Koniec Vademecum Miłośnika Astronomii

Post•Fish3r• | 16 Lut 2015, 18:24

Mirosław Brzozowski napisał(a):Nawet bez płacenia honorariów, z trudem wystarcza mi pieniędzy na życie i wydawanie czasopisma. To, co bardzo ceniłem do tej pory, to bezinteresowność, z jaką autorzy artykułów udostępniali je za darmo na łamach czasopisma swoim młodszym kolegom. Dzięki temu, mnie stać było na wydawanie „Vademecum...”, a początkujący czytelnicy otrzymywali wartościową wiedzę od swoich starszych kolegów, a ci z kolei mieli świadomość ważnego wkładu w popularyzację astronomii. Ale to były inne czasy. Teraz się wszystko skomercjalizowało i na bezinteresowną pomoc trudno liczyć.


Panie Mirosławie..jestem pod wrażeniem tej wypowiedzi. Jak dla mnie zasluguje Pan na szacunek za trud i chęć , determinacje i pasję.
Jeśli ma Pan wciaż wiernych czytelników i prenumeratorów tzn ze taki typ czasopisma jest wciąż potrzebny.
Z drugiej strony wiele uwag kolegów jest niestety mimo to też prawdziwa. Czasy sie zmieniają i jednak powinien wziaść je Pan pod uwagę , chociażby dlatego że Pańska praca moze być jeszcze bardziej wartościowa dla nowego pokolenia astro hobbystów , a i Pan Panie Mirosławie bedzie czuł większą satysfakcję - bo wątpię aby po tylu latach wydawania vademecum perspektywa rezygnacji z pisma była satysfakcjonująca.

Jak dla mnie podniesienie ceny także nie jest dobrym posunięciem - może Pan zachowa tych starych ktorzy sie nie chcą rozstać z vademecum , ale na pewno nie pozyska Pan nowych czytelników. Nieważne że to jest x czy y złotych za kwartał i czy to jest cena biletu czy nie. Ludzie tak na to nie patrzą - patrzą tak: cena musi być mniej więcej adekwatna do produktu inaczej czują, ze ktoś chce ich nabić w butelkę. A tu stron jest zbyt mało do ceny , treść b. skromna i w dodatku reklamy. Tu jest inna sytuacja do przytoczonego s&t. W przypadku 28/20 stron reklama powinna być sporadyczna góra 5-10% a nie aż "20%".

To samo tyczy się szaty graficznej. Nie ma Pan racji że to nie odgrywa roli (lub małą) - odgrywa to zasadniczą rolę - zaraz po treści najważniejszą dla 100% populacji na ziemi. Akurat przykład Uranii jest b. słabym przykładem bo akurat tam to wzorowy przykład jak można z atutu zrobić prawie że wadę - nie wystarczy dodać kolorek i obrazki aby pismo było lepsze i chętniej kupowane. Tak więc cały świat kreci się wokół wyglądu i tak są sprzedawane produkty. Od kształtów buteleczek do perfum po opakowania na czekoladki czy architekturę i oczywiscie czasopisma jak Vogue czy owy Sky&Telescope, ktory też zaczynal od b. bym rzekł prostej formy. Jeśli coś jest nieładne, brzydkie, prostackie - ludzie jesli tego nie znają nie kupują. Człowiek kieruje się zmysłami - kazdy i zawsze. Mówiac w skrocie : zdanie ktoregos z kolegów za wyglad vademecum "nie bierz mnie z półki" - jest prawdziwe i nie ma tu o co kruszyć kopii czy się obruszać. Na pocieszenie mogę dodać ze tak samo odstraszajaco działają okładki Astronomii Brycha, a wnętrze pisma od tej strony jest też bardzo słabe.

Nie mogę się również zgodzić z Pana zdaniem, że vademecum to dla początkujacych a astronomia czy wspomniany S&T to dla tych już zaawansowanych. Poziom pism dla astroamatorów jest ogólnie bardzo amatorski i nad wyraz dla początkujących wlasciwie polska urania jest tu mega wyjątkiem. Jednak vademecum wciaz sądzę może mieć tu swoją właśnie niszę. Wiadomo Panie Mirosławie ze pewnych rzeczy co wynika z pierwszego cytatu nie będzie Pan w stanie już poprawić, ale zaprzeczanie im, bronienie wad obecnego vademecum , już z góry wykluczy jego ulepszenie - a przecież wszyscy chcą czegoś innego.


PS. jeśli Pan znajdzie czas proszę podać mi na pw swoj adres pod ktorym mozna sie skontaktować jesli bywa tu Pan b. rzadko.
 
Posty: 1120
Rejestracja: 15 Lip 2012, 13:40

Postdaniel | 16 Lut 2015, 19:10

To zdecydowanie prawda co przedmówca mówi. Ale też nie wolno wprowadzać zbyt dużych zmian bo takie stare wygi jak np ja pomyślą sobie - znowu jakieś zmiany. Bynajmniej ja uwielbiam jak ktoś kto puści coś dobrego to to utrzymuje na tym smaym poziomie. Trudno tu wszystkim dogodzić. Ja lubię to vademecum, ale zdecydowanie brakuje mi więcej tresci. A jakieś tam kolorki czy cuś to tak na margines schodzi. Ale to moje zdanie. Każdy z nas ma swoje. Niewątpliwie zmian potrzeba ale niezbyt dużych aby zachować stałych czytelników a nabyć nowych
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postleon1951 | 18 Lut 2015, 07:39

Wydaję mi się że: nie wszystkie osoby interesujące się choć troszkę astronomią, wiedzą o tym wydawnictwie.
Ja sam dowiedziałem się o nim, gdy zacząłem poszukiwać kalendarza astronomicznego (typu klepsydra),
którego Planetarium w Chorzowie przestało wydawać. Niestety w tym roku w Vademecum też go nie kupimy
 
Posty: 40
Rejestracja: 09 Lut 2015, 20:14

 

Postdaniel | 27 Lut 2015, 19:40

Ja dopiero przed wczoraj trafiłem na ten kwartalnik. Owszem rozumiem problemy o których w nim przeczytałem ale jako klient chcę się podzielić pewnymi uwagami
- Przed wczoraj nie kupiłem kwartalnika twierdząc, że mi się nie opłaca. Nie chodzi tu wcale o tych 6.90 ale na logikę (i tu rozumiem, że są problemy w wydawaniu "na czas") ale komu to się opłaca kupować skoro kalendarz zjawisk jest aktualny tylko na 1 miesiąc?
- zakładając, że będąc prenumeratorem, skąd mam wiedzieć, że sytuacja się nie powtórzy i znów będzie opóźnienie o dwa miesiące? (u mnie w empiku dopiero przed wczoraj zauważyłem w vademecum.
- Kupiłem tylko ze względu na to, że lubię to czytać, ale zdecydowanie odrzuciło mnie kupno w zasadzie na 1 miesiąc...

WIEM, NAJLEPIEJ ABY PRENUMERATORÓW BYŁO JAK NAJWIĘCEJ. W PEŁNI SIĘ Z TYM ZGADZAM ALE BŁAGAM, ZROZUMIEM 2-3 TYG OPÓŹNIENIA ALE NIE 2 MIESIĄCE BO WYDAJE MI SIĘ, ŻE TO JEST GŁÓWNYM CZYNNIKIEM, KTÓRY MNIE JAKO KLIENTA ODRZUCIŁO.
NIE WIEM CO TU RADZIĆ, BO SYTUACJA JEST KIEPSKA ALE RAZ SIĘ ZASTANOWIŁEM, CZY NIE WARTO BYŁOBY ZACISNĄĆ POŚLADKI, ZAINWESTOWAĆ Z WŁASNEJ KIESZENI I POSTARAĆ SIĘ O WYDANIE KWARTALNIKA NA CZAS? MOŻE TO BY ZWIĘKSZYŁO SPRZEDAŻ? I ZWRÓCIŁABY SIĘ CZĘŚĆ PIENIĘDZY A NA PRZYSZŁOŚĆ BYŁOBY ŁATWIEJ WYDAWAĆ NA CZAS?
Nie jestem prenumeratorem ale jestem w stanie nim zostać jeżeli będę miieć gwarancję, że vademecum będzie wydane góra z 2 tygodniowym opóźnieniem. Tyle, że nie jestem wydawcą i pewnie mnie jest łatwiej się wypowiadać...
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMirosław Brzozowski | 28 Lut 2015, 02:17

daniel napisał(a):Ja dopiero przed wczoraj trafiłem na ten kwartalnik. Owszem rozumiem problemy o których w nim przeczytałem ale jako klient chcę się podzielić pewnymi uwagami
- Przed wczoraj nie kupiłem kwartalnika twierdząc, że mi się nie opłaca. Nie chodzi tu wcale o tych 6.90 ale na logikę (i tu rozumiem, że są problemy w wydawaniu "na czas") ale komu to się opłaca kupować skoro kalendarz zjawisk jest aktualny tylko na 1 miesiąc?
- zakładając, że będąc prenumeratorem, skąd mam wiedzieć, że sytuacja się nie powtórzy i znów będzie opóźnienie o dwa miesiące? (u mnie w empiku dopiero przed wczoraj zauważyłem w vademecum.
- Kupiłem tylko ze względu na to, że lubię to czytać, ale zdecydowanie odrzuciło mnie kupno w zasadzie na 1 miesiąc...


Witam,
Znalazłem chwilę czasu, aby zajrzeć forum i bardzo jestem zdziwiony, że trafił Pan na ten kwartalnik dopiero wczoraj, bo w sprzedaży jest on już od miesiąca. Na naszej stronie http://www.vademecum-astronomii.pl już od 4 tygodni widnieje informacja, że najnowszy numer został wysłany do prenumeratorów w dniach 27-28 stycznia i dopowiem od razu, że w tych też dniach był przekazany do dystrybucji do EMPiK-ów. Według umowy z dystrybutorem powinien pojawić się w salonach EMPiK w dniu 30 stycznia i tak też się chyba stało, bo na przełomie stycznia i lutego miałem sygnały od niektórych czytelników, że już go nabyli. Może u Pana w EMPiK-u był jakiś problem z dostawą, albo może go Pan wcześniej nie zauważył. Ja osobiście nie przekazuję czasopisma do każdego EMPiK-u z osobna (bo tak się nie da), lecz wysyłam całość do dystrybutora, który dopiero realizuje dostawy do poszczególnych salonów, więc nie mam bezpośredniej kontroli nad dostawami.
Jak z tego wynika, kalendarzyk był aktualny na 2 miesiące. Wiem, że 2 miesiące to też za mało, bo powinien on obejmować 3 aktualne miesiące. Jednak po wielkich zawirowaniach ubiegłorocznych i problemach które się nawarstwiły w końcu ub. roku, nie było możliwe zredukowanie tego opóźnienia w sposób nagły. Tym bardziej, że według wcześniejszych założeń numer ten miał być już ostatnim z wydanych i decyzja o kontynuacji pojawiła się dość późno, gdy na wyprostowanie wszelkich zaległości nie było już czasu. Ja oczywiście nie mogę zagwarantować, że następne numery będą wychodzić idealnie terminowo, bo od niedawnej decyzji o likwidacji czasopisma trudno w sposób bezproblemowy przejść do normalnego cyklu wydawniczego i wyzbyć się nagle opóźnień. Jest w wydawnictwie jeszcze wiele zaległości i problemów, które wymagają naprawienia i przejście do normalności nie nastąpi nagle z miesiąca na miesiąc, lecz stopniowo. Może się zdarzyć, że numer następny odczuje jeszcze skutki dotychczasowych kłopotów i też się trochę opóźni, ale na pewno nie będzie to już tak duże opóźnienie jak ostatnio i z każdym następnym powinno być lepiej. Ja ze swej strony dołożę wszelkich starań, aby te opóźnienia systematycznie minimalizować i chciałbym apelować do czytelników o jeszcze trochę cierpliwości.

Pozdrawiam Mirosław Brzozowski
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Lut 2015, 14:11
Miejscowość: Ozorków

Postdaniel | 28 Lut 2015, 10:27

W takim razie zwracam honor. O vademecum pytalem ostatnio tydzien temu. Mozliwe ze bylo tak jak pan mowi.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postmidimariusz | 28 Lut 2015, 11:02

W Zgorzelcu był zaraz na początku lutego, więc coś z Twoim Empikiem jest nie tak.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 811
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postdaniel | 28 Lut 2015, 11:29

Zacznijmy od tego, że u mnie nawet nie wiedzą co to jest :lol: :roll:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostPiotr Brych | 28 Lut 2015, 17:24

daniel napisał(a):Zacznijmy od tego, że u mnie nawet nie wiedzą co to jest :lol: :roll:


I tak jest niestety w mniej więcej połowie Empików, nie tylko z VMA ale i z innymi niszowymi czasopismami. Wytłumaczenie tego zjawiska jest wg Empiku następujące:
Jeżeli jest duży salon, który ma np. 200 metrów półek (tak, tam się półki podaje w metrach) to umieszczają wszystkie czasopisma. A w mniejszych sklepach, tam gdzie półek jest np. 50 metrów robią selekcję na zasadzie: Jeżeli gazeta A zajmuje na półce tyle samo miejsca co gazeta B to wystawiamy tą gazetę która się lepiej sprzedaje (daje większy zysk Empikowi). I w tym momencie staje się jasne, że prędzej postawią tam gazetę która ma 10.000 czytelników niż taką co ma ich 1.000. Rzecz w sumie zrozumiała, jednak ograniczająca dostęp do bardziej niszowych wydawnictw.
 
Posty: 63
Rejestracja: 01 Gru 2009, 22:24

 

Postleon1951 | 01 Mar 2015, 13:04

Uważam że takie pisma jak "Vademecum Miłośnika Astronomii" są potrzebne. Pod koniec lat 80-siątych
Stanisław Robert Brzostkiewicz wydał dwie w przystępny sposób propagujący astronomię książki:
"Obserwujemy nasze niebo" i "W Kręgu Astronomii" rozeszły się one wówczas na pniu. Nie każdy zaczyna
od "Astronomii Ogólnej" Eugeniusza Rybki
 
Posty: 40
Rejestracja: 09 Lut 2015, 20:14

 

PostMirosław Brzozowski | 25 Kwi 2015, 08:12

20 kwietnia ukazał się nowy numer (1/2015) Vademecum Miłośnika Astronomii, który wyszedł jeszcze z opóźnieniem, ale już nie tak dużym, jak poprzednie numery. Powinien być już dostępny w salonach EMPiK od 23-24 kwietnia. Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią, numer został wydany w mniejszej niż dotychczas objętości i liczy 20 stron. To uszczuplenie objętości było niezbędne, aby czasopismo mogło powoli wyzbyć się opóźnień i terminowo wychodzić raz na kwartał, co powinno nastąpić od przyszłego numeru. Aby w jakiś sposób zrekompensować czytelnikom ów ubytek stron, numer ten został wydany w pełnym kolorze w całej objętości, co pozwoli na lepszy przekaz informacji. Osoby, które nie mają możliwości zakupienia go w EMPiK-u, mogą zamówić go na stronie internetowej PWN VEGA: http://www.vademecum-astronmii.pl. Wcześniejsza decyzja o likwidacji czasopisma została anulowana i przynajmniej przez ten rok będzie się ono ukazywać, a może i dłużej.

Pozdrawiam Mirosław Brzozowski
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Lut 2015, 14:11
Miejscowość: Ozorków

PostMirosław Brzozowski | 25 Kwi 2015, 21:05

* UWAGA *
W mojej poprzedniej wypowiedzi wystąpił drobny błąd w linku do strony internetowej PWN VEGA , która przez to się nie otwiera. Poprawny link ma postać: http://www.vademecum-astronomii.pl. Przepraszam za to niedopatrzenie i dziękuje Panu "midimariusz" za zwrócenie uwagi.

Pozdrawiam Mirosław Brzozowski
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Lut 2015, 14:11
Miejscowość: Ozorków

Postdaniel | 25 Kwi 2015, 21:22

W takim razie czekam cierpliwie na VMA w empiku i cieszę się, że pismo przetrwało czego szczerze życzę na przyszłość :wink:
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMirosław Brzozowski | 29 Cze 2015, 15:57

Miło mi poinformować, że w piątek 26 czerwca ukazał się nowy, pełnokolorowy numer - 2/2015 - „Vademecum Miłośnika Astronomii”, który zawiera informacje o zjawiskach na niebie od 1 lipca do końca września. Zeszyt ten został już wysłany do prenumeratorów w dniu 26 VI, a do salonów EMPiK powinien trafić najpóźniej 2 lipca. Chociaż jego numer okładkowy (2) jest jeszcze opóźniony, bo formalnie dotyczy kończącego się II kwartału, to jego treść jest jak najbardziej aktualna, gdyż opisuje zjawiska na niebie, do których dojdzie w III kwartale, czyli w okresie sprzedaży czasopisma. Cieszy więc fakt, że po ubiegłorocznych zawirowaniach z terminowością wydań „Vademecum...”, a nawet planach jego likwidacji (może nieco zbyt pochopnych), w końcu powróciło ono do swojego normalnego (kwartalnego) cyklu wydawniczego, ku uciesze czytelników. Wszystko wskazuje na to, że wprowadzone ostatnio ważne zmiany w edycji czasopisma przynoszą spodziewane efekty i są duże szanse, że będzie ono wydawane także w następnych latach, chociaż decyzja w tej sprawie jeszcze nie nie zapadła.
Osoby, które nie mają możliwości zakupienia czasopisma w EMPiK-u, mogą zamówić je na stronie internetowej PWN VEGA: http://www.vademecum-astronomii.pl, najlepiej w formie prenumeraty do końca roku, ale niekoniecznie.
Pozdrawiam Mirosław Brzozowski
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Lut 2015, 14:11
Miejscowość: Ozorków

Postdaniel | 29 Cze 2015, 16:59

W takim razie czekam na empik :mrgreen: Oby się uratowało. Życzę tego Panu z całego serca :D
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJanusz_P. | 09 Lip 2015, 10:53

To bardzo dobre podejście bo im więcej osób go kupi tym większa szansa na kontynuację czasopisma :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMirosław Brzozowski | 13 Wrz 2015, 17:46

Wydawanie „Vademecum Miłośnika Astronomii” przedłużone bezterminowo!
Miło mi poinformować, że pomimo wcześniejszych problemów wydawniczych nie przewiduję zakończenia edycji „Vademecum Miłośnika Astronomii” ani w tym, ani w przyszłym roku. Oznacza to, że wydawanie czasopisma zostaje przedłużone bezterminowo tak długo, jak długo będzie zapotrzebowanie na ten kwartalnik. Tym samym wszelkie rozważania na temat likwidacji czasopisma zostały definitywnie odwołane. Ta decyzja z pewnością ucieszy wiernych czytelników, którzy przez ostatni rok żyli w niepewności, licząc się z możliwością utraty swojego kwartalnika. Chociaż media elektroniczne stopniowo wypierają z rynku wydawnictwa drukowane, co dotyczy zresztą wszystkich czasopism, to nie nie nadszedł jeszcze czas, aby „Vademecum...” odeszło na spoczynek. Przez blisko 25 lat było ono ważnym elementem miłośniczego ruchu astronomicznego w Polsce i póki jest jeszcze dość liczne grono osób sięgających po ten kwartalnik, to powinien on służyć czytelnikom. Fakt istnienia jeszcze dwóch innych czasopism: „Astronomii” i „Uranii” nie oznacza, że „Vademecum...” spełniło swoją rolę i może odejść. Nie ma bowiem i nie będzie czasopisma uniwersalnego, które mogłoby zadowolić wszystkich czytelników. Każde z nich ma nieco inny charakter i inne grono swoich zwolenników, którzy mają różne potrzeby i doceniają wartość wybranych periodyków na swój sposób. I na tym będę się opierał, tworząc czasopismo dalej.
Więcej szczegółów na stronie http://www.vademecum-astronomii.pl/

Pozdrawiam Mirosław Brzozowski
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Lut 2015, 14:11
Miejscowość: Ozorków

Postdaniel | 13 Wrz 2015, 18:42

Cieszę się ogromnie i gratuluję, z pewnością skorzystam :)
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostMirosław Brzozowski | 14 Paź 2015, 12:04

Nowy numer (3/2015) „Vademecum Miłośnika Astronomii” jest od ubiegłego tygodnia w sprzedaży. Można go nabyć w salonach EMPiK i w prenumeracie. Ponieważ edycja czasopisma została przedłużona bezterminowo i nie przewiduję jej zakończenia ani w tym, ani w przyszłym roku, to można opłacać prenumeraty na dowolny okres. Więcej szczegółów na stronie http://www.vademecum-astronomii.pl/

Pozdrawiam Mirosław Brzozowski
 
Posty: 10
Rejestracja: 12 Lut 2015, 14:11
Miejscowość: Ozorków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 10 gości

AstroChat

Wejdź na chat