* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
 Temat postu: Clear Outside, czyli prognoza od astronomów dla astronomów
PostWysłany: Wto Mar 08, 2016 4:10 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Kraków
Czym zajmują się astroamatorzy, gdy niebo jest pokryte kilkoma warstwami grubych, gęstych chmur? Oczywiście, buszują po internecie w poszukiwaniu najbardziej optymistycznej prognozy pogody na kolejne dni! :D Niestety coraz częściej poszukiwania te pogłębiają i tak zaawansowaną już deprechę. Bywa jednak, że przy okazji udaje się znaleźć nowe, bardzo ciekawe narzędzie dla siebie i towarzyszy swojej niedoli. Przekonajmy się więc, czy jestem tego przykładem... :)

Żeby nie przedłużać - natrafiłem ostatnio na Clear Outside - prognozę pogody stworzoną (jak czytamy na stronie inicjatywy) przez astronomów dla astronomów. Po kliknięciu w TEN link ukazuje się nam smutnawy, ale bardzo przyjazny interfejs, który pod wieloma względami przypomina serwis Meteoblue.
Załącznik:

W odróżnieniu od wspomnianego wyżej konkurenta mamy tutaj jednak prognozę 7-dniową (a nie wyłącznie 3-dniową z zakładki "Astronomical seeing"), precyzyjny wskaźnik prezentujący trwanie nocy astronomicznej (a nie wyłącznie cywilnej), widzialność* w skali amerykańskiej (od 1 do 10, gdzie 10 to widzialność idealna), dokładne godziny przelotów ISS nad daną miejscowością (!), fazy Księżyca wraz z aktualnym dystansem względem Ziemi (!!) oraz względną wilgotność powietrza. Otrzymujemy też dostęp do danych, które znamy z innych narzędzi pogodowych - temperaturę odczuwalną, punkt rosy, prędkość i kierunek wiatru, etc.

Dodam, że każda z tych zmiennych jest oznaczana kolorami, więc ocena warunków astronomicznych o konkretnej godzinie to kwestia kilku sekund. Prognoza bardzo prosto wskazuje nam, czy warto ruszyć się z domu i... zanim "rozwiniemy" szczegóły dot. całego dnia (lub raczej nocy), mimowolnie widzimy już odpowiedni kolor, tj. euforyczną zieleń, ostrzegawczy pomarańcz lub czerwień odbierającą wszelkie złudzenia.
Załącznik:

Kolejną zaletą Clear Outside jest bardzo intuicyjna, płynnie działająca aplikacja na Androida oraz iOSa. Warto tutaj docenić błyskawiczne określanie naszej lokalizacji (nie trzeba uruchamiać GPS - wystarczy internet mobilny lub Wi-Fi) oraz spójność względem wersji przeglądarkowej.

Prognozę testowałem przez tydzień. W tym czasie, zdążyła wykazać się bardzo dokładną prognozą na niedzielne okienko pogodowe w Krakowie. Ocena seeingu była praktycznie bezbłędna, a teleskop - zgodnie z przewidywaniami - uniknął zaroszenia. W pełni rzetelna i kompleksowa ocena prognoz proponowanych przez Clear Outside wymaga jednak dłuższego użytkowania. Oczywiście, w tej kwestii możecie na mnie liczyć, ale do badań zachęcam również Was. Stąd decyzja o rozpoczęciu nowego wątku... :)

Podsumowanie: Clear Outside otrzymuje ode mnie ocenę 8/10 (znowuż w skali amerykańskiej). :) Brakuje trochę linka do zdjęć satelitarnych (lubię samodzielnie przewidywać pogodową przyszłość) oraz informacji o widoczności planet w konkretnej godzinie. Poza tym, aplikacja jest naprawdę godna polecenia.

*Nie jestem pewien na ile parametr ten można wiązać z seeingiem, więc bardzo proszę o wypowiedzi specjalistów w tej dziedzinie.

Ostatnio edytowany przez Snejk, Wto Mar 08, 2016 6:02 pm, edytowano w sumie 1 raz

Temat postu: Re: Clear Outside, czyli prognoza od astronomów dla astronom
PostWysłany: Wto Mar 08, 2016 5:14 pm 

Ciekawy opis.
Kiedyś trafiłem na tę prognozę, ale z nieznanych przyczyn zaprzestałem używania. Ciekaw jestem jej dokładności, bo meteoblue dla Polski działa średnio.
Mam tylko uwagę, że fakt prognozy pogody na 3 dni czy 7 dni w naszych warunkach zupełnie niczego nie zmienia i nie jest wcale na plus. I tak prognoza powyżej 3 dni to pytanie bacy o pogodę ;)

PostWysłany: Wto Mar 08, 2016 5:26 pm 
Awatar użytkownika

M@ciek napisał(a):
prognozy pogody na 3 dni czy 7 dni w naszych warunkach zupełnie niczego nie zmienia i nie jest wcale na plus. I tak prognoza powyżej 3 dni to pytanie bacy o pogodę ;)

Jasne, choć jeśli dni 4-7 są prognozowane jako absolutnie słoneczne, to można domniemywać, że przynajmniej jeden z nich faktycznie będzie bezchmurny. A taka świadomość bywa krzepiąca. Zwłaszcza obecnie. :)

PostWysłany: Wto Mar 08, 2016 5:37 pm 

Snejk napisał(a):
Jasne, choć jeśli dni 4-7 są prognozowane jako absolutnie słoneczne, to można domniemywać, że przynajmniej jeden z nich faktycznie będzie bezchmurny. A taka świadomość bywa krzepiąca. Zwłaszcza obecnie. :)

To jeśli takie może być przeznaczenie tych 4 do 7 dni, to faktycznie ma to sens :-)
Powrócę do testowania tej prognozy. Na razie najlepiej jest na meteo.pl (choć dziś nie jest dostępne).

PostWysłany: Wto Mar 08, 2016 5:42 pm 

A gdzie odczytuje się seeing ? Chyba to nie to samo co visibility?

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 08, 2016 6:01 pm 
Awatar użytkownika

Upsss, wygląda na to że źle zrozumiałem parametr "visibility". Dzięki wielkie za tę uwagę.
Poprawiam od razu w powyższej recenzji, żeby nie wprowadzać nikogo w błąd. :)

PostWysłany: Wto Mar 08, 2016 7:39 pm 

Program jest fajny. Według niego 14.03 wystawiam teleskop.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 08, 2016 9:17 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Radom
A u mnie przysłowiowa d*** :/

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości