Algorytmy obliczeń księżyców Jowisza i Saturna

PostDariusz_S | 08 Mar 2009, 11:54

Witam forumowiczów i prosiłbym o pomoc.
W wolnym czasie postanowiłem napisać sobie program jako Midlet Javy na komórkę obliczający położenie czterech księżyców Jowisza, momenty tranzytów cieni na tarczy Jowisza itd. Po długim poszukiwaniu w Internecie znalazłem kawałek kodu źródłowego napisanego jako aplet , w którym odnalazłem algorytm obliczeń księżyców oraz WCP. Udało mi się jakoś przenieść go do mojego oprogramowania.
Ogólnie program działa , oblicza dane księżyców ale.. niedokładnie. Sam algorytm jest raczej dobry ( autor tego apletu odwołuje się do znanej pozycji Jean Meeus "Algorytmy astronomiczne") , ponieważ dane księżyców w stosunku do Jowisza w poziomie jako dane x liczone są w miarę dokładnie z błędem nie większym niż +-0.05 promienia Jowisza, natomiast dane y w pionie z dużym błędem przekraczającym 0.2 promienia szczególnie dla Ganimedesa i Callisto. Ma to szczególne znaczenie dla tych księżyców przy obliczaniu momentu tranzytu cienia - w przypadku Callisto tranzyt czasem nie ma miejsca . Porównywałem dane aplikacją Winjupos i raczej to oprogramowanie podaje dokładne dane.
Być może w kodzie źródłowym jest jakiś mały błąd . Gdybym miał sam algorytm mógłbym go porównać i znaleźć przyczynę niedokładności. Gdyby ktoś z forumowiczów posiadał taki algorytm byłbym wdzięczny za pomoc - szczególnie gdyby ktoś miał jeszcze algorytm obliczania głównych księżyców Saturna.
 
Posty: 8
Rejestracja: 08 Mar 2009, 11:30

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat