Przemysław Rudź, NIEBO

PostSzponix | 03 Cze 2016, 10:37

W zeszłym roku premierę miała książka Przemysława Rudzia "NIEBO".
Kupiłem ją jakoś na premierę, niemal całą przeczytałem i postanowiłem polecić.

Co znajdziemy w środku? Niemalże pełne kompendium wiedzy o niebie. Przygoda zaczyna się niewinnie, bo od kilkunastu zdań na temat teorii wielkiego wybuchu, drogi mlecznej czy układu słonecznego z perspektywy 400 lat badań za pomocą teleskopów. Taki wstęp na 40 stronach przygotowuje nas do dalszej przygody. A co dalej? Kolejne 80 stron poświęcone jest naszej planecie. Poznamy podstawy geologii, dowiemy się wielu ciekawostek o klimacie czy życiu na ziemi (również tym pierwszym).

Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak dalej. Na kolejnych 50 stronach jest wszystko co powinniśmy wiedzieć o obserwacjach. Dowiemy się jak mierzyć odległości na niebie, sprawdzimy jaki teleskop (a może lornetka?) będzie idealny na nasze warunki, poznamy największe teleskopy świata i w końcu nauczymy się nawigować po niebie.
Mając już wiedzę dot. obserwacji, możemy przejść dalej, bowiem na następnych 30 stronach dowiemy się co to planety, planetoidy, gwiazdy zmienne, mgławice, kwazary czy gwiazdy wielokrotne.

Znając już podstawy o sprzęcie i niebie, można przejść do praktyki. Kolejne sto stron poświęcone jest niebu podzielonemu na poszczególne miesiące. Dowiemy się co można obserwować w danym miesiącu w konkretnych gwiazdozbiorach i okolicach.
Poznamy również najciekawsze obiekty nieba południowego!

Na koniec dzięki około siedemdziesięciu stron posiądziemy szczegółową wiedzę na temat słońca, księżyca i naszych planet. Masa, księżyce, pierścienie, temperatura, informacje o zaćmieniach, o tym wszystkim przeczytamy w rozdziale "układ słoneczny".

Czy warto zainteresować się książką NIEBO? Zdecydowanie tak, choć kupić ją powinny głównie osoby początkujące, żądne wiedzy na temat nieba. Jedyną wadą jest rozmiar książki. Ogromne rozmiary i waga nieco utrudniają czytanie w łóżku, ale.. dla chcącego nic trudnego ;)

Cena premierowa: 99 PLN
Cena aktualna (stan na 3.06.2016): 60-75 PLN
 
Posty: 4
Rejestracja: 17 Lut 2016, 22:09

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat