Biblioteki astronomiczne

Postmkol1 | 01 Mar 2008, 11:22

Czy w waszych miejscowościach(oprócz własnych księgozbiorów) znajdują się jakieś biblioteki astronomiczne oraz jak są wyposzaone?

Zadaje te pytanie, ponieważ zostałem mile zaskoczony biblioteką w Olsztynie. Niedość że bogato wyposażona(min. Wielka Encyklopedia PWN (2006)wartośc rynkowa 120*31(tomów) i inna 50-65 tomów) oraz dużo książek matematycznych, fizycznych, chemicznych i przedwszystkim astronomicznych to jeszcze w tym ciągu znajduję się inna biblioteka Planeta 11, która jest wyposażona w dużą liczbę stanowisk komputerowych z stałym łączem i filmami i innymi multimediami dotyczących min. astronomii.

Jak w waszych miastach jak wyglądają zbiory ?
 
Posty: 19
Rejestracja: 07 Sty 2008, 20:00

PostJackylHyde | 01 Mar 2008, 11:42

mkol1 napisał(a):(min. Wielka Encyklopedia PWN (2006)wartośc rynkowa 120*31(tomów) i inna 50-65 tomów)


Przepraszam za offtopic...ale ostatnio dyskutowałem o tym z kolegą...
Kto z was, którzy maja dostep do internetu, w ciągu 5 ostatnich lat chociaż raz otworzył "papierową" encyklopedię.
Interesuje mnie wasza opinia i jakaś tam "bidna" statystyka.

A co do tematu...Jacek Kempanowski może będzie miał cos więcej do powiedzeia o Rzeszowie ale dla mnie to posucha, że aż ziemia pęka....
Awatar użytkownika
 
Posty: 141
Rejestracja: 19 Paź 2007, 18:34
Miejscowość: Rzeszów

 

Postmkol1 | 01 Mar 2008, 11:48

Ja czesto zaglądam ponieważ już 2 razy przejechałem się na wikipedii. Co do onetu i innych to hasła są napisane zbyt laicznie. Ale to tylko moja opinia i niekażdy musi mieć takie zdanie.
 
Posty: 19
Rejestracja: 07 Sty 2008, 20:00

Postsaywiehu | 01 Mar 2008, 11:55

Jackyl- potwierdzając to, co pisał Mkol1, dodam, że internet traktuję jako wygodne źródło informacji, ale papierowe książki (też oczywiście nie wszystkie) jako WIARYGODNE :)

A w temacie - w Walkowicach gromadzi się biblioteczka astronomiczna :) ale to oczywiście potrwa, teraz jest już chyba koło setki pozycji.
saywiehu
 

Postpepelito | 01 Mar 2008, 11:59

Ja z książek nie mam żadnych. A encyklopedia to tylko na PC encyklopedia PWN 2007
 
Posty: 469
Rejestracja: 16 Lip 2007, 12:31

PostJackylHyde | 01 Mar 2008, 11:59

Ale nikt tu nie wspominał o Wikipedii :) nie aż taka zła ale jako poważne źródło informacji to jest raczej niepoważne :)
Przecież praktycznie w każdej dziedzinie sa tzw. portale tematyczne, prowadzone przez albo fachowców albo przynajmniej entuzjastów. I tam należałoby szukać PRAWDZIWYCH informacji. Wiem, że za 10 lat np. zyciorys Mickiewicza z Encyklopedii 2006 się nie zdeaktualizuje ale tu nie o to chodzi. Dla mnie taka encyklopedia to źle zainwestowane kilkadziesiat kilogramów papierów. Jej wersja DVD pewnie zagościłaby u mnie na półeczce przez dajmy na to 2 lata i w tym kierunku moim zdaniem powinny ewoluować "encyklopedystyka"....a nie drukowanie tego na papierze i postawienie tego na uginającym sie pod jej ciężarem regale.....
Awatar użytkownika
 
Posty: 141
Rejestracja: 19 Paź 2007, 18:34
Miejscowość: Rzeszów

 

Postsaywiehu | 01 Mar 2008, 12:05

Jackyl- w necie jest może i cały zasób wiedzy, tyle że ona jest strasznie rozdrobniona i za często to co prawdziwe miesza się z fantastyką. Pisząc pracę naukową na pewno nie opierałbym się na Internecie :)
saywiehu
 

PostJackylHyde | 01 Mar 2008, 12:06

saywiehu napisał(a):Jackyl- potwierdzając to, co pisał Mkol1, dodam, że internet traktuję jako wygodne źródło informacji, ale papierowe książki (też oczywiście nie wszystkie) jako WIARYGODNE :)

A w temacie - w Walkowicach gromadzi się biblioteczka astronomiczna :) ale to oczywiście potrwa, teraz jest już chyba koło setki pozycji.



Ale tu mówię o ENCYKLOPEDII.....to zupełnie inny rodzaj "książki". Też kupuje książki o interesujacych mnie tematykach ale Encyklopedii nie kupie nigdy....z wyżej wymienionych powodów.
Poza tym Encyklopedia i tak nic nikomu nie da...to z natury rzeczy zbór skompilowanych haseł, które i tak mają Ci tylko coś zasygnalizować. Co Ci po kilkunastu zdaniach o np. kwazarze skoro i tak będziesz musiał sięgnąć głębiej, żeby zaskoczyć temat. Tak więc takie portale będą lepsze: raz, że za darmo, nie rąbiemy drzew na papier, Encyklopedia nie podaje np. spisu książek, które warto przeczytać żeby zglębić temat.

Poza tym internet nie daje za darmo pozycji książkowych, które sa naprawdę wartościowe-więc tak czy siak trzeba kupić takową. Niby mamy np. Google Book ale interesujących książek o pełnym dostępie tam jest dość mało.
Awatar użytkownika
 
Posty: 141
Rejestracja: 19 Paź 2007, 18:34
Miejscowość: Rzeszów

 

Postmkol1 | 01 Mar 2008, 12:07

Ale zauważ że nie każdy może korzystać z monitora i komputera(brak sprzętu), bądź choroba - epilepsja , pozatym książka jest i będzie bardzej fukcjonalna. W jaki sposób skorzystasz przykładowo płytki skoro nie będziesz miał prądu lub akumulator ci padnie w laptopie a książka nie wymaga więcej niż zwroku i siły na przewracanie kartek. Rozumiam, że giną drzewa, ale są one źródłem odnawialnym, a nie tak jak metale(kadm, platyna i inne) które tracimy bezpowrotnie poprzez ubytki w kontakcie z atmosferą.
 
Posty: 19
Rejestracja: 07 Sty 2008, 20:00

Postsaywiehu | 01 Mar 2008, 12:09

To se tylko pomyśl ile jest rodzajów encyklopedii, leksykonów itd. :P
Mam np. świetną amerykańską encyklopedię astronomiczną, która - choć wydana spoooro lat temu - daje natychmiastowy dostęp do wielu haseł, ktorych odszukanie w necie zabrałoby sporo czasu 8)
saywiehu
 

PostJackylHyde | 01 Mar 2008, 12:13

mkol1 napisał(a):Ale zauważ że nie każdy może korzystać z monitora i komputera(brak sprzętu), bądź choroba - epilepsja , pozatym książka jest i będzie bardzej fukcjonalna. W jaki sposób skorzystasz przykładowo płytki skoro nie będziesz miał prądu lub akumulator ci padnie w laptopie a książka nie wymaga więcej niż zwroku i siły na przewracanie kartek. Rozumiam, że giną drzewa, ale są one źródłem odnawialnym, a nie tak jak metale(kadm, platyna i inne) które tracimy bezpowrotnie poprzez ubytki w kontakcie z atmosferą.



Nie, nie nie :) nie mieszajmy tematu...podajesz przypadki sporadyczne dość....nie neguje książek-mam ich coraz więcej i moje regały już tego nie wytrzymują...piszemy o Encyklopedii. Nie mów mi o jej wygodzie stosowania bo i tak jej do łóżka nie zabierasz. Jak Ci siądzie Ci prąd to i tak pracy domowej nie napiszesz....chyba, że przy świecach :) Papier z encyklopedii mógłby pójść na naprawdę wartościowe tematyczne książki...Jak Ci laptop siądzie to nie sądzę, że będzie wielka tragedia, że nie masz skąd wziąść tych KILKUNASTU zdań....
Awatar użytkownika
 
Posty: 141
Rejestracja: 19 Paź 2007, 18:34
Miejscowość: Rzeszów

 

PostJackylHyde | 01 Mar 2008, 12:15

saywiehu napisał(a):To se tylko pomyśl ile jest rodzajów encyklopedii, leksykonów itd. :P
Mam np. świetną amerykańską encyklopedię astronomiczną, która - choć wydana spoooro lat temu - daje natychmiastowy dostęp do wielu haseł, ktorych odszukanie w necie zabrałoby sporo czasu 8)


A to już jest "książka" tematyczna, której Ci zazdroszczę :)

Encyklopedia popularna na papierze-bo o tym mowa-to dla mnie strasznie chybiony pomysł....
Awatar użytkownika
 
Posty: 141
Rejestracja: 19 Paź 2007, 18:34
Miejscowość: Rzeszów

 

Postsaywiehu | 01 Mar 2008, 12:18

Jackyluuu - encyklopedia popularna to nie jest źródło wiedzy "ostatecznej", to coś dla młodzieży, gospodyń domowych rozwiązujących krzyżówki, kogoś, kto szuka ogólnych wyjaśnień. I jako takie- są prześwietnym źródłem informacji. No i za nic w życiu nie zgodzę się z twoim zdaniem o ich nieprzydatności!!!
saywiehu
 

Postmkol1 | 01 Mar 2008, 12:21

No tak ale sprzęt elektroniczny możę zawieść, książka nie. Pozatym zauważ, że i tak znacznie mniej papieru zużyje się na wyprodukwanie tych encyklopedi niż na różniaste głupiutkie czasopisma.
 
Posty: 19
Rejestracja: 07 Sty 2008, 20:00

PostJackylHyde | 01 Mar 2008, 12:27

saywiehu napisał(a):Jackyluuu - encyklopedia popularna to nie jest źródło wiedzy "ostatecznej", to coś dla młodzieży, gospodyń domowych rozwiązujących krzyżówki, kogoś, kto szuka ogólnych wyjaśnień. I jako takie- są prześwietnym źródłem informacji. No i za nic w życiu nie zgodzę się z twoim zdaniem o ich nieprzydatności!!!



Oooo... :) i właśnie zmierzamy do końca dyskusji...prawie konsensusu...ale nie do końca (na tym tez stanęła moja dyskusja z kolegą)

Jeszcze raz zacytuję Twoje zdanie
Jackyluuu - encyklopedia popularna to nie jest źródło wiedzy "ostatecznej", to coś dla młodzieży, gospodyń domowych rozwiązujących krzyżówki, kogoś, kto szuka ogólnych wyjaśnień


Masz 100% racji...a teraz zastanów się-warto, żeby takowa rzecz-moloch-stał w bibliotece (bo przecież nie w domu rozwiązywacza krzyżówek) w której i tak prawie wszędzie stoją KOPMUTERY?
Do wiedzy ogólnej...tak zwanej połebkach...chyba wystarczy komp podłączony do neta (albo bez neta ale z płytką z Encyklopedią za parę złotych) a jeżeli nie ma kompa to jakaś tam mała kilkusetstronicowa Mała Encyklopedia Polularna? :)

I przepraszam mkol1 za offtopa :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 141
Rejestracja: 19 Paź 2007, 18:34
Miejscowość: Rzeszów

 

Postsaywiehu | 01 Mar 2008, 12:32

Jackyl- masz dzieci?
Ja z moimi b. często siadałem z Encyklopedią Popularną PWN, oglądałem głównie obrazki, gdy były mniejsze - i tłumaczyłem co one przedstawiają. Później "przerzucaliśmy" co niektóre hasła. A teraz- same z niej korzystaja, gdy czegoś nie wiedzą. Same- z własnej woli, tak jak ich ojciec w ich wieku.
Dlatego wiedzą więcej. I dlatego normalnie coraz mniej mi się podoba, co wypisujesz :D :P :roll:
saywiehu
 

PostPaweł Baran | 01 Mar 2008, 12:34

Mojej miejscowości nie ma biblioteki takiej, aby były książki o astronomii, ciężko jest nawet kupić jedynie przez zamówienia mam możliwość, ale i z tego zrezygnowałem, ponieważ te opłaty są za drogie i miałbym książkę za to, dlatego nie bogaci się moja biblioteczka astronomiczna już w nowe książki, szkoda, że tak właśnie to wygląda.Chociaż mam kilka książek o astronomii, co mnie bardziej cieszy, kupionych trochę jak jeździłem do Warszawy, a reszta w księgarniach wysyłkowych. Jak na razie jedyną książką jest internet dla mnie nową książką :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33532
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postmkol1 | 01 Mar 2008, 12:38

Jackyl- masz dzieci?
Ja z moimi b. często siadałem z Encyklopedią Popularną PWN, oglądałem głównie obrazki, gdy były mniejsze - i tłumaczyłem co one przedstawiają. Później "przerzucaliśmy" co niektóre hasła. A teraz- same z niej korzystaja, gdy czegoś nie wiedzą. Same- z własnej woli, tak jak ich ojciec w ich wieku.
Dlatego wiedzą więcej. I dlatego normalnie coraz mniej mi się podoba, co wypisujesz


Właśnie pozatym jeżeli czyta się od czasu do czasu kilka haseł z encyklipedi można się nuczyć samemu je pisać co jest standartem egzaminacyjnym w klasie 3 gim.
 
Posty: 19
Rejestracja: 07 Sty 2008, 20:00

PostJackylHyde | 01 Mar 2008, 12:40

saywiehu napisał(a):Jackyl- masz dzieci?
Ja z moimi b. często siadałem z Encyklopedią Popularną PWN, oglądałem głównie obrazki, gdy były mniejsze - i tłumaczyłem co one przedstawiają. Później "przerzucaliśmy" co niektóre hasła. A teraz- same z niej korzystaja, gdy czegoś nie wiedzą. Same- z własnej woli, tak jak ich ojciec w ich wieku.
Dlatego wiedzą więcej. I dlatego normalnie coraz mniej mi się podoba, co wypisujesz :D :P :roll:


To jest oczywiście argument...zresztą bardzo dobry..ale dla wspomnianej przeze mnie
MAŁEJ ENCYKLOPEDII POULARNEJ .... "jednosztukowej" .... dyskucja zaczeła się od
Wielka Encyklopedia PWN (2006)wartośc rynkowa 120*31(tomów) i inna 50-65 tomów

Z małą sympatyczną Encyklopedią również siadałem ... nie przypominam sobie natomiast żebym bawił sie z takim molochem.
Poza tym wole Ci ustąpić niż się z Tobą pokłócić. Żadne z was mnie nie przekonało ale odstępuję od dyskusji :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 141
Rejestracja: 19 Paź 2007, 18:34
Miejscowość: Rzeszów

 

Postmkol1 | 01 Mar 2008, 12:46

Dobra kończymy ten offtop i niech teraz posypią się posty dotyczące Bibliotek, a nie encyklopedii.
 
Posty: 19
Rejestracja: 07 Sty 2008, 20:00

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat