A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt

PostPaweł Baran | 13 Cze 2010, 09:32

Meteoryty kosmiczne śmiecie odłamki kryją w sobie nie bezpieczeństwo dla sond kosmicznych oraz nas samych.
Meteoryty dzielimy na grupy
Meteory Kamienne
Meteoryty żelazo- kamienne
Meteoryty – żelazne
Skąd pochodzą jedne z planet pozostałe księżyców, a niektóre z planetoid. Ja chciałem Wam wszystkim pokazać meteoryty swoje własne, jakie posiadam w domu swojej kolekcji, jeśli macie jakieś meteoryty, których nie mam a chcieliście pokazać zapraszam do dzielenia się zdjęciami i wiedzą o nich.
Zacznę od meteorytów Nantan, bo te najpierw zdobyłem
Nie kupuję większych okazów tylko małe gramowe, ponieważ raz, że cena a druga sprawa łatwiej jest zabrać, że sobą i pokazać ludziom.
W 1516 roku w Chinach zaobserwowano deszcz meteorytów. Oryginalne zapiski z tego okresu brzmią „W porze letniej, w maju Jiajing 11-tego roku, gwiazdy spadły z kierunku północno-zachodniego, długie na pięć do sześciu drzwi, falując jak węże i smoki. Były jasne jak błyskawice i znikły w ciągu sekund” Przez długi czas nie zwracano na ten fakt uwagi i nikt nie szukał meteorytów. Meteoryty Nantan odnaleziono w dość ciekawej sytuacji. Mianowicie w roku 1958, rząd Chin potrzebował ogromnych ilości stali do rozwoju swojej gospodarki. Nakazał wszystkim bez wyjątku szukać i gromadzić rudę żelaza. Rolnicy z miejscowości Nandan znaleźli ciężkie kamienie, które zawierały dużo żelaza. Niestety kamienie te ku zdziwieniu metalurgów z miejscowych kuźni nie chciały się topić, więc zawiadomiono naukowców. Po zbadaniu naukowcy oznajmili, że są to meteoryty żelazne. Wielkość znajdowanych meteorytów waha się od kilku gram do ponad 2 ton. Łączną wagę znalezionych okazów ocenia się na około 9,5 tony. Znajdowane są na obszarze o długości 28km i szerokości 8km. Nantan to meteoryt, oktaedryt gruboziarnisty IIICD
http://meteoryty-kamada.com/Nantan.html
Załączniki
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: 5.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 13 Cze 2010, 09:39

Meteoryt Sikhote Alin
Meteoryt Sikhote Alin, Oktaedryt gruboziarnisty IIB
Data: 12luty 1947rok
Miejsce spadku: Rosja, góry Sikhote Alin
Skład:
Minerały główne: kamacyt
Minerały podrzędne: schreibersyt, taenit(5,8%nikiel), troilit
Pochodzenie: z wnętrza rozbitej planetoidy obiegającej słońce między marsem a Jowiszem. :wink:
Załączniki
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: 2.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 13 Cze 2010, 09:41

Meteoryty NWA 869 pochodzą z terenów północno zachodniej Afryki.
Meteoryt kamienny.
Załączniki
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: 1.jpg
Ostatnio edytowany przez Paweł Baran 13 Cze 2010, 09:46, edytowano w sumie 2 razy
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 13 Cze 2010, 09:43

Mauretania, obserwowany spadek 12.10.2006r.

Meteoryt ma wyraźną, czarną skorupę obtopieniową oraz jasnoszare wnętrze.

Bassikounou jest sklasyfikowany w Szwajcarii jako chondryt zwyczajny H5 .

Zawiera chondry o średnim rozmiarze 0,35 mm, 8% żelaza, 6,6% troilitu (siarczku żelaza) oraz inne minerały.

Bassikounou spadł jako deszcz meteorytów. Pierwszy okaz o wadze 3,16 kg został znaleziony przez jednego z mieszkańców tego terenu jeszcze w dniu zdarzenia. Miało to miejsce 11 km na południowy wschód od miejscowości Bassikounou. Większe poszukiwania zaczęły się od początku 2007r. Znaleziono masę główną meteorytu liczącą 6,12 kg oraz wielu mniejszych okazów.

Jak podają świadkowie spadek meteorytu był bardzo efektowny, widziano jasny bolid na niebie, słyszano grzmoty, wspominano o efektach podobnych do trzęsienia ziemi. Niestety nikomu nie udało się sfilmować lub sfotografować bolidu i w związku z tym nie będzie możliwe określenie orbity meteoroidu przed jego wejściem w atmosferę Ziemi.
Załączniki
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: 4.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 13 Cze 2010, 09:48

Canyon Diablo, Arizona, USA, 35° 3’ N, 111° 2’ W. Znajdowany od 1891 r. w promieniu kilkunastu kilometrów wokół słynnego krateru w Arizonie, nazywanego Coon Butte, Crater Mountain lub Meteor Crater, położonego 10 mil SE od Canyon Diablo.

Największy okaz waży 454 kg., a do dziś zebrano ponad 30 ton. Ostatnio sklasyfikowany jako IAB-MG.


Meteoryt Żelazny
Załączniki
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: 3.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostPaweł Baran | 13 Cze 2010, 09:58

Takie okazy mam u siebie w domu, w tym kilka kamieni podobnych do meteorytów, ale to na czasie te, które pokazałem są meteorytami, są dla mnie ważne, bardzo lubię mieć i trzymać kawałek Wszechświata w dłoni. Teraz dla tych, co nie interesują się Astronomią a czytaj to, co piszę tu na forum. Można przyjść do mnie i zobaczyć meteoryty dotknąć dowiedzieć się jak wyglądają naprawdę, wiem, że to malutkie, bo gramowe, ale już pisałem o tym. Pozdrawiam. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostM.Radej | 13 Cze 2010, 11:12

Piękne okazy.. sam miałem okazje je podziwiać na żywo.. Polecam każdemu zobaczyć meteorytu bo to na prawdę fajne uczucie jak się na nie patrzy :wink:
 
Posty: 323
Rejestracja: 03 Kwi 2009, 19:55
Miejscowość: Przysietnica

 

PostJanusz_P. | 13 Cze 2010, 12:01

No to i ja pochwalę się swoją mini kolekcją 8)
Największy kawałek na zdjęciu ma 95mm długości.
Fotka wykonana skanerem, meteoryty położone na szybie i zeskanowane 8)
Załączniki
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: Janusz_kolekcja.jpg
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postrami | 13 Cze 2010, 12:20

Janusz, wiekszosc kolekcji to tektyty, nie meteoryty :)

Ladne :)

od siebie Sikhote-alin (7g) z ladnymi strukturami
Załączniki
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: sikhote-alin.jpg
Awatar użytkownika
 
Posty: 162
Rejestracja: 10 Mar 2009, 21:15
Miejscowość: Wawa

PostKrzysztof_K | 13 Cze 2010, 16:24

Witam. Gdyby ktoś chciał obejrzeć kilka meteorytów w całości lub też przekrojach to polecam trochę fotek ze swojej kolekcji:
http://www.astronomica.pl/kolekcja.html

Zdjęcia dostępne po kliknięciu w nazwę meteorytu.

Pozdrawiam
KK
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 29 Lip 2005, 13:36
Miejscowość: Elbląg

PostPaweł Baran | 13 Cze 2010, 18:04

Sprzedawcy i kolekcjonerzy meteorytów • Meteorite sellers & collectors
http://www.woreczko.pl/meteorites/sellers/c_sellers.htm
Znalazłem taką stronkę więc umieszczam linka :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostJanusz_P. | 14 Cze 2010, 08:51

rami napisał(a):Janusz, większość kolekcji to tektyty, nie meteoryty :)...


Nie zgadzam się, na zdjęciu jest 5 meteorytów i 4 tektyty czyli nie jest to większość :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postrami | 14 Cze 2010, 09:43

Janusz_P. napisał(a):jest 5 meteorytów i 4 tektyty czyli nie jest to większość :mrgreen:


:) zle sklasyfikowalem tego najmniejszego :)
Awatar użytkownika
 
Posty: 162
Rejestracja: 10 Mar 2009, 21:15
Miejscowość: Wawa

Postendriu624 | 14 Cze 2010, 10:17

Zazdroszczę wam kolekcji :cry: .Właśnie skończyłem budować wykrywacz JABEL może w tym roku coś znajdę. Pozdrowienia
Ostatnio edytowany przez endriu624, 14 Cze 2010, 13:08, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostPaweł Baran | 14 Cze 2010, 12:06

To mamy Panie Januszu po równo meteorytów, tektytu nie mam, bo teraz na pierwszy plan jest kupno okularu do teleskopu, nawet w tym miesiącu jak tylko dostanę pieniążki. Meteoryty i Tektyty przejdą na dalszy plan na razie, ale jak tylko będę miał jakiś nowy okaz pokażę Wam i tak jestem zadowolony z tych, co posiadam meteorytów. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

PostJanusz_P. | 14 Cze 2010, 15:15

To archiwalna fotka kolekcji z przed kilku lat :wink: obecną o wiele bogatszą zrobię jak kupię nowy skaner bo stary wysypał się już do reszty mechanicznie i dodatkowo odmawia współpracy z nową winzgrozą :evil:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postkaladann | 14 Cze 2010, 17:25

endriu624 napisał(a):Zazdroszczę wam kolekcji :cry: .Właśnie skończyłem budować wykrywacz JABEL może w tym roku coś znajdę. Pozdrowienia


Tzn musiałbys z tym iśc na miejsce w którym wiadomo że coś niedawno/kiedys spadło...inaczej z jabelkiem się tylko nakopiesz złomu...a osiągów najlepszych to on tez nie ma.

pozdr.
kaladann
 

PostPaweł Baran | 14 Cze 2010, 18:03

W pewnym sensie tak, ale materia kosmiczna spada na naszą planetę dość często, więc kto wie czy coś nie spadło i leży sobie nie daleko na polach czekając aż ktoś ją znajdzie. Chodzi mi o meteoryty gramowe nawet te mniejsze. Druga sprawa szukanie meteorytów to nie tylko chodzenie wykrywaczem do metali, to też fajna zabawa, tym bardziej, że są wykrywacze, co można zaprogramować tak, aby reagowały na metal, srebro, złoto, a nawet miedź, nie licząc śmieci takich jak plastik czy coś innego. Ale najłatwiej jest znaleźć meteoryt jak się widziało gdzie spadł, na jakim polu itd. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postendriu624 | 14 Cze 2010, 18:57

Kiedyś widziałem ciekawy film na Discovery o Łowcach meteorytów z USA i właśnie z nich się utrzymują [ich kolekcja meteorytów jest naprawdę imponująca] , Goście mają przystosowany samochód do potężnego wykrywacza typu PI , tj. ciągną za samochodem dużą cewkę. Czułość wykrywacza typu PI zależy od mocy impulsu el. Jablowi też można w prosty sposób podnieść czułość.Jego jedyną zaletą jest brak wrażliwości na mineralizację gleby,i spokojnie może pracować nawet w wodzie.Tak że z niego raczej nie zrezygnuję,jedynie wzbogacę się w przyszłości o jeszcze jeden np. typu VLF.
Krzysztof_K twoja kolekcja też jest imponująca.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkaladann | 14 Cze 2010, 19:25

Endriu...jeszcze zobaczysz .... ; )

Założe się że jesli nie czesali obszarów o dużym prawdopodobieństwie wystąpienia meteorytu to ich kolekcja stanowi około 0,001% wszystkich odkrywek ; ) Pomyśl teraz ile musieli poświęcić czasu i przekopań na tą swoją kolekcję - uwierz mi..wiem co piszę. Jesli sie nastawisz na to jako na niedzielne hobby to ok..ale jesli sie nastawisz że znajdziesz meteor byle gdzie ..to się szybko rozczarujesz. Po tym co napisał Paweł powyżej jestem pewny na 99% że wykrywacza nigdy nie miał w ręce.

Nie bez znaczenie pozostaje też fakt że USA to wielkie prawie dziewicze obszary..w Polsce...hmm..... raczej na zycie byś nie zarobił ciągnąc za samochodem wykrywacz PI : )a jak byś jeszcze wjechał na rolę pana Zenona to byś jeszcze widłami mógł zarobić (serio..oni są bardzo uczuleni:)) )

Ale nie odbierz tego jako że Cię zniechęcam..tylko..to nie takie..że idziesz droga z wykrywaczem i o! meteor! : )
kaladann
 

PostKrzysztof_K | 14 Cze 2010, 19:43

A czy wiecie, że nawet w rynnach Waszych domów znajduje się materia meteorytowa możliwa do wyselekcjonowania? :mrgreen:
Pozdrawiam
KK
Awatar użytkownika
 
Posty: 326
Rejestracja: 29 Lip 2005, 13:36
Miejscowość: Elbląg

PostPaweł Baran | 14 Cze 2010, 19:43

Kaladann a czym według Ciebie szukam meteorytów za pomocą magnesu zawieszonego na sznurku czy też nitce :?: To napisze, wprost aby było jasne, posiadam wykrywacz do metali, kilofek szkła powiększające różne, wiedza, oraz meteoryty, co ich posiadam, posiadam też kamienie, co sam znalazłem na polach zanim kupiłem wykrywacz do metali, wierzę, że każda osoba, która czyta to może znaleźć meteoryt, jeśli się do tego konkretnie przyłoży oraz napali. Prawda jest taka, aby znaleźć meteoryt wystarczą dobre chęci oraz wolny czas do tego nadzieja że się coś zawsze znajdzie. :wink:
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Postendriu624 | 14 Cze 2010, 19:49

Kaladann wierzę ci w 100% i b.cenię twoje rady i wiem o tym że wykrywacz nawet ten najlepszy to nie wszystko bo liczy się przede wszystkim wiedza o meteorytach,Dlatego czytam ,słucham i oglądam i wyciągam wnioski, Doświadczenie jest najlepszym nauczycielem,Bo jeżeli chodzi o meteoryty to tak naprawdę dopiero raczkuję w tej dziedzinie, i też jest moim marzeniem posiadać kawałek wszechświata.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkaladann | 14 Cze 2010, 19:50

No to Paweł nie powiem..zaskoczyłeś mnie. Jesli na polach u siebie znalazłeś to co masz w kolekcji..to gratuluję. Jestem naprawdę w ciężkim szoku.

ps. nie no zaraz . na fotkach pokazujesz ...kupne...

Możesz wkleić fotki te które znalazłes wykrywaczem jak piszesz? Jestem ciekaw :)
kaladann
 

PostPaweł Baran | 14 Cze 2010, 20:02

O tp kamienie które sam znalazłem bez wykrywacza :wink:
Załączniki
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: Obraz 017.jpg
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: Obraz 016.jpg
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: Obraz 015.jpg
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: Obraz 014.jpg
A może by tak dotknąć i zobaczyć meteoryt: Obraz 013.jpg
Kiedy obserwujesz nocne niebo pełne gwiazd – Widzisz samego siebie. Astronomia to matka nauk i nie tylko- kamery CCD Tayama, Sony Acuter, Atik. lornetka 15x50 USSR.Refraktor paralaktyczny 60/900.Synta 6''OTA Sky-Watcher SK804A, Obrotowy Globus nieba
Awatar użytkownika
 
Posty: 33366
Rejestracja: 09 Paź 2006, 15:59
Miejscowość: Przysietnica: PTMA Warszawa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat