W takim przypadku jedna osoba kupi i bezpłatnie użyczy następnym 100 osobom, nie ma tu mowy o piractwie bo nie odnosi z tego żadnych korzyści materialnych a użyczenie jest zapewne do jakiejś kwoty wartości towaru bezpłatne, nie opodatkowane i wolne od znamion przestępstwa więc lepiej zapytaj prawnika jak to jest w takim przypadku użyczenia, sam jestem tego bardzo ciekaw :roll: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmakower | 20 Mar 2014, 10:41

Najlepiej więc kupić wydanie papierowe i żyć bez obawy o wątrobę.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postdziki1 | 20 Mar 2014, 10:49

Dla mnie papier ma wartość sentymentalną, jest to coś co zawsze preferowałem.
A PDF - no cóż, każdy kto będzie chciał, to i tak- w taki bądz inny sposób- sobie go zassa...
 
Posty: 107
Rejestracja: 02 Kwi 2013, 16:28
Miejscowość: PARCZEW

 

PostJanusz_P. | 20 Mar 2014, 10:53

Wydanie papierowe to też mi jeden "Klient" pochłania nie kupując a ja Mu w sumie użyczam bo siedzi co miesiąc w sklepie przez ponad godzinę i czyta, jak przeczyta to mówi bardzo dziękuję i wychodzi bogatszy o wiedzę kolejnego numeru :wink: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAlien7101 | 20 Mar 2014, 11:16

Co by nie mówić i pisać wszystko zależy od danego człowieka.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1595
Rejestracja: 13 Lip 2008, 21:07
Miejscowość: PSR B1620-26 c Methuselah

PostOrzech | 20 Mar 2014, 11:22

Nie no już tyle przed kompem i ekranami lcd siedzę, że zdecydowanie wolę odpoczynek przy papierze :)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postmarianowski | 20 Mar 2014, 12:15

Papier to papier,PDF to PDF,są gusta i gusciki a złodziej pozostanie złodziejem bez względu czy nazwiemy go piratem lub jeszcze inaczej.
Nawiązując do pytania Janusza sam jestem ciekawy,ale uważam że upublicznianie odpowiedzi w temacie to upraszczanie roboty przyszłym złodziejom...
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

PostBlondas | 20 Mar 2014, 15:11

Generalnie dozwolone jest rozpowszechnianie muzyki w ramach użytku prywatnego. Oznacza to na przykład że możesz się podzielić z najbliższą rodziną i przyjaciółmi. W przypadku e-booków licencja w ogóle nie pozwala rozpowszechnianie nawet wśród przyjaciół. Warunki licencji dyktuje zatem wydawca. Nie podejrzewam Piotra, aby ścigał taką grupkę 6 napaleńców, którzy zakupią 1 pdf, zapewne kupują też 1 egzemplarz drukowany i się dzielą. Napaleńcy nie będą go poza tym okradać.
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

Postmakower | 20 Mar 2014, 21:17

Chciałem tylko zwrócić uwagę na taka smieszną rzecz. Kupuje e-wydanie za 10 zł i nie mogę zgodnie z prawem dac go nawet znajomym.
Kupuje papierowe wydanie za 15 zł i moge brać udział w akcji - "przeczytaj i daj innym" W wielu miastach były takie akcje. Stragany z których bierze sie ksiązki bezpłatnie, przeczyta i odnosi. Zachęca sie aby od czasu do czasu dać cos swojego za to bezpłatne korzystanie.
Troche to wszystko dziwne.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostBlondas | 21 Mar 2014, 09:35

Niezbyt dziwne, ponieważ produkt fizyczny traktujesz jak każdy inny towar, odsprzedajesz go, pożyczasz i w tej chwili nie masz. Za cenę jednego przedmiotu używa go jedna osoba i to jest fair. Dając pdf zatrzymujesz oryginał, nieprawdaż? Czyli płacisz raz, a używa go na raz kilka osób. Analogią byłoby kserowanie numeru papierowego i rozdawanie go znajomym, czego nie powinno się robić, a tym bardziej, jeżeli zależy Ci na przetrwaniu wydawnictwa w sumie dość niszowego. Bez nas pismo nie przetrwa.
Ciekawa rzecz jest np. w Amazonie, gdzie możesz książkę pożyczyć znajomemu na 2 tygodnie, a ona wtedy znika z konta pożyczającego na 2 tygodnie. Czyli analogicznie do papieru.
Pozdrowienia
Piotr
Columbus 330 mm, ES 30 mm, Nagler T4 22 mm, ES 14 mm, ES 8,8 mm, ES 6,7 mm, ES 4,7 mm, filtr 2" DGM Optics NPB, 2" Lumicon OIII, Orion polaryzacyjny 1-40%, 1,25", Nikon EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 499
Rejestracja: 30 Sie 2011, 15:00
Miejscowość: Gaj czyli prawie Kraków

 

PostŁukasz_M | 21 Mar 2014, 12:43

Wersja Elektroniczna to super pomysł. Niestety ja już mam prenumeratę papierową którą preferuję.
Kilka spraw bym zmienił.
- W adobe reader jest możliwość wyświetlania dwóch stron obok siebie jednak z tym przykładowym plikiem jest to problematyczne ponieważ pierwsza strona okładki jest wyświetlana razem z druga (wewnętrzna) stroną okładki co powoduje przesunięcie które propaguje sie na cały numer i tak strony które w wersji papierowej ze sobą sąsiadują tutaj sie rozjeżdżają (strony 50 i 51, 70 i 71 i kolejne), jako czytelnik wersji elektronicznej już bym wolał żeby numer rozpoczynał sie od pustej strony lub całostronicowej reklamy która wyeliminuje ten problem (wprowadzi przesunięcie). Czytanie w układzie dwóch stron na ekranie 'przeglądanie' byłoby o niebo lepsze. Rozjeżdżanie się map i tabel teraz obniża użyteczność.

- Warto podnieść rozdzielczość grafik bo czytelnośc map wymaga ich powiększenia a wtedy opisy tych map są nadal nie czytelne, co podważa sens ich oglądania. sa prawie bezużyteczne. Te mapy powinny być czytelne przynajmniej do zoom 300% jak nie więcej

tak przy okazji mam taką nieśmiałą prośbę żeby może 'Astronomia' pomimo że pojawia się na początku miesiąca to obejmował okres np. od 15 bieżącego miesiąca do 15 kolejnego bo delikatnie mówiąc doświadczam opóźnień w dostawie co część tabel czyni nieaktualnymi a gdyby "astronomia" opisywała zdarzenia przyszłe w horyzoncie kilku dni a nie te bieżące to myślę że wszystkim czytelnikom (prenumeratorom i tym co kupują w salonach prasowych) było by lepiej zaplanować obserwacje. Przyjęta teraz formuła aktualności od 1 do ostatniego dnia miesiąca czyni te tabele dotyczące początku miesiąca prawie bezużytecznymi poza kwestią informacyjną co straciliśmy. Prenumeratorzy powinni dostawać numer jeszcze przed kioskiem ale w polskich realiach to (może tylko do mnie tak dochodzą) jest różnie. Byłby czas na spokojne nastawienie się na obserwacje i tylko pogoda mogłaby tu coś zmienić.

Oczywiście to tylko sugestia ;)
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

PostJanusz_P. | 21 Mar 2014, 13:24

Do E wydań się w sumie od 2 lat przyzwyczaiłem bo w ten sposób czytuję amerykańskie Astronomy oraz Sky& Telescope i tam jest rozdzielczość pozwalająca na 400% Zoom bez utraty jakości mapek i tabelek co w zupełności wystarcza do amatorskich zastosowań :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostOrzech | 21 Mar 2014, 13:46

Z tym docieraniem do mnie drogą pocztową to słabo jest. Zawsze mam ok 5~8 danego miesiąca. To jest chyba jedyny dla mnie plusna rzecz wersji elektronicznej.
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostPiotr Brych | 21 Mar 2014, 15:13

Odpowiadam na postawione problemy:

W Adobe Acrobat jest taki znacznik (Menu - View - Page Display - Show Cover Page...) który po zaznaczeniu likwiduje opisany problem wyświetlania dwóch stron. Widać najpierw samą stronę 1, potem 2+3, następnie 4+5 itd.

Rozdzielczość grafik można podnieść nawet do poziomu oryginalnego - wtedy jednak plik będzie miał ponad 100 MB. Jakiś kompromis trzeba wybrać. Na razie stanąłem na ok. 8 MB i dość słabej czytelności map. Mogę to podnieść do ok. 20 MB, więcej chyba nie ma sensu bo zaraz zaczną się narzekania że plik gigant. A może wprowadzę wybór 8/20 MB...

Termin ukazywania się Astronomii jest niezły, zawsze wychodzi przed końcem miesiąca. Problemem jest poziom usług pocztowych w naszym kraju. Kiedyś Poczta deklarowała 4 dni na dostawę listu zwykłego i to było by OK. Ostatnio takich deklaracji nie ma a rzeczywistość dochodzi do 14 dni przesyłki między głównymi miastami. InPost deklaruje wciąż 4 dni, dostarcza po 30 lub w ogóle a na zgłaszane reklamacje obie "firmy" odpowiadają: "Trza było wysłać poleconym". Można spróbować priorytetem ale to jest realna podwyżka kosztów o 10% co przy obecnych finansach gazety było by bardzo przykre dla tych finansów. Dlatego obrałem drogę inną - będziemy dążyć do wcześniejszej emisji gazety. Udało się w tym miesiącu wysłać wszystkim prenumeratorom gazetę 20 dnia miesiąca - naszym ostatecznym celem jest 10 dzień miesiąca. Postaramy się to do wakacji osiągnąć i będzie problem rozwiązany.


Łukasz_M napisał(a):Wersja Elektroniczna to super pomysł. Niestety ja już mam prenumeratę papierową którą preferuję.
Kilka spraw bym zmienił.
 
Posty: 63
Rejestracja: 01 Gru 2009, 22:24

 

PostŁukasz_M | 21 Mar 2014, 22:16

Witam
Rzeczywiście jest taka opcja wyświetlania - nawet nei zwróciłem na nią uwagi - warto tę uwagę rozpowszechnić wśród prenumeratorów
co do wielkości plików to według mnie rozmiar nie jest juz tak wielkim problemem jak był kilka lat temu i spokojnie może to być 20-40MB tym bardziej że sam Acrobat Reader bez większego problemu takie pliki otwiera. Jedyny problem to ich dostarczenie do odbiorcy wtedy moze to byc problem jak si echce wysyłac emailem. Raczej szedł bym tutaj w jakieś dedykowane i aktywne przed określony czas linki (z indywidualnym kluczem) pozwalajace ściągać bezpośrednio z serwera wydawnictwa. Zwiększenie rozdzielczości to dosyć istotna kwestia dla potencjalnych odbiorców.
Co do czasu i terminów usług poczty szkoda pisać nawet . Jeśli uda się realizować wysyłki z wystarczająco dużym wyprzedzeniem to problem z aktualnością zniknie :) Może warto złożyć skargę na działalność poczty gdzieś wyżej niż urząd pocztowy w którym jest realizowana wysyłka. Poczta w żaden sposób nie może odmówić realizacji takich przesyłek a jednocześnie muszą działać według określonych standardów i ich nie dotrzymywanie może dla nich być związane z karami.
To nie jest tak że te przesyłki nie mogą dotrzeć szybciej mogą i docierają ale gdzieś po drodze komuś się nie chce, ktoś ma to gdzieś itd. Przesyłki seryjne bardziej zaniedbują bo na etapie urzędu pocztowego gdzie je się nadaje mają z nimi znacznie więcej pracy (z racji ilości)

Czy będą dostepnę w PDF-ach równiez numery archiwalne?? i jeśli tak jaki koszt ich będzie?
Pozdrawiam
Łukasz
-----------------------------------------------------------
gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo
hominis est errare, insipientis in errore perseverare
feci, quod potui, faciant meliora potentes
per aspera ad astra
Awatar użytkownika
 
Posty: 293
Rejestracja: 14 Paź 2013, 15:38

 

Postwujek_p | 22 Mar 2014, 01:01

Piotr Brych napisał(a):Rozdzielczość grafik można podnieść nawet do poziomu oryginalnego - wtedy jednak plik będzie miał ponad 100 MB. Jakiś kompromis trzeba wybrać. Na razie stanąłem na ok. 8 MB i dość słabej czytelności map. Mogę to podnieść do ok. 20 MB, więcej chyba nie ma sensu bo zaraz zaczną się narzekania że plik gigant. A może wprowadzę wybór 8/20 MB...
W próbnym numerze, zdjęcia przy wyświetleniu 1:1 są ok, ale zaletą wersji elektronicznej jest możliwość powiększania wybranych fragmentów. Na próbnym numerze wyłazi niska jakość. Widzę, że foty mają 100 DPI z dość silną kompresją JPG. To trochę mało. Niefajnie się ogląda. I nie przejmowałbym się objętością pliku. Co to jest teraz ściągnąć 100MB? Najlepiej zrobić lekką wersję preview do czytania i drugą high do wyłuskiwania detali. ;)

I może podczas zapisywania PDFa do publikacji w "Dokument Properities/Initial View" od razu wymusić odpowiedni Page layout (Two-Up (Cover Page) i Magnification (np. Fit page)?
Łukasz_M napisał(a):Czy będą dostepnę w PDF-ach równiez numery archiwalne?? i jeśli tak jaki koszt ich będzie?
dobre pytanie.
wujek_p

7x35, 7x50, 10x50, 25x70 oraz - jako uzupełnienie lornetek - jakieś niewygodne rury: 200/1000, 152/760 z walizką szkieł
 
Posty: 129
Rejestracja: 25 Paź 2013, 21:14
Miejscowość: Poznań

PostPiotrN | 22 Mar 2014, 21:51

Ja również przyzwyczaiłem się do e-wydań Sky& telescope. Chętnie zaprenumerowałbym Astronomię e-wydanie, ale za cenę max 50% ceny pisma drukowego w prenumeracie czyli przy prenumeracie rocznej 6-7 zł za egzemplarz pdf.
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 12 Paź 2007, 17:02
Miejscowość: Żywiec

Postdaniel | 23 Mar 2014, 12:21

A ja się zastanawiam co z prenumeratą dla szkół? Ponoć były w cenie ok. 60zł. Ale nie mam potwierdzonej informacji.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostPiotr Brych | 26 Mar 2014, 00:13

Była taka akcja - prenumerata dla szkół za 60 zł, ale się już skończyła. Odzew ze strony szkół był bliski zeru, mimo, że powiadomiłem mailowo kilka tysięcy placówek. Skoro nie chcą prenumeraty za pół ceny to teraz mogą ją sobie kupić za 100%.
 
Posty: 63
Rejestracja: 01 Gru 2009, 22:24

 

Postdaniel | 27 Mar 2014, 14:38

A to wielka szkoda, bo moja szkoła byłaby chętna... :(
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat