Rozszerzanie wszechświata i prędkość światła

PostAltruista | 13 Maj 2011, 22:26

Witam

Od najmłodszych lat interesowałem się astronomią kilka tygodni temu naszła mnie pewna myśl.

Oglądając większość naukowych programów w tv, czytając artykuły zawsze powtarzano ,że nie da się przekroczyć prędkości światła, gdyż jeśli cokolwiek by przekroczyło tą prędkość zaczęłoby się cofać w czasie i tutaj zaczyna się moje pytanie.

Skoro wszechświat w ułamku sekundy (po wielkim wybuchu) rozszerzył się do kilku lat świetlnych czyli powiększył się z wielokrotnością prędkości światła, więc czemu wszystko nie zaczęło się cofać skoro tak powinno być po przekroczeniu prędkości światła? A może tak na prawdę nic się nie cofa po przekroczeniu tej prędkości. Lub może po prostu inne zasady ,które w tedy panowały pozwalały na jej przekroczenie bo to chyba nie zależy od tego ,że w tedy brak było światła,fotonów itd ale w końcu prędkość to prędkość.

Co o tym sądzicie?
 
Posty: 6
Rejestracja: 13 Maj 2011, 22:10

 

Postswordek | 13 Maj 2011, 22:44

Czasu to nigdy się nie cofnie :) obojętnie jaki zastosujemy układ odniesienia i czy on będzie statyczny czy w ruchu. Starzenia się związanego z upływającym czasem też się nie cofnie. Jakiekolwiek dywagacje naukowe mówiące inaczej (wg. mnie) są błędne.
Natomiast nie widzę przeszkód, aby prędkość była osiągana 2*c, 3*c i więcej :mrgreen:
Wystarczyłoby zastosować stopniowanie napędów, tzn jeden stopień wyniósłby źródło kolejnego stopnia napędu, a to z kolei byłoby punktem odniesienia następnego. To tak jakby w wagonie kolejowym poruszał się samochód na którym biegłby człowiek, więc jego prędkość byłaby sumą tych trzech ruchów :)
Teoretyzując wystarczyłoby ustawić się pleckami do takiego lasera, aby on "pchnął" nas w przestrzeń kosmiczną :lol:
- przecież skoro taki laser umie zrobić dziurkę w materii to dlaczego nie mógłby jej przesunąć ?
Wystarczy wymyśleć odpowiedni plecaczek coby się odbijał i plecków nie poparzył. :roll: :wink:

Przy tak szybkim lataniu cza uważać nie tylko na druty, ale i na planety coby łbem nie puknąć ! :cry:
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postchondryt | 13 Maj 2011, 22:52

Witam. Wszystkie obecne teorie opierają się na znanych nam dotychczas prawach fizyki, co nie oznacza że są niepodważalne, poprostu nasza obecna wiedza nie pozwala nam myśleć inaczej, pozatym należy uwzględnić fakt że we Wszechświecie zachodzą nieznane nam jeszcze zjawiska których nie da się wytłumaczycz stosując znane prawa fizyczne.

Pozdro...
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postszczepanov | 13 Maj 2011, 22:58

Teoria o której mówisz nazywa się teorią "inflacji kosmologicznej". Z poruszaniem się z prędkościami w okolicach i powyżej prędkości światłą sprawa jest trochę bardziej skomplikowana i jeśli chodzi o prędkości "powyżej" niezbyt jasna. Wszędzie tylko hipotezy i pomysły, a dowodów brak.
Podobnie jak Ty od zawsze interesowałem się kosmologią jednak dopiero wyprawa na studia pokazała mi jak okropnie to zawiłe i niezrozumiałe. Zostaje przyjąć fakty takie jakimi są i jeśli nie mamy tytułu doktora ograniczyć się do obserwacji świata takiego jakim jest.

@Swordek
Twój pomysł z bieganiem w pociągu jest błędny gdyż zadziałają efekty relatywistyczne. Osoba biegnąca w takim pociągu w układzie odniesienia obiektu "nie poruszającego się" będzie biegła stosunkowo wolno żeby nie przekroczyć prędkości światła. Osoba w swoim układzie odniesienia będzie biegła z normalną prędkością bo dla niej czas zwolni swój bieg. W ten sposób wszechświat broni się przed przekroczeniem prędkości światła. Przynajmniej tak jest aktualnie przyjęte wg. pomysłu Einsteina.

pozdrawiam
8" syntowego lustra na dobsie

viewtopic.php?f=7&t=8949&p=108087#p108087
 
Posty: 30
Rejestracja: 08 Wrz 2009, 17:31

 

Postswordek | 13 Maj 2011, 23:15

Przeanalizuj sobie jeszcze raz, mój przykład jest zgodny. Człowiek w odniesieniu do ziemi po której się porusza pociąg, samochód który porusza się po platformie pociągu, przemieszcza się z prędkością będącą sumą tych trzech napędów i nic tu nie ma do tego teoria kwantowa. :)
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postszczepanov | 13 Maj 2011, 23:31

Odpowiem tak:
W tym hipotetycznym pociągu zegarek biegnącego będzie się śpieszył względem zegarka osoby nie poruszającej się. Wysuń wnioski. I nie ma co mieszać tutaj fizyki kwantowej - to efekty relatywistyczne przewidziane przez einsteina które potwierdzają się w niemal 100% empirycznie. (;
pozdrawiam serdecznie.
8" syntowego lustra na dobsie

viewtopic.php?f=7&t=8949&p=108087#p108087
 
Posty: 30
Rejestracja: 08 Wrz 2009, 17:31

 

Postzbyszek | 13 Maj 2011, 23:34

A to wszystko dlatego, ze c+c=c :) o ile sie nie myle :)
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postswordek | 13 Maj 2011, 23:38

Masz rację c+c=c ale gdyby udało się zbudować stopniowanie napędu tak jak jest ze stopniowaniem np. w pompie, lub tak jak jest w przekładniach, to by było 2c minus sprawność układu :)
moja stronka www
WegaStar 70F900EQ1, napęd osi, PL30;6,5, lidletka 10-30x60, Folia Baadera, filtr ND96-0,6, Benq C1450 14Mpx, laser
Awatar użytkownika
 
Posty: 384
Rejestracja: 01 Mar 2011, 23:40
Miejscowość: Częstochowa

Postzbyszek | 13 Maj 2011, 23:55

Stalych jest duzo w przyrodzie, c do nich nalezy, ale czy to swiadczy, ze nic nie moze miec wiekszej predkosci niz c ?
tak zupelnie na innych predkosciach samolot moze miec duzo wieksza predkosc niz fala dzwiekowa co wytwarza . Moze c to cos podobnie do tej fali dzwiekowej, a "samolotu" nie zauwazamy ? :)))
Roznie mozna patrzec, na pewno informacje mozna przesylac z duzo wieksza predkoscia , ludzkie mysli dla przykladu .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postchondryt | 14 Maj 2011, 00:01

No właśnie. Nasza obecna wiedza nie pozwala nam dopuszczać pewnych ewentualności co nie oznacza że są niemożliwe.

Pozdro...
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postkaladann | 14 Maj 2011, 00:57

przestrzeń może sie rozprzestrzeniać z prędkoscią daleko większa niż c...wlasciwie nie wiadomo jak większą (tak było z inflacją) - dlatego nikt nie zna prawdziwej wielkosci naszego wszechswiata.

@zbyszek w sumie nie sprawdzano jak telepatia działa na wielkie odleglosci..moze jak zrobią doświadczenia na innej planecie..to coś sie wyjasni, a tak nie wiadomo czy faktycznie nie ma tu ograniczenia c.
kaladann
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 18 gości

AstroChat

Wejdź na chat