Ruch obrotowy Neptuna -zmierzony precyzyjnie

Postkaladann | 05 Lip 2011, 01:47

Naukowcy pierwszy raz zmierzyli dokładny czas ruchu obrotowego Neptuna.

Przez śledzenie atmosferycznych cech na Naptunie Erich Karkoschki (uniwersity of arizona -Tucson) dokładnie okreslił rotację planety - wyczyn który do tej pory nie został osiągnięty dla żadnej gazowej planety w naszym układzie z wyjątkiem Jowisza.

Dzień na Neptunie ma teraz 15 godzin, 57 minut i 59 sekund

Okres rotacyjny jest jednym z fundamentalnych cech planety. Neptun ma dwie struktury obserwowalne z Habla które wydają się jakoś połączone z wnętrzem planety. Jest to coś ,co jak do tej pory nie zaobserwowano na żadnych z naszych gazowych olbrzymów.

W przeciwieństwie do skalistych planet -Merkurego, Wenus, Ziemi i Marsa gdzie ich rotacja odbywa się jako całość to w planetach gazowych jak Jowisz, Saturn, Uran i Neptun ich rotacja przypomina raczej olbrzymią kroplę cieczy. Dlatego też obrót tej "kropli" pociąga za sobą cały szereg wirów, zawirowań i "zalewanych" obszarów. To wszystko sprawia że astronomom trudno jest okreslić w dokładny sposób wartość obrotu. Patrząc na Neptuna widzi sie po prostu chmury i struktury ktore poruszają sie jedne szybciej inne wolniej niektóre przyśpieszają itd dlatego w sumie nie wiadomo w jakim tempie obraca sie sama planeta (wewnetrzny rdzen)

W latach 1950tych kiedy astronomowie budowali pierwsze radioteleskopy zaobserwowali, ze Jowisz wysyła pulsujące strumienie radiowe jak latarnia w przestrzeni. Te sygnały pochodziły od pola magnetycznego generowanego przez obrót rdzenia Jowisza. Z reszty planet gazowych tego nie obserwowano ponieważ jakiekolwiek radiowe sygnały które takie fale mogły emitować były wymiatane w przestrzeń przez wiatr słoneczny. Jedynym sposobem by to zmierzyć było wiec wysłanie sond. Voyager1 i 2 przeleciały koło Saturna i znalazły radiowe sygnały, tak samo jak i koło Urana i..Neptuna. Znając te sygnały myślelismy do tej pory , że znamy okresy rotacyjne tych planet.....

Jednak kiedy Cassini przeleciał koło Saturna 15 lat pozniej jego sensory odnotowały że radiowy okres zmienił się o 1% co sie okazało dość dziwne bo wartośc była zbyt duża. Olbrzymie gazowe planety mają dość masy aby trzymać stały obrót przez miliardy lat. Tak wiec ta zmiana o 1% była bardzo dziwaczna. Oczywiście jeszcze bardziej zastanawiajace było pozniejsze odkrycie sondy Cassiniego że połnocna i południowa półkula wydaja się kręcić w różnych predkościach. To wtedy własnie naukowcy doszli do wniosku że magnetyczne pole nie odmierza z zegarmistrzowską precyzją czasu rotacji. Karkoscha to tłumaczy tak że " wnętrze planety obraca się i wlecze za sobą pole magnetyczne jednak wiatr słoneczny (lub cos innego nieznanego) powoduje że pole nie dotrzymyje jakby kroku rdzenia planety i zaczyna lagować. (tzn opóżniać się)


Ruch obrotowy Neptuna -zmierzony precyzyjnie: Neptune-features.ashx.jpg



Zamiast sondy wartej miliardy dolarów Karkoschka zwyczajnie użył archiwalnych zdjęć Neptuna z Habla przeglądając setki zdjęć i rejestrując kazdy szczegół w długich okresach czasu.
Inni naukowcy przed nim rzecz jasna też obserwowali Neptuna i analizowali zdjęcia ale nigdy nie doszli w tych analizach do 500 fot.

"Kiedy spojrzałem na zdjęcia znalazłem w nich to, że rotacja Neptuna jest szybsza niż zaobserwował Voyager" Karkoschka dodał " Myslę że dokładność moich danych jest do 1000 x lepsza niż na czym bazowalismy w instrumentach Voyagera"

Dwie cechy/struktury w neptuńskiej atmosferze ktore Karkoschka odkrył (Dark Spot 2 i the South Polar na rysunku)wyrózniają się tym, że rotują 5x bardziej stabilniej niż Saturnowski hexagon - najbardziej regularnie obracająca się struktura w gazowych olbrzymach.

"Regularność tych struktur sugeruje że są połaczone z wnętrzem Neptuna w jakis sposób. Jak są połaczone na razie można tylko spekulować"

Jedna z możlwiości zakłada istnienie konwekcji zasilanej przez cieplejsze i chłodniejsz obszary w obrębie grubej planetarnej atmosfery analogicznie do gorących plam w obrębie płaszcza ziemi gdzie olbrzymie pióropusze (chyba o nie chodzi - circular flows) moga pozostawać w tym samym miejscu przez miliony lat.

"Znamy masę Neptuna ale nie wiemy jak jest ona dystrybuowana. Jesli planeta rotuje szybciej niż zakładaliśmy to znaczy że jej masa musi byc bliżej centrum niż zakładalismy wczesniej. Te wyniki mogą zmienić modele wnętrza planet i mogłyby także mieć inne implikacje" konkluduje Karkoschka.

source http://www.astronomy.com/en/News-Observ ... 0spin.aspx
uff... Karchoschki...strasznie sie to pisze na klawiaturze ; )
Ostatnio edytowany przez kaladann 05 Lip 2011, 02:07, edytowano w sumie 2 razy
kaladann
 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat