A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt

Postkaladann | 30 Lip 2011, 23:34

swordek napisał(a): żeby szukały tylko meteorów, a niewypały nie ruszały :)


Swordek..ja mam czasem ochotę Cię wysłać po taki niewypał.....
kaladann
 

Postmaquu | 30 Lip 2011, 23:49

kaladann napisał(a):
swordek napisał(a): żeby szukały tylko meteorów, a niewypały nie ruszały :)


Swordek..ja mam czasem ochotę Cię wysłać po taki niewypał.....


kal, chyba nie chcesz powiedzieć, że to nie genialne - tresować psy do szukania "METEORÓW" :lol: :lol: :lol: Ewentualnie, chyba nawet lepiej - kaczki... :lol: Jest dobrze, coraz lepiej :lol: :lol:
Rest In Space, maquu
Kiedyś cośtam do focenia, a obecnie....lornetka i oczy :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 571
Rejestracja: 19 Sie 2010, 20:31

 

Postendriu624 | 31 Lip 2011, 22:19

Najpewniejszym sposobem na znalezienie cząstek pochodzących z kosmosu jest własny dach i magnes.Lecz po ostatnich intensywnych opadach deszczu są marne szanse na tego typu znaleziska,Padła propozycja zakupu ACE 250 lecz ja odradzam ten wykrywacz bo został on stworzony na plażę ,nawet jego Europejski odpowiednik EuroACE jest nie najwyższych lotów miałem te dwa wykrywacze i ich popularność jest związana raczej z możliwością jego odsprzedaży z małą stratą.Nawet twórca wykrywacza ALL Pan Aleksander odradzał mi zakup ACE i polecał Deltę 4000 jako najlepszy wykrywacz w cenie 1000 zł.Na nasze warunki najlepszy jest Rutus ma rozbudowane tryby pracy,lecz i tak lubi dać fałszywe sygnały i wzbudzać się bez powodu.Zamiast F4 lepszy jest F5, .Ja jednak twierdzę że ważny jest również serwis wykrywaczy i Rutus jest pod tym względem najlepszy. Gdybym miał na zakup wykrywacza nawet 3000 zł to i tak bym kupił Rutusa Argo. A do 1000 zł Deltę 4000.Bo nawet najlepszy i najdroższy wykrywacz nie odróżni polmosa od srebrnej monety a duży kawał złomu pokaże jako kolor, Jak kupisz wykrywacz nawet za 5000 zł to po pewnym czasie możesz być zawiedziony tym wykrywaczem jak nie trafisz na miejscówkę.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 31 Lip 2011, 22:32, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postj83k | 31 Lip 2011, 22:32

Śmiem twierdzić że serwis Rutusa jest wzorem dla innych firm. Z tego co wiem tylko Zippo ma podobny. Czy na gwarancji czy po zawsze naprawi sprzęt. Nawet słyszałem o przypadku przejechania wykrywacza samochodem, sprzęt połamany. Został ten wykrywacz wysłany do p. Rutyny i po jakimś czasie przyszedł w całej nowej obudowie. A koszt jedyny to przesyłka.. Chyba nie ma takiej drugiej firmy dbającej o swoich klientów. A połączenie jakość+cena+serwis+możliwości jest genialne. Tak w ogóle to nie ma wykrywacza nieomylnego, w każdym trafia sie jakieś błędne wskazanie i jest to normalne.
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Postendriu624 | 31 Lip 2011, 22:42

Jeżeli chodzi o wykrywacze, to błędem jest sugerowanie się jedną lub kilkoma opiniami,Bo z natury ludzie chwalą swoje wykrywacze .Musisz jednak wziąć pod uwagę nasze warunki na poszukiwania i dobrać odpowiedni wykrywacz.Dla tego ci sugeruję zakup Rutusa bo on chyba się najlepiej sprawdzi na Polskich glebach.Z późniejszą odsprzedażą Rutusa też nie będziesz miał problemów bo na aledrogo schodzą jak ciepłe bułeczki.Testy wykrywaczy w powietrzu są nie miarodajne,a w ziemi to co innego i tutaj dopiero wykrywacz pokaże co potrafi.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postswordek | 31 Lip 2011, 23:37

ciekawe jak zachowuje się taki wykrywacz na polu pełnym rudy żelaza, bo w naszym rejonie w niektórych miejscach ziemia jest całkiem czerwona bo to nie ziemia tylko ruda :)
Tresowanie psów na odkrywki też wydaje mi się fajnym pomysłem, ale i przecież człowiek ma jakieś właściwości telepatyczne. Głównie to chodzi mi właśnie o "zamawianie" a raczej "odmawianie" deszczu. Może znacie jaką babkę, albo innego czarodzieja bo leje i leje. :roll:
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postendriu624 | 01 Sie 2011, 09:32

swordek napisał(a):ciekawe jak zachowuje się taki wykrywacz na polu pełnym rudy żelaza, bo w naszym rejonie w niektórych miejscach ziemia jest całkiem czerwona bo to nie ziemia tylko ruda :)
Tresowanie psów na odkrywki też wydaje mi się fajnym pomysłem, ale i przecież człowiek ma jakieś właściwości telepatyczne. Głównie to chodzi mi właśnie o "zamawianie" a raczej "odmawianie" deszczu. Może znacie jaką babkę, albo innego czarodzieja bo leje i leje. :roll:

Rutus ma funkcję kamieni magnetycznych i bez problemu można dostroić go na tego typu skład gleby bez wpływu na dalsze poszukiwania .Z taką nową cewką Rutusa o wysokiej rozdzielczości można na Górnym Śląsku pokusić się o poszukiwania samorodków złota.

Image

Swordku nawet nie wiesz jakie może być relaksujące bieganie z wykrywaczem ,szczególnie za naszą południową granicą gdzie praktycznie można kopać wszystko ,Oczywiście jeżeli tereny nie należą do parku. Jeżeli chodzi o szkolenie piesków to meteorytu raczej nie znajdą ,Szkoli się je raczej na poszukiwania Trufli i nie wszystkie rasy psów się nadają ,podobno świnki są najlepsze a interes opłacalny.

Nawet takie samorodki mogą się trafić w Polsce w okolicy Złotoryi, ale bez wykrywacza metali nic nie znajdziesz .Taki samorodek cieszy tak samo jak znaleziony meteoryt.
Kup sobie wykrywacz i jedz na wakacje.

Image
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postswordek | 01 Sie 2011, 10:13

Brat ma taki wykrywacz, ja nie kupuję bo musiałbym po mału cały świat kupować :) ostatnio zainwestowałem w teleskop za 300 zł więc tym muszę się nacieszyć :) Wiem, że musi być fajnie szukać i może kiedyś mnie to też wciągnie.
W ogóle opowiedz coś bliżej o tym guziku, bo ja ślepy i nie widzę dokładnie, myślałem, że to pieniążek. To jest Polski czy Ruski ?
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postendriu624 | 01 Sie 2011, 10:25

swordek napisał(a):Brat ma taki wykrywacz, ja nie kupuję bo musiałbym po mału cały świat kupować :) ostatnio zainwestowałem w teleskop za 300 zł więc tym muszę się nacieszyć :) Wiem, że musi być fajnie szukać i może kiedyś mnie to też wciągnie.
W ogóle opowiedz coś bliżej o tym guziku, bo ja ślepy i nie widzę dokładnie, myślałem, że to pieniążek. To jest Polski czy Ruski ?

Guzik jest datowany na rok ok 1850 i jest to guzik Urzędniczy Pruski ze względu na głębokość zalegania ok.30 cm zachował się w idealnym stanie.Obok guzika była jeszcze moneta w odległości ok 60cm na głębokości ok 20 cm.Guzik znalazłem ok.2 miesiące temu w swoim ogródku, a monetę rok temu ACE 250 .
Tutaj jeszcze fotki guzika po konserwacji w oliwce z oliwek.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postj83k | 01 Sie 2011, 11:11

Broń Boże żadnych oliwek, olejków i innego tego typu wynalazków! Po kilku latach wszystko się klei, lepi i czasem zaczyna b. nieprzyjemnie pachnieć, co więcej powoduje czasem korozję w wyniku rozkładu substancji organicznych, miałem tą nieprzyjemność w kolekcji klamer... Zywica palaroid to jest to co działa świetnie i wcale nie takie drogie.

Ps. ten temat do gwiezdnego pyłu się świetnie nadaje.
13" ATM uzbrojony w system DSC; 130N; ES 14; ES 24; Bino SW i szkiełka; platforma paralaktyczna... Tento 7x50 ;)
783844447
Awatar użytkownika
 
Posty: 936
Rejestracja: 18 Kwi 2010, 16:58
Miejscowość: Okolice Lublina

 

Postkaladann | 01 Sie 2011, 11:21

j83k napisał(a):Ps. ten temat do gwiezdnego pyłu się świetnie nadaje.


nie..nadaje sie świetnie do tego w którym jest..dopoki nie bedziecie pisać o guzikach i klamrach co oczywiscie wyszło od swordka. Wielu ludzi interesuje się jakim sprzetem można zbierać meteoryty i gdzie taki kupic.
kaladann
 

Postendriu624 | 01 Sie 2011, 11:46

Image

Łowcy meteorytów prowadzą poszukiwania w Polsce
2011-07-20
Foto: Archiwum
Geoffrey Notkin i Steve Arnold

Geoffrey Notkin i Steve Arnold, łowcy meteorytów z programu stacji Discovery "Meteorite Men", rozpoczęli badania na terenie Rezerwatu Meteoryt Morasko w Poznaniu. Podobne badania przeprowadzą także w okolicach Pułtuska.

"Efekty ich pracy w postaci dwóch odcinków trzeciej już serii programu ukażą się w USA w listopadzie, a na początku 2012 roku w Polsce" – powiedział we wtorek na konferencji prasowej Adam Lemański, rzecznik sieci Discovery na Europę Środkową.

Steve Arnold jest zawodowym łowcą meteorytów z 20-letnim stażem, w 2005 roku odnalazł 650-kilogramowy – największy dotąd odkryty – meteoryt żelazno-kamienny. Geoffrey Notkin to łowca, naukowiec, fotograf i autor wielu publikacji o meteorytach. W Poznaniu kontynuują oni podróż po miejscach na świecie, gdzie spadły kosmiczne kamienie. Ekipa "Meteorite Men" przed przyjazdem do Polski odwiedziła Szwecję i Rosję.

"Mamy w tym konkretnym przypadku niezwykle gościnną ofertę od profesora Andrzeja Muszyńskiego z Instytutu Geologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, na przeszukiwanie obszaru rezerwatu. Nie robimy tego dla zysku własnego, podpisaliśmy umowę z uniwersytetem, że wszelkie znaleziska jemu przekażemy, lecz pobyt tu i zrobione w tym czasie zdjęcia stanowią dużą wartość dla nas i naszego programu" – powiedział Geoffrey Notkin.

Ekipa odkrywców posiada nowoczesny detektor metalu, który pozwala na głębokie przeszukiwanie ziemi w poszukiwaniu metali.

"Jest szansa, że coś znajdą, bo nikt do tej pory nie szukał tak głęboko" – powiedział prof. Andrzej Muszyński z poznańskiego uniwersytetu.
Rezerwat Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Grupa siedmiu kraterów położona jest na południowym stoku tego wzgórza, około 0,5 km na zachód od wsi Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat pr
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmrolekw | 06 Wrz 2011, 16:04

Ja dopiero zaczynam kolekcjonować meteoryty.

2 pierwsze sztuki. Z popularnego serwisu aukcyjnego....
Załączniki
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: skanowanie0005.jpg
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: skanowanie0004.jpg
Mak SW Pro 150/1800, EQ5, Synta 6" dob, LET 20, 9mm, Badder ortho 6mm, Scopos 30mm
 
Posty: 41
Rejestracja: 05 Mar 2011, 15:51

 

PostPaweł Baran | 06 Wrz 2011, 19:38

No ja na razie też nie mam nowych okazów meteorytów, ale jeszcze będą, cieszę się, że zaczynasz kolekcjonować meteoryty, to coś więcej jak tylko podziwiać przez teleskop astronomiczny Wszechświat nocą, kiedy trzymasz meteoryt w dłoni czujesz jak by trzymał cały Wszechświat, jak by był tylko Twój, nie znają tego uczucia ci, co nigdy nie trzymali meteorytu w swoich dłoniach. Na koniec życzę by z tych dwóch zrobiło się 200 sztuk a potem więcej i więcej aż zrobisz sobie kolekcję pełną podziwu. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33370
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postmrolekw | 06 Wrz 2011, 20:43

Paweł Baran napisał(a):No ja na razie też nie mam nowych okazów meteorytów, ale jeszcze będą, cieszę się, że zaczynasz kolekcjonować meteoryty, to coś więcej jak tylko podziwiać przez teleskop astronomiczny Wszechświat nocą, kiedy trzymasz meteoryt w dłoni czujesz jak by trzymał cały Wszechświat, jak by był tylko Twój, nie znają tego uczucia ci, co nigdy nie trzymali meteorytu w swoich dłoniach. Na koniec życzę by z tych dwóch zrobiło się 200 sztuk a potem więcej i więcej aż zrobisz sobie kolekcję pełną podziwu. :wink:


Dziękuję za miłe słowa.


kiedy trzymasz meteoryt w dłoni czujesz jak by trzymał cały Wszechświat, jak by był tylko Twój, nie znają tego uczucia ci, co nigdy nie trzymali meteorytu w swoich dłoniach.



Kiedy trzymam go w ręku to się tak jakoś dziwnie czuję... :D
Mak SW Pro 150/1800, EQ5, Synta 6" dob, LET 20, 9mm, Badder ortho 6mm, Scopos 30mm
 
Posty: 41
Rejestracja: 05 Mar 2011, 15:51

 

PostPaweł Baran | 22 Wrz 2011, 09:44

Tak wyglądają moje meteoryty w pudełeczku i skrzyneczkach, kiedy mam okazję pokazania ludziom, dzieciom mogę zabrać je wszystkie na pokaz nie martwiąc się, że zostawiłem w domu, no i w sumie bezpiecznie, bo mam pewność, że nikt mi nie ukradnie w czasie jak bym musiał wyjść i zostawić same, pudełeczka są zamykane. :wink:
Załączniki
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: 100_7625.JPG
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33370
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postmrolekw | 23 Wrz 2011, 22:00

Fajny patent. To są pudełka na śrubki? Ostatnio takie widziałem w budowlanym.
Mak SW Pro 150/1800, EQ5, Synta 6" dob, LET 20, 9mm, Badder ortho 6mm, Scopos 30mm
 
Posty: 41
Rejestracja: 05 Mar 2011, 15:51

 

Postgemini71 | 28 Wrz 2011, 22:43

endriu624 napisał(a):Meteoryt Morasko to zespół kraterów powstałych w wyniku upadku meteorytu, znajdujący się na stoku Góry Moraskiej. Grupa siedmiu kraterów położona jest na południowym stoku tego wzgórza, około 0,5 km na zachód od wsi Morasko. Teren ten, o powierzchni ok. 55 hektarów, uznano w 1976 roku za rezerwat pr
Wszystko zgadzało by się Andrzeju, ale jest małe ale? mianowicie kraterki są położone na północnym zboczu Góry Moraskiej...A wiem bo sam niedawno tam byłem :mrgreen: biegałem tam z wykrywaczem metalu.. Wracając do tematu, mam w posiadaniu Whites'a XLT, który ma dość spore możliwości poprzez ustawienia programowe, prawdę mówiąc do końca niepoznałem jeszcze wszystkich możliwości.. Ale udało mi się znaleźć tym właśnie sprzętem; kilka okazów [3 szt], które po oczyszceniu ważą 21 ,16 i 13gr. Image i kolejnyImage i najmniejszy Image Wspomnę jeszcze, że model XLT, jest dość często wymieniany na stronach poszukiwaczy meteorytów.. Ponoć najnowsza Spectra V3i ma gotowy program na "metki".Ale muszę Wam wszystkim powiedzieć jedno: radochy ze znalezienia , jest co nie miara.. :D :D :D
 
Posty: 15
Rejestracja: 12 Mar 2008, 21:52
Miejscowość: Kępno

 

Postendriu624 | 30 Wrz 2011, 15:53

Gratuluję meteorytów,piękne okazy.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostPaweł Baran | 14 Paź 2011, 08:22

Tak to są pudełka na śrubki i nakrętki łatwo zdobyć w sklepach, ja nie kupuje większych okazów meteorytów, więc wystarczają mi, mam jeszcze dużo wolnego miejsca na nowe okazy, kto wie może na 6 grudnia Meteorytowy Mikołaj coś mi jeszcze przyniesie zobaczymy. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33370
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostCoach | 14 Paź 2011, 09:24

Miałem w rękach kilka meteorytów z kolekcji Marcina Kaczmarzyka, w końcu jest moim kolegą z roku :D
 
Posty: 359
Rejestracja: 14 Wrz 2011, 18:42

 

PostTed1 | 14 Paź 2011, 09:42

Paweł Baran napisał(a):(...) które jeśli ktoś wie jak wyglądają może je znaleźć koło własnego domu, zazwyczaj znajdujemy je, gdy pada deszcz pod rynną umieszcza się magnes a on sam wyłapuje to, co spadło z nieba, meteorytów tego typu jest dużo i leżą koło nas, (...)

To prawda. Było to pokazane również niedawno w National Geographic HD.
Umieściłem magnesy w rynnach, miesiąc deszcz nie padał, więc z niecierpliwością czekałem na koniec ulewy kilka dni temu. Faktycznie złapały się małe drobinki, kilka z nich to zapewne mikrometeoryty, muszę na nie spojrzeć przez mikroskop.
HEQ5 Pro, SW 200/1000, LVW5, LVW8, ES24
Awatar użytkownika
 
Posty: 45
Rejestracja: 01 Paź 2009, 14:01
Miejscowość: Radom

 

Postkubol0567 | 13 Lis 2011, 15:50

Ja posiadam tego
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: Obraz 003.jpg




Jeszcze chciałbym się zapytać czy ten kamień to meteoryt itp.
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: Obraz 009.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 179
Rejestracja: 04 Lis 2011, 15:22
Miejscowość: Nowy Sącz/Kraków

PostPaweł Baran | 13 Lis 2011, 16:07

Czy ten kamień to meteoryt trzeba by było zadać pytanie gdzie kupiony, jakim w sklepie, lub gdzie go znalazłeś, godzina data miesiąc, ciężar rozmiar wygląd, czyli jakie ma kolor czy przyciąga magnes, wtedy można odpowiedzieć czy meteoryt czy też nie. No i jakim sposobem znalazłeś. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33370
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postkubol0567 | 13 Lis 2011, 16:28

Znalazłem go w stargardzie szczecińskim 14-21 lipiec 2010. (dnia nie pamiętam) normalnie idąc drogą zauwazyłem go i wziąłem. Kolor ma czarny , na wierzchu ma coś w rodzaju dziurek jest gładki brak reakcji na magnes. waga 9 dag.
Awatar użytkownika
 
Posty: 179
Rejestracja: 04 Lis 2011, 15:22
Miejscowość: Nowy Sącz/Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 19 gości

AstroChat

Wejdź na chat